Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 03.11.2006., 03:13   #1
locutos
Registrirani korisnik

Član od: 31.10.2006.
Poruka: 9
Default Moze li umirovljenik biti vlasnik d.o.o.?

Moze li umirovljenik biti vlasnik tvrtke a da nitko u toj tvrtki nije zaposlen?
Sto se dogadja sa zdravstvenim osiguranjem i mirovinom umirovljenika u tom slucaju, tj. hoce li i dalje imati zdravstveno osiguranje i hoce li i dalje primati mirovinu ili je ona trenutno "zamrznuta" dok god je taj umirovljenik vlasnik tvrtke?

Napominjem, nitko u toj tvrtki ne bi bio zaposlen, pa cak ni taj umirovljenik koji dakle ne bi placao nikakve doprinose (zdravstveno i mirovinsko) za vrijeme dok je vlasnik tvrtke.

Pozdrav.
locutos is offline   Reply With Quote
Old 03.11.2006., 09:39   #2
miato
Registrirani korisnik

Član od: 19.11.2004.
Poruka: 45
Default Odgovor na: Moze li umirovljenik biti vlasnik d.o.o.?

ne vidim zašto ne bi mogao. Samim time što nije zaposlen u tvrtki i ne plaća nikakve doprinose za mir i zdrst osiguranje svejedno je što osoba radi pored toga, je li student, je li zaposlen u drugoj firmi, je li umirovljenik, itd. No nisam od velike pomoći jer ne mogu to dokazati nijednim člankom zakona
miato is offline   Reply With Quote
Old 03.11.2006., 16:47   #3
jsedlar
Registrirani korisnik

Član od: 03.12.2004.
Poruka: 176

vlasnik nemora biti zaposlen u vlastitoj tvrtci no netko mora.... znaci izbjegavanje plačanja doprinosa je nemoguce....

a nesto bi reka...

ljudi pad kad ce te vise to skuzit da se doprinosi moraju plačati, a ako vam je to jedan od problema onad bolje da ne ulazite u biznis
jsedlar is offline   Reply With Quote
Old 03.11.2006., 17:40   #4
ALEŠ
Registrirani korisnik

Član od: 27.01.2005.
Poruka: 317

Citat:
jsedlar
vlasnik nemora biti zaposlen u vlastitoj tvrtci no netko mora.... znaci izbjegavanje plačanja doprinosa je nemoguce....

a nesto bi reka...

ljudi pad kad ce te vise to skuzit da se doprinosi moraju plačati, a ako vam je to jedan od problema onad bolje da ne ulazite u biznis

ja mislim da je bitna stvar to da moraš imat nekog zaposlenog,da ne možeš sam.mislim da plačanje ili ne doprinosa nije glavna stvar.....znam par ljudi koji su imali svoje firme..pa su si lipo sad " postali" penzioneri sa 42-45godina.firmu su morali formalno zatvorit ili dat u mirovanje ..e sad bi opet malo radili..
ALEŠ is offline   Reply With Quote
Old 03.11.2006., 17:56   #5
locutos
Registrirani korisnik

Hvala svima na javljanju, ali jsedlar i ALEŠ, niste u pravu.

U d.o.o. nitko NE MORA biti zaposlen (u obrtu mora). Odnosno tvrtka moze normalno poslovati a da nitko u njoj ne placa doprinose (jer nitko nije zaposlen). To je zakon. Ostalo se "govori" ali je to neutemeljeno u zakonu.

Mene zanima sto se dogadja sa mirovinom i zdravstvenim osiguranjem umirovljenika za vrijeme dok je npr. 2 godine on vlasnik tvrtke.
Da li, za vrijeme dok je vlasnik tvrtke, nastavlja primati svoju mirovinu i ima svoje zdravstveno osiguranje ili mozda jedno od ovoga ide na "mirovanje" dok god je taj umirovljenik vlasnik tvrtke.

Pozdrav.
Old 03.11.2006., 20:48   #6
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 24.11.2004.
Poruka: 6.088

naravno da umirovljenik može biti vlasnik i suvlasnik doo i svakog drugog trgovačkog društva i to ne utječe na penziju
međutim nije pametno da bude i direktor!
Old 04.11.2006., 14:12   #7
ChoChikun
Registrirani korisnik

ChoChikun's Avatar

Član od: 17.09.2003.
Prebivalište: Japan
Poruka: 2.332

Citat:
locutos
U d.o.o. nitko NE MORA biti zaposlen (u obrtu mora). Odnosno tvrtka moze normalno poslovati a da nitko u njoj ne placa doprinose (jer nitko nije zaposlen). To je zakon. Ostalo se "govori" ali je to neutemeljeno u zakonu.
Molio bih malo pojašnjenja. Firma mora imati odgovornu osobu odnosno direktora, ali on ne mora biti zaposlen? Konkretno me zanima, da li vlasnik može biti direktor i biti nezaposlen u firmi, te ne plaćati doprinose, bez obzira što je i inače nezaposlen?
ChoChikun is offline   Reply With Quote
Old 04.11.2006., 15:46   #8
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.852

Citat:
ChoChikun
Molio bih malo pojašnjenja. Firma mora imati odgovornu osobu odnosno direktora, ali on ne mora biti zaposlen? Konkretno me zanima, da li vlasnik može biti direktor i biti nezaposlen u firmi, te ne plaćati doprinose, bez obzira što je i inače nezaposlen?
da, firma mora imati direktora koji ne mora biti zaposlen u toj firmi. da, može biti direktor i ne plaćati doprinose u toj firmi.

direktor možeš biti u nebrojeno mnogo firmi...
Old 04.11.2006., 16:07   #9
locutos
Registrirani korisnik

Citat:
ChoChikun
U ovom zadnjem primjeru koji si naveo, da, nezaposlena osoba moze biti vlasnik i direktor neke svoje tvrtke i ne mora placati nikakve doprinose, mada tada gubi povlasticu zdravstvenog osiguranja kao nezaposleni (ukoliko je do tad imao zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba).
Osoba koja je negdje drugdje zaposlena (te tamo uplacuje sebi zdravstveno i mirovinsko) takodjer moze biti vlasnik i direktor neke svoje firme te u njoj ne mora placati nikakve doprinose (ako je odabrao biti nezaposlen u toj svojoj firmi).
Samo sam htio provjeriti vrijedi li isto i za umirovljenike.
Prema logici, oni su svoje zdravstveno i mirovinsko vec rijesili pa bi, prema tome, takodjer mogli biti vlasnici i direktori svoje tvrtke (u kojoj nisu zaposleni te ne placaju nikakve doprinose) a da se pri tom i dalje primaju svoju uobicajenu mirovinu te i dalje imaju svoje zdravstveno osiguranje.
Je li ovo ispravno?

Hvala.
Old 06.11.2006., 19:47   #10
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 24.11.2004.
Poruka: 6.088

za člana uprava koji nije negdje drugdje zaposlen, mora se plaćati doprinos za MIO na osnovicu oko 5600 kn (mislim ali tu negdje)

Opcije na temi

Pravila