Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 24.10.2015., 09:14   #2331
sokolić
Registrirani korisnik

Član od: 15.07.2010.
Poruka: 327
Default Odgovor na: Liburnia Riviera Hoteli d.d. (LRH-R-A)

Dalibore, što je s onim parama kojima su kupili udio u istrabenzu radi daljnjeg pokušaja širenja u Sloveniji? Jel to još u igri ili je to bačen novac?
sokolić is offline   Reply With Quote
Old 24.10.2015., 17:58   #2332
Daliborop1
Registrirani korisnik

Član od: 08.03.2013.
Poruka: 873

Pa nebi rekao da je bačen. Kako ja vidim tamo se stanje malo sredilo, prodali su Kempinski, manji hotel u Italiji, i još neke uslužne tvrtke. Ove godine su imali rast noćenja i prihoda, pa mislim da se pomalo čupaju. Hoteli Cavtat su 2. dioničar po veličini sa nekih 16%, a ostali su manje više u banani. Vjerujem da Ostoja ima neki plan tamo.

I onda izađe izvješće u kojemu su prihodi x+, ebitda y+, pa na kraju i z+.
Daliborop1 is offline   Reply With Quote
Old 15.02.2016., 22:03   #2333
plavac
Registrirani korisnik

Član od: 06.04.2012.
Poruka: 2.967

Danas je bio rok za neobavezujuće ponude za LRH,čekamo da se pojavi neki info da li ima ponuda...
plavac is offline   Reply With Quote
Old 15.02.2016., 23:48   #2334
t-m
Registrirani korisnik

t-m's Avatar

Član od: 02.03.2003.
Prebivalište: učka
Poruka: 15.109

ako bude bit će sutra ili prekosutra , kada pročitaju ,ako ima što za pročitati.
Old 16.02.2016., 11:21   #2335
luka.os
Registrirani korisnik

Član od: 01.11.2008.
Poruka: 994

Prica li se sto u rijeci i okolici?
luka.os is offline   Reply With Quote
Old 16.02.2016., 12:44   #2336
t-m
Registrirani korisnik

t-m's Avatar

Član od: 02.03.2003.
Prebivalište: učka
Poruka: 15.109

nemam nikakvu informaciju
Old 13.06.2016., 14:42   #2337
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.173

Jel netko bio na skupstini?

I jel bilo kakvih obracanja dionicarima u sklopu iste od strane uprave i nadzornjaka?

Formalno il neformalno?
Lola is offline   Reply With Quote
Old 16.06.2016., 07:20   #2338
Daliborop1
Registrirani korisnik

Član od: 08.03.2013.
Poruka: 873

Nisam bio osobno, ali razgovarao sam sa nekima koji su bili.
Uprava je pojasnila razloge povećanja amortizacije (ne žele plaćati porez), postojanje interesa za nefunkcionalnu imovinu (postoji interes za skoro sve ali još ne i po cijenama koje oni traže), najave investicija (ulažu u projekte gdje je IRR 15-17%).
Potražnja raste, booking je dobar, ne očekuju neka iznenađenja jer planovi uprave su ionako postavljeni ambiciozno pa očekuju da će ih ostvariti.

Proces prodaje i dalje traje, o tome naravno samo neformalno. Zainteresirani su da preuzmu cijelu LRHC i kako sam shvatio išli bi na objavu ponude kad prodaju LRH.
Koliko sam ja razumio to je u planu do kraja ove godine.

Što se tiče priča o akvizicijama u Sloveniji oni su navodno dali ponudu da upravljaju tim hotelima, a ne da ih kupe.

Osnovana tvrtka Remisens d.o.o. je samo tvrtka koja sada "drži" brand i nema planova da se neko upravljanje ili prodaja izdvaja iz firme. Ovo je tehnička stvar i neće biti bitnih troškova za društvo koje je ionako vlasnik 1/3 te tvrtke.

Na jesen kreće gradnja novog hotela Ičići sa 180 soba i bit će spreman za 2017. U LRHC također kreću sa velikom obnovom Epidaurusa, a planirane su investicije i u Portorožu. Iznos neamortiziranog dijela Ičića od 10 mil već su gurnuli u troškove što je još jedan način umanjenja dobiti.

Bit će mi stvarno žao prodati ovu dionicu jer gledam malo na duže staze i priča izgleda vrlo pozitivno. Šteta naravno što su dijelili tvrtku i što je Opatija radila probleme da se to i brže odvija, ali opet da njih nije bilo većinskima bi možda padale na pamet neke ideje na štetu malih.

Prema sadašnjim projekcijama samo matična LRH bi mogla u narednih 5 godina investirati i 1 milijardu kuna da ne prijeđe razinu zaduženja od 3 EBITDA, a uz 15-17% povrata to nudi lijep potencijal rasta vrijednosti tvrtke.

I onda izađe izvješće u kojemu su prihodi x+, ebitda y+, pa na kraju i z+.
Daliborop1 is offline   Reply With Quote
Old 10.07.2016., 20:08   #2339
plavac
Registrirani korisnik

Član od: 06.04.2012.
Poruka: 2.967

Citat:
Daliborop1 View Post
Nije neki veliki problem "pogađati" rezultate jer iz tijeka novca može se prilično precizno predviđati što će se događati. Naravno dok uprava slijedi ovaj obrazac ponašanja.
Ja sam prvi puta u 8.7. 2013 napisao da očekujem da EBITDA od 150 mil kuna u 2-3 godine. Tada je zadnja EBITDA iz 2012 bila 52 mil kuna.
No uprava je tada najavila preuzimanje Cavtata, i pojasnila koje povrate od investicija traži, te dala naslutiti i kako će se investicije financirati. Dalje je samo 1+1
Uvijek su moguća i neka iznenađenja, ali evo do sada bila su samo pozitivna i rezultati su se ostvarivali i brže od mojih predviđanja.
Zadnje je velika monetizacija nefunkcionalne imovine.
Mnogima još nije jasno što to znači za tvrtku.
Najavljena je izgradnja novih 380 soba što je dizanje kapaciteta za 20%, a tvrtka praktično ne mora uzeti ni kune novih kredita da bi to ostvarila.
Evo vam primjer kako "teče novac" u LRH u narednih par godina
2015
Poslovni prihod 267 mil kuna
EBITDA 108 mil
Dug 180 mil
Investicije (Palace Bellevue) 70 mil
Prodaja imovine 150 mil
Slobodan novac 188 mil
Od investicije se očekuje povrat od 10 mil i prihod od 25

2016
Poslovni prihod 292 mil kuna
EBITDA 117 mil
Dug 180 mil
Investicije (Ičići, Zagreb) 190 mil
Slobodan novac 115 mil
Od investicije se očekuje povrat od 27 mil i prihod od 68

2017
Poslovni prihod 360 mil kuna
EBITDA 144 mil
Dug 180 mil
Investicije (??) 190 mil
Slobodan novac 69 mil
Od investicije se očekuje povrat od 27 mil i prihod od 68 mil

2018
Poslovni prihod 428 mil kuna
EBITDA 171 mil
Dug 180 mil
Investicije (??) 50 mil
Od investicije se očekuje povrat od 7 mil i prihod od 18 mil
Slobodan novac 190 mil

Nakon provedenog investicijskog ciklusa od 500 mil kuna bez novih zaduženja u 4 godine tvrtka prihode podiže na 450 mil kuna uz EBITDA od 180 mil kuna
U zadnjoj godini ostaj dovoljno novca da podmiri kredite u cijelosti.

Na EV/EBITDA 11 tvrtka bi morala vrijediti blizu 2,0 milijardi tj preko 6500 kn po dionici

Ovo je samo primjer, nisu stvarne brojke ali prikazuje model po kojem tvrtka raste.
Napominjem da su sva moja dosadašnja predviđanja bila manja od onih koje je tvrtka ostvarila. To me uopće ne čudi jer uprava i većinski rade sa ciljem što bržeg i većeg povećanja vrijednosti tvrtke. Većinski da bi je što bolje prodao i kapitalizirao svoje ulaganje, a uprava je navodno stimulirana velikim bonusom koji će dobiti od prodaje tvrtke.

Dalibore da li možeš ažurirati ove projekcije za 2016,2017. i 2018. god. s obzirom da projekt hotela Zagreb ne ide ove godine već tek iduće...

naravno to sad nije ni presudno jer je će se izgleda na tržištu dogoditi prva transakcija kupnje hotela na 13-14 EV/EBITDA a što smo očekivali da će se ipak prvo dogoditi na LRH...
plavac is offline   Reply With Quote
Old 26.07.2016., 20:21   #2340
luka.os
Registrirani korisnik

Član od: 01.11.2008.
Poruka: 994

Lrh je izbacila izvjesce kao neka drzavna firma. Drugi idu debelo naprijed.
A od lrhca isto nista. Mogu dogurati i do 100 milijuna ebitda, Ostoja ce i tako platiti koliko bude htio.
luka.os is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila