Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Gospodarstvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 25.03.2017., 13:00   #1431
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Član od: 27.10.2003.
Prebivalište: Tu i tam.
Poruka: 6.165
Default Odgovor na: Perspektive hrvatskog gospodarstva

Citat:
lucius View Post
Danas je dan narcisa i red je da brinemo za cvjećare!
Prvobitna akumulacija kapitala podobnim i nesposobnima je, nadam se, završena.
Zinuo Toda ko kit i progutao Mercator tuđim novcem kojeg ne može lošim poslovanjem vratiti. I dok se ovrhama našima otimaju stanovi zbog duga od 2000 kuna, ovaj se zadužio nekoliko milijardi Eura na svjetskom tržištu i sada Hrvatska radi zakon kako bi ga se spasilo i dugovi vratili. To je novi oblik javno privatnog partnerstva: zaduživanje privatno, vraćanje dugova javno. Šalu na stranu, ali pola je državnih službenika radilo na tome da podobni cvjećar naraste do 42 tvrtke u vlasništvu. Pravi vlasnik se, izgleda, jako zabrinuo, jer Todi ne ide i sada slijedi socijalna država i pokušaj spašavanja.
Čitam naslove i ne vjerujem. Država će slati svoje (inače nadadasve učinkovite i vične upravljanju velikim tvrtkama?) službenike (na teret poreznih obveznika!!!!) kako bi upravljali privatnom firmom. Ne mogu vjerovati. To čak nije ni nacionalizacija, niti predstečajna, ni stečajna nagodba. To je poststečajno spašavanje poklonjenog vlasništva. Država šalje socijalnog radnika na teren.
Za početak, treba smanjiti troškove stanovanja i Kulmerov dvorac iz rezidencije pretvoriti u hotel i zarađivati novac za otplatu duga Rusima i Kanadskom penzionom fondu (koji je kupio Agrokorove obveznice). Možda treba zatražiti pomoć Kanade, ili je Orešković otišao prerano i nije obavio zadatak,….
Otrova. Trebam otrova, imam suicidalnih namjera….gdje je đakovačko žito. Ni to nije pomoglo.
Kapitalizam je zaribana priča. Nije baš ni tako jednostavno eksploatirati široke radničke mase. Treba nešto ipak i zarađivati….
Svaki sustav koji ne stvara višak vrijednosti za vlasnika nužno propada. A tvrtke trebaju organski rasti. I Hrvatska. Simple as that.
Očito Todorić nije bio eksploatator nego dobročinitelj. Davao je radničkim masama hranu ispod cijene pa je propao.
Old 25.03.2017., 14:05   #1432
Grunf
Baldrick

Grunf's Avatar

Član od: 22.11.2005.
Poruka: 248

Citat:
lucius View Post
Zinuo Toda ko kit i progutao Mercator tuđim novcem kojeg ne može lošim poslovanjem vratiti
Datira to ne od Mercatora nego od ranije. Pogledaj post star 12 godina:

http://www.mojnovac.net/forumi/showp...3&postcount=87
" Ova je agencija objavila kako je B1 rejting koji imaju Agrokor i obveznice koje je ta kompanija izdala, a koje dospijevaju 2007. godine, stavila 'na promatranje' s mogućnošću snižavanja. Ovakav potez Moody's objašnjava nastavkom slabljenja kreditnih karakteristika Agrokora što je posljedica "agresivne investicijske i politike rasta provođene preuzimanjima što je dovelo do povećanih financijskih obaveza."
Grunf is offline   Reply With Quote
Old 26.03.2017., 15:44   #1433
lucius
Registrirani korisnik

Član od: 06.01.2008.
Poruka: 1.660

Citat:
uskok View Post
Očito Todorić nije bio eksploatator nego dobročinitelj. Davao je radničkim masama hranu ispod cijene pa je propao.
Todorić je rezultat socijalističkog koncepta. Tako je i prošao. Ali nebi ja rekao da je bio dobročinitelj. Socijalizam u glavi nema veze s dobročiniteljstvom. Sitni poljoprivredni proizvođači su njemu (kao i socijalizmu!) bili arhetipski neprijatelji. On je vukao na sovhoze, pardon PIK-ove, žitne silose i slično, a mali su bili izvor beskamatnog kreditiranja neplaćanjem. Budući da postoji mogućnost da prestane plaćati i velike dobavljače nastoji se država umješati kako ne bi srušio sustav vanjskih firmi kojima je Agrokor bitna mušterija.
Ako je Konzum preskup radničkoj masi, ode ona u Kaufland, Lidl, Plodine ili negdje drugdje. Nije Toda imao monopole na prodaju, nego na nabavu....
Old 26.03.2017., 15:51   #1434
lucius
Registrirani korisnik

Član od: 06.01.2008.
Poruka: 1.660

Citat:
Grunf View Post
Datira to ne od Mercatora nego od ranije. Pogledaj post star 12 godina:

http://www.mojnovac.net/forumi/showp...3&postcount=87
" Ova je agencija objavila kako je B1 rejting koji imaju Agrokor i obveznice koje je ta kompanija izdala, a koje dospijevaju 2007. godine, stavila 'na promatranje' s mogućnošću snižavanja. Ovakav potez Moody's objašnjava nastavkom slabljenja kreditnih karakteristika Agrokora što je posljedica "agresivne investicijske i politike rasta provođene preuzimanjima što je dovelo do povećanih financijskih obaveza."
Slažem se. Nije to od jučer. On je samo uspio održavati dovoljnu brzinu svog bicikla, pa kad je kod nas ponestalo volje i novaca krenuo je prema van. Nije provodio kvalitetno restrukturiranje akvizicija i tu je poginuo. Nije bilo dovoljno profita. Kasnije je uspio navabiti EBRD, ali je EBRD izašao kada je krenuo na širenje na Merkator.
Zanimljivo je da ova situacija nebi trebala direktno pogoditi naše banke direktno, jer ga nisu htjele pratiti, ali pratile su širi krug firmi ovisnih o Agrokoru.
Old 26.03.2017., 17:33   #1435
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Član od: 27.10.2003.
Prebivalište: Tu i tam.
Poruka: 6.165

Citat:
lucius View Post
Todorić je rezultat socijalističkog koncepta. Tako je i prošao. Ali nebi ja rekao da je bio dobročinitelj. Socijalizam u glavi nema veze s dobročiniteljstvom. Sitni poljoprivredni proizvođači su njemu (kao i socijalizmu!) bili arhetipski neprijatelji. On je vukao na sovhoze, pardon PIK-ove, žitne silose i slično, a mali su bili izvor beskamatnog kreditiranja neplaćanjem. Budući da postoji mogućnost da prestane plaćati i velike dobavljače nastoji se država umješati kako ne bi srušio sustav vanjskih firmi kojima je Agrokor bitna mušterija.
Ako je Konzum preskup radničkoj masi, ode ona u Kaufland, Lidl, Plodine ili negdje drugdje. Nije Toda imao monopole na prodaju, nego na nabavu....
Ispričavam se, nemogu a da ne budem satiričan kada je u pitanju miješanje države u privredni ciklus. Slažem se, Todorić je dobročinitelj kao i državna vlast koja se svojom ekonomskom politikom brine za dobrobit hrvatskog naroda.

Globalizacija ima i negativnu stranu da se osim dobrog globalizira i zlo pa smo tako i mi, periferni dio EU, dobili maligni privredni sektor "to big to fail".

Ipak, u ovoj situaciji postoji alternativa a to bi bio politički potez sličan onomu koji je nedavno učinio Island.
Old 30.11.2017., 13:35   #1436
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.427

http://net.hr/danas/hrvatska/kako-je...e-li-vas-sram/

Moglo bi pod ovu temu.....

Dakle gore opisana situacija je definitivno Hrvatski modus operandi.

Tko je god krenuo u privatne vode ubrzo je shvatio da je samo krađa dozvoljena i to pod uvjetom da djeliš pljen.

Pošteni rad je strogo zabranjen i definiran zakonom kao štetan za Hrvatsko gospodarstvo, pa ga treba spriječiti velikim kaznama.

To je tako....brzo to ljudi shvate, pa ih se većina prilagodi. Oni koji se ne žele prilagoditi ili nadmudre zakone i rade pošteno, ali kriomice....u ilegali ili odlaze van.

Od kad sam ušao u privatni biznis....zbilja ne znam šta mi je bilo.....krijem kao zmija noge svoj način rada. Ako otkriju da sve radim pošteno, nadrapao sam.
Old 05.12.2017., 09:51   #1437
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 1.675

http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...p/1011538.aspx
Old 05.12.2017., 12:49   #1438
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.427

Ja sam već odlučio.....kad mi dođu poreznici i napišu neku ovakvu kaznu, istog časa dajem otkaz svim zaposlenicima i zatvaram firmu.
Kaznu ću morati platiti, jer je to po zakonu, ali ću taj novac uštjedati na plaćama zaposlenika i na vođenju firme.
Mislim svima je jasno da su takvi zakoni pisani protiv svakog građanina Hrvatske, ali su takvi i moraju se poštivati.....ili kome se da gnjaviti, rušiti ih na Ustavnom sudu.

U Hrvatskoj, kao poduzetnik možeš funkcionirati na 2 načina....ili si slizan sa vlasti, pa dobijaš poslove i još te nitko ne dira ili radiš sve po propisu, sve doprinose plaćaš na vrijeme, ostvaruješ dobit i plaćaš porez na dobit, ne tražiš povrate poreza i sl i moliš Boga da ti poreznici ne dođu na vrata.

Koliko god radio po propisima, uvijek će ti nešto naći (vidi gornji primjer).

Zbog toga sam odlučio da se uopće neću živcirati. Sve radim po propisima i zakonu, a ako me ipak odluče mrcvariti, mičem se iz toga.
Neka im netko drugi uplaćuje stotine tisuća kuna godišnje u proračun.
Old 06.12.2017., 09:23   #1439
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 1.675

Kako je državna firma doslovno bacila 60 milijuna kuna u zahod

IDEJA da bi državna tvrtka Narodne novine (NN) mogla zaraditi od posla s proizvodnjom WC papira završila je s ovih dana teškim financijskim fijaskom u kojem je otplutalo, odnosno izgubljeno je oko 60 milijuna kuna ulaganja.

Kako doznaje Index, država se sprema ugasiti posebnu tvrtku koju je otvorila za proizvodnju WC papira, a na bubnju će se naći i strojevi rađeni po narudžbi plaćeni milijunima eura. Iz NN-a potvrdili su nam kako je postojeći sustav poslovanja - neodrživ. No krenimo redom.

Stroj od 4 milijuna eura postavili u Rijeku pa ga za 3 milijuna kuna prebacili u Krapinu

Državna tvrtka Narodne novine u siječnju 2015. godine osnovala je posebnu tvrtku Mekko sa sjedištem u Krapini koja se trebala baviti proizvodnjom i veleprodajom toaletnog papira i papirnatih ručnika u roli te kozmetičkih maramica u kutiji.

Kako je tada objasnio tadašnji predsjednik Uprave NN-a Davor Čović, u proizvodnji toaletnog papira krila se poslovna prilika jer su godinama prvo kupovali, a onda preko javnih natječaja preprodavali toaletni papir bolnicama, državnim institucijama i ministarstvima. Umjesto preprodaje WC papira, država ga je trebala proizvoditi.

Država je u taj posao uložila enorman novac pa je tako samo u novi stroj koji je rađen po narudžbi od jednog talijanskog proizvođača uloženo oko četiri milijuna eura. Takvih strojeva tada je bilo samo devet na svijetu. Valja reći da je taj skupi stroj bio prvo postavljen kraj Rijeke u Kukuljanovo, ali Uprava je naknadno odlučila da im se isplati platiti dodatnih 3 milijuna kuna i prebaciti sve u Krapinu. Valja naglasiti kako je taj manevar preseljenja proizvodnje toaletnog papira iz Rijeke u Krapinu bio predmetom interesa Državne revizije koja imala nimalo razumijevanja za takav potez.

Prenapuhani troškovi u dvije godine doveli do minusa većeg od 14 milijuna kuna

Na kraju, ukupna ulaganja procjenjivala su se na oko 60 milijuna kuna, a od toga samo se na strojeve utrošilo gotovo 40 milijuna kuna. Uložen je novac i u proizvodnu halu, zemljište i slične investicije. Državni ekonomisti izračunali su da bi povrat investicije mogao biti u svega pet do šest godina.

A onda je krenuo fijasko. U prvoj godini zabilježen je minus od 7 milijuna kuna. Bio je to prvi alarm da nešto u poslovnoj ideji ulaska na ionako prebukirano tržište toaletnog papira ne štima uz, naravno, prenapuhane troškove.

Tvrtka Mekko, prema financijskom izvještaju, plaća najam prostora 187 tisuća kuna mjesečno. U Kukuljanovu, gdje je prvotno trebala biti tvornica, bio je prostor Narodnih novina. Za najam strojeva plaća se 347 tisuća kuna mjesečno, a tu je i najam dvaju automobila. Uz prihode od 6,5 milijuna kuna i 20 zaposlenika, poslovna godina završena je sa 7,1 milijuna kuna gubitka.

Spas od propasti vidjeli u brendiranju marke Mekko i Nanno

Na medijske napise o propasti posla s WC papirom reagirali su iz tadašnje Uprave Narodnih novina, tvrdeći da imaju izlaz iz te situacije kao i da 60 milijuna kuna nije bačeno u vjetar.

"Radimo na marketingu i brendiranju svog proizvoda", rekli su početkom prošle godine iz Narodnih novina. Koliko su u tome uspjeli dovoljno govori podatak kako do danas nisu poznate marke kao što su Mekko ili Nanno.

Uprava NN-a problem je htjela riješiti smjenom direktora tvrtke Mekko Ivana Cvirna i imenovanjem vršitelja dužnosti Darija Kosa. Prihodi su na kraju ipak povećani na 21 milijun kuna, ali poslovna godina opet je završila s gotovo istim minusom od 7 milijuna kuna.

Sve na bubanj

Navodno je tek sada uprava Narodnih novina shvatila kako je vrijeme da se priča oko državne proizvodnje toaletnog papira napokon i završi, a tvornica zatvori. Prema informacijama Indexa slijedi zatvaranje tvrtke, a strojevi će se naći na bubnju. Iz Narodnih novina ove informacije nisu nam potvrdili ni demantirali, nego su samo priznali da je poslovanje - neodrživo.

"Nova Uprava Narodnih novina koja je imenovana u kolovozu ove godine, nakon detaljnih analiza i prikupljenih podataka, zaključila je da je postojeći sustav poslovanja tvrtke Mekko neodrživ", stoji u odgovoru koji smo dobili iz Narodnih novina.

Ne ulazeći u detalje, kazali su nam kako poduzimaju niz mjera kako bi se zatečeno stanje riješilo na optimalni način.

"Kako je taj proces u tijeku, u ovom trenutku ne možemo iznositi detalje o njemu, ali ćemo pravovremeno obavijestiti javnost kada se za to steknu uvjeti", kažu nam na kraju.

Nakon 64 godine uspješnog poslovanja prvi put gubitaš

Valja naglasiti da je tvrtka Narodne novine koja ima gotovo monopolsku poziciju na tržištu, s obzirom na to da je osnovana za izdavanje i tiskanje Službenog lista Republike Hrvatske, službenih i drugih obrazaca te za trgovanje školskim i uredskim priborom i opremom, od 2016. godine gubitaš. Prošle godine njihov gubitak iznosio je 78,9 milijuna kuna. I to prvi put nakon 64 godine uspješnog poslovanja. O muljažama Narodnih novina bavio se i Index, a za sada nedovoljni interes za njih pokazao je USKOK.

Index je tako pisao o poslu iz 2015. godine, odnosno kupnji debelo preplaćenog promotivnog materijala kineske proizvodnje za potrebe Hrvatskog nogometnog saveza, vrijednog 11 milijuna kuna. Kako smo pisali, pojedinačna nabavna cijena kupljenog kineskog kišobrana bila je oko 130 kuna, a keramičke šalice oko 35 kuna. U serijalu članak dokazali smo vezu između stranke HNS Ivana Vrdoljaka i HNS-a Davora Šukera, ali to nije bilo dovoljno za intervenciju ili istragu, s obzirom na to da je HNS danas uz HDZ vladajuća stranka.
Old 13.12.2017., 10:34   #1440
Monk
Registrirani korisnik

Monk's Avatar

Član od: 08.03.2004.
Prebivalište: Bijedna kolonija mediokriteta
Poruka: 5.184

hahaha bravo ŠPRAJC!
Monk is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi