Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Opći forumi > Politika/Društvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 27.09.2010., 16:48   #1
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749
Default Dobri ljudi i njihova djela

Megdan je upravo konstatirao na temi Rasprava bez dnevnog reda, da ljude malo zanimaju dobri ljudi i njihova djela pa i nas na ovom forumu.
Da vidimo da li je to tako?!!!
Da li nas samo mogu prikovati zločini, ubojstva, nasilje, pronevjere, izdaje, prevare... i sve druge opačine?
Možda ljudi misle da je dobro "normala" i zanima ih otklon od te "normale".
Možda na taj način preispituju i sami sebe. U svakom slučaju, u osnovi se krije strah (strah od smrti).

Kad se radi o dobrim djelima, divim se Bill Gatesu. Kako njegovom revolucionarnom doprinosu u svijetu informatike, tako i njegovom humanitarnom radu koji je postao njegova prva preokupacija.
Divim se i npr. Dostojevskom jer je napisao veličanstvena djela koja će vječno voditi ljude kroz ponore dobra i zla.

Postavlja se pitanje da li se trebam diviti Mirni Berent. Mirna Berent, bivša voditeljica, velika Tuđmanova poklonica (kojeg se sad pomalo odriče u dijelu rata u BiH i 200 bogatih obitelji), reporterka s prve linije banijske fronte,
žena koja je nekad nosila potpisane torbice, a onda je pala u bijedu i u bolest, bila prikovana za krevet i danas više ne mari za te snobovske stvari.
Da li joj se trebam diviti, jer pomaže neke potrebite ljude? Pa, meni je to u svakom slučaju drago. Ali, ona se učlanila u HSLS Darinka Kosora, kaže da želi raditi na javnom dobru, vjerujem. Također želi steći zvanje političarka. I zato joj se ne divim.

Nadam se da ćete navesti nekoga, ili one neke kojima se divite, a to sigurno mogu biti i (neopravdano) anonimni ljudi.
franciska is offline   Reply With Quote
Old 28.09.2010., 23:50   #2
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Default Odgovor na: Dobri ljudi i njihova djela

Da. Zašto bi ljudska priroda na našem forumu poprimala drugačije obilježje nego inače?
O dobru i dobrim djelima nije lako govoriti, ali je ipak moguće.
Također je moguće da su ljudi, u dubini svoje intime, u dubini svoje duše, u potrazi za dobrim, u potrazi za svetim.

Tome u prilog govori i nova, izvrsna dokumentarna serija U potrazi za svetim, koja se emitira ponedjeljkom navečer na HRT 1.

Dokumentarna serija "U potrazi za svetim" bavi se različitim vidicima svetoga u suvremenom svijetu, nastojeći pronaći odgovore na pitanja o tome gdje se tragovi svetoga vide i kako oni utječu na živote ljudi. Serija se sastoji od sedam epizoda koje su samostalne tematske cjeline, ali istodobno i dijelovi jedinstvene priče koju sve zajedno tvore. Naslovi epizoda: Sveti nemir, Skriveno lice Boga, Svetost života, Blaženstva, Realisti i sanjari, Suze nevinoga i Bog živih. Producent serije je Hrvatska Televizija, dok je izvršni producent tvrtka Nomad film. 1. epizoda Prva epizoda nastoji ponuditi okvir cijeloj seriji odgovarajući na tri temeljna pitanja. Što to znači tražiti sveto? Tko su tražitelji svetoga? Što pokreće na traganje za svetim? U potrazi za odgovorom na ta pitanja epizoda se bavi četvoricom velikih tražitelja svetoga: Abrahamom, Mojsijem, Ivanom Krstiteljem i apostolom Petrom. Njihovi primjeri zapravo su slika ljudske sudbine: čovjek je biće čežnje i nade, koji traži svoje ispunjenje. Baš zbog toga potraga za svetim ne može tek biti zatvorena u korice svetih knjiga ili povijesno udaljenih ljudi. Svaki čovjek traži svoj smiraj i zato je traganje za svetim trajni izazov u svakom vremenu.
Old 04.10.2010., 09:34   #3
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Kako je Megdan predvidio, ova tema nikoga ne zanima.
Dobri ljudi su neinteresantni.
Evo primjera iz života:

Jedna djevojka je živjela par godina sa svojim dečkom. Tada se zaljubila u drugoga i prekinula vezu. Sad se želi vratiti svom bivšem dečku. On oklijeva. Pomislili biste da se nećka jer je već jednom dobio nogu. Ne. Njemu je čudno kako je njegova bivša djevojka postala jako dobar čovjek. Svetica. Svima želi pomoći, za svakog ima vremena, nije više cinična, niti histerična, ne psuje, draga je i mila i vjeruje u Boga. On se pita: Gdje je nestala moja bivša djevojka koja je bila mali vrag? Hoće zločestu curu!
(i inače su mi muškarci znali reći da vole zločeste žene).

Toliko o tome. A sada o Bill Gatesu. Ne samo da je on filantrop, nego je povukao za sobom i Warrena Buffetta i oni zajedno odlaze u Kinu nagovoriti tamošnje tajkune da se odreknu svoga nasljedstva i daju ga u humanitarne svrhe. Što bi bilo u redu, tamo su svi komunisti!
Bilo bi u redu da i naši HDZ-ovci koji su demokršćanske provenijencije kao i SDP-ovci koji su sljednici komunista, također daju u dobrotvorne svrhe. Mudrinić ima mjesečnu plaću kao što su godišnja primanja prosječne četveročlane hrvatske obitelji. Zar ne bi bilo logično i moralno da se odrekne dijela svoje plaće? Zar to ne bi bilo pristojno u ova vremena?!
Old 04.10.2010., 11:41   #4
bluechip
Registrirani korisnik

bluechip's Avatar

Član od: 10.06.2005.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 462

Citat:
franciska View Post
Kako je Megdan predvidio, ova tema nikoga ne zanima.
Dobri ljudi su neinteresantni.
Evo primjera iz života:

Jedna djevojka je živjela par godina sa svojim dečkom. Tada se zaljubila u drugoga i prekinula vezu. Sad se želi vratiti svom bivšem dečku. On oklijeva. Pomislili biste da se nećka jer je već jednom dobio nogu. Ne. Njemu je čudno kako je njegova bivša djevojka postala jako dobar čovjek. Svetica. Svima želi pomoći, za svakog ima vremena, nije više cinična, niti histerična, ne psuje, draga je i mila i vjeruje u Boga. On se pita: Gdje je nestala moja bivša djevojka koja je bila mali vrag? Hoće zločestu curu!
(i inače su mi muškarci znali reći da vole zločeste žene).

Toliko o tome. A sada o Bill Gatesu. Ne samo da je on filantrop, nego je povukao za sobom i Warrena Buffetta i oni zajedno odlaze u Kinu nagovoriti tamošnje tajkune da se odreknu svoga nasljedstva i daju ga u humanitarne svrhe. Što bi bilo u redu, tamo su svi komunisti!
Bilo bi u redu da i naši HDZ-ovci koji su demokršćanske provenijencije kao i SDP-ovci koji su sljednici komunista, također daju u dobrotvorne svrhe. Mudrinić ima mjesečnu plaću kao što su godišnja primanja prosječne četveročlane hrvatske obitelji. Zar ne bi bilo logično i moralno da se odrekne dijela svoje plaće? Zar to ne bi bilo pristojno u ova vremena?!
Da pa to je istina, danas pažnju privlače ubojstva, pljačke zajedno sa guzicama i sisama. I to je zatvoreni krug, otvorite jutarnji ili vecernji na naslovnicama će se pojaviti isključivo tko je pljačkao, varao, tko je oštećen, zakinut i nad kime je izvršena nepravda a sve to pored para sisa. Novine govore da najviše klikova i čitanost imaju upravo takvi članci i tu se krug zatvara. Oni plasiraju smeće - smeće se najviše čita. Jedino što je bitno je proljevanje žući i pobuđivanje najnižih strasti. Više uopće nisu bitne činjenice, objektivnost... Gotovo da se i ne pita više za drugu stranu da daje svoje viđenje i objašnjenje događaja. Gotovo je, dok dođe prava istina na vidjelo tko te više pita i tko se više sjeća toga. Nova "drama" je već na vidiku.
Ista stvar vrijedi i za TV u koji bulji nenormalna količina ljudi u nevjerojatno velikim količinama. I što onda očekivati?

Tako da ustvari odnosi i kriteriji su iznimno poremećeni. U zemlji u kojoj imamo toliko deklariranih vjernika ne bismo trebali imati nikakvog zla pa čak i nepismeni bi trebali imati kapacitet zapamtiti barem onih jednostavnih desetak osnovnih zapovijedi. Ovo bi trebao biti u najmanju ruku raj. Dakle ili raj ne izgleda onako kako bi trebao izgledati ili "vjernici" nisu vjernici već su licemjeri. Narod uvijek optužuje da su vladajući potkupljivi i korumpirani.. Ali od kuda dolaze ti vladajući molio bih lijepo??? Sa Marsa padaju? Ne, oni dolaze od nas - oni su mi. I oni su jednog dana bili "nitko i ništa". A da ne spominjem lopovluke i krađe na jaaaako niskim razinama od općinskih činovnika, šljakera u zg cestama pa do radnika koji po sitno podkradaju svoje firme. I tko je onda DOBAR? Ovaj tvoj primjer?? Cura koja nije cinična? Koja vjeruje u Boga? Ne psuje? Ma daj molim te..
Šta fali cinizmu? Ili pokojoj psovki? Pa uzeo bih sav cinizam i psovke ovog svijeta i mjenjam ga za sve te uzorne licemjere, koji se u jednom trenu deklariraju i kunu u poštenje i ljubav prema bližnjima a u drugom rade sve ovo o čemu se piše po novinama i gleda na TV-u.

Inače nije trebao Gates puno nagovarati Buffeta, naime odavno je poznat njegov odnos prema novcu. S obzirom da prvenstveno sebi nikada nije isplacivao nekakve sumanute iznose niti trošio na aute, odijela i slično. A onda nije ni svoju djecu obasipao lovom, dapače svom sinu je POZAJMIO novac da si otvori farmu (ako se dobro sjećam). Dakle ne radi se tu o tome da je došao Bill i reko Warrene ajmo nas dva skupa u Kinu, već se radi o jednoj životnoj filozofiji i odnosu prema novcu. Uostalom davno je on rekao da će većinu onog što zaradi pokloniti.

Što se tiče Mudrinića - zašto bi on bio dužan ikome polagati račune za svoju plaću? Pa koliko ima radnih mjesta kao što je predsjednik uprave HT-a? Šta bi svi trebali imati istu plaću ako ju i on ima? I onda bi svi dio kolača i to na pladnju serviran po mogućnosti a nitko (od onih koji se žale i kukaju) si ga ne bi probao stvoriti. I jel to njegov problem što je prosječna plaća nekoliko puta manja od njegove? Naravno da nije. Ali zato apsolutno nitko ne zamjera jednom nogometašu što zarađuje sto puta više od prosječne plaće a provodi dane na cajkama i zarađeno troši na seljačke aute, odjeću, igračke, provode i cugu. Licemjerno a?
Za početak bi bilo dobro da svatko pomete ispred svoga praga a onda da krene upirati prstom na ONOG DRUGOG koji je "gori od mene" a ja sam samo mali jadni miš, ja sam ukrao samo desetinu onog što kradu veliki.
Old 04.10.2010., 12:03   #5
bluechip
Registrirani korisnik

bluechip's Avatar

Član od: 10.06.2005.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 462

A konkretnije vezano uz temu, poznajem dosta ljudi koje bih ja kvalificirao kao "dobre". I to od najbližih prijatelja pa do moje obitelji. A njihova djela nisu za naslovnice definitivno. Oni su "samo" iznimno pošteni, imaju zdrav odnos prema sebi i okolini (zaslugama, raspodjeli primanja i njihovog davanja itd) posebno su pažljivi prema bližnjima i svojoj djeci. Nemaju zle namjere, nisu licemjerni i sve u svemu imaju pozitivan stav prema sebi i svijetu oko sebe. I nečeš vjerovati svi oni znaju ponekad psovati, većina ih je vrlo cinična i duhovita a tek poneki od njih je vjernik. I jesu li oni dobri po tvojim kriterijima?
Da li bi rađe da je obrnuto?
Imali uopće smisla pisati primjere dobrote? Primjere teških životnih situacija u kojima su moji prijatelji prema meni bili nevjerojatno susretljivi ili obrnuto (da se ne hvalim)? Situacija u kojima obitelj nadilazi sve svoje mogućnosti i pomaže pojedincima ili jednostavno ničim izazvani pomažu nepoznatima.
Mislim da time ne bi dobili ništa, svi mi znamo da još uvijek ima dobrote i dobrih ljudi samo treba u to i dalje vjerovati i barem probati biti primjer. A možda sam ja samo pesimist.
Old 04.10.2010., 12:30   #6
Alen
Administrator

Alen's Avatar

Član od: 18.09.2002.
Prebivalište: V. Gorica
Poruka: 1.050

Kao neposredan svjedok svega što se događalo na nedavno poplavljenim područjima u okolici Velike Gorice, mogu samo reći da je u ovom slučaju odnos medija prema dobrim djelima i dobrim ljudima sveden na perverziju.

Ne samo što mediji nisu ni na koji način odali počast ljudima koji su danonoćno pomagali pogođenima, u prvom redu vatrogascima i djelatnicama Crvenog križa, već im se izvještavanje sa poplavljenih područja svelo na traganje za što većom senzacijom, što bizarnijom glasinom. A, u takvim uvjetima središnje mjesto u medijskim prilozima nađu osobe koje su bez skrupula spremne iznositi izmišljotine ili lažne optužbe.

Na taj način stvorena je atmosfera u kojoj se oni najhumaniji i napožrtvovniji moraju braniti od prozivki, a prozivaju ih oni koji nisu ništa učinili za stradale. Takav odnos stvara rezignaciju među ljudima koji žele pomoći, ubija ono najbolje u njima. Ubija ih i kao ljude.

Ali, sve to su doživjeli i hrvatski branitelji.
Old 04.10.2010., 20:48   #7
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Citat:
bluechip View Post
Imali uopće smisla pisati primjere dobrote? Primjere teških životnih situacija u kojima su moji prijatelji prema meni bili nevjerojatno susretljivi ili obrnuto (da se ne hvalim)? Situacija u kojima obitelj nadilazi sve svoje mogućnosti i pomaže pojedincima ili jednostavno ničim izazvani pomažu nepoznatima.
Mislim da time ne bi dobili ništa, svi mi znamo da još uvijek ima dobrote i dobrih ljudi samo treba u to i dalje vjerovati i barem probati biti primjer. A možda sam ja samo pesimist.
Ima smisla pisati primjere dobrote.
I o požrtvovnosti i hrabrosti anonimnih hrvatskih branitelja, vatrogasaca, pripadnika Gorske službe spašavanja, o solidarnosti malih ljudi u izvanrednim okolnostima.
Također treba isticati primjere čovjekoljublja kada ih izvrše utjecajne, ili javne osobe. Mislim da takva isticanja potiču i ostale na dobra djela.
Mediji jednostavno podilaze najbolnijim porivima svoje publike.
Ali određenim medijskim pomakom, društvo bi se pomalo moglo izvući iz svog licemjerja.
Old 08.10.2010., 22:53   #8
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

http://www.biznis.ba/index.php?optio...4523&Itemid=59

Samo da se vidi o čemu Tadić razmišlja. Zašto ne i u Hrvatskoj?

Nešto drugo.
Vidjeli ste na televiziji hrvatskog branitelja koji s obitelji živi od 1700 kuna mirovine i prihvaća se bilo kakvog posla da bi preživjeli. Vidjeli ste da je miran, drag i ljubazan. Vidjeli ste da je spasio život svome sinu donirajući mu dio svoje jetre. Ako bi možda netko pomislio da je to normalno i da bi svatko dao neki svoj organ za svoje dijete, e, onda se teško vara!!!
Old 08.10.2010., 23:00   #9
Crumarix
Mali od Kužine

Crumarix's Avatar

Član od: 22.01.2007.
Prebivalište: Plavnik- otok ovaca i janjadi
Poruka: 2.575

Uvijek se pitam ,samo jedno pitanje : kome pomoći ?
Old 14.10.2010., 12:22   #10
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...i-u-cileu.html

Tko veli da ljudi ne mogu biti poneseni dobrim djelima. Samo ih treba nuditi ljudima.
Zar nisu tisuće i tisuće jučer gledali spašavanje rudara u Čileu? Zar niste i sami osjetili ono jedno radosno uzbuđenje, koje se događa kad se čine velike stvari i kad je "čovjek čovjeku - čovjek".!
Odgovor

Opcije na temi

Pravila