Moj Novac -> Financijski portal
MyBusinessCard - Poslovni portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Nekretnine

Odgovor

Opcije na temi
Old 04.01.2006., 11:10   #1
ozzie
Registrirani korisnik

Član od: 04.08.2005.
Poruka: 7
Question Stan - prodati ili ne?

Pitanje postavljam za malo iskusnije na tom području.
Naime, moja familija u Novom Zagrebu planira prodati stan u starijoj zgradi (mamutica) pa kupiti "nešto manje" uz doplatu. Vjerojatno na periferiji ili čak malo dalje. I dio love ostaviti naslijednicima.

Koliko to ima smisla i koliko je to uopće izvedivo? Čini mi se da ni sami ne znaju kako će to izvesti. Ja sam protiv toga jer sam čuo da se "obična" prodaja stana i kupnja novog ne isplati zbog poreza koji na koncu platiš.

Eto. Vaša iskustva bi mi pomogla da im dam par savjeta

Hvala unaprijed
ozzie is offline   Reply With Quote
Old 05.01.2006., 12:51   #2
dunner
Shadow Whisperer

Član od: 17.02.2004.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 133
Default Odgovor na: Stan - prodati ili ne?

Citat:
ozzie
Pitanje postavljam za malo iskusnije na tom području.
Naime, moja familija u Novom Zagrebu planira prodati stan u starijoj zgradi (mamutica) pa kupiti "nešto manje" uz doplatu. Vjerojatno na periferiji ili čak malo dalje. I dio love ostaviti naslijednicima.

Koliko to ima smisla i koliko je to uopće izvedivo? Čini mi se da ni sami ne znaju kako će to izvesti. Ja sam protiv toga jer sam čuo da se "obična" prodaja stana i kupnja novog ne isplati zbog poreza koji na koncu platiš.

Eto. Vaša iskustva bi mi pomogla da im dam par savjeta

Hvala unaprijed
Kako mislis ne znaju kako to izvesti? Pa lijepo, pronadju novi manji stan ili sami ili preko agencije a stari prodaju (opet ili sami ili preko agencije) Ukoliko idu preko agencije mora se platiti odredjeni postotak ali je u nekim slucajevima brze, ukoliko ides sam onda su to u principu mali oglasi, plakati, prijatelja i poznanici..
A sto se tice placanja poreza, taj se placa samo za kupnju i to samo onaj koji posjeduje vec 1 nekretninu.

A osobno mislim da se nekretninu ne isplati prodavat, vec u najboljem slucaju iznajmljivat. Sad sve ovisi o tome koliko je novac problem i koje su njihove preference.

If it jams, force it
If it breaks, it needed replacement anyways!
dunner is offline   Reply With Quote
Old 05.01.2006., 13:38   #3
ozzie
Registrirani korisnik

Citat:
dunner
Kako mislis ne znaju kako to izvesti? Pa lijepo, pronadju novi manji stan ili sami ili preko agencije a stari prodaju (opet ili sami ili preko agencije)
E to je dio koji ne znam. Prvo, šta se uopće dobiva s agencijom? Drugo, ako se čovjek i odluči na agenciju, nije svejedno koja agencija (ili je?) Imaš možda kakva iskustva s agencijama? Razlike u kvaliteti usluge? Proviziji?

Citat:
dunner
Ukoliko idu preko agencije mora se platiti odredjeni postotak ali je u nekim slucajevima brze, ukoliko ides sam onda su to u principu mali oglasi, plakati, prijatelja i poznanici..
Uf, ako budu išli sami, bojim se da će zeznut stvar. Ne bi bilo prvi put...
Old 05.01.2006., 14:32   #4
pusionicar2006
Korisnik je isključen sa foruma

Član od: 01.01.2006.
Poruka: 15

Agencije obiđi u širokom luku. Kao prvo, pojma nemaju o ničemu a kamoli o pravu. Drugo, uzimaju proviziju od prodavatelja i od kupca što nije moralno a i dvojbeno je da li je po zakonu, i treće - neće ti to uopće ići brže jer oni isto tako kao što možeš i ti daju oglase. Kako misliš da oni dolaze do klijenata? Ne valjda na ulici nego preko oglasnika.
Oglasi su besplatni pa nek daju oglas, a kad dođe do sklapanja ugovora ili predugovora tu postoji odvjetnik kojem se plati da napravi ono što mu je struka Postoje i štampani obrasci u Narodnim novinama, ali u njima nije sadržano sve što je potrebno pa je bolji odvjetnik.
Sve, samo ne agencije za nekretnine jer su to jako neozbiljni ljudi koji glumataju poslovne ljude a u biti su neznalice prve klase.
pusionicar2006 is offline   Reply With Quote
Old 05.01.2006., 16:37   #5
syrius1
Registrirani korisnik

Član od: 17.09.2005.
Poruka: 145

Kod prodaje ti zbilja nije potrebna agencija, ali kod kupnje, osobito ako se ne snalazis u tome bolje je koristiti usluge agencije zbog sigurnosti. manja je mogucnost da kupis stan koji je vec nekoliko puta prodan
syrius1 is offline   Reply With Quote
Old 08.01.2006., 01:10   #6
fedra

Član od: 05.01.2006.
Poruka: 42

Ne bih se složila da ti je agencija kod kupnje potrebna jer u agencijama rade poluobrazovane osobe koje se izdaju za pravnike. Kako je već prije navedeno, bolje je uzeti odvjetnika i kod kupnje i kod prodaje a ne nekog samozvanog agenta.
fedra is offline   Reply With Quote
Old 08.01.2006., 16:22   #7
ozzie
Registrirani korisnik

Ok, ne volimo agencije. Jer uzimaju proviziju od kupca&prodavača (znam barem još jedan sličan primjer ). Jer pojma nemaju o pravu (of course, hoće nabrzaka prodat svoje usluge, bez da plaćaju skupe pravnike). Možda malo volimo agencije jer bi nas mogle zaštititi od eventualnog muljatora nekretninama.

Na koncu, ako želim kupiti kuću, te dam agenciji (ili odvjetniku) XYZ da sređuje pravne stvari, zatim agencija (ili odvjetnik) XYZ za*ebe stvar, imam li realne šanse ipak dobiti svoje novce? Makar sudskim putem?
Huh, možda sam malo izgubio fokus... ali nije mi baš svejedno.
Old 08.01.2006., 22:12   #8
pusionicar2006

Član od: 01.01.2006.
Poruka: 15

Naravno da imaš neku zaštitu ali samo kod odvjetnika jer su odvjetnici osigurani kod odvjetničke komore i svaki plaća obavezno osiguranje. Agencije nisu osigurane i moraš ih tužiti na način da dokažeš da su te zeznuli. A što se tiče zaštite od muljatora i agencija, meni su agencije ujedno i muljatori....
pusionicar2006 is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila