Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet

Odgovor

Opcije na temi
Old 09.01.2017., 15:49   #11
Goldman
Registrirani korisnik

Član od: 26.01.2011.
Poruka: 1.428
Default Odgovor na: 2017-zabave nikad dosta?

Kada junk bonds yieldaju samo par posto iznad dividendi triple A kompanija imamo jak signal da smo u balonskom teritoriju.

Vec neko vrijeme mjerkam ovaj ETF:

http://www.proshares.com/funds/sjb.html

Inace biti ce zanimljivo pratiti kakav ce utjecaj ispuhivanje ovoga balona imati na sire trziste ne samo kroz gubitke koje ce imati oni koji drze bondove vec i kroz vise troskove (re)financiranja kompanija, a samim time i samnjenje investicija, veceg rizika od problema s likvidnoscu itd.
Old 09.01.2017., 17:30   #12
bepina
Registrirani korisnik

bepina's Avatar

Član od: 28.02.2007.
Poruka: 1.412

Postoji li način da se i u RH može ulagati u strane indexne dioničke fondove USA i Kine ETF...Vidila sam jedino preko ZB INvesta ali nemam ZB banke na otoku a nije mi se dalo zivkat ih. Ima li netko iskustva s time iz RH tipa ono kao kad kupim udjele Fondova preko HRportfolio ili sl.? Kako to ide, kolike su naknade ulazne izlazne, preko kojih brokera...Kakva su vaša iskustva?
bepina is offline   Reply With Quote
Old 09.01.2017., 19:46   #13
moonwalker
Registrirani korisnik

Član od: 30.03.2004.
Poruka: 375

Citat:
Jumbo View Post
Obveznice su zanimljive kad su kamate najvece.
Razllog je jednostavan. Kad kamate pocnu padati vi zaradjujete na razlici kamate koju daje obveznica i trenutne (manje)
Što je sa situacijom, koja se sada najavljuje da će kamatne stope rasti?
Nekako mi je onda logično da će se obveznice rasprodavati i da će padati im cijena, a novac će ići u bankarske depozite ili trezorce.
To bi značilo da će cijene obveznica padati, ali će prinosi na kupone onda rasti.

Jesam li u krivu?
moonwalker is offline   Reply With Quote
Old 09.01.2017., 19:55   #14
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 7.024

Citat:
moonwalker View Post
Nekako mi je onda logično da će se obveznice rasprodavati i da će padati im cijena, a novac će ići u bankarske depozite ili trezorce.
To bi značilo da će cijene obveznica padati, ali će prinosi na kupone onda rasti.

Jesam li u krivu?
Nisi
Old 09.01.2017., 21:36   #15
bepina
Registrirani korisnik

bepina's Avatar

Kad kažete kuponi mislite na trezorske kupone? Kako se oni kupuju i tko na njih ima pravo? Koliki prinosi bi mogli biti na kupone u slučaju pada obveznica? Obveznički fondovi su sada na 4-5%. Vidim na hrportfolio da mnogi otvoreni fondovi imaju u svom portfelju i trezorce.
Old 10.01.2017., 05:40   #16
moonwalker
Registrirani korisnik

Član od: 30.03.2004.
Poruka: 375

Citat:
Jumbo View Post

Jesam li u krivu?

Nisi
Hvala lijepo na odgovoru.
Imam dalje pitanje, ako može:

To znači da se kod podizanja kamatnih stopa isplati ulagati u obveznice, jer onda one donose veći prinos?
Što je onda s obvezničkim fondovima?
Ako se cijena obveznica smanjila, smanjit će se onda i cijena udjela u tim fondovima?
moonwalker is offline   Reply With Quote
Old 10.01.2017., 09:00   #17
red max
Registrirani korisnik

red max's Avatar

Član od: 07.05.2010.
Poruka: 3.221

The dollar slipped Tuesday as the yuan steadied on a jump in Chinese factory gate prices.
Thedollar index fell 0.16% to 101.76 at 02:15 ET. It was flat at the 6.88 yuan mark.
China's PPI was up 5.5% in December vs. forecast rise of 4.5%.
That was the fastest pace of growth in Chinese factory gate prices in five years as commodity prices rose.

The Chinese data could boost expectations of global reflation this year.
The pound steadied at the $1.21 mark as Brexit fears persisted. The euro firmed to the $1.06 level.
The dollar fell back to the 115 level against theyen.
Old 10.01.2017., 17:16   #18
bepina
Registrirani korisnik

bepina's Avatar

Moonwalker isto pitanje me muči? Za sasda su naši Obv.fondovi na 5%. Mislim da su od osnutka zadnjih 12-14 god neki ostali na 2,5-3%
Old 10.01.2017., 18:00   #19
geene
Registrirani korisnik

geene's Avatar

Član od: 18.07.2005.
Prebivalište: Penthouse apartment
Poruka: 4.932

Ne, kod podizanja kamata se ne ulaže u obveznice tj. ne ulaže se u one dugoročne jer takve imaju najviše ' problema ' kad prevladava razdoblje podizanja kamata.
Kad kažem na obveznice onda mislim na top rated,a ne junk. Ukoliko idete u tom smjeru onda znajte da postoji više rizika kod ulaganja u obveznice ( nije samo kamata u igri).

Što se samih obveznica tiče ( 2y i 10 y, kao najčešće promatrane) gledano kroz zadnjih 30-ak godina prinos je u razdobljima podizanja kamate išao up ( generalno kroz to razdoblje prinosi su imali tendenciju pada tj. npr. još sredinom 80-ih prinos je bilježio rast u razdoblju podizanja kamate i kretao se cca. 13-17%, dok je u sličnim situacijama 20-ak godina kasnije isto bilježio rast, ali se kretao u rasponu od 3-6%).

Kod svega ovog najjači faktor koji utječe na cijelu priču svakako su ljudska očekivanja.
I samim time ponekad se lako dogodi da unatoč tome što se priča o podizanju kamata, prinosi ostaju niski i ne pokazuju neke tendencije za rast.
Stoga, prije svega bitan je tajming jer rezulatat može biti znatno lošiji ako se pravilno predvidilo/očekivalo da će biti podizanje kamatnih stopa, ali se napravila kriva procjena trenutka kad će do toga doći.

Ukoliko stvarno želite imati neku izloženost u obveznice onda je definitivno najbolji način da to odradite u neki od USA fondova. ( Vanguard ima stvarno dobrih stvari) i pri tome bih izbjegavao one aktivno vođene.
A man cannot serve two masters," and the tape is a tyrant. He cannot study this art from the far end of a telephone wire. He should spend twenty-seven hours a week or more at a ticker, and many more hours away from it studying his mistakes and finding the "why" of his losses.
geene is offline   Reply With Quote
Old 21.01.2017., 22:14   #20
prijeko
Registrirani korisnik

Član od: 24.07.2012.
Poruka: 53

Jedan od ključnih razloga za rast tržišta sigurno su buybackovi, FOMC je kroz program kvanitativnog otpuštanja omogućio preljevanje likvidnosti na korporacije . To je velika razlika u odnosu na financijsku krizu 2008/09. kad likvidnosti nije bilo i kad se tržište slomilo. Dok neki ciljaju da će prinos od 3% na 10Y trezorce biti okidač koji će preliti čašu to uopće ne mora biti tako. Trenutna situacija 2,47% na 10Y TB minus inflacija 2,06% =0,41%. Izgledi su pozitivni : rast, praktički puna zaposlenost, inflacija. Gledam WB najavljuje daljnji rast marketa. Ali s druge strane kako se bazne stope dižu ( raspon 0,5-0,75%) čini se da USD gubi potporu u odnosu na EUR i da se lova dijelom prelijeva nazad u EU (ekspanzivna monterna politika ECB do kraja 2017). Obzirom na najavljenja infrastrukturna ulaganja i očekivani rast nafte (iako osobno mislim da je energetska slika sasvim drugačija i da je cijena barela debelo prenapumpana ali se zasada posredstvom OPEC-a umjetno drži pod kontrolom) očekuje se i rast inflacije što je prilika za daljnji rast natural resource sektora .
Sve u svemu zanimljivo i dinamično vrijeme, pogotovo sada kada Donald Duck i kongres velikim dijelom drže ključeve ekonomske politike u svojim rukama.
prijeko is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila