Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > BiH

Odgovor

Opcije na temi
Old 23.12.2006., 19:50   #1
Damirko
Registrirani korisnik

Član od: 23.05.2006.
Poruka: 97
Default Spekulativno... investiranje?

Na otvaranje teme ponukao me je primjetni znacaj interesa (po broju posjeta i odgovora) registrovanih korisnika (a vjerovatno i lurkera) za thread-ove koji su direktno ili indirektno vezani za dionice poznatih kompanija poput Energopetrola, Energoinvesta, Hidrogradnje, Rafinerije Brod, itd.

Zbog svih ljudi koji posjecuju "mojnovac" i tragaju za informacijama i iskustvima drugih o tome kako doci u priliku za zaradu kroz investiranje, moram dati svoje vidjenje ulaganja u gore pomenute kompanije.

Jasno je da se sve ove kompanije nalaze u nekom od stadija privatizacije udjela drzanog kapitala. Od zavrsene pa ponistene privatizacije Energopetrola, pa do privremene obustave trgovine "paketa" Rafinerija Brod, Modrica i Petrol. Ako se na bilo koju kompaniju pokusa primjeniti bilo koja od priznatih analitickih metoda, od fundamentalne do tehnicke, smatram da ce se doci do izrazito nepreciznih i cesto netacnih podataka. Zbog toga je ulaganje u ove dionice visokoricno i spekulativno.

Cijene dionica na svjetskim berzama nisu uvijek u skladu sa stvarnim stanjem u kompaniji i cesto zavise od svjesno i nesvjesno plasiranih informacija u medijima. To je tako bilo i bice. Na svim berzama ima (strogo zabranjenog) trgovanja povlastenim informacijama i toga ce uvijek biti. Imajuci na umu kako je u Bosni proces uredjivanja rada legislative, medija i vlasti jos u pelenama, jedino sto prosjecnom ulagacu ostaje jeste natpis iz Avaza, Sana ili prilog sa FTV-a. Dakle, nije samo visokorizicno i spekluativno, nego trazi pomno i svakodnevno pracenje vijest iz medija koje su cesto nedorecene, nejasne, obojene, izmisljene i sta god Vam padne na pamet.

Podforum: Spekulativno... investiranje? nazalost ne mogu otvoriti, ali ne mogu ne reci kako je investiranje na berzi (koja je barem zamisljena) kao mjestu gdje se zeli razmjeniti udio u vlasnickoj strukturi neke kompanije na ovom forumu zanemareno skoro do bola.

Sta mogu uraditi? Pohvaliti razmjene informacija poput onih izmedju Net-a i Mapeda o tome sta su zapravo revalorizacione rezerve, kako se knjize, kako bi se smjele knjiziti i sl. Nazalost, trenutno mi ne pada mi na pamet jos nijedna slicna rasprava koja bi se dala pohvaliti.

Pozdrav,

Damirko
Damirko is offline   Reply With Quote
Old 04.02.2008., 14:03   #2
drazenBL
Registrirani korisnik

Član od: 04.02.2008.
Poruka: 2
Default Odgovor na: Spekulativno... investiranje?

posto sam iz rapublike srpske, recu ti samo da je akcija rafinerije u brodu, petrola izuzetno spekulativna akcija. nemoj se ni upustati u kupovinu tih akcija. a neka preduzeca namjerno friziraju svoje finansijske izvjestaje kako bi oborili cijenu ak hidicija pa da ih nekoliko ljudi kupi po izuzetno povoljnoj cijeni, pa je onda dizu. ali, ajd znaj koje su to akcije. da znam, bio bi blaza verzja heri nosterdamusa, ili nase vidovite zorke!
drazenBL is offline   Reply With Quote
Old 04.02.2008., 14:31   #3
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Imaš dosta takvih dionica kojima se friziraju rezultati. Zapravo... sve su ti takve.
Kako je jedan davno preminuli mudri čovjek rekao i vječno ostao zapamćen po mnogočemu: "Naša je građanska dužnost platiti što manje poreza" (Franklin)
U daljem dijelu je ovo što pišeš netočno jer ti se u RS nitko ne igra tržišnom špekulacijom od menadžera, sve da može. Bilo je nekih mizernih pokušaja, i postoje neki još mizerniji, no to su uglavnom jednosmjerna lagana održavanja.
U FBiH gdje su financijske institucije jače, razvijenije i s duljim iskustvom, u sumi većom imovinom i rutinom, a regulativa je skroz niska, postoje različita kretanja što je sasvim legalno. Opet, sve ti se svede na prvu rečenicu. Zaboravi teorije zavjere. Dobra su ideja i mladi zaneseni um često ih koristi kao mjesto za trošenje gomile viška kapaciteta i procesorskog vremena, no u zbilji stvari funkcioniraju drugačije.
Žao mi je što si došao na forum sa željom da napišeš što više u što kraćem vremenu pritom uopće ne pročitavši post koji si komentirao, što je šteta jer je Damirko lijepo krenuo temu koja mi je izgledala kao izuzetno dobra podloga za blog.
Nema veze sada, dobrodošao na forum (ako već nisi od tu negdje).
Svaka akcija je špekulativna ako ne znamo što radimo. Generalno, raja na burzama ne zna što radi, a kod nas je burza debelo u korist glupe špekulacije.
Burza nije špekulacija. To je mašina na kojoj oni koji znaju uzimaju novce od onih koji se žele zabaviti (da, baš kao kocka i tri tone drugih stvari koje stanu u opseg ove definicije).
Pozz
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 08.08.2008., 10:36   #4
kondor75
Registrirani korisnik (provjera)

kondor75's Avatar

Član od: 07.08.2008.
Prebivalište: BL-Srpska Republika
Poruka: 307

Citat:
drazenBL View Post
posto sam iz rapublike srpske, recu ti samo da je akcija rafinerije u brodu, petrola izuzetno spekulativna akcija. nemoj se ni upustati u kupovinu tih akcija. a neka preduzeca namjerno friziraju svoje finansijske izvjestaje kako bi oborili cijenu ak hidicija pa da ih nekoliko ljudi kupi po izuzetno povoljnoj cijeni, pa je onda dizu. ali, ajd znaj koje su to akcije. da znam, bio bi blaza verzja heri nosterdamusa, ili nase vidovite zorke!
Sve si u pravu oko tih friziranja i spekulacija. Kupuj zif-ove. Odaberi jedan ili dva i prati samo njih. Evo ti primjera za ZPTP:
Kupujes na 8,5KM a prodajes na 9,45KM i nista ti vise ne treba. KRIP je malo slabiji ali isto se zna vinuti za +8%. Osim ako nisi ulagac na duge staze.Na slican nacin ja vec dugo funkcionisem
kondor75 is offline   Reply With Quote
Old 18.08.2008., 19:27   #5
kad je tako
Registrirani korisnik

Član od: 10.05.2008.
Poruka: 70

Citat:
netstrider View Post
Imaš dosta takvih dionica kojima se friziraju rezultati. Zapravo... sve su ti takve.
Kako je jedan davno preminuli mudri čovjek rekao i vječno ostao zapamćen po mnogočemu: "Naša je građanska dužnost platiti što manje poreza" (Franklin)
U daljem dijelu je ovo što pišeš netočno jer ti se u RS nitko ne igra tržišnom špekulacijom od menadžera, sve da može. Bilo je nekih mizernih pokušaja, i postoje neki još mizerniji, no to su uglavnom jednosmjerna lagana održavanja.
U FBiH gdje su financijske institucije jače, razvijenije i s duljim iskustvom, u sumi većom imovinom i rutinom, a regulativa je skroz niska, postoje različita kretanja što je sasvim legalno. Opet, sve ti se svede na prvu rečenicu. Zaboravi teorije zavjere. Dobra su ideja i mladi zaneseni um često ih koristi kao mjesto za trošenje gomile viška kapaciteta i procesorskog vremena, no u zbilji stvari funkcioniraju drugačije.
Žao mi je što si došao na forum sa željom da napišeš što više u što kraćem vremenu pritom uopće ne pročitavši post koji si komentirao, što je šteta jer je Damirko lijepo krenuo temu koja mi je izgledala kao izuzetno dobra podloga za blog.
Nema veze sada, dobrodošao na forum (ako već nisi od tu negdje).
Svaka akcija je špekulativna ako ne znamo što radimo. Generalno, raja na burzama ne zna što radi, a kod nas je burza debelo u korist glupe špekulacije.
Burza nije špekulacija. To je mašina na kojoj oni koji znaju uzimaju novce od onih koji se žele zabaviti (da, baš kao kocka i tri tone drugih stvari koje stanu u opseg ove definicije).
Pozz
Nes, bilo bi dobro nakon ovih konstatacija o burzi, glede tvrdnje da je burza debelo u korist špekulacija, daš osobno viđenje budućnosti burze, odnosno da li je i ukoliko jeste još biti u kandžama špekulanata. Kada će se burza definitivno refati,,,
kad je tako is offline   Reply With Quote
Old 18.08.2008., 19:51   #6
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749

Zašto ne bi kupio rnaf. Ne vidim tu ništa spekulativno. Uskoro počinje proizvodnja nafte u Brodu. Cijena je povoljna i podcijenjena.
Old 19.08.2008., 01:02   #7
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Citat:
kad je tako View Post
Nes, bilo bi dobro nakon ovih konstatacija o burzi, glede tvrdnje da je burza debelo u korist špekulacija, daš osobno viđenje budućnosti burze, odnosno da li je i ukoliko jeste još biti u kandžama špekulanata. Kada će se burza definitivno refati,,,
Burze su vjerojatno na minimumu špekulativne aktivnosti kada idu sideways. Mala promjena cijene ili izostatak promjene ukazuje na to da se u sumi događaja špekulacija poništi, štoviše, mali promet ukazuje na to da špekulacije nema. Kako je dosada velika većina prometa bila špekulativna, sada je udio špekulativnog prometa najvjerojatnije postotno manji. Vjerojatno dosta manji jer sada špekulanti ne kupuju. Nemaju novaca, a i ne vide zašto bi. Sada investitori kupuju jer takav je njihov način rada i razmišljanja.
Što se tiče budućnosti burze, donekle se razlikuje što misliš pod pojmom burza. Burza općenito kroz prizmu NYSEa, ZSE, SASE, BLberza ili nešto treće (npr. balkanski hibrid). Ono što svi sada vide su oblaci koji su se nadvili nad svjetsku ekonomiju. Kiša vjerojatno neće baš skoro kako sam očekivao, no oblaci su se difinitivno dobro nadvili. Ne bih sad razvijao što to znači za globalne i lokalne burze. Znači da će u tim uvjetima biti teško zarađivati ikako, a kad se teško zarađuje na burzi se posebno teško zarađuje.
Što se tiče toga kamo će špekulanti odvesti burzu, neće daleko, oni je samo voze gore dolje, no investitori su ti koji vode burzu. Ako se tko sjeća fizike iz 3. razreda srednje škole, špekulanti su kao jalova energija u izmjeničnoj struji, samo pulsiraju tamo-vamo, investitori su kao istosmjerna komponenta, oni pokreću stvari. Da bi se na nekom tržištu uozbiljile prilike potrebno je promijeniti neki od puno faktora. Ključne faktore je vrlo teško izvući, no generalno se tu radi o:
-gospodarskoj perspektivi tržišta (omjer cijene i mogućnosti)
-stupnju educiranosti domaćeg stanovništva
-gospodarskoj i političkoj sigurnosti samog tržišta

IMHO se udio investitora dugoročno mijenja najviše srednjom komponentom. Također srednja najviše utječe na druge dvije (one utječu na nju, no manje nego ona na njih).

Uzmemo li sve spomenuto u obzir, burza (koja?) će vjerojatno dugo biti "u kandžama" špekulanata. Onako kako ja shvaćam pitanje, biti će uvijek. A kada će promet porasti, mislim da je to zbilja nebitno. Bitno je da ima dobrih dionica po dobrim cijenama, a toga svakako ima. Investitoru dosta.
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 24.08.2008., 17:00   #8
kad je tako
Registrirani korisnik

Član od: 10.05.2008.
Poruka: 70

Nestrideru, Glede ove burze, a i okolnih problem je isti, kada bi mogli očekivati promjene trenda, inače je dioničarstvo u ovakvim okolnostima manje značajno....Da li bi imali neke procjene glede trenda, da li je problem kratkoročni, srednjoročni, dugoročni.....:bigg rin:
kad je tako is offline   Reply With Quote
Old 18.09.2008., 22:03   #9
gorangoran
Online kladionice

Član od: 25.05.2006.
Prebivalište: Banjaluka-Republika Srpska
Poruka: 522

kad je tako jedno je ocigledno i zasigurno a to je da ce do promjene trenda kad tad doci i imacemo novi ciklus samo je pitanje vremena
gorangoran is offline   Reply With Quote
Old 22.10.2009., 11:09   #10
venturer
Registrirani korisnik

Član od: 15.07.2008.
Poruka: 10

Citat:
netstrider View Post
Uzmemo li sve spomenuto u obzir, burza (koja?) će vjerojatno dugo biti "u kandžama" špekulanata. Onako kako ja shvaćam pitanje, biti će uvijek. A kada će promet porasti, mislim da je to zbilja nebitno. Bitno je da ima dobrih dionica po dobrim cijenama, a toga svakako ima. Investitoru dosta.
Burze su oduvijek u rukama špekulanata, tako su i zamišljene.

Međutim, moram se ne složiti i reći da je strahovito bitno da promet poraste. Dok nema prometa svo trgovanje i sve špekulacije o mogućem kretanju cijene su besmislene. Visoko likvidne dionice su ono što ekipa smatra dionicama, možeš provoditi fundamnetalnu, tehničku ili bilo koju drugu analizu, očekivati pad cijene kad tvrtka iznenadi sa zaradom, očekivati rast kad je dionica podcijenjena i korekciju kad je precijenjena itd, itd....
Na nelikvidnim dionicama sva "pravila" padaju u vodu i svi oblici tradinga (osim insider tradinga) nemaju smisla...
venturer is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila