Moj Novac -> Financijski portal
     
 
 
 
 
  Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor
 
Opcije na temi
Old 19.04.2007., 14:02   #1
balkan surfer
Registrirani korisnik
 
Član od: 25.11.2006.
Poruka: 38
Default OKTA - Skopje

Moze neko nesto napisati o ovoj firmi...
Znam da dobro rade i imajo dobre rezultate.Hvala
balkan surfer is offline   Reply With Quote
Old 19.04.2007., 14:42   #2
ChoChikun
Registrirani korisnik
 
ChoChikun's Avatar
 
Član od: 17.09.2003.
Prebivalište: Japan
Poruka: 2.332
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Citat:
balkan surfer
Znam da dobro rade i imajo dobre rezultate.
A što ćeš više..
__________________
Warren Buffett: “To jeste li u pravu ili niste, nema veze s tim jesu li drugi suglasni s vama. U pravu ste kada imate ispravne činjenice i kad rezonirate ispravno – to je jedina stvar koja garantira istinu. A kada to imate, ne morate se brinuti zbog mišljenja nekog drugog.“

A blind squirrel is more likely to find a nut if there are a lot of blind squirrels.
ChoChikun is offline   Reply With Quote
Old 19.04.2007., 15:02   #3
MIČO
Registrirani korisnik
 
Član od: 27.01.2005.
Poruka: 71
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

možeš više....

više od 80 % ima (preuzeta) od Hellenic petreleum

http://www.hellenic-petroleum.gr/onl...c.aspx?mid=174
MIČO is offline   Reply With Quote
Old 20.04.2007., 07:24   #4
verakis
Registrirani korisnik
 
Član od: 21.01.2005.
Poruka: 271
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Rezultati iz godine u godinu bolji, trenutačno preradjuju oko 1,1mio tona nafte, izgradjen naftovod od Soluna do Skoplja, kapaciteta rafinerije 2,5mio tona..., znači možete lako izračunati prihode za prošlu godinu, a na http://www.sec.gov.mk/mak/registar_o...=2&godina=2006, možete provjeriti polugodišnje rezultate;
verakis is offline   Reply With Quote
Old 27.04.2007., 00:58   #5
Boli
Registrirani korisnik
 
Član od: 23.02.2007.
Poruka: 256
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Najnovije vesti oko OKTAМакедонија ја губи нафтената војна со Косово
Александар Момировски


26.04.2007
Приштина попушти, но Македонија ја губи нафтената војна со Косово. Властите во покраината порачуваат, конвојот цистерни што вчера влезе во Косово е последен, за нов увоз на нафта ОКТА ќе мора да произведува поквалитетни бензини.

„Ако ОКТА ги примени тие параметри кои се во регулативата, без проблем може да извезува на Косово, ОКТА беше главниот снабдувач со бензин и нафта, на Косово имаше 65% од пазарот, ние имаме увоз и од Бугарија, Хрватска, Русија, Србија“, изјави Адријатик Стољети, портпарол на косовската царина.

Косово не открива кој ќе биде новиот главен снабдувач на пазарот, се дознава дека тамошните бизнисмени деновиве на тема увоз на нафта ќе дебатираат со властите од Приштина.

ОКТА веќе се изјасни дека нема да може целосно да ги исполни новите мерки за поквалитетни бензини до 2008 година, до кога планира да го модернизира производството.

Ваквата состојба ги става во многу тешка состојба грчките газди, кои се на пат да го загубат косовскиот пазар, каде годишно продаваат повеќе од 30% од нафтата, бизнис вреден околу 200 милиони долари.

Според информациите на А1, менаџерите веќе бараат начин како да го избалансираат ударот што допрва ќе следи од нафтената блокада.

Експертите велат, дека со рампата од Косово ќе трпи и извозот на Македонија, оти нафтата е еден од неколкуте клучни производи што се извезуваат од државата.
Boli is offline   Reply With Quote
Old 27.04.2007., 01:44   #6
amer
Registrirani korisnik
 
Član od: 06.11.2006.
Poruka: 1.268
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Oktu čemo kupovati kad bude na 10.000 denara.
amer is offline   Reply With Quote
Old 27.04.2007., 08:18   #7
verakis
Registrirani korisnik
 
Član od: 21.01.2005.
Poruka: 271
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Citat:
amer
Oktu čemo kupovati kad bude na 10.000 denara.
ako bude 10.000,00- super, ako ne, isto mi je OK;
struktura prihoda za 2006:

- proizvedeno i preradjeno 1.078.000 tona nafte
- prodaja u Mak. 730.000 tona odnosno 15% više od 2005
- prodaja u inoz. 348.000 tona ili 8% više od 2005;

- povečani poslovni prihodi u odnosu na 2005 za 27%
- povečanje neto dobiti za 37% u odnosu na 2005;
verakis is offline   Reply With Quote
Old 27.04.2007., 10:28   #8
xman
Registrirani korisnik
 
xman's Avatar
 
Član od: 23.12.2006.
Poruka: 884
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Bome fin zurick...
xman is offline   Reply With Quote
Old 28.04.2007., 00:52   #9
broker
broker
 
Član od: 28.04.2007.
Poruka: 16
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Компании
Окта оствари добивка од 870 милиони денари во 2006 година
Скопската рафинерија Окта ја заврши минатата година со добивка од 870,6 милиони денари или 14 милиони евра. Приходите на Окта од продажба во 2006 година изнесуваа 29,9 милијарди денари.
Окта е единствен производител на нафтени деривати во земјава и единствена компанија која има дозвола за извоз на горива.
Покрја работењето на македонскиот пазар, Окта извезува во Косово, Србија, Босна и Херцеговина и на други пазари.
Окта во минатата година извезе на Косово нафта и нафтени деривати во вредност од 260 милиони евра.
Воведувањето на новите стандарди од страна на Косово значително ќе го намали извозот на Окта на овој пазар.
Од Окта велат дека ќе инвестираат во модернизација по што ќе почне и производство на горива по најнови стандарди.
(Тотал)
broker is offline   Reply With Quote
Old 02.05.2007., 14:57   #10
verakis
Registrirani korisnik
 
Član od: 21.01.2005.
Poruka: 271
Default Odgovor na: OKTA - SKOPJE

Hrvatskim Tifon koji se procjenjuje na oko 120M EUR, i koji ima 33 pumpe i ništa drugo.
OKTA ima 24 benzinskih stanica.
Vidjeti i mcap JGPK u Cnoj Gori, preko 120mil EURA. Imaju oko 30 benzinskih stanica
O vrijednosti odnosno MCAP RNAF sledeči put.

Zadnja izmjena: verakis. 02.05.2007. u 15:01 Razlog: ispravak
verakis is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Idi na forum:


Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 22:27 sati.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.