Moj Novac -> Financijski portal
MyBusinessCard - Poslovni portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Opći forumi > Caffe

Odgovor

Opcije na temi
Old 23.11.2005., 08:57   #1
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 8.541
Default Mislis li na prehranu?

Na temu me potaknula vijest o kontaminiranom mlijeku za dojenčad tvrtke Nestle. Dio otrovnih supstanca (mislim ljepila) ambalaže prodro je u mlijeko.

S druge strane prehrambeni koncerni, trude se sve više i sve je jača konkurencija, da proizvode i da se usavršavaju u plasmanu brze hrane, konzervirane hrane, pripravaka za hranu i smrznute hrane. Pretpostavljam da ih marketing u dijelu ispitivanja potreba tržišta navodi na proizvodnju takvog asortimana prehrambenih artikala.

Može li se reći da ljudi u nedostatku vremena sve više pripravljaju i konzumiraju brzu hranu?
Ako ste jedan od tih, mislite li na moguću štetnost takve prehrane? Poznato je da ti proizvodi znaju sadržavati neke genetski modificirane sastojke, uz naravno konzervanse i slično. U krajnjoj liniji okus takve hrane nikad nije sličan u potpunosti hrani pripremljenoj na tradicionalan način.

Zanimljivo je da se ljudi naviknu na razne okuse i oni im postaju kriterij.
Gotovo je anegdota da zastupnica Antičević-Marinović ne jede ništa drugo osim konzervi!

Ljudi očito smatraju da im takva hrana manje šteti od npr. uvezene govedine i teletine, jer se više boje kravljeg ludila. Konzumacija tog mesa je pala, jednako kao i u zadnje vrijeme, konzumacija peradi i jaja, zbog ptičje gripe i salmonele.

Moglo bi se reći da je to zdravo, jer je recimo riba zdravija od crvenog mesa, a jaja imaju puno holesterola. Da li i vas ovakve vijesti mogu usmjeriti na prehranu poput dalmatinske, koja se sastoji od riba, plodova mora i povrća?

Koliko uopće mislite o prehrani, pitanje mi je zanimljivo i s toga što je pretežit sastav članova ovog foruma muški?

Vidi se da muškarci znaju što znači dobro pojesti (čitaj Dobri restorani), a da li i razmišljaju o vrsti prehrane? Možda se muškarci ne mogu niti odluciti, jer im jelovnik sastavljaju žene

Jeste li pristalica vegetarijanske prehrane, ili još bolje makrobiotske, koja je zdrava, kad se prihvate okusi, vrlo ukusna, a dakako i skuplja od obicne hrane?

Hrana i prehrambena industrija je u gospodarskom smislu nevjerovatno važna.
Naša će prehrana u budućnosti ovisiti ne samo o našim željama, nego i o diktatu tržišta, bolestima, mogućnostima i cijeni.

Kako se privatno osjećate kad sjednete za stol? Koji su vasi kriteriji?
franciska is offline   Reply With Quote
Old 23.11.2005., 09:55   #2
Herostrat
Registrirani korisnik

Član od: 25.01.2005.
Poruka: 265
Default Odgovor na: Mislis li na prehranu?

Kada je moja supruga prije nekog vremena usla u kucu i pokazala mi dvije kjige koje je kupila, moj jedini komentar bio je podrugljiv osmijeh.

Naime, radilo se o knjigama sa trennkost receptima ( ispricavam se svima sto koristim strane rijeci, ali ne znam tocno kako se kaze na HR, pa cu pokusati objasniti o cemu se radi ). Dakle, filozofija trennkost prehrane svodi se na vrlo jednostavan princip, a to je odvajanje bjelancevina od holesterola. Da pojednostavim navescu primjere: meso ( svinjsko izbjegavati ) se jede sa salatom ili povrcem ( osim krumpira ), a nikako sa kruhom, rizom ili tjesteninom.
Od kruha, tosta, tjestenine i slicnih proizvoda dolaze u obzir samo oni od vollkorn brasna ( mislim da se kod nas to zove integralno ), i naravno opet treba paziti s cim se kombinira.
Obroci su cesti i u manjim kolicinama, tako da je sam proces vrlo ugodan jer nema neoptrebnog i neugodnog gladovanja.
Vrlo bitan detalj je i ispijanje dovoljne kolicine vode preko dana ( 1.5-2.0 l ).
Alkohol, sokovi i slicna pica nisu pozeljna, ali se mogu u manjim kolicinama konzumirati ( ovo je iz osobnog iskustva ).
Milsim da je dovoljno da shvatiite okvirno o cemu se radi.

Kako sam u uvodu i spomenuo bio sam veoma skeptican ( da se ne izrazim jos ruznije ) prema ovom nacinu prehrane kada sam se prvi put susreo s njim i kategoricki sam odbijao iskusati isti ( inace sam veliki obozavatelj dobre hrane, pa je samim time bilo jos teze me nagovoriti na to ).
Medjutim, kako sam u zadnjih par mjeseci navukao previse kilograma morao sam nesto poduzeti, jer sam dosao do granice gdje sam poceo ugrozavati zdravlje sa pretjeranom tjelesnom tezinom ( 92 kg. - netko bi rekao da na moju visinu od 186 cm nije puno, ali ja sam primjetio da se ne osjecam ugodno u vlastitom tjelu ).

I onda sam slucajno naletio na spomenute knjige i zavirio u njih. Iskreno bio sam odusevljen razlicitoscu jela koja se nude kao primjeri, a i mogucnoscu izbora. I nadalje skeptican odlucio sam pokusati.

Prvi dan je takozvano ciscenje tijela, gdje se cijeli dan jede samo povrce ili samo voce i puno pije. Taj dan sam jedva prezivio , no odlucnost da smrsavim je bila jaca. Vec slijedeci dan sam se dao u kupovinu i poceo sam spremati neka jela iz knjige ( na sveopce zadovoljstvo moje supruge ).

Nakon dva i pol tjedna sa ponosom sam stao na vagu koja je pokazivala malo manje od 85 kg. Dakle, u dva i pol tjedna skinuo sam preko 7 kg. bez mucenja, gladovanja, sa 4-5 manjih obroka dnevno. Da mi je netko prije par mjeseci rekao da cu ja raditi trennkost rekao bih mu da je lud. No...nikad ne reci nikad!

Sada sam se vratio djelomicno na klasicnu prehranu ( ipak se nisam mogao odreci kineskog i grckog restorana, i jos nekih delicija ), no pazim da ne pretjerujem i nema problema za sada.

Dakle, moja topla preporuka svima ( dakle ne samo onima koji zele smrsaviti ) da pripaze na prehranu jer je to vrlo vazna stavka u nasem zivotu, a uostalo kaze se da je u zdravi tijelu i zdrav duh.

Pozdrav svima i oprostite na ovom mom romanu ( bas sam se zanio ).
Old 23.11.2005., 16:06   #3
Kaskader
Registrirani korisnik

Član od: 02.10.2003.
Prebivalište: UK
Poruka: 67

Itekako pazim sto jedem.

Idem barem 5 puta tjedno u teretanu i gledam da mi je postotak masnoce tijela oko 10-12% konstantno. Pazim na sto bolji omjer proteina, ugljikohidrata i masti. 2 litre i vise vode dnevno.

Od mesa jedem samo bijelo, piletinu, ribu uglavnom.

Alkohol ne pijem, niti pusim.

Prehrana i tjelovjezba - jako jako vazne stvari.
Kaskader is offline   Reply With Quote
Old 23.11.2005., 16:14   #4
Arwen
Registrirani korisnik

Arwen's Avatar

Član od: 24.01.2005.
Poruka: 334

a ja mislim na torticu
Arwen is offline   Reply With Quote
Old 23.11.2005., 21:45   #5
Pepi
Doktor za R'n'R

Pepi's Avatar

Član od: 19.01.2005.
Poruka: 897

Citat:
Kaskader
Itekako pazim sto jedem.

Idem barem 5 puta tjedno u teretanu i gledam da mi je postotak masnoce tijela oko 10-12% konstantno. Pazim na sto bolji omjer proteina, ugljikohidrata i masti. 2 litre i vise vode dnevno.

Od mesa jedem samo bijelo, piletinu, ribu uglavnom.

Alkohol ne pijem, niti pusim.

Prehrana i tjelovjezba - jako jako vazne stvari.
skoro si isti kao i ja. razlikujemo se jedino po tomu što ja uz to mjerim postotak masnoće u tijelu tri puta dnevno. vrlo je važno voditi računa da se ne bi narušili cirkadijurni ritmovi.
Pepi is offline   Reply With Quote
Old 24.11.2005., 07:13   #6
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Citat:
Herostrat
Dakle, filozofija trennkost prehrane svodi se na vrlo jednostavan princip, a to je odvajanje bjelancevina od holesterola. Da pojednostavim navescu primjere: meso ( svinjsko izbjegavati ) se jede sa salatom ili povrcem ( osim krumpira ), a nikako sa kruhom, rizom ili tjesteninom.
Od kruha, tosta, tjestenine i slicnih proizvoda dolaze u obzir samo oni od vollkorn brasna ( mislim da se kod nas to zove integralno ), i naravno opet treba paziti s cim se kombinira.
Obroci su cesti i u manjim kolicinama, tako da je sam proces vrlo ugodan jer nema neoptrebnog i neugodnog gladovanja.
Vrlo bitan detalj je i ispijanje dovoljne kolicine vode preko dana ( 1.5-2.0 l ).
Alkohol, sokovi i slicna pica nisu pozeljna, ali se mogu u manjim kolicinama konzumirati ( ovo je iz osobnog iskustva ).
Milsim da je dovoljno da shvatiite okvirno o cemu se radi.

Prvi dan je takozvano ciscenje tijela, gdje se cijeli dan jede samo povrce ili samo voce i puno pije.
Svidja mi se ova prehrana. Kad se radi o mesu, pretpostavljam da moze i beefsteak, on je vazan za klince koji su u razvoju i sportase. Pitanje je valjda kako se priprema. Bez masnoca, naglo, moze na zaru.
I verdura (povrće) osim kao lešada, odlično je na zaru. Tikvice, paprika, rajčica, gljive, patliđani.
Vjerojatno otpadaju umaci, sto mi je zao jer ih dobro pripremam.
No vrlo cesto koristim maslinovo ulje. Navodno je zdravo raditi salate s bućinim uljem.
Zanimljivo je da i ova vrsta prehrane ima tajnu u odvajanju sastojaka, odnosno u uspjesnoj kombinaciji hrane. To malo podsjeca na energetsko odvajanje u makrobiotici, yin i yan.

Uvjerila sam se i sama da je uz veliku kolicinu vode poželjno jesti više malih oboka, jer se covjek tada laganije osjeca.

Mozda bi svatko trebao jednom tjedno "postiti". Cudi me da se u danu cišćenja preporucuje svjeze voće. Ono nadimlje. Dobri su prirodni kompoti od voća, a i voće se da spravljati na druge načine.
Osim o holesterolu i proteinima, treba se misliti i o šećeru.

Za zdravu prehranu poželjna je konzumacija mahunarki, odnosno kombinacija mahunarki i žitarica.
Old 24.11.2005., 11:42   #7
Herostrat
Registrirani korisnik

Član od: 25.01.2005.
Poruka: 265

[quote=franciska]Svidja mi se ova prehrana. Kad se radi o mesu, pretpostavljam da moze i beefsteak, on je vazan za klince koji su u razvoju i sportase. Pitanje je valjda kako se priprema. Bez masnoca, naglo, moze na zaru...

Trennkost kao nacin prehrane je ipak malo kompleksniji nego sam ja opisao ( pojednostavnio sam maksimalno da skratim pisanje i da je lakse razumjeti, inace bi rebalo napisati puno vise za detaljan opis ).

U svakom slucaju si na dobrom tragu.
Dakle, i svinjetina je "dozvoljena" ( iako ne i pozeljna, ali najvaznije da je prsut na spisku dozvoljenih jela od svinjskog mesa ) ali u posebnim kombinacijama. Sto se tice pripreme, umjesto ulja koristi se ( trebala bi se koristiti ) kokosova mast.
Nadalje spomisnjes umake. I tu si dobro pretpostavila, oni naime otpadaju ( bar u klasicnoj pripremi ).
Povrce je naravno pozeljno, bilo kuhano, na pari ili na zaru ( osim krumpira, koji zahtjeva opet posebne kombinacije ).
Maslinovo ulje je dobrodoslo, ali bucino je jos pozeljnije ( iako se ja osobno uvijek odlucim na maslinovo, bucino mi ima okus po plastici, a i dalmatinac sam pa... ).
A, sto se tice dana ciscenja, ima vise mogucnosti: samo voce ( banane otpadaju ), samo povrce, samo riza, samo krumpir, samo caj od voca i 3-4 litre vode...

Dakle, kako sam vec spomenuo, na dobrom si tragu bila, vecinu stvari si tocno pretpostavila. Eh, ta zenska intuicija...
Old 24.11.2005., 16:45   #8
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Zapravo je interesantno kako ljudi ne znaju odrzavati liniju i kondiciju.
Muce se debljinom, dijetama. Uz izuzetak genetskog naslijeđa i hormonalnog poremećaja, nije potrebno da ljudi budu debeli. Samo se trebaju hraniti na jedan od ovakvih zdravih nacina. Kao što je Herostrat rekao, bez gladovanja, bez suzdržavanja.
Uz sve, takva je prehrana ukusna.

Amerikanci narocito pate od problema s debljinom. Jedna tako bogata nacija, a i medijski bombardirana savjetima o prehrani. Vjerojatno se radi o brzoj, ili polupripremljenoj hrani, hranjenjem uz put. Da li je tome uzrok nedostatak vremena, ne znam. Ali da se bas u visoko civiliziranim sredinama, moze izgubiti kultura jedenja, to je ocito.
Old 24.11.2005., 19:36   #9
ChoChikun
Registrirani korisnik

ChoChikun's Avatar

Član od: 17.09.2003.
Prebivalište: Japan
Poruka: 2.329

Citat:
franciska
Samo se trebaju hraniti na jedan od ovakvih zdravih nacina. Kao što je Herostrat rekao, bez gladovanja, bez suzdržavanja.
Uz sve, takva je prehrana ukusna.
Ne mislim da je potrebno hraniti se na bilo kakav posebno "zdravi način" da bi se izbjegla debljina. Dovoljno je jesti onoliko koliko nam je potrebno - koliko trošimo. Nije u Americi problem fast food, nego gubitak osjećaja za mjeru.
Warren Buffett: “To jeste li u pravu ili niste, nema veze s tim jesu li drugi suglasni s vama. U pravu ste kada imate ispravne činjenice i kad rezonirate ispravno – to je jedina stvar koja garantira istinu. A kada to imate, ne morate se brinuti zbog mišljenja nekog drugog.“

A blind squirrel is more likely to find a nut if there are a lot of blind squirrels.
ChoChikun is offline   Reply With Quote
Old 26.11.2005., 18:19   #10
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Mislim da si dosta u pravu kada se radi o debljini. Premda ljudi mogu imati poremećeni metabolizam i tada nije svejedno koje namirnice unose u organizam.

Nije svejedno niti u ovakvim slučajevima, Slobodna Dalmacija, danas:

Iznio mr. Marin Bosotina, predsjednik Hrvatske akademije za antiaging i estetsku medicinu.
Osoba u čijem jelovniku prevladavaju zasićene masne kiseline postaje nemotivirana za procese učenja, sportaš postaje nemotiviran za proces treniranja.
S druge strane, primijećeno je da prehrana koja sadržava višestruko nezasićenu kiselinu omega 3, uz već poznate učinke na kardiovaskularni sustav, utjece u razvoju mozga i inteligencije. Povećava se aktivnost moždanog vala koji je povezan s procesom učenja i pamćenja. Omega 3 čak se preporuča djeci s ADHD, a djeluje i kod blažih oblika depresije.

To ne znači da treba navaliti na preparate s Omega 3 kiselinama, jer mogu izazvati trovanje, već ponajviše jesti plavu ribu (sa sjevernog mora posebice), npr. uz blitvu. Takve kombinacije neutraliziraju štetnost pojedinog sastojka u hrani.
Naravno, izbjegavati šećer, škrob, tjesteninu i kruh.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila