Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Srbija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 12.04.2007., 07:28   #1
zlatni
Registrirani korisnik

zlatni's Avatar

Član od: 05.03.2005.
Poruka: 341
Default Srbija 100 % u 100 dana ili 400% godisnje???

Dakle proučavajući rastuća tržišta u zadnjih 30 godina, na brzinu doduše pa sam sigurno fulao ( al to nije puno bitno za temu okvirno ) nisam baš došao ni do jedne države sa više od 180 % u jednoj godini. Dakle nakon ovih 100 % Srbije u 100 injak dana iliti 400 % kad bi se nastavilo u godini, po meni 99 % ide korekcija jer ovo nije bilo u povijesti tržišta kapitala na svjetskoj razini do sad.....

Ne želim paničarit i to nije namjera jer sam unutra jos, samo želim ćuti Vaše mišljenje i s obzirom na 100 % rast i na velike trzavice na razini pregovora o vladi pa tek na kraju uzeti u obzir i Kosovo za koje ja mislim da se ne bi ni osjetilo da se sastavi vlada i da nastupi jedna određena korekcija od 10 -15 %.

Pozdrav
zlatni is offline   Reply With Quote
Old 12.04.2007., 08:38   #2
the_ferengi
Registrirani ovisnik

the_ferengi's Avatar

Član od: 29.11.2006.
Poruka: 69
Default Odgovor na: Srbija 100 % u 100 dana ili 400% godisnje???

Pogledaj na hr.portfolio indekse svih burzi u regiji (belex, moste, nex, mbi, sasx, birs, firs, crobex itd.) u zadnja tri mjeseca pa usporedi i vidjet ćeš da nije Srbija najviše rasla, recimo Bosna i CG su nešto više rasle.
Ako prođe sve kako treba u političkom smislu (vlada, Kosovo) ja tek očekujem najbolje dane na Belexu...
Old 12.04.2007., 08:59   #3
čiko
Registrirani korisnik

Član od: 07.10.2006.
Poruka: 283

Ja sam dosta na belexu ali se ne bojim jer srpska ekonomija ima najveci rast BDPa u regiji, najvece trziste od 10mil ljudi, najveci potencijal za ulaganja itd - a najnerazvijeniju burzu, nekretnine bujaju, konsumer market je tek poceo, strani trg lanci jos nisu usli itd itd
Po meni korekcije na trzistu moze bit ali ona nece biti znacajna jer: masu casha se slijeva na belex, fondovi nemaju gdje drugdje u regiji, nove dionice dolaze, NIS krajem godine, domaci fondovi u Srbiji su tek poceli itd.
Moglo bi se o tome pricati danima ali moj zakljucak se ne bi promjenio. Uz duzno postovanje za BiH i CG, mislim da ce za par godina to biti male burzice u regiji a u malo duljoj perspektivi ce se sve to ujediniti...
Da se vratim na rast poslovanja - pravi primjeri su MEOP i FIDL. A mislim da ce takvih biti jos. Trenutno vise ne kupujem a prodavati necu jer sta sam god prodao , zaj... sam se. Neka se sve kiseli ... do 01.2008.
Zaboravio sam Kosovo-fakat je rizik prisutan ali dosta stvari ukazuje da se sve odvija ok: Slovenci kupuju banke a Madelaine Allbright telekom na Kosovu. Valjda oni znaju da se zeleno svjetlo polako pali. Moje je misljenje da zapad forsira rjesenje Kosova kako bi sto prije ubacio kapital (veeeliki) koji ne voli kada mu iznad glave vise upitnici.
čiko is offline   Reply With Quote
Old 12.04.2007., 09:17   #4
lovac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2003.
Poruka: 2.541

Rastuća tržišta? treba gledati države koje prelaze iz socijalistiškog sistema u kapitalistički, koje se privatiziraju. Vijetnam leti.

Belex nemože samo tako pasti, može ga slomiti politika ili može biti slomljen ali samo ako se slome sva tržišta u regiji. Jer ako Belex počme bez razloga padati i postane znatno jeftiniji, kapital iz ostalih tržišta će se sljevati na Belex, a kapitala ima na bacanje.

Rekordi su tu da se ruše, mi radimo povijest. Nema bolje regije na svijetu za ulaganja od ove.
lovac is offline   Reply With Quote
Old 12.04.2007., 09:43   #5
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 5.755

Vjerovatno će doći do stagnacije na likvidnim izdanjima kroz ljeto, tempo je prežestok, mislim da austrijanci pumpaju uz naše koji imaju gomilu keša. Evo mnogi mi pričaju da kupuju fondove, opet u ljeto mislim da će opasti uplate.
Ovo se tiče oba dva tržišta.

Mislim da treba gledati poduzeća sa velikim rastom i na duže staze (5g.) se nemože izgubiti, čak i sa totalnim kolapsom tržišta dionica u svijetu.
Uostalom Srbija ima rast koji joj sa pravom može dodati naziv rastućeg tržišta.

BTW smiješna mi izgledaju ova ostala tržišta u usporedbi sa ovim, ovdje rast ima nekog fundamentalnog uporišta, neću ići dalje da ne povrijedim kolege.
Osim toga naši najveći fondovi igraju tu.

知恵
Shogun is offline   Reply With Quote
Old 12.04.2007., 11:55   #6
the_ferengi
Registrirani ovisnik

the_ferengi's Avatar

... dobro kaže Lovac - pošto smo stanovnici brdovitog Balkana (ili najbližeg susjedstva, da se netko ne uvrijedi), pošto govorimo isti jezik, razumijemo običaje i kulturu, poznajemo poduzeća i privredu još iz dana socijalizma, bila bi grehota ne kapitalizirati taj povijesni trenutak tranzicije cijele ove regije...

Uff... kako ovo zvuči patetično
Old 12.04.2007., 12:17   #7
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

Član od: 15.02.2005.
Poruka: 1.501

Citat:
zlatni
Dakle nakon ovih 100 % Srbije u 100 injak dana iliti 400 % kad bi se nastavilo u godini, po meni 99 % ide korekcija jer ovo nije bilo u povijesti tržišta kapitala na svjetskoj razini do sad.....
Rast je strahovit, ali ipak nešto manje od 100%, točnije 77,6%.

Kada bi se tim tempom nastavilo do kraja godine, bilo bi mnogo više od 400% (otprilike 760%).

Iako je ovo uistinu snažan rast, daleko od toga da tako nečeg nije bilo u povijesti kapitala.

Posve je jasno da ovakav rast nije dugotrajno održiv i da je korekcija moguća. Zato treba gledati pažljivo i kupovati samo ono što je podcijenjeno, a toga na Belexu još uvijek ima.
Old 12.04.2007., 23:15   #8
zlatni
Registrirani korisnik

zlatni's Avatar

Član od: 05.03.2005.
Poruka: 341

Citat:
Erik
Rast je strahovit, ali ipak nešto manje od 100%, točnije 77,6%.

Kada bi se tim tempom nastavilo do kraja godine, bilo bi mnogo više od 400% (otprilike 760%).

Iako je ovo uistinu snažan rast, daleko od toga da tako nečeg nije bilo u povijesti kapitala.

Posve je jasno da ovakav rast nije dugotrajno održiv i da je korekcija moguća. Zato treba gledati pažljivo i kupovati samo ono što je podcijenjeno, a toga na Belexu još uvijek ima.
Da znam odprilike, nisam ja to računao točno jer mi nije bitan točan podatak u tom moru postotaka.... a da je nesto bilo slično, ako jest onda treba čitati knjige od 1890 pa na ovamo....... brojka gore brojka doli...... al ovo je preludo..... kako si sam izračunao kamatnim računom 760 % ..... ja ne znam ni jedno takvo tržište. Možda nisam dosta čitao.....
zlatni is offline   Reply With Quote
Old 15.04.2007., 10:10   #9
noe
Registrirani korisnik

noe's Avatar

Član od: 01.07.2004.
Poruka: 839

Citat:
lovac
Rastuća tržišta? treba gledati države koje prelaze iz socijalistiškog sistema u kapitalistički, koje se privatiziraju. Vijetnam leti.
Vijetnam je već probio mah 1.
Prosječni P/E u 2006 je bio oko 70
Netko će otići kući praznih džepova.
Priloženi dokument (samo za registrirane korisnike)
File Type: pdf vietnam.pdf (26,3 KB, otvoreno 91 puta)
noe is offline   Reply With Quote
Old 18.04.2007., 15:31   #10
the_ferengi
Registrirani ovisnik

the_ferengi's Avatar

Balkanske berze su svetski prvaci

Izvor: Beta

Ljubljana -- Najveći rast berzanskih indeksa u prvom ovogodišnjem kvartalu registrovan je na balkanskim berzama.

Na balkanskim berzama su indeksi porasli u proseku za 115 odsto
U analizi slovenačkog poslovnog lista "Finance" navodi se da su indeksi na azijskim tržištima u istom periodu ojačali za 36,6, a na severnoameričkim za prosečno 2,4 odsto.

Najveći rast u regionu zabeležili su berzanski indeksi u Crnoj Gori NEX20 je skočio za 128,3 odsto, a MOSTE za 117,4 odsto. Slede sarajevski SASE10 sa rastom od 99,6 odsto, banjalučki BIRS sa 79,5 i beogradski BELEX15 sa 77,6 odsto.

Indeks Makedonske berze MBI10 povećan je u prva tri meseca za 47,1 odsto, a zagrebački CROBEX za 42,3 odsto.

Slovenački indeks SBI20 porastao je za 24,39 odsto čime je ta berza zauzela 14. mesto liste tržišta sa najbržim rastom u svetu na kojoj je 80 berzi.

Globalno gledano, od 87 indeksa sa 80 berzi čak 76 je u prvom tromesečju ubeležilo rast. Među gubitnicima, najveći pad je registrovao katarski DSM20, za 13,8 odsto

Opcije na temi

Pravila