Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 29.01.2005., 18:44   #1
Kbin
Registrirani korisnik

Kbin's Avatar

Član od: 26.01.2005.
Poruka: 381
Default Oporezive dividende isplaćene u 2004

Bliži se podnošenje godišnjih poreznih prijava. Ja sam jedan od onih nesretnika koji će ju morati podnijeti a morat ću i prijaviti dohodak od dividendi. Što znači da ću ući u kategoriju onih kojima će se ona oporezivati po stopi višoj od 15%
Ima li netko od vas popis društava iz I kotacije i JDD koje su tijekom prošle godine isplaćivali dividende koje su se oporezivale? Tako da se od onih društava koji već nisu poslali može tražititi potvrde koje bi se priložile uz godišnju poreznu prijavu.

POZOR: sve uplate poreza od dividendi se uplaćuje preko JMBGa tako da Porezna uprava ima točnu evidenciju. A ipak se inzistira da svatko mora i prijaviti ih i može imati grdnih problema ako ih ispusti.

NAPOMENA: Ne moraju svi koji podnose godišnju prijavu prijavljivati i primljene oporezive dividende. Dobro provjerite morate li ih prijavljivati prije nego što to učinite.
Čak i ako i mislite da ih je dobro prijaviti da bi iskoristili porezne olakšice od donacija, dobr. mirovin. štednje, životnih osiguranja i sl. još jednom izračunajte. Naime, sve što prijavite zbrojit će vam se i sa plaćama što znači da ako vam se plaća oporezuje već po stopi višoj od 15% onda vam se i dividende ne oporezuju više po 15% već po višim stopama. Vse se zbraja .

P.S. Molim da vas ova tema i moje napomene ne potaknu da prijavite što ne morate/ne želite prijaviti. Konzultirajte svog poreznog savjetnika (ja to nisam) što vam se najviše isplati.
Kbin is offline   Reply With Quote
Old 30.01.2005., 03:28   #2
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565
Default Odgovor na: Oporezive dividende isplaćene u 2004

Prvi puta čujem da se u godišnjoj poreznoj dividende moraju prijaviti. Dosada sam bio (više puta) upoznat s pristupom po kome se mogu, ali i ne moraju prijaviti, jer je na njih porez već plaćen.
Recimo, prijavio sam dividende od Podravke u lanjskoj poreznoj sa idejom da mi vrate ta davanja (po sistemu APP), no nije mi vraćen porez+prirez plaćen na njih.
Koliko sam dosad razumio logiku porezene uprave, porez+prirez plaćen na njih podvodi se pod konačno plaćen porez već kod same njene isplate i ne utječe na iznose koji bi utjecali ne preplatu ili potrebu za višom uplatom poreza u godišnjoj poreznoj prijavi po drugim osnovama (npr. dohodak od samostalnog i nesamostalnog rada).
Old 30.01.2005., 06:51   #3
Kbin
Registrirani korisnik

Kbin's Avatar

Ako ti je makar jedna dividenda pogrešno obračunata, moraš ih sve prijaviti.
Ako si mijenjao posao tijekom godine, moraš ih sve prijaviti.
Ako želiš iskoristiti neiskorištene osobne odbite, moraš ih sve prijaviti.
Sad nemam važeći pravilnik da bih ga mogao citirati.. A pravilnik je pisan da ga ne bi pas s maslom..
Za dividendu koju spominješ ti nije prošlo sigurno zato što su ti odmah uzeli u obračun i sve druge dividende sve lijepo zbrojili, oduzeli odbitak, i onda na ostatak lupili stopu od 25, 35, ...%
Old 30.01.2005., 07:43   #4
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

Te godine sam od prihoda imao samo jedan manji honorarni iznos i tu malu dividendu.
Na osnovu takve prijave nije mi onda jasno zbog čega mi ne bi bio izvršen povrat poreza kad nisam prešao niti najminimalniji iznos, uračunavajući čak i one isplate dividendi koje su isplaćene u toj godini, ali za ranija porezna razdoblja u kojima se nije plaćao porez na dividende.
Dakle, povrat mi je izvršen samo po stavci honorara, dok za dividendu nije.
Old 30.01.2005., 08:37   #5
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.893

u Pravilniku o porezu na dohodak u članku 52. stoji:
(1) Ako je poslodavac, isplatitelj ili sam porezni obveznik predujmove poreza na dohodak po odbitku pravilno obustavljao, obračunavao i uplaćivao, uplaćeni predujmovi smatraju se konačnim godišnjim porezom:

pa onda u stavku 6:
6. dohotka od kapitala iz članka 51. stavak 1. točka 12. i 13. i stavak 2. točke 2. i 6. ovoga Pravilnika, (članak 26. i članak 38. Zakona)

a u članku 51. se određuju predujmovi poreza na dohodak i u stavku 11. piše:
11. dohotka od dividendi, udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu i udjela u dobiti članova uprave i zaposlenika iz članka 26. stavak 1. i 3. i članka 38. stavci 1. i 5. Zakona, od osnovice ukupnog primitka, primjenom stope od 15%, bez prava na osobni odbitak,

ili da pojednostavnim: porez koji je plaćen pri isplati dividende je konačan i ne može se vratiti kroz razne olakšice... ovo naravno vrijedi za dividende do 1.1.2005...

ako nekoga više zanima može puno toga pročitati na stranicama Porezne uprave
Old 30.01.2005., 11:25   #6
ChoChikun
Registrirani korisnik

ChoChikun's Avatar

Član od: 17.09.2003.
Prebivalište: Japan
Poruka: 2.332

Sad mi je sve još manje jasno..

Razmišljao sam kao Presvetli, da pošto sam imao male prihode prijavim te prihode i dividende, bilo mi nekako logično.
Zanimalo bi me da li je netko na forumu uspio dobiti povrat poreza na dividende?

Ali bez obzira na sve moram prijaviti sve dividende u poreznu prijavu? Da li moram priložiti i neki dokument o obračunu dividendi?
Warren Buffett: “To jeste li u pravu ili niste, nema veze s tim jesu li drugi suglasni s vama. U pravu ste kada imate ispravne činjenice i kad rezonirate ispravno – to je jedina stvar koja garantira istinu. A kada to imate, ne morate se brinuti zbog mišljenja nekog drugog.“

A blind squirrel is more likely to find a nut if there are a lot of blind squirrels.
ChoChikun is offline   Reply With Quote
Old 30.01.2005., 11:51   #7
Kbin
Registrirani korisnik

Kbin's Avatar

Citat:
dk
u Pravilniku o porezu na dohodak u članku 52. stoji:
(1) Ako je poslodavac, isplatitelj ili sam porezni obveznik predujmove poreza na dohodak po odbitku pravilno obustavljao, obračunavao i uplaćivao, uplaćeni predujmovi smatraju se konačnim godišnjim porezom:

pa onda u stavku 6:
6. dohotka od kapitala iz članka 51. stavak 1. točka 12. i 13. i stavak 2. točke 2. i 6. ovoga Pravilnika, (članak 26. i članak 38. Zakona)

a u članku 51. se određuju predujmovi poreza na dohodak i u stavku 11. piše:
11. dohotka od dividendi, udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu i udjela u dobiti članova uprave i zaposlenika iz članka 26. stavak 1. i 3. i članka 38. stavci 1. i 5. Zakona, od osnovice ukupnog primitka, primjenom stope od 15%, bez prava na osobni odbitak,

ili da pojednostavnim: porez koji je plaćen pri isplati dividende je konačan i ne može se vratiti kroz razne olakšice... ovo naravno vrijedi za dividende do 1.1.2005...

ako nekoga više zanima može puno toga pročitati na stranicama Porezne uprave
dk, milsio si točku 6. stavka 1. a ne stavak 6.
Ali znači, PREDUVJET je da je ISPLATITELJ PRAVILNO obračunavao, obustavljao i uplaćivao porez što kod mene nije slučaj za svaku pojedinu dividendu (ne rade svi izdavatelji kako treba, uvijek bude na moju štetu a u korist države) i onda moraš prijaviti dohodak od dividendi jel si inače u prekršaju.
ali pogledaj stavak 3. i 4. - MOŽE SE KORISTITI POREZNA OLAKŠICA:
1. iskorištenja prava na dio osobnog odbitka iz članka 29. stavci 1. i 2. i/ili iz članka 40. Zakona, a i prava na dio osobnog odbitka iz članka 29. stavci od 7. do 14. Zakona,

2. umanjenja porezne osnovice za tekući ili preneseni gubitak od obavljanja djelatnosti koje se oporezuju kao samostalne djelatnosti iz članka 15. stavci 1., 2. i 3. Zakona,

3. prava na priznavanje izdataka nastalih obavljanjem drugih samostalnih djelatnosti iz članka 15. stavak 4. točka 2. Zakona,

4. ravnomjernoga godišnjeg oporezivanja odnosno izravnanja godišnje porezne osnovice,

5. priznavanja izdataka za uplaćene premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, dopunskoga i privatnog zdravstvenoga i dobrovoljnog mirovinskoga osiguranja iz članka 9. stavak 7. Zakona,

6. prava na povrat više plaćenog predujma poreza iz iznosa vraćenog doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti,

7. prava na umanjenje dohotka po osnovi obavljanja samostalne djelatnosti na područjima posebne državne skrbi iz članka 41. Zakona,

8. prava na olakšice iz članka 42. Zakona,

9. prava na dodatno umanjenje porezne osnovice za olakšice iz članaka 43. i 43.a Zakona,

10. drugih prava propisanih zakonima.

(4) Radi iskorištenja prava iz stavka 3. točaka od 1. do 10. ovoga članka porezni obveznik može u godišnju poreznu prijavu unijeti dohodak od nesamostalnog rada iz stavka 1. točka 1. ovoga članka, a ne i druge oblike dohotka iz stavka 1. točke od 2. do 7. i stavka 2. ovoga članka. Ako u godišnju poreznu prijavu unese određene oblike dohotka iz stavka 1. točke 2., 3., 6. i 7. i stavka 2. ovoga članka dužan je prijaviti sve oblike ostvarenog dohotka prema stavku 1. (osim dohotka od imovine) i iznos vraćenog doprinosa prema stavku 2. ovoga članka, jer se uplaćeni predujmovi poreza po odbitku po tim osnovama u tom slučaju ne smatraju konačnim godišnjim porezom.

P.S. u prethodnoj svojoj poruci sam pogrešno naveo da mijenjanje poslodavca automatski znači da moraš prijaviti dohodak od dividende. To je vrijedilo za godinu 2002. i čini mi se i 2001. A kud za vraga, ja non-stop nešto mijenjam.

ChoChikun, ja sam dobio natrag porez od dividende, ali samo djelomično. Naime, priznali mi jesu osobni odbitak koji mi do tada nije bio priznat na osnovnu plaću i dividende, ali kako su zbrojili i plaću i dividende, pa na to priznali osobni odbitak, 15%, 25%, 35%, ... onda mi je ispalo bitno manje.
Ne znam, imao sam svih tih godina maksimalne osobne odbitke koje sam prijavio tek u godišnjoj prijavi a u konačnici sam morao biti sretan da sam dobio nazad malo love i nisam njima morao još doplatiti.
Znači, može ti se dogoditi prijaviš osobne odbitke, očekuješ novce nazad, a oni zatraže od tebe da im platiš.
Old 30.01.2005., 12:04   #8
Kbin
Registrirani korisnik

Kbin's Avatar

Citat:
presvetli
Te godine sam od prihoda imao samo jedan manji honorarni iznos i tu malu dividendu.
Na osnovu takve prijave nije mi onda jasno zbog čega mi ne bi bio izvršen povrat poreza kad nisam prešao niti najminimalniji iznos, uračunavajući čak i one isplate dividendi koje su isplaćene u toj godini, ali za ranija porezna razdoblja u kojima se nije plaćao porez na dividende.
Dakle, povrat mi je izvršen samo po stavci honorara, dok za dividendu nije.
U tome slučaju su pogriješili i trebali su ti vratiti porez i prirez ako si "ispravno" zatražio. Da bi ti priznali zahtjev za korištenje odbitka, morao si ju upisati u godšinjoj prijavi i priložiti potvrdu od Podravke (morao sam ih posebno zvati da mi pošalju za brata koji je isto dobio konkretnu dividendu).
Provjeri samo u rješenju koje si dobio da li ti je iznos dividende u stavci dohodak od kapitala.
Ako nije, a ti si upisao dohodak na obrazac i priložio potvrdu, onda je greška referenta.
Old 30.01.2005., 15:57   #9
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.893

ono što sam napisao u prethodnom postu da ne citiram cijeli, isplatitelj dividende dužan je obračunati porez od 15% i prirez gdje postoji i uplatiti ga u proračun pri isplati dividende i on se smatra konačnim porezom i on se ne može povratiti... to je definitivno tako, ako ne misliš isto slobodno zovi poreznu upravu pa traži objašnjenje...

kbin: možda su ti vratili pretplaćeni porez na osnovu nekog drugog dohotka ali od dividende sigurno nisu...
Old 30.01.2005., 19:10   #10
gogo
Registrirani korisnik

Član od: 03.10.2002.
Poruka: 202

presvetli, da trebao si dobiti povrat. Možda je problem u predanoj dokumentaciji?

Kbin,
prihodi od dividende se NE MORAJU prijavljivati ako želiš koristiti porezne olakšice za stan, životno itd. Jedino se MORAJU prijaviti ako npr. prijavljuješ honorare onda moraš i dividende i obrnuto.

dk,
ono što si citirao da se ne može koristiti osobni odbitak jer se to smatra konačnim oporezivanjem nije točno. Osobni odbitak se ne može primjeniti u trenutku isplate, ali može po godišnjoj poreznoj prijavi. Pogledaj za ostale dohotke npr. honorare i vidjet ćeš da isto to piše (bez priznavanja osobnog odbitka) a naravno da ih ljudi prijavljuju i dobivaju povrat poreza.

Pozdrav,
gogo

p.s. imam pravilnik za popunjavanje godišnjih prijava za ovu godinu u ruci pa ako kome kaj treba recite...
gogo is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila