Moj Novac -> Financijski portal
MyBusinessCard - Poslovni portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 01.12.2004., 22:48   #1
doktor_no_7
Registrirani korisnik

Član od: 23.09.2002.
Prebivalište: Zagreb-Baranja
Poruka: 1.662
Default Jadranka d.d. - Mali Lošinj - JDRA-R-A

Budući da sam neke na forumu isprovocirao spominjanjem Jadranke d.d., red je da se očitujem.
Ipak je ovo po veličini šesta turistička tvrtka u Hrvatskoj, i zaslužuje mjesto na forumu.
Problem je slaba trgovina dionicama zbog obimno provedenog ESOP-a, kao i prilična kontrola Uprave preko povezanih poslovnih subjekata.
Ono što je mene nagnalo da tu parkiram nešto novca je:
1. Navodne informacije da je Adris ne samo njuškao, već dao i konkretnu ponudu za Jadranku.
2. Ove godine su se "LB Interfinance" (čitaj: Nova Ljubljanska banka) uvukli u vlasničku strukturu s popriličnim postotkom.
3. Iako je to još uvijek socijalna ustanova od koje živi cijeli otok (a i šire), postoji veliki potencijal, nema sporova oko zemljišta, ...

Poslovni rezultati
U 2002. ostvaren je gubitak, dok je prošle i ove godine uknjižena prilična dobit. Kako su financijska izvješća za 2003. i 2004. prilično nečista zbog nekih ekstra prihoda (a bogme i rashoda), te ulaganja u obnovu objekata, ne usuđujem se prognozirati kolika je dobit realizirana iz osnovne djelatnosti. No siguran sam da od iduće godine (ako ne već i ove) možemo govoriti o Jadranki kao jednoj od turističkih tvrtki koja ostvaruje dobit.
Dakle, usporedbu s drugim tvrtkama po pokazateljima dobiti (P/E, ROE, EVA ...) nema smisla raditi. Za knjigovodstvenu vrijednost iz bilance neću ni da čujem, pa sam napravio usporedbu prema prodaji P/S (prodaja 2003. / trenutna cijena). Dobio sam vrlo zanimljive podatke:

0,7 - JDRA
1,2 - HIMR
1,2 - HTCP
1,3 - ZLAR
1,7 - ARNT
1,9 - JDTT
1,9 - HRBC
2,2 - ISTT
2,7 - RIVP
2,9 - HMAM
3,7 - ANTA
4,7 - SUNH

E sad, ima tu tvrtki koje od te prodaje izvlače znatnu dobit, ali ima i onih koje po ničemu nisu bolje od JDRA. Kako god okrenuo i sagledavao ovu dionicu, vidim jedino debelu potcijenjenost. Vjerojatno je razlog tome mali broj slobodnih dionica, što je uzrokovalo veliku nelikvidnost, pa je ova dionica ostala neotkrivena. Uopće ne sumnjam da će kao i kod ostalih nekoć nelikvidnih dionica, i taj problem nestati.

Nažalost, mene su lipaši prebrzo skužili, pa nisam zadovoljan s trenutnim statusom JDRA-R-A u svom portfelju. Tko voli, nek izvoli.
Padat neće sigurno, to vam ja jamčim.
doktor_no_7 is offline   Reply With Quote
Old 01.12.2004., 22:52   #2
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 23.11.2004.
Prebivalište: Hrvatsko zagorje
Poruka: 5.830
Default Odgovor na: JDRA (Jadranka d.d. - Mali Lošinj)

Nek mi oproste direktor i vlasnici, ali ja cuo da cijeli alotman ukljucivo i prodaju apartman Jadranka dd M Losinj obavlja preko povezanog poduzeca bliskog suprugi direktora.

Sorry ako grijesim
MASTER is offline   Reply With Quote
Old 01.12.2004., 23:09   #3
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.173

Doktore, kad si već postavio model za procjenu, a čini mi se da si s dobre strane sagledao, mogao si ga baš i staviti u koju tablicu, pa nek ljudi skidaju i razmišljaju.
Old 02.12.2004., 09:16   #4
slucajnik
Registrirani korisnik

Član od: 23.11.2004.
Poruka: 53

adris je već ugovorio sa večinom dioničara otkup "dobrog" paketa dionica... (bar s tak priča na lošinju)
slucajnik is offline   Reply With Quote
Old 02.12.2004., 09:29   #5
teehee
Registrirani korisnik

Član od: 02.12.2004.
Poruka: 597

evo nakon nekog vremena praćenja foruma samo kao promatrač odlučio sam se za sudjelovanje.
što se tiče jadranke djelomično sam upoznat sa stvarima budući da jedan (ljepši i sunčaniji) dio godine provodim ondje. jadranka je 2003 godine imala izvanredni prihod od prodaje apartmana. dakle neke je objekte u velom lošinju pretvorila u apartmanske objekte s četiri zvijezdice i ponudila ih na prodaju. kupci su uglavnom bili stranci (talijani, slovenci, njemci). time je po mojoj procjeni oprihodovano cca. 10 - 12 mio €. izgubili su cca. 500 kreveta što će im u budućnosti dosta faliti. imali su dosta planova za daljnju gradnju, ali su ih obustavili do daljnjeg. ova im je godina bila poprilično loša, sezona je jednostavno podbacila, a uz to su iz gore navedenih razloga imali smanjeni kapacitet.
što se tiče poslovanja, totalno je netransparentno. izvođači radova su uglavnom podizvođači, a direktan odnos s jadrankom ima bog zna tko. većina nabave se temelji na tom načinu poslovanja.
naravno dionice se ne smiju prodavati, ljudi su ljuti i ogorčeni, ali su prihvatli tu činjenicu.
teehee is offline   Reply With Quote
Old 02.12.2004., 12:03   #6
doktor_no_7
Registrirani korisnik

Prebivalište: Zagreb-Baranja
Poruka: 1.662

Citat:
presvetli
Doktore, kad si već postavio model za procjenu, a čini mi se da si s dobre strane sagledao, mogao si ga baš i staviti u koju tablicu, pa nek ljudi skidaju i razmišljaju.
Mada već dugo razmišljam o razvoju jedne tablice (po uzoru na onu tvoju), nažalost za to nemam dovoljno vremena, pa samo tu i tamo parcijalno pokušam sagledati stanje neke određene dionice.

Inače, upravo turistički sektor kod nas je podatan za usporedbe, jer imamo mnoštvo tvrtki, a sve više je onih koje posluju s dobiti.

Što se same Jadranke tiče, nije mi namjera pretjerano je hvaliti, jer sam svjestan da postoji mnoštvo problema. Ipak, usporedivši ju s nekim drugim (ne baš dobrostojećim) tvrtkama, vidim znatnu potcijenjenost, ili ako baš hoćete - potencijal. Određenu sigurnost ulijeva i činjenica da su većinski dioničari radnici.
Uglavnom, ova dionica je zaslužila da se o njoj raspravlja.
doktor_no_7 is offline   Reply With Quote
Old 02.12.2004., 12:13   #7
Rmpalija
Registrirani korisnik

Poruka: 1.552

Citat:
Određenu sigurnost ulijeva i činjenica da su većinski dioničari radnici.
Je, je, al' samo na papiru.
Rmpalija is offline   Reply With Quote
Old 02.12.2004., 12:25   #8
Rmpalija
Registrirani korisnik

Poruka: 1.552

Ovo je valjda već deseti put da netko preuzima Jadranku.

Posljednji put Austrijanci su nudili lovu, dokapitalizaciju od koje bi ti herc stao i renomirani brand. :bigeyes:

No, Antolović je samo obris'o nos komadom wc papira i procijedio kroz zube: "Ništ' od toga. Ja sam stvorio Jadranku i Jadranka će samnom i u grob ako treba" :clap: , u sjedištu bečke centrale jedne i u nas familijarne banke.

To što se NLB krc'o ne znači ama baš ništa. Zar stvarno ne'ko misli da su Slovenci pametniji od nas ili znaju više. Njihova je prednost što imaju mnogo više love i strpljenja, za raliku od naših od danas-do sjutra investitora.

Analiza temeljena na jednom koef. je tek spoznaja da je 5 više od 3 :headscr: , a to je valjda već općeprihvaćena činjenica (ako zanemarimo imaginarne brojeve i abs vrijednosti).
Rmpalija is offline   Reply With Quote
Old 02.12.2004., 12:40   #9
Tailorpal
Registrirani korisnik

Tailorpal's Avatar

Član od: 03.05.2004.
Poruka: 2.221

Citat Teehee:"što se tiče poslovanja, totalno je netransparentno. izvođači radova su uglavnom podizvođači, a direktan odnos s jadrankom ima bog zna tko. većina nabave se temelji na tom načinu poslovanja. naravno dionice se ne smiju prodavati, ljudi su ljuti i ogorčeni, ali su prihvatli tu činjenicu."
To me podsjetilo na 24,3 % dionica Lošinjske koje su imali u posjedu, znači
da su i to frknuli ili si je netko prepisal na Buga d.o.o.? Mislim da nije baš off-topic ako netko misli tako. Suprotno, jer nije mala lova u pitanju.
Old 02.12.2004., 23:09   #10
Hugo Grotius
Hugo Grotius

Hugo Grotius's Avatar

Član od: 01.04.2004.
Poruka: 2.661

Dođe liječnik i iskreno pozove:"Jadranka!", a kad ono okrene se dvostruki promet tom dionicom na zse-u u odnosu na prosjek posljednjih pet trgovanja. Čitajući njegove dosadašnje postove rekao bih s razlogom. Sorry ako je off topic.
Hugo Grotius is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila