Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 19.01.2006., 01:11   #1
floor^taker
Registrirani korisnik

Član od: 19.01.2006.
Poruka: 17
Default Plaćanje bez PDV-a

Može li mi netko od vas ukratko reći, pošto do sada nisam imao priliku to iskušati, kakav je postupak ukoliko kupujem npr. neku tehničku robu preko tvrtke pa se u tom slučaju PDV ne plaća. Dakle ja (tj. tvrtka) platim cijenu (recimo u gotovini) odmah bez pdv-a ili se ta razlika tj. porez tvrtki naknadno vraća po obračunu na kraju godine? Kakva je tu caka s izdavanjem računa?
Hvala
floor^taker is offline   Reply With Quote
Old 19.01.2006., 09:19   #2
dunner
Shadow Whisperer

Član od: 17.02.2004.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 133
Default Odgovor na: Plaćanje bez PDV-a

Citat:
floor^taker
Može li mi netko od vas ukratko reći, pošto do sada nisam imao priliku to iskušati, kakav je postupak ukoliko kupujem npr. neku tehničku robu preko tvrtke pa se u tom slučaju PDV ne plaća. Dakle ja (tj. tvrtka) platim cijenu (recimo u gotovini) odmah bez pdv-a ili se ta razlika tj. porez tvrtki naknadno vraća po obračunu na kraju godine? Kakva je tu caka s izdavanjem računa?
Hvala
OK. Ja bih ti prvo preporucio da potrazis strucnu pomoc kod nekog racunovodje, s obzirom da ovo i nije bas tako jednostavna stvar. Nisi rekao da li je tvoja tvrtka uopce u sustavu PDV-a. Naime PDV i porez su dvije razlicite stvari Mozes zatraziti da ti tvrka udje u sustav PDV-a ili ces automatizmom uci u njega (ukoliko su ti godisnja primanja veca od odredjenog iznosa). Ukoliko jesi ti ces i dalje placati taj PDV na kupljenu robu, a morat ces i svoje racune naplacivati sa PDV-om. Jedino ces placeni PDV moci kod obracuna obveze za obracunsko razdoblje umanjiti kao pretporez u primljenim isporukama, i onda ces eventualno moci ostvariti povrat.

If it jams, force it
If it breaks, it needed replacement anyways!
dunner is offline   Reply With Quote
Old 19.01.2006., 09:59   #3
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.893

ma vidiš da je čovjek našao nekoga tko će mu kupiti nešto preko firme pa mu nije jasno to s PDV-om...
Old 19.01.2006., 15:51   #4
floor^taker
Registrirani korisnik

Član od: 19.01.2006.
Poruka: 17

Citat:
dk
ma vidiš da je čovjek našao nekoga tko će mu kupiti nešto preko firme pa mu nije jasno to s PDV-om...
e vidis kako covjek sve kuzi he he
pa bih molio razjasnjenje tog slucaja...

u suprotnom vjerovatno bih se vec informirao o tim esencijalnim stvarima
floor^taker is offline   Reply With Quote
Old 20.01.2006., 08:50   #5
gelly
Registrirani korisnik

Član od: 09.11.2005.
Poruka: 11

Svi plaćaju PDV pa će ga i ta firma preko koje ti uzimas robu morati platiti. Stvar je u tome sto si oni to mogu kasnije kroz knjigovodstvo provesti na nacin da pdv koji ce oni morati platitina na kraju mjesceca bude manji.
gelly is offline   Reply With Quote
Old 25.01.2006., 13:54   #6
dayo
Registrirani korisnik

dayo's Avatar

Član od: 06.10.2004.
Poruka: 165

U najboljem slučaju, ukoliko im je mali izlazni PDV npr. izvoznici, imaju pravo na povrat poreza od strane PU. U praksi takvim akcijama prethodi roštanje PU po knjigama pravnog subjekta.
dayo is offline   Reply With Quote
Old 14.02.2006., 13:32   #7
Smart
Registrirani FX ovisnik

Smart's Avatar

Član od: 17.11.2005.
Prebivalište: Trading desk
Poruka: 8.823

Ukratko: Ti tom frendu daš iznos bez PDV-a. On mora platiti proizvod sa PDV-om (ukoliko ima love na računu) i na kraju mjeseca, ili odbija tj. traži povrat PDV-a (ako ima više ulaznih računa) ili ga plaća (ako ima više izlaznih računa). Treba imati u vidu da je taj proizvod tada kao kapital u njegovoj firmi. (Što i nije toliko bitno).
Smart is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila