Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Investicijski fondovi
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 01.10.2014., 14:35   #2791
kiko123
Registrirani korisnik

kiko123's Avatar

Član od: 17.02.2006.
Poruka: 504
Default Odgovor na: O fondovima - općenito

Citat:
debaser View Post
Ako sam dobro shvatio, indeksni fond bi trebao imati prosjek dionica koje trguju na nekoj burzi. Kod nas su to OTP indeksni i CROBEX 10. Ide im slično, ali ne isto. Zašto nemaju identične rezultate ako bi im portfelj trebao biti identičan?
Jedan prati crobex, a drugi crobex 10 koji nisu isti indeksi. Pogleadaj sastav na zse.hr
kiko123 is offline   Reply With Quote
Old 26.11.2014., 16:57   #2792
s45602j
Korisni registriranik

s45602j's Avatar

Član od: 30.04.2007.
Prebivalište: Ćevapdžinica
Poruka: 52

...ebola u Hrvatskoj?...koji muk...
Old 26.11.2014., 21:31   #2793
ana224
Registrirani korisnik

Član od: 26.11.2014.
Poruka: 2

Dragi forumaši,
Molila bih vas za malu pomoć, da mi ispunite anketu za diplomski rad teme Odrednice ulaganja fizičkih osoba u investicijske fondove. Nema veze ako i ne ulažete u investicijske fondove, svaka ispunjena anketa mi puno znaci. Anketa je anonimna, kratka, traje 3-4minute..
Hvala vam puno i pozdrav! :-)
https://docs.google.com/forms/d/1Ylt...ewform?c=0&w=1
ana224 is offline   Reply With Quote
Old 18.05.2015., 14:25   #2794
paolina
Registrirani korisnik

Član od: 10.04.2007.
Poruka: 803

http://www.seebiz.eu/pbz-i-stock-pri...yju/ar-111882/
Pozdrav
paolina is offline   Reply With Quote
Old 27.10.2015., 16:38   #2795
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 1.969

Oporezivanje prinosa iz ulaganja u investicijske fondove

Sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak ("Narodne novine", br. 143/14), kapitalni dobici biti će oporezivi, uključujući kapitalne dobitke od udjela u investicijskim fondovima (kapitalni dobitak=prinos od ulaganja u investicijske fondove).

Primjenjuje se na prinose ostvarene uplatama u fondove od 1. siječnja 2016. nadalje.

Tri osnovne karakteristike novog Zakona, koje se odnose na oporezivanje prinosa od ulaganja u investicijske fondove:

Sve uplate u fondove do 31.12.2015. ne ulaze u poreznu osnovicu neovisno o trenutku izlaska iz fonda - drugim riječima, svi udjeli koji su kupljeni prije 01.01.2016. neće biti oporezovani, neovisno o trenutku prodaje udjela;

ne plaća se porez na prinos investicijskog fonda ako je ulaganje u fond duže od tri godine - tj. ako su udjeli kupljeni 01.01.2016. ili kasnije i ako ulaganje traje duže od tri godine, porez se ne naplaćuje;

ne plaća se porez na zamjenu udjela u fondovima pod upravljanjem istog društva - tj., svaka zamjena udjela između fondova kojima upravlja jedno društvo ne tretira se kao prodaja udjela, već kao jedinstveno ulaganje. Drugim riječima, razdoblje od potrebne tri godine za neoporezivanje se ne prekida nego teče neprekinuto i dalje.

U slučaju dopune ili izmjene novog Zakona, a koji se tiče oporezivanja kapitalnih dobitaka, pravovremeno ćemo vas obavijestiti.

Porez na kapitalnu dobit koji će se prema zakonu početi obračunavati od 01.01.2016. iznosit će 12%, + prirez a koji ovisi o mjestu prebivališta.
Old 27.11.2015., 11:18   #2796
fog_dealer
Registrirani korisnik

Član od: 11.12.2002.
Prebivalište: Split
Poruka: 102

Citat:
goranbj View Post
Oporezivanje prinosa iz ulaganja u investicijske fondove

Sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak ("Narodne novine", br. 143/14), kapitalni dobici biti će oporezivi, uključujući kapitalne dobitke od udjela u investicijskim fondovima (kapitalni dobitak=prinos od ulaganja u investicijske fondove).

Primjenjuje se na prinose ostvarene uplatama u fondove od 1. siječnja 2016. nadalje.

Tri osnovne karakteristike novog Zakona, koje se odnose na oporezivanje prinosa od ulaganja u investicijske fondove:

Sve uplate u fondove do 31.12.2015. ne ulaze u poreznu osnovicu neovisno o trenutku izlaska iz fonda - drugim riječima, svi udjeli koji su kupljeni prije 01.01.2016. neće biti oporezovani, neovisno o trenutku prodaje udjela;

ne plaća se porez na prinos investicijskog fonda ako je ulaganje u fond duže od tri godine - tj. ako su udjeli kupljeni 01.01.2016. ili kasnije i ako ulaganje traje duže od tri godine, porez se ne naplaćuje;

ne plaća se porez na zamjenu udjela u fondovima pod upravljanjem istog društva - tj., svaka zamjena udjela između fondova kojima upravlja jedno društvo ne tretira se kao prodaja udjela, već kao jedinstveno ulaganje. Drugim riječima, razdoblje od potrebne tri godine za neoporezivanje se ne prekida nego teče neprekinuto i dalje.

U slučaju dopune ili izmjene novog Zakona, a koji se tiče oporezivanja kapitalnih dobitaka, pravovremeno ćemo vas obavijestiti.

Porez na kapitalnu dobit koji će se prema zakonu početi obračunavati od 01.01.2016. iznosit će 12%, + prirez a koji ovisi o mjestu prebivališta.
da li se zna hoce li investicijska drusta radit obracun i placanje predujma poreza ili cemo to morat radit mi, ulagaci?
fog_dealer is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2015., 11:26   #2797
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.176

Citat:
fog_dealer View Post
da li se zna hoce li investicijska drusta radit obracun i placanje predujma poreza ili cemo to morat radit mi, ulagaci?
Pa nazovi i pitaj ih. Obveznik si ti, a ne drustvo.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 05.03.2016., 15:15   #2798
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Član od: 27.04.2006.
Poruka: 4.061
Exclamation Odgovor na: O fondovima - općenito

Kako vidim banke kod nas u HR u ogromnom gubitku, mahom.
Neki dan bilo na TV.

Da li zbog toga npr CASH fondovi imaju tako minorne dobitke?
Majku mu poljubim pa kamate po bankama daju veće i sad su ovdje našli sisat pare...

Meni se čini da će im se to njihovo ponašanje obit kolektivno o glavu...

Tražim iskusnog forumaša / poduzetnika / knjigovođu, s iskustvom u poduzetništvu, ulaganju u dionice preko d.o.o.-a. i(li) knjigovodstvu.Kontakt na p.m.
Mikey is offline   Reply With Quote
Old 23.02.2017., 22:26   #2799
bepina
Registrirani korisnik

bepina's Avatar

Član od: 28.02.2007.
Poruka: 1.412

Please podsjetnik, da li se porez na dobit iz Fondova obračunava automatski kod isplate dijela udjela u 2017. ili sam ja dužna to prijaviti početkom 2018.g.? Svima tnx.
bepina is offline   Reply With Quote
Old 01.03.2017., 20:26   #2800
krofna
Registrirani korisnik

Član od: 13.04.2010.
Poruka: 247

Kolko sam ja čuo, morat ćeš sam(a) odradit prijavu i plaćanje poreza na kapitalnu, odnosno predati JOPPD obrazac poreznoj. fondovi su pak obećali pripomoći sa pripremom dokumentacije.
krofna is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila