Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 07.04.2006., 15:01   #4471
WORlock
glup koliko lijep

WORlock's Avatar

Član od: 12.10.2002.
Prebivalište: HR, Zg
Poruka: 1.784
Default Odgovor na: ERNT

Citat:
vorDa
Nitko nije spominjao rezerve nego novac. Adris inače ima rezerve 3,77B podjeljeno s 1,64M dionica po dionici iznosi 2.300 kn.

Kad je u pitanju novac, onda je stanje ovakvo:
ERNT= 685M = 515 kn po dionici
ADRS= 1,814B = 1.106 kn po dionici

Nekažem da je bitno, ali kad već govorimo o tome budimo barem precizni.

Pozdrav
Ne znam odakle ti 685M? Pokazi na koju stavku mislis u izvjescu za 2005.
WORlock is offline   Reply With Quote
Old 07.04.2006., 16:15   #4472
vorDa
Registrirani korisnik

Član od: 01.03.2006.
Poruka: 249

Citat:
WORlock
Ne znam odakle ti 685M? Pokazi na koju stavku mislis u izvjescu za 2005.
NOVAC = kratkoročna fin.imovina + novac na računu i blagajni.

Odnosno 492M + 192M = 684M. Kuna gore dolje.

Pozdrav
vorDa is offline   Reply With Quote
Old 07.04.2006., 16:24   #4473
vorDa
Registrirani korisnik

Citat:
O'Stoja
Davore, ma strašan si ti meni. Imaš volje za učenje i (samo)kritičnost. I ja imam što učiti. Da, liječnici i pravnici...točno....

Nego, kažeš, stručnjak si za ekonomiju. Čitao sam gore da ti se povećanje dobiti od 5% čini (jako) malo. Meni se to čini sasvim pristojan rezultat, iako ne i spektakularan. Valjda uzeti početnu bazu, okruženje, zasićenost tržišta, konkurenciju itd. Sve je relativno.

I rezerve od 750 kn (ako je točno što je napisano) po dionici mi se također čini lijepa svotica koja se po potrebi može osloboditi kako za "podizanje" dobiti tako za eventualne investicije, pokrivanje troškova itd. Nije za odbaciti.

Inače, slažem se s tobom da je nerealno očekivati nekakvo udvostručenje ili utrostručenje cijene...
Kada sam spominjao ekonomske stručnjake nisam mislio na sebe nego na članove ovoga foruma. Dakle, jednom zauvijek, a može i velikim slovima, ne smatram sebe stručnjakom za ekonomiju jer to i nisam.

Ja nisam rekao da je 5% malo. Kao što i sam kažeš, posztoci se mogu kometirati samo kada se stave u određeni kontekst. Ja sam rekao, ako me netko nije tako shvatio, da je 5% malo u odnosu na svu onu pompu i megalomanske izjave tijekom godine.

O isplativosti ulaganja možemo u ponedjeljak, sada nema vremena.

Za rezerve je poznato da su one najzdraviji i najkvalitetniji dio kapitala, ali nisam ja napisao da su one 750 kn. Ja sam samo komantirao post od WORLock-a.

Pozdrav
Old 25.04.2006., 14:37   #4474
WORlock
glup koliko lijep

WORlock's Avatar

Član od: 12.10.2002.
Prebivalište: HR, Zg
Poruka: 1.784
Default Rezultati 1Q 2006

25. travnja 2006.

Osnovne značajke
Knjižene narudžbe 354,5 milijuna kuna
Prihodi od prodaje 311,8 milijuna kuna
Bruto marža 18,5%,
Operativna dobit 38,8 milijuna kuna
Dobit prije oporezivanja 35,7 milijuna kuna
Neto dobit 28,6 milijuna kuna
Zarada po dionici 21,7 kuna
Povrat od prodaje prije oporezivanja 11,5%
Novčani tok iz poslovnih aktivnosti -29,4 milijuna kuna

http://www.ericsson.com/hr/vijesti/2...slovanje.shtml
WORlock is offline   Reply With Quote
Old 26.04.2006., 08:32   #4475
baronx
Registrirani korisnik

baronx's Avatar

Član od: 27.10.2004.
Poruka: 3.305

Ericsson Nikola Tesla u prvom tromjesečju je ostvario 10,2% manju neto dobit u odnosu na isto lanjsko razdoblje, od 28,6 mil. kuna. Prihodi od prodaje rasli su 11,2% na 312 mil. kuna. Izvoz je povećan 8,5%, nakon pada od desetak posto ostvarenog cijele prošle godine, no iz podatka o rastu nisu isključeni utjecaji internog tržišta, kao kod pada iskazanog za prošlu godinu. Analitičari HAAB-a primjećuju sve manju profitabilnost zbog većeg udjela usluga u prihodima te rast operativnih troškova, među njima 19% većih troškova zaposlenih.(Briefing PR Wire;Briefing)
e pa sad stvarno odustajem od dalnje aktvnosti na ovom forumu dok si na funkciji moderatora jer ovakva komunikacija je sramotna
baronx is offline   Reply With Quote
Old 26.04.2006., 10:51   #4476
Padobranac
Registrirani korisnik

Član od: 03.05.2004.
Poruka: 826

U odnosu na prvi lanjski kvartal:
Prihodi od prodaje u povećani za 11,2 posto
Na domaćem tržištu prihodi od prodaje povećani su 17 posto
Na internom Ericssonovom tržištu porast od 27,4 posto
Na tržištu Zajednice Neovisnih država rast prodaje od čak 127 posto
Proširene postojeće, dobivene nove odgovornosti na razini korporacije
Izvoz povećan 8,5 posto
Knjižene narudžbe su 14 posto veće
Potpisani ugovori s partnerima iz Rusije.

Dakle, sve zbilja lijepo i pozitivno. Možda čak i bolje od očekivanja. No, istovremeno, netto dobit smanjena cca 10% zbog povećanja troškova zaposlenika (što nije ni čudo, obzirom na to koliku su hrpetinu mladih inženjera zaposlili, što je opet dobro).
Perspektive odlične, trenutni rezultat bi mogao biti i bolji. Sad vi meni recite što mislite kako će tržište reagirati...
Old 26.04.2006., 11:24   #4477
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

Član od: 15.02.2005.
Poruka: 1.501

Citat:
Padobranac
Sad vi meni recite što mislite kako će tržište reagirati...
Nakon rezultata za 4. kvartal prošle godine, koji je bio uistinu fantastičan i rekordan po svim kriterijima, dionica je pala za stotinjak kuna.

Niti u ludilu se ne bih usudio prognozirati kako će sada tržište reagirati.
Old 26.04.2006., 12:58   #4478
vorDa
Registrirani korisnik

Nakon godišnjeg izvješća cijena dionice je pala jer je u njoj bila ukalkulirana veća dobit nego je ostvarena.

Nije točno da je dobit manja zbog povećanog troška osoblja. Rashodovna strana veća je zbog povećanja troškova osoblja, amortizacije i rezerviranja, dok su značajno smanjeni financijski rashodi. S duge strane prihodovna strana uvećana je za 23M izvanrednih prihoda.

Ima i jedna jako indikativna stvar koju ste zaboravili spomenuti, a to je pojašnjenje uprave iz fin.izvješća:

"Prihod od prodaje u Q1 2006. godine veći je nego u Q1 2005.godine. Bruto marža je manja nego prethodne godine, kao rezultat veće konkurencije, pritiska na cijene i asortimana prodanih proizvoda. Rezultat iz financijskih aktivnosti povećao se u odnosu na isto razdoblje prethodne godine zbog manjih negativnih tečajnih razlika."

Pozdrav
Old 26.04.2006., 13:30   #4479
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

Član od: 15.02.2005.
Poruka: 1.501

Citat:
vorDa
Nakon godišnjeg izvješća cijena dionice je pala jer je u njoj bila ukalkulirana veća dobit nego je ostvarena.
Ajde mi ovo pojasni, molim te. U 2005-4Q ostvarena je rekordna dobit od 126 mil. kn, što je 87% više nego u istom kvartalu 2004 godine, odnosno 247% više od prosjeka za prva tri kvartala.

Ti kažeš da je u cijenu bila ukalkulirana još veća dobit, tj. da su investitori očekivali više od 126 mil. kn. Moguće da je tako, ali moram priznati da mi nije jasno na temelju čega je netko očekivao još veću dobit. Očekivati 150 mil. kn u zadnjem kvartalu bilo je apolutno iracionalno.
Old 26.04.2006., 14:52   #4480
vorDa
Registrirani korisnik

Moram priznati da neznam točno što se događalo jer me ova dionica ne zanima previše, pa mogu, isto kao i ti, samo nagađati.

Četvrti Q nije reprezentativno mjerilo uspjeha jer se u njemu rade knjiženja kojih u ostalim periodima nema, odnosno radi se čišćenje (namještanje) bilance. Radi toga se događa da neka poduzeća koja su nakon 3Q u dobiti na kraju godinu završe u gubitku i obrnuto. Usporedi samo prihodovne i rahodovne strane na kraju 3Q i na kraju godine pa će ti sve biti jasno. Definitvno je da ERNT nije u 4Q ostvario gotovo polovicu godišnje dobiti, nego je zbog obračuna ostalih/izvanrednih prihoda/rashoda, rezerviranja, vrijednosnih usklađenja itd, itd. jednostavno tako ispalo.

Najvažnije mjerilo uspjeha je ukupni rezultat na kraju godine koji je u odnosu na prethodnu bio veći za 5% što je investitorima očigledno bilo premalo. Zbog čega, pisao sam u ranijim postovima i nebih se sada ponavljao.

Pozdrav
Odgovor

Opcije na temi

Pravila