Moj Novac -> Financijski portal
     
 
 
 
 
  Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor
 
Opcije na temi
Old 10.05.2007., 23:14   #211
novak2005
Registrirani korisnik
 
Član od: 28.07.2006.
Poruka: 71
Default Odgovor na: Makedonska berza

krediti za da kupat akcii na Berzata za da zarabotat i pora4a deka toa ne e vo red. “Ne e dobro da se vlojat poveќe pari od onie 6to sekoј moje da si dozvoli da gi zagubi, a pri toa da ne mu se smeni mnogu jivotot“, rekol Gruevski.
novak2005 is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 07:47   #212
Terminator_Sk
Registrirani korisnik
 
Terminator_Sk's Avatar
 
Član od: 26.04.2007.
Poruka: 1.548
Default Odgovor na: Makedonska berza

Dobro jutro svima.... www.utrinskivesnik.com.mk


Македонската берза го доживеа својот „црн петок“. Берзанскиот индекс МБИ 10 во изминатите два дена изгуби 650 единици, или 8,3 процентни поени, што е најголем пад од потресите што се случија на Берзата по неуспешната продажба на Комерцијална банка минатата година. Индексот МБИ 10 вчера се позиционираше на 7.399,58 поени, наспроти рекордните 8.056,54 регистрирани во вторникот. Берзански експерти прогнозираат дека ваквиот тренд ќе продолжи и денес, а можеби и во наредните неколку берзански денови, но смируваат дека долгорочно цените на акциите, сепак, ќе имаат нагорна линија. Според нив, во прашање е психолошка игра со која големите играчи сакаат да ги оладат страстите на помалите и потоа да купат акции по пониска цена. Во меѓувреме, главните регулатори на пазарот - Комисијата за хартии од вредност, како и Берзата, а вчера и лично премиерот Никола Груевски, повикуваат на поголема претпазливост при донесување на одлуките за купување или за продавање на акциите. Нивните пораки се наменети, пред се', за обичните граѓани, кои привлечени од можноста за брза и голема заработувачка, масовно се свртеа кон тргувањето со акциите на компаниите. Паднаа вредностите на речиси сите акции. Така, акциите на „Гранит“ изгубија 10 отсто, на „Макошпед“ 9,12 отсто, на „Макпетрол“ - 8,75 отсто и на „Кјуби Македонија“ за 7 отсто. „Нема ништо страшно во корекцијата на цените на акциите на Берзата. Таа дури е и пожелна“, вели берзанскиот аналитичар Крсте Шајноски. За него позитивниот ефект од случувањата на Берзата изминатите два дена е што први од игра ќе излезат луѓето кои пазарот на капитал практично го доживуваат како можност да се коцкаат. „Индексот сега паѓа за 3 - 4 проценти дневно, што е сепак помалку од деновите кога растеше“, вели Шајноски.

Вчерашниот промет на Македонската берза изнесуваше четири милиони евра, а претходните два дена (во вторникот и средата) седум милиони евра. Минатиот месец 40 отсто од куповниот промет на Македонската берза го правеле физички лица. Според првиот човек на Македонската берза, Иван Штериев, добро е за развојот на пазарот да има одреден квантум на физички лица кои учествуваат во прометот, но доколку тие поминат во доминантни рамки над 60 отсто тоа може да претставува определен проблем во ситуации на понагласени пазарни корекции надолу.

За домашните познавачи чиста коинциденција се случувањата на Македонската берза со трендот на Белградската берза, каде што индексите паднаа по изборот на радикалот Томислав Николиќ за претседател на српскиот парламент.

Поведени од можноста за инстант-заработувачка, многу граѓани подигнаа кредити или ги повлекоа нивните заштеди од банките, и тргнаа во „освојување“ на Берзата. Банкарите веќе ги анализираат новонастанатите состојби, бидејќи во случај на поголем берзански крах, ќе биде доведено во прашање враќањето на земените кредити. Сепак, ќе настрадаат граѓаните, бидејќи банките имаат обезбедување за дадените кредити, укажуваат банкарите. „Во ситуации кога се случуваат берзански потреси, повеќе страдаат граѓаните. Професионалните играчи, како на пример фондовите, знаат како да го дисперзираат ризикот, така што во просек ќе остварат заработка“, вели првиот човек на НЛБ Тутунска банка, Ѓорѓи Јанчевски.

Премиерот Никола Груевски, кој својата професионална кариера ја почна како брокер (беше првиот кој направи трансакција на Македонската берза), вчера повика на поголема внимателност кога се продаваат или се купуваат акции и тргувањето да го прават врз основа на претходна добра анализа. Ниту е потребна еуфорија кога се купува, ниту паника кога се продава, советува Груевски. Тој вчера ја посети Македонскта берза каде што разговараше со директорот на Берзата, Иван Штериев. „Драматичниот раст на акциите на Берзата последните месеци и запознавање со состојбите беа главна причина за мојата посета“, изјави Груевски. И неговите сознанија се дека се' поголем е бројот на граѓаните кои продаваат станови, куќи и автомобили, или пак, земаат кредити со цел да купат акции на Берзата. „Од искуството што го имам како брокер, можам да им порачам дека не е добро да се вложат повеќе пари од оние што секој може да си дозволи да ги загуби, а да не му се смени многу животот“, посоветува Груевски, додавајќи дека обичните граѓанин тешко можат да ги предвидат случувањата на берзата, поради што е потребно да се консултираат со стручните лица. Тој, сепак, одби да даде препорака дали да се купуваат акции или не.

Берзанските аналитичари укажуваат на многу нелогичности кои се јавуваат на Берзата во последно време. Тие прават разлика меѓу акциите на солидните компании, каде што трендот на пораст е реален, од оној каде што акции на компании со сомнителни перформанси преку ноќ добиваат во вредност. „Има фирми кои немаат никаков имот, кои се речиси пред стечај, а нивните акции секојдневно растат“, велат упатените во берзанските трансакции, додавајќи дека Комисијата за хартии од вредност и Берзата треба порешително да реагираат во такви случаи, особено што има индиции дека надувувањето на цената на таквите акции се прави во содејство на некои учесници на пазарот. „Луѓето се намамуваат од порастот на цената, а не гледаат дека таа се зголемила со истргувани пет- шест акции“, велат нашите соговорници. Токму од овие причини Берзата деновиве воведе нови правила за тргување врз основа на кои еден од елементите за покачување на цената на акциите е и бројот на истргувани хартии од вредност. Во советувањето на акционерите се вклучи и Комисијата за хартии од вредност преку соопштенија што интензивно се објавуваат во медиумите. Од таму потсетуваат дека тоа го правеле и досега, што е во рамките на нивната едукативна функција. Првиот човек на Македонската берза, Иван Штериев, по средбата со премиерот Груевски изјави дека и покрај случувањата изминатите два дена Индексот на годишно ниво е речиси 100 проценти поголем. И тој не очекува политичките случувања во Србија да предизвикаат посериозни реакции на берзите во регионот, додавајќи дека инвеститорите прават и индивидуални процени за секоја одделна земја.
Terminator_Sk is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 08:36   #213
Kiko22
Registrirani korisnik
 
Član od: 11.08.2006.
Poruka: 223
Default Odgovor na: Makedonska berza

Po meni ova korekcija je dosla u pravom trenutku.Svi oni koi su hteli da zarade sa po 200 eura sada su u strahu i mislim da se nece vise vracati na burzi.E sada,za koi mesec pocice da radi i prvi fond kod nas pa svi oni koi nemaju pojma o burzi neka uloze svoj novac u fond i neka cekaju porast indexa.
__________________
strabag
Kiko22 is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 09:00   #214
dimges
Registrirani korisnik
 
dimges's Avatar
 
Član od: 17.04.2007.
Poruka: 4.631
Default Odgovor na: Makedonska berza

Nije stvar u "problematicnim " firmama, jednostavno veliki kupci akcija - generator burze privremeno su smanjili ili prekinuli kupovine; medjutim ovaj njihov potez moze nastetiti samo onima koji su racunajuci na akcije uzeli kredite ( za bilo sto, ne samo za akcije) , a krediti se moraju vracati pa ce sada prodavati akcije i jeftinije..
..a to sto pise o prvom investicionom fondu kod nas, ako i ikad bude, bit ce vec kasno; ja sumnjam i u privatne mirovinske fondove, nisu primali ugovore sa starijim ljudima; jednostavno cilj im je bio uzimati novac od mladih, a dok ti mladi dodju za mirovine ko zna sto ce biti..
dimges is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 09:11   #215
mba
Registrirani korisnik
 
Član od: 16.12.2004.
Poruka: 338
Default Odgovor na: Makedonska berza

Citat:
Terminator_Sk
Dobro jutro svima.... www.utrinskivesnik.com.mk


Македонската берза го доживеа својот „црн петок“. Берзанскиот индекс МБИ 10 во изминатите два дена изгуби 650 единици, или 8,3 процентни поени, што е најголем пад од потресите што се случија на Берзата по неуспешната продажба на Комерцијална банка минатата година. Индексот МБИ 10 вчера се позиционираше на 7.399,58 поени, наспроти рекордните 8.056,54 регистрирани во вторникот. Берзански експерти прогнозираат дека ваквиот тренд ќе продолжи и денес, а можеби и во наредните неколку берзански денови, но смируваат дека долгорочно цените на акциите, сепак, ќе имаат нагорна линија. Според нив, во прашање е психолошка игра со која големите играчи сакаат да ги оладат страстите на помалите и потоа да купат акции по пониска цена. Во меѓувреме, главните регулатори на пазарот - Комисијата за хартии од вредност, како и Берзата, а вчера и лично премиерот Никола Груевски, повикуваат на поголема претпазливост при донесување на одлуките за купување или за продавање на акциите. Нивните пораки се наменети, пред се', за обичните граѓани, кои привлечени од можноста за брза и голема заработувачка, масовно се свртеа кон тргувањето со акциите на компаниите. Паднаа вредностите на речиси сите акции. Така, акциите на „Гранит“ изгубија 10 отсто, на „Макошпед“ 9,12 отсто, на „Макпетрол“ - 8,75 отсто и на „Кјуби Македонија“ за 7 отсто. „Нема ништо страшно во корекцијата на цените на акциите на Берзата. Таа дури е и пожелна“, вели берзанскиот аналитичар Крсте Шајноски. За него позитивниот ефект од случувањата на Берзата изминатите два дена е што први од игра ќе излезат луѓето кои пазарот на капитал практично го доживуваат како можност да се коцкаат. „Индексот сега паѓа за 3 - 4 проценти дневно, што е сепак помалку од деновите кога растеше“, вели Шајноски.

Вчерашниот промет на Македонската берза изнесуваше четири милиони евра, а претходните два дена (во вторникот и средата) седум милиони евра. Минатиот месец 40 отсто од куповниот промет на Македонската берза го правеле физички лица. Според првиот човек на Македонската берза, Иван Штериев, добро е за развојот на пазарот да има одреден квантум на физички лица кои учествуваат во прометот, но доколку тие поминат во доминантни рамки над 60 отсто тоа може да претставува определен проблем во ситуации на понагласени пазарни корекции надолу.

За домашните познавачи чиста коинциденција се случувањата на Македонската берза со трендот на Белградската берза, каде што индексите паднаа по изборот на радикалот Томислав Николиќ за претседател на српскиот парламент.

Поведени од можноста за инстант-заработувачка, многу граѓани подигнаа кредити или ги повлекоа нивните заштеди од банките, и тргнаа во „освојување“ на Берзата. Банкарите веќе ги анализираат новонастанатите состојби, бидејќи во случај на поголем берзански крах, ќе биде доведено во прашање враќањето на земените кредити. Сепак, ќе настрадаат граѓаните, бидејќи банките имаат обезбедување за дадените кредити, укажуваат банкарите. „Во ситуации кога се случуваат берзански потреси, повеќе страдаат граѓаните. Професионалните играчи, како на пример фондовите, знаат како да го дисперзираат ризикот, така што во просек ќе остварат заработка“, вели првиот човек на НЛБ Тутунска банка, Ѓорѓи Јанчевски.

Премиерот Никола Груевски, кој својата професионална кариера ја почна како брокер (беше првиот кој направи трансакција на Македонската берза), вчера повика на поголема внимателност кога се продаваат или се купуваат акции и тргувањето да го прават врз основа на претходна добра анализа. Ниту е потребна еуфорија кога се купува, ниту паника кога се продава, советува Груевски. Тој вчера ја посети Македонскта берза каде што разговараше со директорот на Берзата, Иван Штериев. „Драматичниот раст на акциите на Берзата последните месеци и запознавање со состојбите беа главна причина за мојата посета“, изјави Груевски. И неговите сознанија се дека се' поголем е бројот на граѓаните кои продаваат станови, куќи и автомобили, или пак, земаат кредити со цел да купат акции на Берзата. „Од искуството што го имам како брокер, можам да им порачам дека не е добро да се вложат повеќе пари од оние што секој може да си дозволи да ги загуби, а да не му се смени многу животот“, посоветува Груевски, додавајќи дека обичните граѓанин тешко можат да ги предвидат случувањата на берзата, поради што е потребно да се консултираат со стручните лица. Тој, сепак, одби да даде препорака дали да се купуваат акции или не.

Берзанските аналитичари укажуваат на многу нелогичности кои се јавуваат на Берзата во последно време. Тие прават разлика меѓу акциите на солидните компании, каде што трендот на пораст е реален, од оној каде што акции на компании со сомнителни перформанси преку ноќ добиваат во вредност. „Има фирми кои немаат никаков имот, кои се речиси пред стечај, а нивните акции секојдневно растат“, велат упатените во берзанските трансакции, додавајќи дека Комисијата за хартии од вредност и Берзата треба порешително да реагираат во такви случаи, особено што има индиции дека надувувањето на цената на таквите акции се прави во содејство на некои учесници на пазарот. „Луѓето се намамуваат од порастот на цената, а не гледаат дека таа се зголемила со истргувани пет- шест акции“, велат нашите соговорници. Токму од овие причини Берзата деновиве воведе нови правила за тргување врз основа на кои еден од елементите за покачување на цената на акциите е и бројот на истргувани хартии од вредност. Во советувањето на акционерите се вклучи и Комисијата за хартии од вредност преку соопштенија што интензивно се објавуваат во медиумите. Од таму потсетуваат дека тоа го правеле и досега, што е во рамките на нивната едукативна функција. Првиот човек на Македонската берза, Иван Штериев, по средбата со премиерот Груевски изјави дека и покрај случувањата изминатите два дена Индексот на годишно ниво е речиси 100 проценти поголем. И тој не очекува политичките случувања во Србија да предизвикаат посериозни реакции на берзите во регионот, додавајќи дека инвеститорите прават и индивидуални процени за секоја одделна земја.
Daj ti to prevedi pa stavljaj na forum, dobronamjerni savjet!
mba is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 09:20   #216
Ifo
Registrirani korisnik*
 
Član od: 09.05.2007.
Poruka: 79
Default Odgovor na: Makedonska berza

Stabiliziranje danas ili...pochetkom nove nedelje?
vashe mishlenje molim,hvala.
Ifo is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 10:01   #217
zlochko
Registrirani korisnik*
 
zlochko's Avatar
 
Član od: 26.04.2007.
Prebivalište: Skopje
Poruka: 51
Exclamation Odgovor na: Makedonska berza

Citat:
Ifo
Stabiliziranje danas ili...pochetkom nove nedelje?
vashe mishlenje molim,hvala.
Danas? Chisto sumnjam. Mozhda pri kraju iduce nedelje. To je bar moje mishljenje.
Za one koje zhele znati formulu po koju sam ovo predvidio, kratko i jasno - nema matematichke formule. Kao shto nije bilo takve kad su akcije ishle uzbrdo, sad je nema i kad akcije padaju.
Na MK berzi sada preovladava samo psihologija.
Ono shto je juche uradio MK premijer, iako je bilo u najboljoj nameri, mislim da ce danas da se pokazhe kao vrlo kontra produktivno. Isto kao shto je ogranichenje cene uradjeno da sad zashtiti sve oportuniste na berzi (gradjani koji su prodali imot ili uzeli kredite da bi ucestvovali), za koje shto dugorocno mislim da je vrlo loshe za ekonomiju, isto to vazhi i za izjavu Gruevskog.

Mislim da je groto gradjana Makedonije shvatilo njegovu poruku u stilu - "Okanite se berze. Nije to za vas." - i ako sam u pravu, onih nekoliko koji kontroliraju berzu shpekulativnim ponashanjem ce danas to iskoristiti i prodati po 2-3 paketa sa malom kolichinom akcija po najnizhu cenu od -10% za sve firme koje su realno interesantne. I sve to da bi cena pala josh vishe, a da bi ovi mogli kupovati. Mislim da ce to da bude najbolji znak u koje firme treba da se ulozhi nash novac.
Tako ce da se izdvoje firme sa realnim potencijalom, od onih koje su nerealno napumpane.

Sve ce ovo trajati dok:
- svi oportunisti ne pobegnu; ili
- oni koje su ostali ne shvate da im je VRLO neisplatljivo da sad prodaju akcije iako bi zheleli da se povuku sa berze pa ostanu aktivni po principu "shta bude - bude".

U svakom slucaju, realno je da u skoroj buducnosti ochekujemo negativno raspolozhenje vecinom gradjana prema berzi, kao shto je bilo sa shtedionicama (TAT, Alfa i ostali...).

Shto se mene tice, ja ne prodajem. Imam akcije u nekoliko firma - chak i vrlo rizichnim, ali onaj ko ne rizikuje - ne mozhe ni dobiti. Mislim da ce danas biti pravo vreme za shopping, samo vrlo vrlo pazhljivo u izboru.
Dali ce ovo tempo da produzhi, zavisi od ponedeljka, a ne od danas. Jer ce igrachi imati vreme da razmotre situaciju za vreme vikenda i glave ce da se olade. Ondak ce svi u Ponedeljak malo pazhljivije da nastupe... tako da ne mogu da predvidim. Ali jedno znam - kakva ce tendencija berza imati u Ponedeljak, takva ce da bude i cela naredna nedelja.

Pozdrav svima.
__________________
"There's a sucker born every minute." - David Hannum
zlochko is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 10:08   #218
markez
Registrirani korisnik
 
markez's Avatar
 
Član od: 03.03.2005.
Poruka: 439
Default Odgovor na: Makedonska berza

Slažem se sa Zlochkom. Mislim da je ispravan pristup: "Držati i dokupiti".
markez is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 10:09   #219
mk_invest
Registrirani korisnik
 
Član od: 23.04.2007.
Poruka: 250
Default Odgovor na: Makedonska berza

[quote=zlochko]Danas? Chisto sumnjam. Mozhda pri kraju iduce nedelje. To je bar moje mishljenje.
Za one koje zhele znati formulu po koju sam ovo predvidio, kratko i jasno - nema matematichke formule. Kao shto nije bilo takve kad su akcije ishle uzbrdo, sad je nema i kad akcije padaju.
Na MK berzi sada preovladava samo psihologija.


E ljubi srpska se berza danas stabilizovala. Tako da ce i Makedonska za dan dva. Bez brige.
__________________
Smart Invest
mk_invest is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2007., 11:14   #220
ManjeJeVise
Registrirani korisnik
 
Član od: 24.01.2005.
Poruka: 91
Default Odgovor na: Makedonska berza

#212

Makedonskata berza go doživea svojot „crn petok“. Berzanskiot indeks MBI 10 vo izminatite dva dena izgubi 650 edinici, ili 8,3 procentni poeni, što e najgolem pad od potresite što se slučija na Berzata po neuspešnata prodažba na Komercijalna banka minatata godina. Indeksot MBI 10 včera se pozicioniraše na 7.399,58 poeni, nasproti rekordnite 8.056,54 registrirani vo vtornikot. Berzanski eksperti prognoziraat deka vakviot trend ќe prodolži i denes, a možebi i vo narednite nekolku berzanski denovi, no smiruvaat deka dolgoročno cenite na akciite, sepak, ќe imaat nagorna linija. Spored niv, vo prašanje e psihološka igra so koja golemite igrači sakaat da gi oladat strastite na pomalite i potoa da kupat akcii po poniska cena. Vo meѓuvreme, glavnite regulatori na pazarot - Komisijata za hartii od vrednost, kako i Berzata, a včera i lično premierot Nikola Gruevski, povikuvaat na pogolema pretpazlivost pri donesuvanje na odlukite za kupuvanje ili za prodavanje na akciite. Nivnite poraki se nameneti, pred se', za običnite graѓani, koi privlečeni od možnosta za brza i golema zarabotuvačka, masovno se svrtea kon trguvanjeto so akciite na kompaniite. Padnaa vrednostite na rečisi site akcii. Taka, akciite na „Granit“ izgubija 10 otsto, na „Makošped“ 9,12 otsto, na „Makpetrol“ - 8,75 otsto i na „Kjubi Makedonija“ za 7 otsto. „Nema ništo strašno vo korekcijata na cenite na akciite na Berzata. Taa duri e i poželna“, veli berzanskiot analitičar Krste Šajnoski. Za nego pozitivniot efekt od slučuvanjata na Berzata izminatite dva dena e što prvi od igra ќe izlezat luѓeto koi pazarot na kapital praktično go doživuvaat kako možnost da se kockaat. „Indeksot sega paѓa za 3 - 4 procenti dnevno, što e sepak pomalku od denovite koga rasteše“, veli Šajnoski.

Včerašniot promet na Makedonskata berza iznesuvaše četiri milioni evra, a prethodnite dva dena (vo vtornikot i sredata) sedum milioni evra. Minatiot mesec 40 otsto od kupovniot promet na Makedonskata berza go pravele fizički lica. Spored prviot čovek na Makedonskata berza, Ivan Šteriev, dobro e za razvojot na pazarot da ima odreden kvantum na fizički lica koi učestvuvaat vo prometot, no dokolku tie pominat vo dominantni ramki nad 60 otsto toa može da pretstavuva opredelen problem vo situacii na ponaglaseni pazarni korekcii nadolu.

Za domašnite poznavači čista koincidencija se slučuvanjata na Makedonskata berza so trendot na Belgradskata berza, kade što indeksite padnaa po izborot na radikalot Tomislav Nikoliќ za pretsedatel na srpskiot parlament.

Povedeni od možnosta za instant-zarabotuvačka, mnogu graѓani podignaa krediti ili gi povlekoa nivnite zaštedi od bankite, i trgnaa vo „osvojuvanje“ na Berzata. Bankarite veќe gi analiziraat novonastanatite sostojbi, bidejќi vo slučaj na pogolem berzanski krah, ќe bide dovedeno vo prašanje vraќanjeto na zemenite krediti. Sepak, ќe nastradaat graѓanite, bidejќi bankite imaat obezbeduvanje za dadenite krediti, ukažuvaat bankarite. „Vo situacii koga se slučuvaat berzanski potresi, poveќe stradaat graѓanite. Profesionalnite igrači, kako na primer fondovite, znaat kako da go disperziraat rizikot, taka što vo prosek ќe ostvarat zarabotka“, veli prviot čovek na NLB Tutunska banka, Ѓorѓi Jančevski.

Premierot Nikola Gruevski, koj svojata profesionalna kariera ja počna kako broker (beše prviot koj napravi transakcija na Makedonskata berza), včera povika na pogolema vnimatelnost koga se prodavaat ili se kupuvaat akcii i trguvanjeto da go pravat vrz osnova na prethodna dobra analiza. Nitu e potrebna euforija koga se kupuva, nitu panika koga se prodava, sovetuva Gruevski. Toj včera ja poseti Makedonskta berza kade što razgovaraše so direktorot na Berzata, Ivan Šteriev. „Dramatičniot rast na akciite na Berzata poslednite meseci i zapoznavanje so sostojbite bea glavna pričina za mojata poseta“, izjavi Gruevski. I negovite soznanija se deka se' pogolem e brojot na graѓanite koi prodavaat stanovi, kuќi i avtomobili, ili pak, zemaat krediti so cel da kupat akcii na Berzata. „Od iskustvoto što go imam kako broker, možam da im poračam deka ne e dobro da se vložat poveќe pari od onie što sekoj može da si dozvoli da gi zagubi, a da ne mu se smeni mnogu životot“, posovetuva Gruevski, dodavajќi deka običnite graѓanin teško možat da gi predvidat slučuvanjata na berzata, poradi što e potrebno da se konsultiraat so stručnite lica. Toj, sepak, odbi da dade preporaka dali da se kupuvaat akcii ili ne.

Berzanskite analitičari ukažuvaat na mnogu nelogičnosti koi se javuvaat na Berzata vo posledno vreme. Tie pravat razlika meѓu akciite na solidnite kompanii, kade što trendot na porast e realen, od onoj kade što akcii na kompanii so somnitelni performansi preku noќ dobivaat vo vrednost. „Ima firmi koi nemaat nikakov imot, koi se rečisi pred stečaj, a nivnite akcii sekojdnevno rastat“, velat upatenite vo berzanskite transakcii, dodavajќi deka Komisijata za hartii od vrednost i Berzata treba porešitelno da reagiraat vo takvi slučai, osobeno što ima indicii deka naduvuvanjeto na cenata na takvite akcii se pravi vo sodejstvo na nekoi učesnici na pazarot. „Luѓeto se namamuvaat od porastot na cenata, a ne gledaat deka taa se zgolemila so istrguvani pet- šest akcii“, velat našite sogovornici. Tokmu od ovie pričini Berzata denovive vovede novi pravila za trguvanje vrz osnova na koi eden od elementite za pokačuvanje na cenata na akciite e i brojot na istrguvani hartii od vrednost. Vo sovetuvanjeto na akcionerite se vkluči i Komisijata za hartii od vrednost preku soopštenija što intenzivno se objavuvaat vo mediumite. Od tamu potsetuvaat deka toa go pravele i dosega, što e vo ramkite na nivnata edukativna funkcija. Prviot čovek na Makedonskata berza, Ivan Šteriev, po sredbata so premierot Gruevski izjavi deka i pokraj slučuvanjata izminatite dva dena Indeksot na godišno nivo e rečisi 100 procenti pogolem. I toj ne očekuva političkite slučuvanja vo Srbija da predizvikaat poseriozni reakcii na berzite vo regionot, dodavajќi deka investitorite pravat i individualni proceni za sekoja oddelna zemja.
__________________
You never know when it can all end!
ManjeJeVise is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Idi na forum:


Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 23:59 sati.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.