Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 14.04.2018., 21:26   #1101
Ilegalac
Registrirani korisnik

Član od: 07.12.2005.
Poruka: 858
Default Odgovor na: NLB Tutunska banka

Ja ne znam koje sve kapitalne slojeve koristi NBRM, al pogledat cu kad nadjem vremena, no manje novaca za dividendu kod svih velikih banaka (pa i onih manjih) ove godine je zbog uvodjenja O-SII sloja (Other Systemically Important Institutions) prema ESRB-ovoj metodologiji i ocito nomenklaturi. https://www.esrb.europa.eu/home/html/index.en.html
http://nbrm.mk/content/Regulativa/Up...ajni_banki.pdf
To je kapitalni sloj koji se koristi za zaštitu kapitala kod najvećih domaćih banaka. Pritom je NBRM po mojem sudu propisala dosta visoku stopu za taj kapitalni sloj od 1 do čak 3,5%. Primjerice, O-SII sloj u Hrvatskoj za najveće domaće banke iznosi 2 ili 0,2% ovisno o sistemskom značaju banke za gospodarstvo s time da treba uvažiti preklapanje sa G-SIB kapitalnim slojem od koji jedina banka koja je G-SIB banka jest Societe General. Pretpostavljam da su ga namjerno tako visoko kalibrirali jer su njime htjeli nadomjestiti nepostojanje drugih zaštitnih slojeva poput CCyB sloja (Countercyclical Capital Buffer). Iako je i on koliko vidim uveden prošlog ljeta, al ne znam od kada se primjenjuje: http://nbrm.mk/content/Regulativa/Od...izlozenost.pdf
Dakle, nadam se samo da nisu pretjerali sa stopama i brzom primjenom iako uvodjenje dodatnih kapitalnih slojeva na Tier1+CCB (Capital Conservation Buffer) jest dobar potez i podupire jačanje kapitala banaka i prevenciju od njihova odlijevanja dioničarima odnosno u inozemstvo. To sto će dioničari kratkoročno biti nezadovoljni zbog manjih dividendi godinu ili dvije nije problem jer pod pretpostavkom da NPLR (Non-performing-loan-Ratio) ostane na trenutnih cca 6% ili se čak i smanji, uz daljnji kreditni rast, dividende će se relativno brzo vratiti na prijašnje razine. Sto se tiče uvodjenja O-SII i CCyB slojeva i koji su parametri korišteni za njegovo uvodjenje i nametanje možete sve vidjeti ovdje: http://nbrm.mk/zastitni-sloevi-na-kapitalot-fs.nspx

Dakle, privremeno manje dividende su očekivane i to je posljedica uvodjenja europske regulative i njezina uskladjivanja sa ESRB standardima i po mojem sudu to je pozitivan pomak za makedonski bankovni sustav jer se na taj nacin on izravno jača i omogucuje mu se da dugorocno bude stabilan.
Old 15.04.2018., 11:32   #1102
cayman006
Registrirani korisnik

Član od: 06.06.2006.
Prebivalište: zagreb
Poruka: 4.365

Kmb je privatni bankomat, ne može se usporediti sa drugim bankama. Na kajgani ju neki preferiraju jer je manje rasla cijena od ostalih banaka i temeljem tih pogrešnih pretpostavki zaključuju da bi trebala rasti više od ostalih. Naravno da to nema nikakve veze. Nije rasla jer joj javnost ne vjeruje radi raznih manifetluka koji granice sa sumnjivim poslovima i kreditima. O pokazateljima je pisao jumbo, da ne ponavljam. A cijena tnb je pala jer je netko izmislio da je dividenda 2000 den, a ona je 660 den. I tamo vidim našeg kumanovca koji voli zaeva kako piše gluposti i zastrašuje narod. I još nešto, sada svi vide koga su doveli na vlast..bdp ne raste, investicije su usporene, pristaje na promjenu imena itd...to je bolje od gruje?? Svaka čast ako je.
Old 15.04.2018., 14:06   #1103
Ilegalac
Registrirani korisnik

Ma KMB ima svoju vrijednost. To je velika banka i koliko sam vidio plan za 2018. očekuju dosta bolji neto rezultat nego 2017., ali isključivo kao posljedicu manjih rezervacija. Trebalo bi sagledati malo bolje kapitalnu situaciju prije bilo kakvih konačnih zaključaka.

Sto se tiče političke i gospodarske situacije nije ona tako losa, iako uvijek može bolje. Bitno je da su se tenzije i napetosti smirile i da se u nekoj normalnijoj političkoj i gospodarskoj situaciji naprave pretpostavke za budući rast. Baza je bila niska pa je rast s niske baze izgledao potentniji. Za još visi rast odnosno njegov nastavak potrebne su reforme i mislim da je s te strane i na političkom planu (ako ništa drugo barem kratkoročno) napravljen solidan temelj.

I sto se tice pokazatelja, KMB nije precijenjena ako se stvari nastave razvijati ka profesionalnijem i boljem upravljanju, oni bi trebali i u kraćem roku biti povoljniji, a cijena nastaviti rasti. Još je rano za dugorocnije zaključke, pa bih ja na tom tragu pričekao prolazna vremena ove godine i tek možda nakon ljeta tvrdio ovo ili ono sa višom razinom pouzdanosti.
Old 17.04.2018., 10:21   #1104
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.503

Evo, danas nema prodaje do 14.498 denara.....a u zadnjih mjesec dana kad su prvo neki insajderi saznali kolika je dividenda, pa poslje kad je objavljeno prošlo 3.000 komada sve do 12.500. Najviše je otišlo 11.04. 707 komada po 12.750.

Ja bi zbilja volio upoznati te likove, koji ovakve količine panično rasprodaju, samo zato što je objavljena manja dividenda od očekivane. Ajde, ako ste na forumu, dajte se predstavite da pokušam shvatiti vaš mentalni sklop.

Mislim 707 dionica je više nego što ja imam, a ja mislim da imam lijepu količinu. Ako već uložiš dosta novaca u nešto, onda je pretpostavka da znaš, zašto to radiš.
Old 27.04.2018., 17:17   #1105
zoraxe
Registrirani korisnik

Član od: 22.08.2007.
Prebivalište: white chapel
Poruka: 493

Dobar rezultat za Q1.

Bilo bi još bolje kad bi naveli u analizi od čega su 6.5 mil eura prikazani kao "Останати приходи од дејноста"...
Old 27.04.2018., 20:21   #1106
Ilegalac
Registrirani korisnik

Vjerojatno kao i kod KMB od prodaje FENI potrazivanja ili neceg drugog. Vjerojatno ce i STB prikazati znacajan rast dobiti u prvom kvartalu s iste osnove.
Old 28.04.2018., 07:59   #1107
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.503

Citat:
Ilegalac View Post
Vjerojatno kao i kod KMB od prodaje FENI potrazivanja ili neceg drugog. Vjerojatno ce i STB prikazati znacajan rast dobiti u prvom kvartalu s iste osnove.
Kako god, te 3, ali vjerojatno i ostale banke, ove godine ce imati znacajno vecu dobit na kraju godine, jer gotovo sve uspjevaju naplatiti neka otpisana potrazivanja. Automatski odvajaju puno manje za nova rezerviranja. U oba slucaja je razlog, sto su u kriznim godinama zbilja i imali nekih sumnjivih plasmana, koje su morali rezervirati, ali napredkom gospodarstva, vecina i tih sumnjivih plasmana se sada uspjeva naplatiti.

Uz to, neke banke, kao TNB su vec sad odvojili puni iznos za OS2 i iduce ce godine moci sve odvojiti za dividendu. Zavisno od potraznje za kreditima, moguce da to bude i 80 % dobiti, a tad ce svi ovi koji su sad prodavali zbog male dividende, ludo kupovati.
Old 24.05.2018., 07:07   #1108
Zrakoprc
Registrirani korisnik

Član od: 23.04.2015.
Poruka: 172

Citat:
Jumbo View Post
Uz to, neke banke, kao TNB su vec sad odvojili puni iznos za OS2 i iduce ce godine moci sve odvojiti za dividendu. Zavisno od potraznje za kreditima, moguce da to bude i 80 % dobiti, a tad ce svi ovi koji su sad prodavali zbog male dividende, ludo kupovati.
Jumbo druze, koja e tvojata prognoza za dividenda dogodina, ke fati li barem 1500 denari neto?
Zrakoprc is offline   Reply With Quote
Old 25.06.2018., 16:27   #1109
zoraxe
Registrirani korisnik

Član od: 22.08.2007.
Prebivalište: white chapel
Poruka: 493

Jel ima neko informaciju kakav će biti Q2? Dosta skočila dionica danas

Opcije na temi

Pravila