Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Srbija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 12.06.2008., 10:23   #11
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 5.755
Default Odgovor na: Univerzal Holding - UNVR

Izgleda da direktor Dušan Stupar muljari sa poduzećem u Crnoj gori gdje je prenio bez naknade na d.o.o. u kojem je on osnivač sa još par njih poduzeće od Univerzala.

知恵
Shogun is offline   Reply With Quote
Old 17.06.2008., 10:35   #12
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Citat:
Ekonomija

„Univerzal” preuzima pančevačku Azotaru
Račun blokiran zbog dugova, radnici štrajkuju, direktor odbija da primi delegaciju radnika, dok se Litvanci povlače iz posla

Protestni zbor radnika Azotare

Pančevo – Umesto da pančevačka Azotara u 2007. zabeleži dobit od pet miliona evra, uknjižen je gubitak od 28 miliona evra. Račun je blokiran više od dva meseca, jer duguju se milionski iznosi ,,Srbijagasu” i Elektroprivredi, a već tri meseca pogoni naše najveće fabrike veštačkog đubriva stoje. Predstavnike tri sindikata fabrike iritira, kako nam je rekao portparol Štrajkačkog odbora, Milan Ivović i to što direktor Vujadin Janković ne želi sa njima da razgovara. Čak je odbio da utvrdi minimum rada pošto je štrajk najavljen, o čemu su sindikati obavestili inspekciju za zaštitu radnih odnosa. Štrajk zaposlenih počeo je 16. juna i trajaće do ispunjenja zahteva.

Rukovodstva tri sindikata tvrde da povod za štrajk nisu samo tri neisplaćene mesečne zarade, otpremnine i minuli rad, već i nepridržavanje odredaba kupoprodajnog ugovora od strane konzorcijuma koji čine litvanske kompanije ,,Arvi” i ,,Saniteks” i domaći ,,Univerzal”. Konzorcijum je Azotaru kupio aprila 2006. godine. Tako, na primer, u obnovu postrojenja nije investirano koliko je obećano, zbog čega su mogući ekscesi kao onaj koji se dogodio 4. juna, a nije obezbeđen ni kontinuitet proizvodnje, tvrde sindikati. Ivović kaže da su novi vlasnici obećali deset meseci rada punim kapacitetom godišnje, a za dve godine obećanje nisu uspeli da ispune. Sindikati traže da se Konzorcijum ili drži odredaba kupoprodajnog ugovora, ili da se on raskine.

Iako to nije deo zahteva štrajkačkog odbora, postavlja se i pitanje gde su pare od prodaje nekompletiranog novog pogona ,,Karbamid 2”, koji je jesenas razmontiran i prodat. Tvrdi se da je za njega dobijeno 32 miliona evra, a da se ne zna gde su pare. U vezi sa ovom prodajom upućene su od strane sindikalnih lidera i prijave na nadležne adrese. Milan Ivović kaže da u Agenciji za privatizaciju tvrde da rukovodstvo Azotare nije imalo odobrenje za otuđenje fabrike koja još nije bila kompletirana.

I pored insistiranja da čujemo i direktora Vujadina Jankovića, koji je imenovan na ovu funkciju nedavno, dobili smo samo primerak Azotarinog ,,Informatora” od prošlog petka, u kojem Janković obećava bolje dane firmi, tvrdeći da cena azotnih đubriva na svetskoj pijaci raste. Novinarima nije dopušteno da prisustvuju protestnom zboru radnika u krugu fabrike.

Janković je, prema pisanju ,,Informatora”, rekao da mu ,,nije jasno ponašanje nekih radnika u preduzeću koji su bez konsultacija sa poslodavcem organizovali protest....”

Iako zvanično nije potvrđeno, dobro obavešteni izvori tvrde da je unutar konzorcijuma došlo do nesporazuma, pa se Litvanci povlače iz posla u Azotari. Navodno, umesto 20 odsto kapitala, koliko je imao prilikom kupovine fabrike, beogradski ,,Univerzal” sada raspolaže sa 50 odsto akcija Azotare Pančevo.

M. Šašić

-----------------------------------------------------------

Od DB-a do „Privrednika”

Vlasnik Univerzal holdinga, Dušan Stupar, javnosti u Srbiji poznat je kao bivši načelnik resora Državne bezbednosti Beograda u drugoj polovini osamdesetih godina prošlog veka, dakle, i u vreme Osme sednice CK SK Srbije. Po izlasku iz službe, Stuparse 1990. godine zaposlio u preduzeću „Univerzal” iz Beograda. Sedam godina je bio direktor „Univerzalovog” predstavništva u Moskvi, a od 1997. godine nalazi se na funkciji generalnog direktora „Univerzal holdinga” A.D. Beograd.Kroz privatizaciju je, sam ili u konzorcijumu, kupio više od 20 preduzeća. Među njima su pančevačka Azotara, mašinska industrija Panonija, Tamiš, fabrika tekstila Žako, Prva iskra iz Bariča, Tehnopromet. Kao firma ili fizičko lice, uglavnom je pazario novinske kuće po Vojvodini, pa je udeo ili kompletno vlasništvo stekao u subotičkim, kikindskim, zrenjaninskim, somborskim, vršačkim i bačkopalanačkim novinama. Član je kluba „Privrednik”.

E. R.

[objavljeno: 17/06/2008]
http://www.politika.co.yu/rubrike/Ek...zotaru.lt.html

知恵
Old 18.06.2008., 13:19   #13
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Vidim da ta Azotara ima 4 MLRD prihoda, i lijepi gubitak za 2007-u. Na APR-u i dalje stoji udio 20%.

知恵
Old 12.12.2008., 01:24   #14
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Nije mi jasna ponuda Vulić komerca o preuzimanju Tehnoprometa koji je u vlasništvu Univerzala. Ponuđeno je 240dinara za 93% što implicira 240M dinara mcap-a, prošlo je samo 4% akcija, ali UNVR koji je po tome dobiva 193 000 000 dinara, a cijeli mcap je 180M Univerzala. Što ga uništiše HPB-ovci.....

知恵
Odgovor

Opcije na temi

Pravila