Moj Novac -> Financijski portal
MyBusinessCard - Poslovni portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Opći forumi > Caffe

Odgovor

Opcije na temi
Old 29.04.2005., 09:09   #11
qia
Registrirani korisnik

Član od: 03.10.2003.
Poruka: 47
Default Odgovor na: Koji čaj pijete?

Citat:
dunner
Nije mi jasan ovaj dio o kofeinu u caju? Ili sam krivo razumio
Caj (kao i kava i kakao) sadrzi kofein, u prvoj vodi se oslobodi veca kolicina kofeina i zato se baca. Osim toga time se ispere prasina sa listica i otvore se pore na njima.
Kolicina kofeina u napicima...
qia is offline   Reply With Quote
Old 01.05.2005., 23:28   #12
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 8.547

Crveni čaj (Rooibos) kuha se tako da se u čajnik na šalicu vrele vode stavi jedna čajna žličica rooibosa, ostavi se da lagano vrije 10-20 minuta. Ne sadrži kofein i može se piti cijeli dan. Ima antioksidacijsko djelovanje, antivirusno, antibakterijsko i antikancerogeno. Reducira rizik od srčanog udara i ublažava efekte starenja.
franciska is offline   Reply With Quote
Old 12.06.2005., 03:18   #13
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 5.755

Moj izbor na našem tržištu, Xpert nigdje nisam vidio tu verziju Tviningsa (kod nas).
Danas pijem Crni Earl Gray (org. uzgoj) fiino, sojino mlijeko i jagery mmmm.
Osvojio bih svijet nakon dve šalice, volim usuti mlijeko prije samog čaja.
Jednom sam pio neki ceylon iz turskog shopa u austriji, pakiran od kilu, očekivao šit, a ono najbolji šut koji sam ikad doživio (možda neka kemija).
Bad side, ekstra uvredljivost i neprirodna depresija nakon uzleta, nekad jaki otkucaji srca, uvjerenost da si uvijek u pravu, neprirodni snažni optimizam. Bolje od kave milju puta, ne uzrokuje probleme sa želucem.
Franck Indijski čaj, nikad pio lošije (čak i u Indiji), .ebote ja bi im zabranio proizvodnju (pakiranje) čaja.

Također preporučam milk tea, samo mlijeko ili pola pola omjer zagrijati i ubaciti vrećicu. Nekada dodajem mješavinu začina "Garam Masala" (Vatrena Mješavina) Probati obavezno!!
Inače još jedna loša strana kofeina (ili teina) velika spremnost na verbalno razjašnjavanje tuđih problema u njihovom odsutsvu...ili ti ogovaranje
Priloženo
File Type: jpg Taylors.jpg (54,3 KB, otvoreno 23 puta)
Shogun is offline   Reply With Quote
Old 12.06.2005., 04:39   #14
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Shogun, kako misliš ekstra uvredljivost, da si uvredljiv od drugih ili prema drugima?
I zar nakon uzleta ne slijedi uvijek neka vrsta depre?
Pijem jako puno kave (što nije uzrok nesanici) i ne ogovaram s jednim prijateljicama druge frendice nikada.
Old 12.06.2005., 17:30   #15
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Mislim na euforične uzlete tipa maturalne zabave, proslava Nove Godine i slično.
I također na "uzlete" u svakoj vrsti ovisnosti (droga, alkohol, kocka, internet...). Hormoni i neurotransmiteri sve niže, a ti želiš ponoviti visoka raspoloženja i evo ti ovisnosti. To normalno svi znaju. Ne vjerujem da tvoj čaj psihopatizira osobnost. Za to je još potrebna škvadra koja profilira stil ponašanja kao stil života i dodatno navlači ovisnika. Pa govorimo npr. o heroinskoj subkulturi, rekla bih i o internetskoj subkulturi i sve dalje po redu.
Čaj mi je zanimljiv u onim kulturama gdje ritual ispijanja čaja zapravo ograničava emotivnost i diktira granicu među pojedincima prisiljavajući ih na razvijanje osobitih vještina komunikacije i svjetonazora. Ja ne bih bila ja kad još ne bih pridodala da je zgodno pročitati Thomasa Manna iz te i takve vizure.
Old 13.06.2005., 10:02   #16
Strumpfeta
Registrirani korisnik

Član od: 04.05.2005.
Poruka: 50

Apsolutno bez konkurencija caj ispred kave.

Crni Earl Grey (u listicima !!!) od Twiningsa s par kapljica hladnoga mlijeka i keksima (Pan di Stelle od Mulino Bianco, a mogu i oni masni skotski s maslacem) - eh, uzvisenih li okusa za duh i tijelo... ;-))) Nije los niti Orange Peakoe, ako nema Earl Grey-a.

Inace - probala sam od raznih proivodaca Earl Grey - niti jedan mi nije usporediv s Twiningsovim. Neki kazu da je receptura od Harrodsa svjetska, pa sam kupila kutiju u Londonu. Bljak.

Sto se Lady Grey-a tice, meni je totalna katastrofa - naravno, ukusi su razliciti, pa molim da se doticni ne uvrijedi. Probala sam ga kao gratis primjerak prije dosta godina - pomalo mi je bljutavkast, nema svjezinu kao Earl Grey.

Inace - za preporuciti od Twiningsa - ima set od 4 vrste zelenih cajeva (ima u Mulleru na Trgu za kupiti - police u podrumu) - top hit, zeleni caj s minimalnim okusicem narance. Preporuka - drzati caj vrlo kratko u vrucoj vodi, nikako ne duze od 2 minute, jer gubi svjezinu i dobije trpki okus teina, a onda to vise nije ono pravo.

Probala ga u japanskom resotranu u Hiltonu (nitko se ne pravi vazan - uzmite ovo kao neki mini- benchmark) vjerujte - opustosila ducan s cajevima u Londonu nakon toga (kupila 8 kutija) , misleci da toga nema za kupiti kod nas.

Bas me zanima ako je netko jos probao.
Strumpfeta is offline   Reply With Quote
Old 14.06.2005., 21:19   #17
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

Član od: 23.12.2002.
Poruka: 777

zasigurno ste čuli i za Darjeeling, koji upravo sad pijem iz bijele šalice s plavim ornamentom (već par stoljeća se priča da ova kombinacija izvlači najljepšu boju iz tekućine). Darjeeling, iz istoimenog distrikta u Indiji, spada među najcjenjenije i naziva se još i "champagne of tea";.......
....... što želim reći?
želim reći da dobru šalicu čaja treba znati skuhati, eto koristeći isti čaj iz iste kutije, ja sam dobio različite rezultate; od fantastičnih šalica do onih koje nisam ni ispio do kraja. Zašto; zbog vode, zbog vrste lonca, zbog količine vremena u kojoj su se listići namakali; sve to ima svoje (kako bi rekli mudraci).

znate...ljudi su znali ići 10 godina u školu da bi savladali osnovne vještine ceremonije čaja.

<digresija>
vis-a-vis Francka, koji je spomenut maloprije, u proizvodnji hrane držim da je hrana (bez obzira na vrstu) koju rade privatne tvrtke bolja od one koju rade korporacije a napose dionička društva. Skala vrijednosti je takva da najviše vjerujemo hrani koju nam pripremaju roditelji ili obitelj, ide preko hrane koja dolazi od restorana pa malih obiteljskih tvrtki, a najmanje vjerujemo hrani koju rade dionička društva.

Da je Franck i dalje u obiteljskom vlasništvu originalnih osnivača; čaj i kava bi zasigurno bili bolji. "Old school" proizvođači hrane kvalitetu garantiraju svojim prezimenom, dakle nitko ne želi blatiti svoje prezime lošim proizvodima (zato npr, Illy kava, itd, itd.)

</digresija>

H. L. Mencken
xperttrader is offline   Reply With Quote
Old 15.06.2005., 13:42   #18
Strumpfeta
Registrirani korisnik

Član od: 04.05.2005.
Poruka: 50

Xperttraderu, "bijela salica s plavim ornamentom", ako je to ona na koju mislim, bi se trebala zvati tzv. "Zwiebelmuster".

Imam takvih prastarih obiteljskih, i zaista je najveci gust iz takvih piti caj (pripremljen u listicima, naravno - vrecice najstroze zabranjene).

Sto se ceremonije pripremanja caja tice, ako se ne varam, ista se u Japanu uci i po nekoliko godina.
Strumpfeta is offline   Reply With Quote
Old 17.06.2005., 03:19   #19
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 5.755

Da, moram priznati da je Black Tea Earl Gray od Twiningsa vrlo dobar, te sam ga pio u zadnje vrijeme dok na tržište nije došao crni čaj (no name ) iz eko proizvodnje. Pad u kvaliteti nauštrub stila života. Šećer za mene igra vrlo veliku ulogu, definitvno naj okus sa tamnom melasom, pošto nema u eko verziji pijem sa eko smeđim šećerom iz DM-a naravno -nerafinirani.
Nekada su našim tržištem vladali čajevi Sir Winston tea dok ih nisu Twinings istisnuli. Vrlo važno osim vode je i čuvanje čaja, ja ih držim nakon otvaranja u teglicama sa poklopcem.
Probao zeleni sa aromama, mada nisam ljubitelj zelenog sviđa mi se.
Također volim sa aromom vanilije, ali se nakon nekog vremena zasitim.

Najlošija kombinacija je Franckov indijski čaj, dugo otvorena kutija (u kafićima) i mlijeko iz frižidera ili još gore podgrijano par puta pa ohlađeno (u kafićima kod pripreme za kapućini). Bljak,bljak...
Iole ozbiljniji caffe, nikada neće staviti Franckove čajeve na policu. Loši primjer je određena slastičarnica u tkalčevićevoj ulici, lijepo mjesto ali veliki minus za čajeve.
Netko već razmišljao o otvaranju "čajđinice"?
Shogun is offline   Reply With Quote
Old 17.06.2005., 10:24   #20
lilith
black moon

lilith's Avatar

Član od: 22.10.2004.
Poruka: 324

Citat:
Shogun
Netko već razmišljao o otvaranju "čajđinice"?
Ri ima čajanku.
lilith is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila