Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Srbija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 21.03.2006., 12:34   #11
Neurosinner
. .. bez cenzure .. .

Član od: 24.09.2002.
Poruka: 693
Default Odgovor na: Srbija

evo malo sam si dao truda oko srbije, pa sam iskopao par zanimljivih stvari. također, vidim da se polako i hrvati ukrcavaju, pa rekoh-da vidimo ima li takvih aktivnosti sa ovog foruma?

najviše mi je za oko zapeo INSM.
bave se preradom otpadnih metala, grana koja me i u hrvatskoj bila jako zanimala ali nisam nikad kupovao takve dionice. pitam se zašto.

INSM mi je bio zanimljiv zbog niskog p/e (3,09), i p/s (0,45). a smetao mi je p/b (2,26).
na kraju je ispalo da imaju JAKO nizak book zbog prijašnjih gubitaka koje je večinski vlasnik (njemački scholz) prikazao. pošto pretpostavljam da će ponoviti barem istu dobit od prošle godine, to će dovesti do novog p/b od oko 1,3 što je po meni sasvim ok.

prvi "problem" je to što je firmica stvarno to-firmica. ima mcap od 2.600.000 eur, što i nije neka prednost. dalje, prihodi ( oko 6.000.000 eur) kao takvi ne mogu ne znam koliko rasti, zbog same prirode posla kojim se bave. za sad su pokrili samo Beograd i Suboticu, i to je po meni jedina mogučnost za rast prihoda. pitanje je da li je to sholzova strategija. u svakom slučaju, morat će nešto napraviti sa tom dobiti koju generiraju-a to će po mojem iskustvu cijena dionice morati pratiti. osobno bih više volio kad bi organizirali prikupljanja i po ostalim dijelovima Srbije, ali i sama najava dividende bi me zadovoljila-pošto je dobit u odnosu na cijenu jako dobra.

drugi "problem" je pretpostavljam isti kao i svima: tko će dignuti tu cijenu na neku normalniju razinu (p/e 10-13)? pa, to je razlog zašto nisam bio kupovao. dok nisam vidio Brezu Invest da se ukrcala. a vidim da se i fima vrijednosnice pojavljuju na Belexu, pa pretpostavljam da i ta vremena dolaze.

kroz 10tak dana bi za INSM morao izaći novi prospekt sa rezultatima za prošlu godinu. kretanje cijene na burzi me jako zbunilo, cijena pada dok po mojim raspitivanjima ispada da su imali prihode oko 10-15% veće nego prošle godine.

usput, ako pogledate "istorijske" podatke onaj skok sa 800 na 2000 din je uzrokovao sam scholz koji je nakon preuzimanja firme pokupio dionice koje su bile na burzi pošto su predstavljale veliki diskont na cijenu koju su platili. kupili su 70% firme za 2.700.000 eur što daje oko 3.000 din po dionici. i to sve negdje 2004-te.

komentari dobrodošli...
Neurosinner is offline   Reply With Quote
Old 28.03.2006., 13:32   #12
matematic
since 08.08.2003.

Član od: 13.05.2005.
Poruka: 972

28.3.2006.

Najbolje ponude za kupovinu 99,4% kapitala Vojvođanske banke dale su Nacionalna banka Grčke (NBG) i Bank Austria kreditenstalt (BA-CA).

NBG je ponudila 500 milijuna eura, dok je Bank Austria 450 milijuna eura i izrazila namjeru kroz investicije plasirati i više.

Grčka banka, jedina čiji ulog jamči država, spremna je za preuzimanje Vojvođanske banke ponuditi i do 700 milijuna eura.
Pincom.biz
--
-Vojvođanska banka zauzima 6,2 posto tržišta u Srbiji te pruža usluge za oko 680.000 klijenata putem mreže od 175 poslovnica. Krajem 2005. ukupna aktiva banke iznosila je oko 440 mil eura.

-Bankarska aktiva Hrvatske 35 milijardi eura, Srbije 9 milijardi eura
matematic is offline   Reply With Quote
Old 29.03.2006., 03:03   #13
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.564

Čudi me da ovo nitko ne komentira. Fantastična cijena.
Old 29.03.2006., 07:32   #14
hjk
Registrirani korisnik

Član od: 17.01.2005.
Poruka: 1.549

koliko je to BV? to je vel'ka banka, pa je vjerojatno i cijena takva!
hjk is offline   Reply With Quote
Old 29.03.2006., 10:00   #15
ChoChikun
Registrirani korisnik

ChoChikun's Avatar

Član od: 17.09.2003.
Prebivalište: Japan
Poruka: 2.332

Citat:
hjk
koliko je to BV? to je vel'ka banka, pa je vjerojatno i cijena takva!
Evo ti Presvetli komentara. Tražili ste - pročitajte.
Warren Buffett: “To jeste li u pravu ili niste, nema veze s tim jesu li drugi suglasni s vama. U pravu ste kada imate ispravne činjenice i kad rezonirate ispravno – to je jedina stvar koja garantira istinu. A kada to imate, ne morate se brinuti zbog mišljenja nekog drugog.“

A blind squirrel is more likely to find a nut if there are a lot of blind squirrels.
ChoChikun is offline   Reply With Quote
Old 29.03.2006., 10:06   #16
ChoChikun
Registrirani korisnik

ChoChikun's Avatar

Član od: 17.09.2003.
Prebivalište: Japan
Poruka: 2.332

Citat:
matematic
-Bankarska aktiva Hrvatske 35 milijardi eura, Srbije 9 milijardi eura
Mene je ovo iznenadilo. Nisam mislio da su ni blizu takvi odnosi. Očito je tu ključ za čitanje ovih relacija.

Vojvođanska banka je ona s onom super reklamom?
Warren Buffett: “To jeste li u pravu ili niste, nema veze s tim jesu li drugi suglasni s vama. U pravu ste kada imate ispravne činjenice i kad rezonirate ispravno – to je jedina stvar koja garantira istinu. A kada to imate, ne morate se brinuti zbog mišljenja nekog drugog.“

A blind squirrel is more likely to find a nut if there are a lot of blind squirrels.
ChoChikun is offline   Reply With Quote
Old 29.03.2006., 13:42   #17
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.564

A jest. Što sam tražio, to sam i dobio.
Ovo za bankarsku aktivu mi je poznato. Slična situacija je i u Mak, dok je u CG aktiva negdje na oko 800-900 eura po stanovniku.
Old 29.03.2006., 19:57   #18
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Je, Vojvođanska (ko bi to zaboravija). A netko bi mogao i zamoderirati temu s onom tablicom (trenutno prvi topic na Regiji). Ako ništa postove o Intalu prebaciti na Ulaganje u RS (ili neka Jumbo moderira teme za RS, tj. Pepi, Monk, netko tko ih sve čita).

(ovaj post je offtopic tj. za brisanje). Daš nam malo offtopica i mi ga napravimo puuno.
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 29.03.2006., 21:58   #19
matematic
since 08.08.2003.

Član od: 13.05.2005.
Poruka: 972

Citat:
presvetli
A jest. Što sam tražio, to sam i dobio.
Ovo za bankarsku aktivu mi je poznato. Slična situacija je i u Mak, dok je u CG aktiva negdje na oko 800-900 eura po stanovniku.
Kad sam spomenuo ukupnu aktivu upravo sam ciljao na ovaj omjer koji presvetli istice.
Srbija, CG, Makedonija imaju oko 1000 eura po stanovniku(+/- 200 eura), Hrvatska preko 7000 eura. Zakljucke nije tesko izvesti.

Zanimljivo je postotak ukupne aktive koju banka kontrolira usporediti sa omjerom broja klijenata i ukupnog stanovnistva.
Recimo, HVB Splitska kontrolira oko 9% aktive i oko 9% stanovnika su njeni klijenti. Vojvodanska kontrolira oko 6 % aktive i oko 9% stanovnika.
matematic is offline   Reply With Quote
Old 19.04.2006., 03:03   #20
Dinkic
Registrirani korisnik

Član od: 19.04.2006.
Prebivalište: Beograd
Poruka: 25

Pozdrav svim diskutantima, a cestitke navijacima Barcelone za vecerasnju pobedu...
Nije ni cudo gledajuci podatke koje ste u prethodnih par postova izneli sto je bankarski sektor bio pravi hit na Belex-u u 2005 godini, a ocekuje se da ce se to nastaviti i u 2006 (ako se po jutru dan poznaje - AIKB, AGBN, UNBN, PSBN, JMBN, CCNB, SRBN... onda je to sigurno).
Kako je sve manje banaka ostalo da se privatizuje (smanjuje se ponuda), tako je za ocekivati da ce se ove koje su preostale placati sve vise i vise (Prosle godine su Grci rekordno platili Nacionalnu Stedionicu vise nego 5 x BV)... a plan je da drzava zadrzi ozbiljniji udeo samo u 2 (Komercijalna Banka i Postanska Stedionica)...
...a da ne zaboravim, jedini nacin da strane banke dobiju licencu i udju na srpsko trziste je da preuzmu neku domacu banku koja ima licencu... nema green field investicija u bankarstvo.
Kreditna zaduzenost stanovnistva u Srbiji je visestruko manja nego li u drugim zemljama u regionu, tako da je za ocekivati veliku ekspanziju u tom segmentu u buducnosti...
Trenutno je na pomolu bear market na Belexu, pa eto dobre prilike da se udje u interesantne pozicije u bankarskom sektoru (danas je npr. Jubmes banka mogla da se kupi po 1,37 BV i to u obimu za respektibilnih 100 000 Eura)...
Naravno zainteresovani vise detaljnih podataka mogu naci na Forumu:
http://www.economy.co.yu/diskusije/index.php
ko i na zvanicnom sajtu NBS:
http://www.nbs.yu/serbian/statistika/index.htm
ili na sjatu Beogrdaske Berze:
http://www.belex.co.yu/
Dinkic is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila