Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 26.07.2012., 12:55   #1
Zai Jian
Deus ex machina

Član od: 18.12.2011.
Prebivalište: Shangri-La
Poruka: 264
Default Visoko obrazovanje u regiji

Bieber’s Top 10: List of Bizarre Balkan Universities

http://bturn.com/1390/bizarre-balkan-universities

10. Univerzitet Apeiron Banja Luka
9. Crystal Universitiy sa autoputa Tirana-Drač
8. Sinergija Bijeljina
7. UFO University Tirana
6. International University of Struga
5. International University of Novi Pazar
4. Megatrend Beograd
3. Univerzitet Donja Gorica
2. Iliria Royal University Priština
1. Univerzitet Slobomir P Bijeljina

Međunarodni univerzitet u Travniku je za zeru ispao sa spiska

FDR
Zai Jian is offline   Reply With Quote
Old 26.07.2012., 14:45   #2
TeleEvangelist
Francuska televizija

Član od: 16.05.2011.
Prebivalište: P......
Poruka: 2.299
Default Odgovor na: Visoko obrazovanje u regiji

Gluposti. Rangira ih samo po imenima jer se njemu Bečkom gospodinu ne sviđaju. Prije jedno 6 godina prolazim kroz Bijeljinu i ugledam ogromno zdanje usred ničega, kad ono prvorangirani fakultet.
Ne vjerujem da dobiju na svim ovim puno lošije znanje nego na Vernu a i na Efzg. Znam par profesora i asistenata na Efzg malo je reći da su potpune neznalice i kreteni.
TeleEvangelist is offline   Reply With Quote
Old 26.07.2012., 18:48   #3
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460

Citat:
TeleEvangelist View Post
Gluposti. Rangira ih samo po imenima jer se njemu Bečkom gospodinu ne sviđaju. Prije jedno 6 godina prolazim kroz Bijeljinu i ugledam ogromno zdanje usred ničega, kad ono prvorangirani fakultet.
Ne vjerujem da dobiju na svim ovim puno lošije znanje nego na Vernu a i na Efzg. Znam par profesora i asistenata na Efzg malo je reći da su potpune neznalice i kreteni.
Ne mislim da je RS neki etalon kojemu treba teziti, ali neke stvari mogu iznenaditi. Npr. kultura grada koja postoji u Bijeljini, suprotna onim slikama iz 1991.

Ili recimo kada u Bijeljini dodjes na sud, pravosudni policajac te ima na listi i doceka s "gospodine, izvolite", imaju okvir-vrata za pretragu metala dok kod nas u vecini sudova to rade ili ne rade pravosudni policajci rucnim detektorima. Sve presude kao i rocista su promptno na Internetu, ljude se poziva putem razglasa. Suci su u novoobnovljenim sudnicama, poviseni od odvjetnika, okrivljenih, svjedoka i publike, vrlo formalni a sude u togama.
Rasprave se snimaju na racunala a zatim rade pisani transkripti dok se kod nas rasprave sastoje od malo price, pa malo suca koji govori daktilografu sto zapisati.

Jasno mi je da je to utjecaj medjunarodne zajednice no zanimljivo je vidjeti kako se neke stvari mogu susresti na neocekivanim mjestima.

To sto si ti vidio je bijeljinski univerzitet (sveuciliste), posve novi, izvode farmaceutiku, sestrinstvo, psihologiju i poljoprivredu (ovo zadnje je logicno buduci da se radi o centru Semberije).
axy is offline   Reply With Quote
Old 26.07.2012., 20:39   #4
Zai Jian
Deus ex machina

Citat:
TeleEvangelist View Post
Hoće li biti da se samo bečkom gospodinu ne sviđaju?

Pošto smo se uhvatili Bijeljine, ona pod uticajem nasilnih migracija jeste prešla put od selendre (što je bila u SFRJ), preko sela do gradića i dobila neke atribute grada (nisam siguran jesu li se uspjeli izboriti sa kanalizacijom), ali tvrditi da je tamo univerzitetski nivo tu negdje kao u Zagrebu je ipak malo previše. Možda bi to bilo tako kad bi bio tačan identitet "zgrada=institucija", ali na žalost (ili na sreću) univerzitet je ipak mnogo više od zgrade sa lijepom fasadom

Treba da znaš da su ovi privatni fakulteti izmišljeni iz potrebe da se "obrazuju" kadrovi za kojima valjda vapi ionako pretrpani javni sektor, da bi frizerke i vodnici prve klase koji su puleni kriminogene vladajuće bagre i obični prljavi paraziti preko noći (bukvalno) mogli da dobiju diplome koje su im potrebne da zauzmu neku od stolica u ministarstvu, ili u nešto odvratnijoj varijanti da bi članovi političke elite mogli da dijele počasne doktorate i kače rektorske lance. Profil osoba koje se školuju po ovim nazovi fakultetima su ljudi koji ništa u životu niti ne žele da rade, osim da koristeći političku moć i eventualno lovu koju im tate ostavljaju zajebavaju narod koji je upregnut kao konji u kočije. Trebalo bi malo da vidiš tu studentariju i metode koje se koriste za polaganje ispita. Konačno, u državama gdje nije previše onih koji uopšte znaju tečno čitati i pisati, pita li se iko ko su ti toliki profesori, predavači i asistenti i kakve su njihove akademske karijere. Možeš samo misliti kakav je akademac koji se uhvatio da drži katedru u Strugi, Novom Pazaru ili Travniku

FDR
Old 26.07.2012., 20:46   #5
Zai Jian
Deus ex machina

Citat:
axy View Post
Ili recimo kada u Bijeljini dodjes na sud, pravosudni policajac te ima na listi i doceka s "gospodine, izvolite", imaju okvir-vrata za pretragu metala dok kod nas u vecini sudova to rade ili ne rade pravosudni policajci rucnim detektorima. Sve presude kao i rocista su promptno na Internetu, ljude se poziva putem razglasa. Suci su u novoobnovljenim sudnicama, poviseni od odvjetnika, okrivljenih, svjedoka i publike, vrlo formalni a sude u togama.
Rasprave se snimaju na racunala a zatim rade pisani transkripti dok se kod nas rasprave sastoje od malo price, pa malo suca koji govori daktilografu sto zapisati.
Ne uklapa se u naslov teme, ali kad je priča već tamo skrenula, samo mali dodatak. Na sudovima RS možda još i ima šanse neko ko nije u sporu sa Miloradovim pulenima. Međutim, ko uđe u fajt protiv njih, imao bi veće šanse protiv partijskog suda u Pjongjangu. Npr. pogledati slučaj ubistva Branislava Garića, jer ovakvog čega nema ni u Tunguziji:

http://www.zurnal.info/home/index.ph...raga&Itemid=27

FDR
Old 26.07.2012., 22:07   #6
axy
Registered User

axy's Avatar

Citat:
Zai Jian View Post
Ne uklapa se u naslov teme, ali kad je priča već tamo skrenula, samo mali dodatak. Na sudovima RS možda još i ima šanse neko ko nije u sporu sa Miloradovim pulenima. Međutim, ko uđe u fajt protiv njih, imao bi veće šanse protiv partijskog suda u Pjongjangu. Npr. pogledati slučaj ubistva Branislava Garića, jer ovakvog čega nema ni u Tunguziji:

http://www.zurnal.info/home/index.ph...raga&Itemid=27
Nisam komentirao sudacku etiku nego vanjsku pojavnost sudova.

Sto se tice kvazifakulteta i tih stvari, kao da si Hrvatsku opisao. Do prije 10 godina imali smo fakultete, sad imamo veleucilista i "poslovne skole", bakalare, nadbakalare, specijaliste i srecom sve vise nezaposlenih, jer nitko ne zna sto su ti ljudi zapravo zavrsili i sto nakon tih "skola" znaju. No, lova im je, uglavnom, uzeta. Najveci hit je "suradnja" s nekim stranim fakultetom, osobito iz Njemacke ili USA, onda se fino zakaci ime te "akademije", a diplomci se "furaju" da su zavrsili "americki" ili "njemacki" fakultet. U biti su im roditelji platili 25-30.000 EUR a ovi su se igrali par godina managera kroz case studyje o marketingu Coca Cole... nakon toga zalijepe briljantin u kosu, spic-papke, KAMpletić (KAMpletić je kompletić-odijelo za KAM-ove, Key Account Managere, koji se sastoji od hlaca na crtu i tri kvarti kaputica, izraz je moja osobna umotvorina i stitim prava na njega vec neko vrijeme!!!), i zreli su za sales-MLM prodaju muda pod bubrege u osiguravajucim drustvima i telekomima...
Old 26.07.2012., 23:02   #7
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749

Nikada neću zaboraviti Bijeljinu kao mjesto strašnih masovnih silovanja i progona.
Zar je to cijena da selo postane grad (sa sveučilištem)?
Ja u to ne vjerujem.
Old 26.07.2012., 23:23   #8
axy
Registered User

axy's Avatar

Ja nikada necu zaboraviti Muenchen kao centar nacisticke strahovlade.
Zar je to cijena da danas u njemu ima industrije (osobito auto)?
Ja u to ne vjerujem.
Old 27.07.2012., 11:32   #9
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749

Axy, nisi dobro povezao. Četnici su izvršili etničko čišćenje nad muslimanskim
pučanstvom u Bijeljini, što bi značilo da su im upravo Muslimani smetali da od
Bijeljine naprave grad i univerzitetski centar.
Old 27.07.2012., 12:19   #10
axy
Registered User

axy's Avatar

Citat:
franciska View Post
Axy, nisi dobro povezao. Četnici su izvršili etničko čišćenje nad muslimanskim pučanstvom u Bijeljini, što bi značilo da su im upravo Muslimani smetali da od Bijeljine naprave grad i univerzitetski centar.
Je, kad je Arkan 1991. upadao u Bijeljinu s cetnicima, cinio je to pod univerzalistickom egidom promocije visokoskolskog obrazovanja i zapravo je tamo htio osnivati univerzitetski centar cist od balija. Imas pravo.

Cak i slogan mu je bio "Samo Univerzitet Srbina Spasava" a amblem jedinice bili su ukrizeni indeks i hewlett packard 48 G kalkulator.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila