Moj Novac -> Financijski portal
MyBusinessCard - Poslovni portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Nekretnine

Odgovor

Opcije na temi
Old 06.10.2007., 15:43   #1
hoge
Registrirani korisnik*

Član od: 06.10.2007.
Poruka: 1
Default Porez na dobit od prodaje nekretnina

Postovanje,

Malo sam progooglao na ovu temu i ispada da moram platiti 35% na razliku ukoliko prodajem unutar 3 godine. Ovo mi je prva prodaja nekretnine u zivotu.

Izmedju ostalog, pronasao sam neke tvrdnje da se taj porez ne placa bez obizra na rok prodaje u slucaju da je kupljena nekretnina bila i pribavljeno mjesto prebivalista (radi se o gradjevinskom terenu sa starom kucom). Ako je to tako, koliki je minimalni vremenski rok prijavljenog boravka da se se ne mora platiti porez?

Drugo, citat sa ovog threada http://www.mojnovac.net/forumi/archi...hp/t-1984.html autora Trupma

"Taj porez od 35% na tzv. špekulativnu dobit od preprodaje nekretnina valjda ima postotak naplate od 0,001%. Potpuno nedorađen i netransparentan.
Najjednostavniji način za zaobići dotičnog je uzeti najobičniju punomoć koja se sastavlja kod javnog bilježnika kojom prodavatelj ovlašćuje kupca za sve pravne radnje vezane uz predmetnu nekretninu, isplatiti prodavatelja, raditi sa nekretninom što vas je volja, dograđivati, adaptirati,prodati (takodjer uključeno u punomoć) , a sama prodaja se u papirologiji uredno evidentira kao prodaja - prijenos nekretnine s prvotnog prodavatelja na kupca.
Stvarni kupac-špekulant uopće se papirnato ne pojavljuje u čitavoj transakciji."

Bez obzira na hiper hiperbolu, moze li se to tako? Koji bi kupac uopce pristao ici u taj proces?

Hvala
hoge is offline   Reply With Quote
Old 11.10.2007., 12:53   #2
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 500
Default Odgovor na: Porez na dobit od prodaje nekretnina

Mislim da se to zove porez na dohodak za fizičke osobe.

Nije definirano što se smatra pod stanovanje (bar ja nisam vidio).

Recimo prijaviš se na tu adresu na tjedan dana i "stanovao" si.
Prodaš i opet nazad.

Izrada nove osobne, sitnica.
go is offline   Reply With Quote
Old 12.10.2007., 11:14   #3
brazilac
Registrirani korisnik

brazilac's Avatar

Član od: 06.12.2002.
Prebivalište: Svuda...
Poruka: 202

Pitanje...
Otac je vlasnik stana i on bi sada prepisao stan na mene a ja bih ga slijedeće godine prodao. Da li u tom slučaju podliježem porezu na dobit od prodaje nekretnina ili ne
Hvala unaprijed
Old 12.10.2007., 11:41   #4
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460

Citat:
brazilac View Post
Pitanje...
Otac je vlasnik stana i on bi sada prepisao stan na mene a ja bih ga slijedeće godine prodao. Da li u tom slučaju podliježem porezu na dobit od prodaje nekretnina ili ne
Hvala unaprijed
Kada je otac stekao stan, na koji nacin i da li je platio porez?
axy is offline   Reply With Quote
Old 12.10.2007., 12:43   #5
brazilac
Registrirani korisnik

brazilac's Avatar

Član od: 06.12.2002.
Prebivalište: Svuda...
Poruka: 202

Citat:
axy View Post
Kada je otac stekao stan, na koji nacin i da li je platio porez?
Otac je kupio stan prije 10 godina i platio je porez na promet nekretnina pritom
Old 12.10.2007., 14:16   #6
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460

Citat:
brazilac View Post
Otac je kupio stan prije 10 godina i platio je porez na promet nekretnina pritom
Kao sin svog oca, izuzet si od placanja poreza na dar. Kada prodas nekretninu, obveznik poreza na promet nekretnina je kupac, ne ti. Poreza na ostvarenu kapitalnu dobit u odnosu na cijenu prije 10 godina u tvom slucaju nema.
axy is offline   Reply With Quote
Old 05.09.2008., 13:54   #7
Jelle
Registrirani korisnik

Član od: 05.09.2008.
Poruka: 1

pozdrav,

zanima me kako je reguliran porez na promet nekretnina, ako imaš firmu registriranu za kupoprodaju nekretnina.
Jelle is offline   Reply With Quote
Old 12.10.2008., 22:11   #8
oprezni
kupac povoljnih prilika

oprezni's Avatar

Član od: 07.04.2006.
Poruka: 107

Citat:
Jelle View Post
pozdrav,

zanima me kako je reguliran porez na promet nekretnina, ako imaš firmu registriranu za kupoprodaju nekretnina.
Sad sam vidio post pa kako znam odgovor evo da pomognem. Dakle, isto kao i fizička osoba firma plača PDV na kupljen novi stan ako ga misli iznajmljivati te porez na promet. Kod stanova koji su izgrađeni prije sustava PDV-a (1998. god) firma plaća porez na promet.
oprezni is offline   Reply With Quote
Old 23.05.2013., 20:56   #9
MIKIVK
Registrirani korisnik

Član od: 23.05.2013.
Poruka: 3

Pozdrav.
mene također zanima kako izbjeći plaćanje ovog poreza od 35%,što navodi kolega.Ja sam kupio kuću na javnoj dražbi prije dvije godine i sada mi je ispala prilika da je dobro prodam.Bio sam u poreznoj upravi i dobio odgovor 35%.Ali sam razgovarao s jednim djelatnikom porezne koji mi je u povjerenju rekao da prijavim na navedenoj nekretnini prebivalište sa par članova obitelji barem tri mjeseca,da dobivam račune za struju,smeće,komunalnu i normalno promijenim osobnu na tu adresu.Tada se smatra da mi je ta nekretnina potrebna za stanovanje i da sam u njoj stanovao pa ne moram platiti 35% ako je budem prodao prije isteka 3 godine. Molio bi dali netko može potvrditi ove navode ili ima nekakva iskustva sa ovim problemom.ZAHVALJUJEM.
MIKIVK is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila