Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Investicijski fondovi
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 13.12.2002., 18:43   #1
europe
Registrirani korisnik

Član od: 25.10.2002.
Prebivalište: Zadar
Poruka: 93
Default O fondovima - općenito

Imam uloženo u 3 fonda (ZG Global, Select Europe i Raiffaisaien Balanced), u Globalu za sad pušim (uložio sam od 3 mj), u S. Europe sam u plusu nekih 30 %(za 5 mjeseci), a u Balancedu nekih 3 % (za 3 mjeseca)
Može li mi neko objasniti kako može mješoviti pušiti toliko pao je sa 103 na 95, a imaju uloženo 70 % u obveznice,a 30 % u dionice i ostale vrijednosne papire) i što mislite o ostalim investicijskim fondovima
europe is offline   Reply With Quote
Old 13.12.2002., 18:53   #2
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

Možda je izložen u dolarima? Zašto ne bi mogao?
Old 13.12.2002., 19:30   #3
europe
Registrirani korisnik

Član od: 25.10.2002.
Prebivalište: Zadar
Poruka: 93

Ima mješovite bondove, Hrvatske, europske, i strane investicijske fondove, mislim da ne ulažu u Američke ili fondove izražene u dolarima
europe is offline   Reply With Quote
Old 13.12.2002., 19:42   #4
lesinar
Registrirani korisnik

Član od: 29.10.2002.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 45

Kako mješoviti fond može pušiti?

Lako, u portifelju dionica imaju dionice koje sada imaju veliki pad na svjetskim tržištima.
Ukoliko procjeniš da će tržište iza Nove godine krenuti prema gore kupi TT global po 42,11 Kn/udjelu i čekaj dok cijelo tržište ne ode 30% gore ili prije.
U fondovima ti je najvažnije gledati tečaj eura i poziciju cijelog tržišta tj. dali su u modi obveznice ili tržište raste pa su u modi dionice, to moraš naučiti procjeniti sam...
lesinar is offline   Reply With Quote
Old 27.12.2002., 08:56   #5
branimir
Registrirani korisnik

branimir's Avatar

Član od: 20.10.2002.
Poruka: 3.585

kod nas zaposle 2 do 3 čovjeka koji nešto znaju o fondovima tj.znaju objasnit statut fonda(za to su prošli 2 ili 3 menađerska tečaja da bolje bude u životopisu) a osobni bankari(pojma nemaju) onda zovu njih prvo kak se to ulaže pa tobože tebi objasne pa im postaviš pitanje pa opet zovu...no htjedoh reći zaba ima unikreditove,rajfazen-r,a hipo-hipo itd! Kod nas se ne bave kupnjom i prodajom dionica!
branimir is offline   Reply With Quote
Old 27.12.2002., 13:33   #6
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

Član od: 23.12.2002.
Poruka: 777

<BLOCKQUOTE class="ip-ubbcode-quote"><font size="-1">quote:</font><HR>...no htjedoh reći zaba ima unikreditove,rajfazen-r,a hipo-hipo itd! Kod nas se ne bave kupnjom i prodajom dionica![/quote]

Dakle mi smo i na toj razini banana-republic.
Ali to ne iznenađuje. Mi smo skloni uvozu i to ne samo najjednostavnijih dobara i usluga, nego sto je najgore prihvaćamo tudje stavove, ideologije, idejna rješenja, modu. Misliti svojom glavom i raditi svojom voljom to je kod nas "dying art".

Nazalost niti nema tendencija da se to stanje promijeni. Zamislite situaciju da u Hrvatskoj postoji investicijski fond tipa Quantum sa 20-50 hyperinteligentnih menadzera i analiticara. Analiziraju, reagiraju, zaradjuju.

Cemu globalizacija ako smo na svjetskoj sceni puki promatraci?

H. L. Mencken
xperttrader is offline   Reply With Quote
Old 27.12.2002., 13:51   #7
clusmas
Registrirani korisnik

clusmas's Avatar

Poruka: 3.636
Default xperttrader

Slažem se sa tvojim viđenjem situacije kod nas, te sa rješenjima tipa "misli svojom glavom".

Nažalost u manjini smo i borimo se s vjetrenjačama. Kod nas ti znanje ne pomaže, a neznanje ubija.

pozdrav tebi,

UP
Old 27.12.2002., 14:25   #8
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

Ljudi koji misle su uvijek u manjini. Niti se ne ocekuje da svi budu samostalni ali kod nas je i tzv "elita" samo hrpa skorojevića ciji je jedini talent onaj za samopromociju i pozicioniranje u današnjem klijentelistickom sustavu.
To sta ne postoji razvijena industrija investicijskih fondova u kojima rade ljudi koji su zavrsili domace fakultete i koji u radu primjenjuju znanje koje su tamo pobrali (btw. tog znanja tamo nema.), ne znaci da se to nece dogoditi.
Do onda ja se osobno ne cu brinuti, Mogu ostati samostalni igrac.
Ustvari, cekam da mi Vlada prema novom "deviznom zakonu" preporuci u koje dionice da ulozim. LOL.
Da mi je samo znati od koga su prepisali taj zakon? najbolje je sve te kretene staviti na ignore.

H. L. Mencken
Old 28.12.2002., 00:30   #9
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

Citat:
xperttrader
Ustvari, cekam da mi Vlada prema novom "deviznom zakonu" preporuci u koje dionice da ulozim. LOL.
Da mi je samo znati od koga su prepisali taj zakon? najbolje je sve te kretene staviti na ignore.
Copy/paste od Slovenaca. Na stranu sto su i Slovenci vec do sada puno toga promijenili i ispravili u svom deviznom zakonu.
Nasi su odlucili to provjeriti umjesto njih jos jednom.
Old 28.12.2002., 10:01   #10
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

Da, bas sam procitao obrazolozenje novog deviznog zakona. Stvari su gore nego sto sam pretpostavljao. Fizicka osoba ne moze direktno ulagati na strane burze vec preko ovlastenog predstavnika. Nista od daytradinga, swingtradinga itd.
Zakon je i u drugim elementima najgori predstavnik paternalizma. Nevjerovatno bezobrazno, kako moze drzava koja sama nije u stanju uredno voditi svoje financije (deficit, nalazi revizije, trosenje proracuna..) zabraniti pojedincu slobodno ulaganje svog novca koji mu ostane nakon poreza. Ako ne zele da ljudi trose novac uludo nek zatvore "Hrvatsku lutriju", kladionice itd. To ce biti bolji izraz brige za novac gradjana.

Obrazlozenje mogu prihvatiti samo neupuceni i nekriticni pojedinci koji padaju na ovakva uopcavanja tipa "..nizi prinos na kapital u inozemstvu u odnosu na zemlje koje tek obavljaju liberalizaciju". Odakle ovakve ocjene? Kakve su to analize? Koje ste fakultete vi zavrsili? Bijedno. Klauni u Saboru ovo ce prihvatiti. Strucna javnost? Pitanje dali ona uopce postoji. Tzv. mladi obrazovani strucnjaci?. Prije par mjeseci radio sam projekt u jednoj od vecih financijskih insitucija u Hrvatskoj. Odredjene pozicije u tzv. "middle managementu" zaposjele su mlade osobe koje su netom zavrsile fakultete, postdiplomske studije itd. Kakva je to ekipa? Najkrace receno to su ljudi izuzetno niske zivotne tehnike, talent za zivot nikakav, karizma nikakva, rang nikakav. Idejni opseg uzak. Vrhunac vrijednosnog sustava -dobro se namiriti i smjestiti. Prema tome niti u buducnosti ne treba ocekivati pomake na bolje, Sad drustvom upravljaju banditi. U buducnosti ce ih zamijeniti novi banditi. I tako unedogled.

Burza je dobra stvar. Osoba koja igra na burzi (igra je vise nego rad jer ukljucuje strast) preuzima odgovornost za svoje akcije. Naravno i tu ima insidera, curenja informacija ali u svakom slucaju je transparentnija okolina od drzave i drzavnih institucija.
Netko ce pomisliti da sam po prirodi sklon kritizerstvu. Nista nije dalje od istine. Covjek treba u sebi nositi i siriti vedrinu. Medjutim u drustvu gdje ne postoji duhovna hijerarhija i gdje tzv. demokracija svakome omogucava da bude u pravu dogadjaju se greske. Te greske treba prepoznati i pokusati ispraviti. To je sve.

Za kraj o opcijama. Zakon ne omogucava investicijskim fondovima ulaganje u opcije. Onaj tko je (pre)pisao zakon ocigledno nema pojma o materiji. Nazalost takva osoba ne preuzima odovornost za svoje neznanje, nego sudjeluje po raznim novogodisnjim domjencima, pijucka sampanjac, polako napreduje u karijeri, zivi normalnim zivotom ignoranta koji misli da je uspio u zivotu jer se je smjestio i dobio fin posao. Dapace on s podozrivoscu gleda na one koji su svojim formalnim obrazovanjem i drustvenim statusom ispod njega i misli koliko je bolji od njih.
"Risk management", "portfolio insurance", halo?

P.S vise ne zelim pisati ovakve postove.
Merrill Lynch ima dobar moto: "Be bullish"
dakle ljudi u Novoj godini i na dalje budite puni optimizma, samouvjernosti i vedrine,
ne dajte da vam itko oduzima od zivotne radosti.

H. L. Mencken
Odgovor

Opcije na temi

Pravila