Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Opći forumi > Politika/Društvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 31.07.2007., 17:34   #1
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749
Default Vjernici i crkveni nauk

Vjernik sam, ali se ne mogu strogo držati crkvenog nauka. Da li je to u redu?
Da li se treba doslovno držati crkvenog nauka?
Na primjer, ja ne mislim da su bračni partneri dužni, ako to jedan od njih želi, voditi ljubav svaki dan do dva puta. Ja mislim da i bračni partneri imaju slobodu na želje, neovisno jedan o drugom. Imaju npr. pravo biti bolesni, ili stari.
Dalje, podržavam oplodnju in vitro, a Crkva je osporava.
Nisam sigurna da život čovjeka počinje začećem, prije bih rekla da plod kroz svoj razvoj i evoluciju prima duha svetog.
Ako neka moja razmišljanja i uvjerenja odstupaju od crkvenih, jesam li ja dobar katolik? Možda sam samo dobar kršćanin?
Old 31.07.2007., 17:50   #2
marqox
richman wannabe

marqox's Avatar

Član od: 28.01.2005.
Prebivalište: ZG
Poruka: 1.539
Default Odgovor na: Vjernici i crkveni nauk

Jesam ja propustio koju zapovijed, gdje stoji taj nauk koliko se često mora voditi ljubav?
Tko određuje kvotu? I čija je želja mjerodavna, onog koji neće, ili onog koji hoće?

I BTW, "Jesi li dobar katolik?" Hmmm... Možda da profuliramo pitanje, je li katolizicam dobra religija? Ako sutra Crkva podrži oplodnju in vitro (ili podrži tezu da Zemlja nije centar svemira itd.), ti si preko noći iz lošeg katolika postala dobar, a nisi ništa napravila, zar ne?
marqox is offline   Reply With Quote
Old 31.07.2007., 17:55   #3
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460

Citat:
franciska View Post
Da li se treba doslovno držati crkvenog nauka?
Na primjer, ja ne mislim da su bračni partneri dužni, ako to jedan od njih želi, voditi ljubav svaki dan do dva puta. Ja mislim da i bračni partneri imaju slobodu na želje, neovisno jedan o drugom. Imaju npr. pravo biti bolesni, ili stari.
Dalje, podržavam oplodnju in vitro, a Crkva je osporava.
Nisam sigurna da život čovjeka počinje začećem, prije bih rekla da plod kroz svoj razvoj i evoluciju prima duha svetog.
Ako neka moja razmišljanja i uvjerenja odstupaju od crkvenih, jesam li ja dobar katolik? Možda sam samo dobar kršćanin?
Mislim da ces goriti u paklu.
axy is offline   Reply With Quote
Old 31.07.2007., 18:03   #4
Slow
Registrirani korisnik

Slow's Avatar

Član od: 03.08.2005.
Poruka: 1.169

Citat:
franciska View Post
Na primjer, ja ne mislim da su bračni partneri dužni, ako to jedan od njih želi, voditi ljubav svaki dan do dva puta...jesam li ja dobar katolik? Možda sam samo dobar kršćanin?
Ako partner dolazi sa premisom "vidjet ces ti svog boga", mozda se zaista radi o svojevrsnom bogohuljenju.
Old 31.07.2007., 19:31   #5
Small_Fish
BANZAI

Small_Fish's Avatar

Član od: 23.02.2005.
Prebivalište: Rovinj
Poruka: 3.678

Da li se i crkveno silovanje ljudskih sloboda i inteligencije smatra vođenjem ljubavi?...ako da, nisi dobar katolik ako si to ne dopuštaš bar 2 puta dnevno...
Old 31.07.2007., 19:48   #6
Crumarix
Mali od Kužine

Crumarix's Avatar

Član od: 22.01.2007.
Prebivalište: Plavnik- otok ovaca i janjadi
Poruka: 2.575

Treba li voziti po desnoj strani ceste ako voziš u RH ??

a pripadnik si sekte vozača?? jeli grijeh , ako se može, presjeći zavoj, ili si griješnik tek kad pukneš nekog koji dolazi iz suprotnog smjera ???

ps: voditi ljubav " do dva puta dnevno ; - može znači ništa ili jednom dnevno . Mislim, i nije neki ćef

pss: pa di si bila do sada,nisi valda u Betaniji...
Old 31.07.2007., 23:08   #7
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Idem sim tam.
To su mi pričali, da svećenici savjetuju da žene moraju pristati na vođenje ljubavi kad to muž poželi, ali ne mora više od dva puta dnevno. Majko moja.....!
Voljela bih da Master nešto kaže, on ima u potpisu čuveni Ne boj' se.
Ja se neću bojati, recimo, za liječenje moga djeteta, ako zatreba, koristiti i genetski inžinjering, jer imam toliku vjeru.
Old 03.08.2007., 07:52   #8
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 24.11.2004.
Poruka: 6.088

Citat:
franciska View Post
To što si vjernik ne znači da si svetac (premda smo svi pozvani na svetost) a i sveci nisu bezgrešni - ljudski je grješiti, pa ti u ovome slučaju si u grijehu

Nauk RKT crkve kaže da samo stvaranje života (ili ti oplodnja - ono kad se muško i žensko zaleglnu pa naprave dijete) je akt duha svetog - prema tome ne može se kasnije primiti duh sveti ako ga nije bilo u začetku - kako je teološko je pitanje (komisija za nauk vjere) da li duh sveti je prisutan prilikom oplodnje stanice "in vitro" na koji RKT crkva je odgovorila niječno (ne znam da li je koja druga odgovorila drugačije)

ako neka tvoj razmišljanja "odstupaju" od crkvenih ne znači da se za odbjeglom ovčicom ne treba trčati - vrijedi više jedna vraćena ovčica nego svi jarčevi u stadu

iz kršćanstva se ne dobiva ocjena (od 1 do 5) pa tako nije na nama suditi da li si ti dobara ili loša kršćanka (ili katolkinja)
Old 07.08.2007., 18:53   #9
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Vidjela sam dijete rođeno in vitro. Ne izgleda kao da nije primilo duha svetoga. Čak što više, vjernik je i duhovno biće. Ne, ne kužim. Nešto tu ne štima. Ljudi koji imaju sposobnost vjerovanja su duhovni ljudi i mogu razvijati svoju duhovnost.

Što bi to značilo? Da se takvo dijete ne može krstiti? Nitko još, hvala Bogu, ne pita kako je neko dijete začeto.

S druge strane, to znači da embriji koji se ne iskoriste nisu još primili duha svetoga, prema tome ne može se raditi o ubojstvu.
A kad se embrio usadi u maternicu, to se može smatrati trenutkom stvaranja života.
Old 20.08.2007., 16:22   #10
whitesox
Registrirani korisnik

Član od: 03.07.2007.
Poruka: 159

Vjera je stvar duha a ne tjela ali utiče na tjelo a opet je dvaput dvaput.tko je dobar?Po djelima se prepoznaju.Curo just do it twice a day you will keep doctor away.pozdrav
whitesox is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila