Moj Novac -> Financijski portal
MyBusinessCard - Poslovni portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > BiH > SASE

Odgovor

Opcije na temi
Old 02.04.2006., 23:21   #1
Zeks
Registrirani korisnik

Član od: 27.01.2006.
Poruka: 1.248
Default Fabrika duhana Sarajevo (FDS)

Dionice FDS su najlikvidnije na SASE.
Cijena je od izlaska na SASE porasla za nekih 30%
Drzava vlasnik 40% i najavljuje prodaju svojih dionica u toku ove godine.
Trenutna cijena 355 KM.
Zanima me do koje cijene moze da ide FDS u slucaju prodaje od strane drzave. Pominje se nekih 500-600 KM po dionici?
Zeks is offline   Reply With Quote
Old 07.05.2006., 23:29   #2
Zeks
Registrirani korisnik

Default Odgovor na: Fabrika duhana Sarajevo (FDS)

JAPANCI DANAS POTPISUJU UGOVO O KUPOVINI DIS-a

Mali akcionari Duvanske industrije „Senta” imaju razloga da trljaju ruke. Kada plate porez na kapitalnu dobit ostaće im oko 210 evra po svakoj akciji

Mali akcionari Duvanske industrije „Senta” (DIS) imaju razloga da trljaju ruke, jer će za svaku prodatu akciju dobiti 253 evra u bruto iznosu. Sentu tako već počinje da trese evro groznica, bez obzira što je najavljeno da će se pare na računima malih akcionara naći tek za 10 do 15 dana. Potpisivanje ugovora o tenderskoj prodaji senćanske fabrike multinacionalnoj kompaniji Japan Tobako Internešnel (JTI) obaviće se danas u 11 časova u Beogradu. Za akcije DIS-a japanska kompanija će platiti preko 27 miliona evra, od čega će mali akcionari inkasirati oko sedam miliona evra!

Treća kompanija po proizvodnji i prometu duvana u svetu JTI će od 110.355 akcija DIS-a otkupiti oko 98 odsto, odnosno kompletan državni udeo i akcije 489 malih akcionara koji su prihvatili ponudu i svoje akcije pridružili državnom paketu koji iznosi 58,55 odsto. Od 501 malih akcionara samo njih12 za sada se uzdržalo od prodaje akcija, ali, ukoliko budu želeli, novi vlasnik DIS-a ima obavezu da po istoj ceni u roku od tri meseca otkupi preostale akcije.

U tenderskoj prodaji DIS-a postignuta je veća pojedinačna cena akcija nego prilikom tenderske prodaje naših najvećih duvanskih industrija u Nišu i Vranju, koje su kupile najveće svetske kompanije „Filip Moris” i „Britiš Ameriken Tobako”. Kada plate porez na kapitalnu dobit akcionarima će ostati neto iznos od oko 210 evra po svakoj akciji. Mali akcionari su u oko 80 odsto slučajeva iz Sente i okoline, ima ih i sa područja Srema gde DIS ima kooperante u proizvodnji duvana tipa „virdžinija”, a popraviće se i finansijski saldo i manjeg broja onih iz drugih sredina koji su u DIS upisali besplatne akcije.

- Strljenje se isplatilo i uveren sam da je odrađen dobar posao – zadovoljan je uoči potpisivanja ugovora direktor DIS-a Vojin Guzina. - Za svaku godinu radnog staža mali akcionari će dobiti 1.012 evra, jer je ponuđena cena nešto veća nego prilikom prodaja fabrika iz Niša i Vranja, ali u našem slučaju novi vlasnik nema obaveze iz socijalnog programa, jer nemamo tehnološkog viška, nego se očekuje da sa pokretanjem proizvodnje u novoj fabrici cigareta za koju imamo licencu, u najskorije vreme u Senti bude otvoreno 150 novih radnih mesta. Pored kupovine senćanske fabrike JTI planira da investira u Srbiji ukupno oko 130 miliona evra, od čega će značajan deo biti u Senti.

Guzina podseća da je na putu do uspešne tenderske prodaje trebalo proći trnovit put, jer pre tri godine po završetku ulaganja u novu fabriku cigareta preduzeće se našlu u beznadežnoj situaciji, jer prethodna Vlada Srbije nije želela nakon prodaje niške i vranjanske fabrike izda licencu za proizvodnju cigareta, mada su ispunjavani svi uslovi. Prema rečima Guzine najveći krivac za teškoće u koje je posle zapala fabrika je tadašnji ministar finansija Božidar Đelić, ali ukazuje da je puno razumevanja i angažovanja da se nađe najpovoljnije rešenje ispoljio aktuelni ministar finansija Mlađan Dinkić. Država je u presudnom momentu izvršila dokapitalizaciju DIS, preuzimanjem obaveza za kredit prema Vojvođanskoj banci zbog koga je račun preduzeća bio blokiran 11 meseci, pa je postala većinski vlasnik senćanske firme. Guzina ističe da je tenderska prodaja bio najbolji način za uspešnu privatizaciju, uz konstataciju da dolaskom multinacionalne kompanije prevazilazi lokalne senćanske okvire i ima širi razvojni značaj. Duvanska industrija „Senta” je već dugo najveći proizvođač i obrađivač primarnog duvana u Srbiji, a u sredu 10.maja će proslaviti jubilej pola veka poslovanja, tako da Japanci stižu na veliko slavlje koje se sprema.
M. Mitrović

Zeks

Na bazi postignute cijene za DIS, FDS moze da ide na oko 600 KM kod prodaje drzavnog paketa koje se najavljuje za jesen ove godine.
Old 08.05.2006., 01:29   #3
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.216
Default Odgovor na: Fabrika duhana Sarajevo (FDS)

Po omjeru čega je uspoređivana DIS sa DIN-om, DIV-om ili FDS-om.
Na temelju knjigovodstvene vrijednosti? DIS ne proizvodi cigarete.
Old 05.06.2006., 19:02   #4
Zeks
Registrirani korisnik

Default Odgovor na: Sarajevska Burza

Citat:
netstrider
moderatorima: molim da se post preimenuje u SASE - Sarajevska berza-burza.
FDS nije precijenjena akcija, samo je skuplja od ADRS, tj. glupa investicija kad je ADRS bolja firma. kratkoročna je ok, jer ako što drži taj SASE, onda je to FDS.
Slazem se da FDS nije precijenjena akcija. Prema planu Direkcije za privatizaciju FBIH, najavljena je prodaja 40% drzavnog kapitala u 9. mjesecu ove godine.

Kada se uporedi sa ostalim akvizicijama u regiji, mislim da ima prostora za znacajan rast. Mislim da je Duvanska industrija Nis prodata po 3*BV sto bi znacilo da bi i FDS mogao da ide na 500-600 KM prilikom preuzimanja.
Old 05.06.2006., 20:52   #5
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Uspoređivati koliko je puta duhanski biznis prodan u osnosu na bv je... nepametno. Postoje i bolje mjerke za to.
Uspoređivati FDS s DIN-om... ne znam. nema mi nekog smisla. Ni sa DIN-om ni sa Sentom. Osnovno je pitanje, tko bi mogao kupiti FDS? Kome on mislim treba? Osim nekog malog autsajdera ili nekog lokalnog novog Šefika Loje (Hilmo?) ne vidim nikog drugog. Kako je krenulo na kraju će na svijetu bit 4 tvornice duhana. Jedna u Japanu, dvije u SAD-u i treća, mnogo puta manja, u Kanfanaru. ;-) (glupa šala). Činjenica je da je FDS trend na SASE, a to znači da se free float vjerojatno unatoč tome što je velik - smanjuje. A to znači da nije loša prilika. Loše je što se pokazalo da SASE ne može držati više od te jedne akcije. Većina ga ljudi kupuje baš opijena uspjehom TDR-a mješajući kruške i nekruške.
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 05.06.2006., 22:26   #6
Zeks
Registrirani korisnik

Citat:
netstrider
Uspoređivati koliko je puta duhanski biznis prodan u osnosu na bv je... nepametno. Postoje i bolje mjerke za to.
Uspoređivati FDS s DIN-om... ne znam. nema mi nekog smisla. Ni sa DIN-om ni sa Sentom. Osnovno je pitanje, tko bi mogao kupiti FDS? Kome on mislim treba? Osim nekog malog autsajdera ili nekog lokalnog novog Šefika Loje (Hilmo?) ne vidim nikog drugog. Kako je krenulo na kraju će na svijetu bit 4 tvornice duhana. Jedna u Japanu, dvije u SAD-u i treća, mnogo puta manja, u Kanfanaru. ;-) (glupa šala). Činjenica je da je FDS trend na SASE, a to znači da se free float vjerojatno unatoč tome što je velik - smanjuje. A to znači da nije loša prilika. Loše je što se pokazalo da SASE ne može držati više od te jedne akcije. Većina ga ljudi kupuje baš opijena uspjehom TDR-a mješajući kruške i nekruške.
Netstrider,

Kakva su tvoja predvidjenja vezano za FDS?
Old 05.06.2006., 22:29   #7
Zeks
Registrirani korisnik

Citat:
netstrider

FDS je jedini ozbiljna firma u oblasti duvanske industrije u BIH.

Glavna prednost FDS je visoko trzisno ucesce u BIH. To ce biti glavni faktor za vrednovanje FDS prilikom preuzimanja.

Isti slucaj je bio i kod preuzimanja DIN i DIV u Srbiji.
Old 05.06.2006., 22:53   #8
netstrider
eyes wide shut

Pa... nemam ih. Politika je tu izuzetno važna. A ja nit poznajem barba Šefika, nit znam lokalne političare. Trenutno je to vruć krumpir, al ne zato jer je nekome potencijalno interesantna, nego zato jer su vidjele žabe da se konji (TDR) kuju, pa bi i one zelembaća. Nema druge priče, pa se žabe toga uhvatile. I siluju po tickeru. Loše siluju.
Zašto FDS nema veze s DIN i DIV. DIN i DIV su velike firme. Veće od DIS. A po veličini FDS je uz DIS. Za razliku od DI S,V,N, FDS, FA-DU-MO (FDM) i FDBL su njihova proporcionalno manja braća. E sad, caka je što je za razliku od srpskog tržišta bosansko tržište nezaštićeno, i nema naznaka da će zaštićeno postati (ever). Što uostalom očekuješ od xyz seljaka u parlamentu koji su toliki seljaci da su vjerojatno na dnevnom redu vodili raspravu treba li se zvati SASE, Sarajevska berza-burza, Sarajevska burza-berza, SAB-B, Capajebo Stock-Exchange, Capajebo burza papira od vrednosti (kao kombinacija ćirlićnih i latiničnih interesa). Mislim, meni je smijeh kad se sjetim Države SHS i Kraljevine SHS (upućeniji znaju da su SHS i SHS različita slova). Na to me podsjeća BiH. Vjerojatno će za par godina donijeti zakon da se svake parne godine mijenja ime. Federacija BiH. Federacija HiB. Zezajte se vi. Ali, zar od zemlje koja nije u stanju zaštititi svoje štediše od J., čekaj, JEBENE Nove Ljubljanske banke, dapače, kojoj isti vlasnik te lopovske grupacije, EBRD diktira kako će raditi i tko će im izvoditi radove od New Deal važnosti. Zar ti očekuješ da će oni zaštititi svoje tržište od velikih stranih igrača?
Ono što prije nisam znao, a stariji i pametniji su mi ukazali. Duhanski biznis zadnjih godina svoju proizvodnju seli laganini prema zemljama istoka. Zatvaranje tvornice u Zeerneeveenheerveenu (kako god da se zove) i 570 otkaza nije ništa drugo nego pokazatelj toga. Koncentracija u par masivnih tvornica u Kini. To je prvo učinila teška metalska industrija. Potom su brodogradilišta i rezališta premještena. Onda je na red došla mehanika, sva proizvodnja žarulja. Zatim elektronika. Potom mikroelektronika. Danas se sve seli u Kinu. Čak i reciklaža papira koji se potom vraća u Evropu kao recikliran. Dakle, ispravak, od te 4 tvornice na svijetu, 3 će biti u Kini i jedna u Kanfanaru. Činjenica da nikome nije trebao Bulgartabac, FDBL jasno pokazuje da je svejedno kupio FDS Mate (BAT), File (PM) ili Japo (JTI). Moguće da će doći oni manji kalibraši, mada, ako je točno da se Imp. Tobbaco ujedinio s većim bratom, ni on nije izgledan. Gallagher svoju proizvodnju ima u FDBL i da ga je zanimala tvornica, vjerojatno bi uzima nju ili barem skuplja akcije FDS. Dakle, samo trošak zbog zatvaranja tvornice. A kažu da je mala Bosna. Da je netko htio sebi priuštiti taj magareći trošak, brzo bi se doznalo. Nu ga, reko mi komšo da je neki Filip Moris juče počo kupovat Fabriku Duvana, ma znaš, o Šefika Loje. Jes, jes. Nde i ti ba uzmi koju tu, vaučer, kako li ga zvaše. Odeš u Rajfajzn, kažš in da ti daju, uplatiš i... štela. Dakle, sumnjam da je netko mislio kupovati FDS da već ne bi bio u operaciji. A da je Pilip Moris ili makar Mate Seljoberović taj, znalo bi se, jer je mala Bosna. Ako se glasina širi brzinom zvuka, u Bosni se širi brzinom zvuka na kvadrat (Dokaz da teorija relativnosti ne vridi? ).
Mikey, piše to negdje, što pitaš, pažljivije čitaj. Ako želiš pratiti, prati, nema ti druge. Npr. sad ti je taj FDS njima interesantan. I malo tih banaka što je ostalo. I tih par firmi koje rade s dobiti, kakvom-takvom. Nije to teško. Svaki Bosanac zna koja im firma u zemlji valja. Ako ništa, tih 10 firmi se mogu i na prste izbrojat. Zato i nisu baš jeftine.

Pozz
Old 05.06.2006., 23:03   #9
energ-tel
Registrirani korisnik

Član od: 23.11.2005.
Poruka: 90

Dok god je uvoz cigareta u BiH slobodan a Hrvatska i Srbija štite svoju proizvodnju sa 49% carine. U BiH entiteti i visoki predstavnik muzu jarca glede zaštite domaće proizvodnje. To me na prvi pogled odvraća od ulaganje u duhanski biznis.
energ-tel is offline   Reply With Quote
Old 05.06.2006., 23:12   #10
netstrider
eyes wide shut

I to ga toliko dugo muzu da je vjerojatno i mliko poteklo.
A pro po toga, pozdrav Kabinetu barba Dode koji je od ovog njihovog zajedničkog BH tijela zatražija da skinu slobodnu trgovinu s Kinezima. Na taj način štiti svoju proizvodnju koju nastoji podići na noge. Nešto je krenilo u tom pogledu. To je potez.
btw, mislim da Bosanci po glavi popuše šteku duvana dnevno, tako je neka brojka. A onda se mi čudimo okle Adrisu tolika dobit.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila