Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Rezultati ankete: Vaše navike vezane u TA su...
Ne koristim TA, ulažem fundamentalno 142 32,64%
Koristim TA, ali ona ne vrijedi u Hr 40 9,20%
Koristim TA, ali samo na fundamentalno dobrim tvrtkama 140 32,18%
Trgujem isključivo pomoću TA 44 10,11%
Nijedno od navedenog 69 15,86%
Glasača: 435. (Samo registrirani članovi mogu glasati).

Odgovor

Opcije na temi
Old 12.08.2005., 15:38   #11
clusmas
Registrirani korisnik

clusmas's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Poruka: 3.636
Default Odgovor na: Tehnička analiza

Zoki, predlažem kreni od početka. Navedi osnovne pojmove TA i definiraj ih, prikaži osnovne grafove i objasni kako se koji tumači i koristi. Korak po korak krećite naprijed.

Na forumu sigurno ima ljudi koji bi željeli naučiti nešto o tome, ako krenete od sredine ništa nećete postići.

Također, bilo bi odlično kada bi započeli raspravu ima li smisla koristiti TA na hr tržištu kapitala ili ne.
Old 12.08.2005., 16:00   #12
bubimir
Registrirani korisnik

bubimir's Avatar

Član od: 01.10.2002.
Prebivalište: maslinik
Poruka: 3.594

dok vodimo rasprave ima li TA smisla ili ne, ja bih čestitao Zoki-ju na točnoj analizi, jer se jutros spominjani uzorak (na koji sam gledao s određenom sumnjom) upravo pretvara u stvarnost..
bubimir is offline   Reply With Quote
Old 12.08.2005., 16:20   #13
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

Član od: 20.08.2004.
Poruka: 556

jasno je da svatko treba krenuti od početka, no mislim da nema smisla da ja prepričavam objašnjenja o osnovama TA koja već postoje na netu. ili da ih prevodim jer su na eng. nemam baš toliko vremena da bi ispočetka počeo objašnjavati filozofiju TA. koga će zanimati, otvorit će linkove, a koga ne zanima nebi čitao ni moja objašenjenja o TA. meni nije nitko servirao gotove i najbolje informacije o TA. puno sam se načitao i namučio.

sve one koje ova tema zanima evo par dobrih linkova:

to-one škola - za početak je dobra, već i prije je bila spominjana. besplatno se registrirajte i pod stranicom Grafovi (na gornjem dijelu stranice) imate gumbić Škola

http://www.investopedia.com/university/technical/

http://www.incrediblecharts.com/tech...easy_guide.htm

http://stockcharts.com/education/ - ovaj link ponavljam jer je po meni najbolji

svi koji još ste početnici u TA, a i oni napredniji, navalite na ove linkove

pozivam one koji misle da nema smisla koristiti TA na tržištu da se jave i da onda raspravljamo o tome. sam sa sobom ne mogu raspravljati ni o čemu.
za početak bih nabrojio par dionica za koje smatram da vrijedi TA, a to su ADRS, ERNT, ATPL, PLVA, IGH, KOEI, TNPL (to je prvo što mi je palo na pamet, ako ima još, dopunite).
stavio sam neke grafove gdje sam pokazao da patterni postoje i učinio prvi korak za raspravu...

hvala Bubimir
zoki is offline   Reply With Quote
Old 12.08.2005., 17:10   #14
Dice
Investor

Dice's Avatar

Član od: 03.08.2005.
Poruka: 174

Jedno pitanje za sve. Koji su zapravo podaci s kojima treba ići u candlestick analizu? Da li uzimati službene podatke kakvi jesu (open, high, low, close) ili ih treba očistiti od friziranja (znate ono kad netko u zadnji čas uzme ili proda 1 kom. samo da se taj dan zatvori po njemu željenoj cijeni) i dobiti uvjetno rečeno "stvarne" podatke! Naime, tako se, barem na našem tržištu, može bitno utjecati na "modeliranje" svjećica, a samim time i proizlazeće pattern-e, zar ne! Mislim da su u tom smislu svjećice vrlo ranjive. Koji su onda stvarni open i close?
Old 12.08.2005., 17:24   #15
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

zanimljivo pitanje. dosad nisam baš previše razmišljao o tome. inače, ne dajem baš previše značenja candlesticku dok su jako mali volumeni. osobno se ne sjećam baš slučajeva gdje bi se cijena mnogo razlikovala bez tih 1-2 komada provedenih u zadnjih sekundama iako znam da je se često događaju potkraj te transakcije. ja i ovako i onako gledam candle na to-one tako da svejedno neću ništa, tj. ne mogu mijenjati. zapamtio sam da je jedino da je koei trebao 25.7 imati bijelu svijeću shaven head, a zapravo je bila mala crna.

možda Bubimir može dati bolji odgovor jer on ima u svojim grafovima candle
Old 12.08.2005., 22:26   #16
bubimir
Registrirani korisnik

bubimir's Avatar

zanimljiva tema, jer baš ta "približnost" ili umijeće zanemarivanja odstupanja može kod čitanja grafa razlučiti uspješnu od neuspješne analize..zoki, baš je to bio jučer slučaj jer ako bismo uzeli striktno da je jučer trebalo završiti na 765 (dno prve bijele svijeće) - dobili bismo da to nije rising three, nego nastavak korekcije..meni je pak bilo dovoljno vidjeti današnji open na 768,95 (unutar bijele svijeće) da me uvjeri u točnost metode i uštedio sam dosta love jer sam odmah odustao od prodaje (što bi bio totalno krivi potez danas).
inače ta metoda sa usporedbom open cijene i close cijene(prethodnog dana) je dobar štos, iako ne vrijedi uvijek, jer nema "čarobne formule" koja vrijedi sama za sebe.
zaključak-uzimam podatke kakvi jesu (striktno), a ove "šumove" o kojima govoriš zanemarujem prilikom interpretacije uzorka, kao što si ti jučer napravio.
bubimir is offline   Reply With Quote
Old 12.08.2005., 22:56   #17
bubimir
Registrirani korisnik

bubimir's Avatar

bok Monk, u skladu s naputkom Presvetlog moderatora, šaljem ovo ovdje....je si li nabavio onu knjigu (Garfield´s guide to everything,hm)?
inače, DALEKOVOD ima zanimljiv graf, nešto kao ATPL zadnjih par dana, ali dosta odstupa od Nisonove škole,hm,hm..
a ni KOEI nije nezanimljiv, iako mi ne pada na um što bi to bilo??a izgleda dobro..
Priloženi dokument (samo za registrirane korisnike)
File Type: zip 120805 zse.zip (14,9 KB, otvoreno 176 puta)
Old 15.08.2005., 14:44   #18
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

vidim da dvojica naših forumaša koriste samo TA za ulaganje. bilo bi lijepo kad bi se javili da čujemo kako vam ide, koje metode koristite, koja su vaša iskustva itd.

a i ostali se slobodno javite. vidim da postoji određen broj tehničara ovdje. nije valjda da nitko nema nikakav komentar vezan uz TA...
Old 16.08.2005., 11:59   #19
DayTrader
Registrirani korisnik

DayTrader's Avatar

Član od: 08.06.2003.
Poruka: 332

Citat:
zoki
slažem se da je lako poslije crtati po grafovima. no, moguće i "odigrati" patterne odmah čim se kompletiraju. za to treba vještine i puno truda. ja sam uložio mnogo, mnogo vremena u proučavanje i izučavanje, isprobavanje. vidio što funkcionira, što ne funkcionira. dobro sam si zapamtio Jumba i CHAG kad ga je kupovao po 500, pa mu ga netko pokupio pred nosom jer je otvorio raspravu o CHAG na forumu. ja sam, kao i ostali, ovdje (na burzi) da nešto zaradim, a ne da besplatno dijelim buy/sell signale ili cake kojih nema u knjigama...
Citat:
zoki
vidim da dvojica naših forumaša koriste samo TA za ulaganje. bilo bi lijepo kad bi se javili da čujemo kako vam ide, koje metode koristite, koja su vaša iskustva itd.
E zoki, zoki... Od ekipe očekuješ da podjele s tobom znanje, metode i cake tehničke analize, a sam ih ne bi besplatno podjelio...
Old 16.08.2005., 12:12   #20
borg
(B)uffett (OR) (G)raham

borg's Avatar

Član od: 11.10.2004.
Prebivalište: Quadrant Delta
Poruka: 3.047

Baš...!!! Cijeli ovaj forum većina forumaša gleda kao na razmjenu znanja....i to vrlo nesebično!
Mene od samog početka pa još i danas...., iznenađuje i uveseljava spoznaja koliko su ljudi ovdje spremni pomoći, dati na upit neku inf., reći svoje iskustvo ili uputiti dalje... i to BESPLATNO!!!
Očito je iz ovog primjera naših forumaša... je taj da ljudi svojim znanjem grade i vlastiti karakter..., te da su u pogledima na život išli korak dalje...

Svaka čast!

P.S. Ispričavam se zbog skretanja s teme!

Opcije na temi

Pravila