Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet

Odgovor

Opcije na temi
Old 26.05.2004., 19:05   #1
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

Član od: 23.12.2002.
Poruka: 777
Default ETF - Exchange traded funds

Ima više razloga da otvaram ovu temu:

- traderi ponekad trebaju "safe haven" da bi se odmakli od volatilnih dionica te divljih swingova, koji mogu i jesu izvori zarade(gubitaka), no vjerujem da svakom adrenalin seeking traderu ponekad treba sigurno mjesto da parkira svoje fondove - to mogu biti ETF-ovi

- investitori često žele uložiti u određenu temu (bilo to tehnologija, država, index). Ako je njihov izbor određena dionica, moraju preuzeti i specifični rizik dionice. Pomoću ETF-ova taj rizik disperziraju na više kompanija i izbjegavaju pojedinačne rizike. I dalje su u željenom sektoru, ali ne moraju strahovati oko sudbine pojedine kompanije. Isto tako moguće je npr, da se uzme pozicija u određenoj kompaniji, a želi se izbjeći sektor rizika, pa se paralelno shortira sektor te kompanije, tako se dobije samo alfa dionice.

-"Uskoro" će stručnjaci HNB-a sastaviti listu inozemnih instrumenata u koje će hrvatski rezidenti moći uložiti svoje fondove. Devizni zakon je donesen i to je vjerovatno jedna od prvih stepenica Hrvatskih građana i pravnih osoba prema integralnom svjetskom financijskom tržištu. Nesumnjivo je da će se s približavanjem Hrvatske prema EU, povećati i "equity culture". Osobno očekujem da će se određen broj poduzetnih ljudi iz HR okušati na svjetskim tržištima. Dijelu igrača koji tek započinju na burzi upravo bi ETF-ovi mogli biti jedni od najzanimljivijih instrumenata. Ponajprije zbog razloga koje sam gore naveo: smanjene volatilnosti i disperzije rizika.

Razloga vjerovatno ima još, ali ovo su samo neki koje sam uspio smisliti u zadnjih 10 minuta...

Sad bi vjerovatno bio red da i objasnim o čemu se tu ustvari radi. Što je ETF, njihove karakteristike..itd.itd.

ETF je skraćeni naziv za Exchange Traded Fund. Kad kupujemo dionicu ETF-a, u zbilji kupujemo certifikat koji nam daje pravo vlasništva nad određenom košaricom dionica. Dakle ETF-ovi su ništa drugo nego fondovi koji ulažu u određene vrste dionica, a mi kupnjom ETF-a kupujemo udio u fondu. Oni su jeftinija alternativa klasičnim "mutual fondovima". Mutual fondovi također ulažu u određene skupine dionica, međutim oni su aktivno vođeni te ulagač mora platiti određene troškova fond manageru. Kvaka je u tome da mutual fondovi dosad i nisu imali tako spektakularne rezultate, često i slabije od glavnih indeksa. Tako su se pojavili ETF-ovi koji imaju neke od prednosti mutual fondova, ali puno niže troškove. Trgovina ETF-ovima odvija se isto kao i trgovina dionicama.
Neki od najpoznatijih ETF-ova su oni koji prate glavne indekse. Dakle radi se o fondovima koji predstavljaju vrijednost košarice dionica koje sačinjavaju indeks. Nadalje imamo ETF-ove vezane uz određene svjetske ekonomije (Japan, Italy, Austria..), sektore (networking, biotechnology). Moguća je podjela prema tzv familiji, imamo fondove kojima je pokrovitelj: Vangauard, Barclays, State Street, UBS, Powershares.. Ovo je dobro znati, jer se u slični sektor može uložiti preko više fondova.

Evo popisa i opisa nekih poznatijih ETF-ova:

-prate indekse:

vjerno prate kretanje glavnih burzovnih indeksa, omogućavaju razne strategije u smislu smanjenja rizika, dobro je znati da su premije koje se plaćaju za opcije relativno jeftine (zbog velike likvidnosti. Ovi instumenti kreću se isto kao i futuresi indeksa, međutim nema poluge tako da su pomaci manji. Tu sam stavio i ostale indekse, kojima se dobiva exposure na stranim tržištima.

QQQ - NASDAQ trust, predstavlja dionice koje sačinjavaju NASDAQ index
DIA - aka diaminds, isto kao gore, samo za DJIA IYJ
SPY - zvani spider, predstavlja S&P500 indeks, plus IVV
IYY, IVY, - total market
FEZ, FEU - Euro Stoxx 50
IWM - Rusell 2000
IEV - Europe 350
EFA - EAFE index
ITF - Topix 150/Japan

-ulažu u određene ekonomije:

ovo je dobro ako nam npr. makroekonomski pokazatelji govore o oporavku određene ekonomije, ili o povoljnom kretanju tečaja za tu ekonomiju, Tada je šansa da će cijela ekonomija doživjeti polet. Sad se npr. govori o oporavku Japana nakon dugogodišnje recesije. Efekt kupnje ovih ETF-ova je kao da kupimo košaricu ADR-ova koji potječu iz određene zemlje. Dobar play i u slučaju političkih, društvenih previranja:

EWS - Singapur
EWQ - Francuska
EWG - Germanija
EWP - Španjolska
EZU - Euroland
EWO - Austija
EWN - Holandija
EEM - Emerging Markets ??
EWU - UK
EWA - Australija
EWK - Belgija
EWI - Italija
EWC - Kanada
EWL - Švicarska
EWW - Meksiko
EWD - Švedska
EWH - Hong Kong
EPP - Pacific, ex Japan
EWY - Južna Korea
EWJ - Japan
EWZ - Brazil
EWM - Malezija
EZA - Južoafrička republika
EWT - Taiwan (npr, kad sam imao AUO trebao sam shoritirati EWT i tako izbjeći market rizik)

-ETF ovi koji prate određeni sektor ekonomije. Npr. kod biotehnologije ima puno kompanija i samo neke od njih napravit će boom, ostale će propasti. ETF daje nam exposure cijeloj grupi. Ima puno razloga ulagati na ovakav način. Vjerujem da će se ubrzo pojaviti i fondovi koji će pratit takve tehnologije u usponu kao npr. nanotehnologiju itd.

XLI - industrial sector
MTX - technology
IGE - natural resources
IYE - US Energy
IXC - S&P global energy
IXN - S&P global technology
IXP - S&P global telecomunications
IXG - S&P global financial
IYM - US basic material
IYF - US financial
IYH - US health care
IYX - US consumer non-cyclicals
IYZ - US telecom
IYT - transportation
IYG - US finacial services
IDU - US utilities
IBB - biotechnology
IGW - Goldman Sachs semiconductor
IGM - Goldman Sachs technology index
IGV - Goldman Sachs software index
IGN - Goldman Sachs networking
VGT - information technology
VFH - financials
VPU - utilites
VDC - consumer staples
XLY - consumer discretionary
XLB - materials
XLV - health care
XLK - technology
XLF - finacial
XLE - energy sector
XLU - utilities
IYR, RWR, ICF - real estate
IXJ - global healthcare

- zanimljivi su ETF-ovi koji prate obveznice, dakle jednostavan način da se ulaže u državne dugove
US government izdaje kratkoročne, srednjeročne i dugoročne obveznice; bills, notes, bonds. Uz to imamo još i municipalne obveznice i ine. Tu treba paziti na poteze FED-a, promjenu kamatnih stopa, ekonomske pokazetelje, mjeriti prinos, trajanje etc.

SHY - short government
LQD, AGG - intermediate term bond
TIP - long government
TLT - long governemt 20+yrs

- sljedeća kategorija su ETF ovi koji prate određene kategorije dionica razlikujući ih po njihovoj pripadnosti takvvim kategorijama kao growth, value, a tu sam dodao još i druge indekse koji takodjer koriste te termine. Ovo je dobro znati, ako je sad recimo value u modi ili growth ili ...

DSV - small cap value
IWP - Rusell midcap growth
IJR - small cap
IJJ - S&P midcap 400
IJT - S&P small cap growth 600
IJR - Russell value
IJH - midcap 400
IWS - midcap value
IJK - midcap 400 growth
IWF - Russell 1000 growth
IWW - Russel 3000 value
IWR - Russell 3000 growth
IWP - Rusell 2000 growth
IWZ - Russell large growth
VKF - mid cap
VBK - small cap growth
DSG - small cap growth
MDY - mid cap
RSP - S&P Equal weight
VO - mid cap
VB - small cap
VV - large cap
IOO - global 100
IVE - large value
ELV, ELG - large value
ONEQ - large growth
FFF - fortune 500
OEF - S%P100
DGT - global titans
DVY - dividend paying
VTV - large value
IVW - large growth

to je dovoljno informacija za sad. Podržite ovu temu svojim prilozima. Na finance.yahoo.com naći ćete link na ETF centar. Od tamo je sve ovo prepisano . Priča se da Japan doživljava boom, dakle EWJ se čini zanimljiv u ovom kontekstu.

Moguće da ima grešaka u ovom postu, naime, nije mi se dalo čitati još jednom sve što sam napisao

hasta la vista, baby!

H. L. Mencken
xperttrader is offline   Reply With Quote
Old 26.05.2004., 19:34   #2
Sam
Registrirani korisnik

Član od: 10.04.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 725
Default Odgovor na: ETF-exchange traded funds

Citat:
xperttrader

-prate indekse:

vjerno prate kretanje glavnih burzovnih indeksa, omogućavaju razne strategije u smislu smanjenja rizika, dobro je znati da su premije koje se plaćaju za opcije relativno jeftine (zbog velike likvidnosti. Ovi instumenti kreću se isto kao i futuresi indeksa, međutim nema poluge tako da su pomaci manji. Tu sam stavio i ostale indekse, kojima se dobiva exposure na stranim tržištima.

QQQ - NASDAQ trust, predstavlja dionice koje sačinjavaju NASDAQ index
DIA - aka diaminds, isto kao gore, samo za DJIA IYJ
SPY - zvani spider, predstavlja S&P500 indeks, plus IVV

hasta la vista, baby!
Bok,

konačno da je netko i ovu temu započeo...naime samo se time i bavim već par godina - pa evo par sitnica koje bi se još mogle pridodati :

1. ako netko poželi leverage - neka kupuje opcije na indekse (npr. na QQQ kao najlikvidnije i sa najmanjim spreadom), moguće je dostići i leverage od 1:100

2. zaboravio si dodati na listu jedan od najzanimljivijih indeksa - XAU (prati zlato!) i mislim da nisam vidio indeks za bankarski sektor (jako zanimljivo za shortanje ako kte stope krenu gore ove godine).

just my 2 cents

Sam
Sam is offline   Reply With Quote
Old 26.05.2004., 22:26   #3
DayTrader
Registrirani korisnik

DayTrader's Avatar

Član od: 08.06.2003.
Poruka: 332

Citat:
Sam
Bok,
...
1. ako netko poželi leverage - neka kupuje opcije na indekse (npr. na QQQ kao najlikvidnije i sa najmanjim spreadom), moguće je dostići i leverage od 1:100
...

Sam
Opcije su priča za sebe... tu ipak treba malo više znanja. :scared:

DayTrader
Old 27.05.2004., 18:37   #4
Sam
Registrirani korisnik

Član od: 10.04.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 725

Citat:
DayTrader
Opcije su priča za sebe... tu ipak treba malo više znanja. :scared:

DayTrader
Ne pretjerano više znanja...sve se na kraju svodi da li si bio u pravu ili ne
Sam is offline   Reply With Quote
Old 27.05.2004., 19:54   #5
DayTrader
Registrirani korisnik

DayTrader's Avatar

Član od: 08.06.2003.
Poruka: 332

Citat:
Sam
Ne pretjerano više znanja...sve se na kraju svodi da li si bio u pravu ili ne
Kad je to tako jednostavno, otvori novi thread i objasni ljudima u par crta što su to opcije i kako se s njima trguje. :D

DayTrader
Old 10.06.2004., 20:55   #6
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

divergencija EWW, EWZ

http://biz.yahoo.com/ifunds/040608/2..._etf_st_1.html

tekst

H. L. Mencken
Old 14.06.2004., 17:15   #7
TRIX
Registrirani korisnik

TRIX's Avatar

Član od: 10.01.2004.
Poruka: 10

Citat:
xperttrader

-"Uskoro" će stručnjaci HNB-a sastaviti listu inozemnih instrumenata u koje će hrvatski rezidenti moći uložiti svoje fondove. Devizni zakon je donesen i to je vjerovatno jedna od prvih stepenica Hrvatskih građana i pravnih osoba prema integralnom svjetskom financijskom tržištu. Nesumnjivo je da će se s približavanjem Hrvatske prema EU, povećati i "equity culture". Osobno očekujem da će se određen broj poduzetnih ljudi iz HR okušati na svjetskim tržištima. Dijelu igrača koji tek započinju na burzi upravo bi ETF-ovi mogli biti jedni od najzanimljivijih instrumenata. Ponajprije zbog razloga koje sam gore naveo: smanjene volatilnosti i disperzije rizika.

hasta la vista, baby!
Imas malo vise informacija o promjeni deviznog zakona u nas ili je ovo sve....

Hvala unaprijed.....

BTW....vrlo zanimljiv post, potrudit cu se da i ja pridonesem ovoj temi
TRIX is offline   Reply With Quote
Old 14.06.2004., 18:02   #8
TRIX
Registrirani korisnik

TRIX's Avatar

Član od: 10.01.2004.
Poruka: 10

Citat:
xperttrader

Oni su jeftinija alternativa klasičnim "mutual fondovima". Mutual fondovi također ulažu u određene skupine dionica, međutim oni su aktivno vođeni te ulagač mora platiti određene troškova fond manageru. Kvaka je u tome da mutual fondovi dosad i nisu imali tako spektakularne rezultate, često i slabije od glavnih indeksa. Tako su se pojavili ETF-ovi koji imaju neke od prednosti mutual fondova, ali puno niže troškove. Trgovina ETF-ovima odvija se isto kao i trgovina dionicama.

hasta la vista, baby!
Mozda je jedan od razloga zasto Mutual fondovi imaju manje prinose to, da ne smiju zauzimati short pozicije na marketu.....znaci nalaze se u jednosmjernoj ulici, sto nije slucaj recimo sa grupom hedge fondova...

Svakako bih htjeo da se malo vise ljudi ukljuci u ovu raspravu jer je US Money market (T-bills, CDs itd) i drugi oblici takvih ulaganja na duzi period jako zanimljivi za osigurati nekakvu svoticu za sigurnu pemzijicu

pozdrav i izvinjavam se ekipi na dva uzastopna posta.... kad se ne sjetih odma da u jednom postu napisem sve
TRIX is offline   Reply With Quote
Old 14.06.2004., 18:21   #9
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

evo linka gdje se raspravljalo o deviznom zakonu:
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=447

u međuvremenu se nije previše promjenilo, tako da je to za nas/sada "non-event"

vjerovatno razne vrste fondova odgovaraju pojedinim vrstama ulagača. "General public" si ionako ne može priuštiti ulaganje u hedge-fondove, kojih rezultati btw. užasno variraju. od -xx do +xxx

ETF su odlični instrumenti za ljude koji ne žele previše vremena trošiti na dd pojedinih dionica, i kojima bi teško pali gubici od >30% u jednom danu (a čemu smo se svi mogli osvjedočiti ovih dana/tjedana/mjeseci, npr. neki od naših "favorita" ili bar kompanija koje smo pratili : MANT, LEXR, OVTI)

H. L. Mencken
Old 15.06.2004., 00:45   #10
MEA
Registrirani korisnik

MEA's Avatar

Član od: 05.03.2004.
Prebivalište: DALMACIJA
Poruka: 2.521

Mali doprinos ovoj temi (kad se vec nasla u newsletteru koji primam od B. Schaeffera):

This week's sector focus looks at those ETFs that have Schaeffer's put/call open interest ratios (SOIRs) that have been trending either up or down over the short-, intermediate-, and long-term time frames. (% Rank indicates where the current ratio falls among all readings of the past year. Thus, a high percentile means that the current ratio is among the highest, or more pessimistic, of the past year.) In following our Expectational Analysis approach, ETFs that have SOIRs in a strong uptrend are displaying signs of pessimism that we find attractive for potential buying opportunities. On the other hand, ETFs with SOIRs that are in a strong downtrend are gaining in optimism among options players, and we interpret such patterns as an opportunity to either go short or exit a long position.
Priloženi dokument (samo za registrirane korisnike)
File Type: zip untitled.zip (105,8 KB, otvoreno 13 puta)
Odgovor

Opcije na temi

Pravila