Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 16.02.2009., 02:14   #31
Spin
Registrirani korisnik

Spin's Avatar

Član od: 19.08.2005.
Poruka: 264
Default Odgovor na: Mirovinski fondovi

Citat:
martin View Post
Mene zanima zašto je naknada ERSTE INVESTA za upravljanje Fondom hrvatskih branitelja samo 0,238% (godišnje) koja uključuje i naknadu depozitnoj banci od 0,045%, dok isti taj ERSTE INVEST zaračunava OMFu Erste Plavi upravljačku naknadu od 0,85% + naknadu depozitnoj banci najviše 0,1%. Koliko sam ja upoznat zakonski su OMF-ovi pretežno obveznički fondovi, za razliku od braniteljskog fonda te bi samim tim trebali imati i manje naknade.
Ovo ni meni nije jasno, pogotovo što mirovinci upravljaju puno većom imovinom koja iz godine u godinu biva sve veća i veća (u prosjeku 5 milijardi kuna) pa bi za ca. 5 godina mirovinski fondovi mogli upravljati s imovinom vrijednom 50 i više miliardi, što znači da će nam na osnovi naknade za upravljanje i naknade skrbničkoj banci, godišnje uzimati 500 milijuna kuna, a za koji posao?
Nadalje tu još postoji i ulazna naknada kojoj je zakonski minimun 0,5% dok neki fondovi poput AZ u početku uzimaju i o,7%.

Najtužnije od svega što sav posao oko obrade podataka i priijenosa sredstava brine REGOS , dok fon menađerima ostaje da dobivena sredstva klikom miša potroše na kupovinu vriijednosnih papira koje im je Zakon propisao.

Dakle, mozak mogu potpuno pustiti na pašu i razmišljati o naknadama koje će nam svake godine isisati.

Dok prinosi koje su uspjeli ostvariti u najboljim godinama za tržišta kapitala ( u prosjeku 7,2% god.) bi se skoro postigli i pukim ukamaćivanjem u bilo kojoj banci, vezanom oročenom št4ednjom.

Uvjet njihova opstanka pod No1 bi trebalo biti smanjivanje naknada, a nakon toga možemo razgovarati o drugim problemima.
Old 16.02.2009., 08:35   #32
Dex1
Registrirani korisnik

Dex1's Avatar

Član od: 28.11.2005.
Poruka: 5.215

Citat:
Spin View Post
Ovo ni meni nije jasno, pogotovo što mirovinci upravljaju puno većom imovinom koja iz godine u godinu biva sve veća i veća (u prosjeku 5 milijardi kuna) pa bi za ca. 5 godina mirovinski fondovi mogli upravljati s imovinom vrijednom 50 i više miliardi, što znači da će nam na osnovi naknade za upravljanje i naknade skrbničkoj banci, godišnje uzimati 500 milijuna kuna, a za koji posao?
Nadalje tu još postoji i ulazna naknada kojoj je zakonski minimun 0,5% dok neki fondovi poput AZ u početku uzimaju i o,7%.

Najtužnije od svega što sav posao oko obrade podataka i priijenosa sredstava brine REGOS , dok fon menađerima ostaje da dobivena sredstva klikom miša potroše na kupovinu vriijednosnih papira koje im je Zakon propisao.

Dakle, mozak mogu potpuno pustiti na pašu i razmišljati o naknadama koje će nam svake godine isisati.

Dok prinosi koje su uspjeli ostvariti u najboljim godinama za tržišta kapitala ( u prosjeku 7,2% god.) bi se skoro postigli i pukim ukamaćivanjem u bilo kojoj banci, vezanom oročenom št4ednjom.

Uvjet njihova opstanka pod No1 bi trebalo biti smanjivanje naknada, a nakon toga možemo razgovarati o drugim problemima.
Činjenica je da su prinosi poslije 7 godina rada daleko lošiji nego da su se ta sredstva jednostavno oročila. Jedan od razloga zašto je to tako je i u činjenici da se previše sredstva odvaja za rad, tj. naknade fmanagerima. Treba tu ubaciti nekakav zakon da im se sredstva za upravljanje doznačuju prema poslovanju. Ja nemam ništa protiv da N.D ima plaću 50 000 kn ako on meni godišnje zaradi 7% ili više, al ako on godišnje zaradi manje od inflacije (ili nedaj Bože izgubi kao prošle godine) plaća mu treba biti 5000 kn. Tako bi bili sigurniji da će savjesno upravljati našim mirovinama
Dex1 is offline   Reply With Quote
Old 18.02.2009., 17:17   #33
Spin
Registrirani korisnik

Spin's Avatar

Član od: 19.08.2005.
Poruka: 264

Citat:
Dex1 View Post
Činjenica je da su prinosi poslije 7 godina rada daleko lošiji nego da su se ta sredstva jednostavno oročila. Jedan od razloga zašto je to tako je i u činjenici da se previše sredstva odvaja za rad, tj. naknade fmanagerima. Treba tu ubaciti nekakav zakon da im se sredstva za upravljanje doznačuju prema poslovanju. Ja nemam ništa protiv da N.D ima plaću 50 000 kn ako on meni godišnje zaradi 7% ili više, al ako on godišnje zaradi manje od inflacije (ili nedaj Bože izgubi kao prošle godine) plaća mu treba biti 5000 kn. Tako bi bili sigurniji da će savjesno upravljati našim mirovinama
meni nije jasno ni način na koji oni izračunavaju prinos fondovima. taj prinos je navodno 33% koliko je porastao mirex, no ja sam u AZ-u i stanje moga računa je veće za svega 8% od ukupno uplaćenih sredstava( onih 5% od bruta koji se svaki mjesec uplaćuje) , a u njenu sam od početka, od uvođenja 2. stupa.

ima netko sličnih iskustava? jel moguće da je u pitanju neka greška???
Old 01.08.2016., 18:06   #34
moonwalker
Registrirani korisnik

Član od: 30.03.2004.
Poruka: 355

Vraćam ovu pomalo zaboravljenu temu na vidjelo:
Ono što želim pokazati je da je nevjerojatno efektivno štedjeti u 3. mirovinskom stupu:
Počeo sam štediti 2008.godine u AZ Profitu:
Cijena udjela je bila tada 153.
Trenutna je cijena udjela 252.
Uspio sam svake godine odvojiti 5.000 kn i staviti u fond.
Rezultat je slijedeći:
- uložio sam ukupno 43.000 kn
- trenutno na računu cca 63.000 kn

Dakle, čista zarada zajedno sa državnim poticajnim sredstvima mi je 20.000 kn!

Je li se isplatilo?
Naravno da jeste.

Za 3 godine imat ću pravo na isplatu, a moći ću i dalje štediti.

Kakva su nečija druga iskustva i mišljenje o ovoj temi?
moonwalker is offline   Reply With Quote
Old 01.08.2016., 22:51   #35
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 842

Do sada se isplatilo
Za slijedeće 3 godine ... ?!?!

Prepuni su obveznica.
go is offline   Reply With Quote
Old 02.08.2016., 05:58   #36
moonwalker
Registrirani korisnik

Citat:
go View Post
Do sada se isplatilo
Za slijedeće 3 godine ... ?!?!

Prepuni su obveznica.
Ne razumijem što fali obveznicama?
Old 02.08.2016., 09:30   #37
smrznuti
Registrirani korisnik

Član od: 08.11.2002.
Poruka: 218

navodno prilikom isplata ide plaćanje poreza koji nije mali što smanjuje isplativost ?
3. stup se vodi u kunama ?
smrznuti is offline   Reply With Quote
Old 02.08.2016., 09:50   #38
moonwalker
Registrirani korisnik

Ne znam točno u detalje, ali mislim da je to 5 % na ukupnu sumu.
Nevezano za to i dalje je to za mene izvrsno ulaganje, što mi pokazuje i računica.
Brojke su brojke, ostalo su samo nagađanja!
Old 02.08.2016., 11:23   #39
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.173

Citat:
smrznuti View Post
navodno prilikom isplata ide plaćanje poreza koji nije mali što smanjuje isplativost ?
3. stup se vodi u kunama ?
Možda za prijevremene isplate?

Al zato oni imaju i ulaznu i dva posto godišnje i izlaznu koja može biti i do 10%. Jednom te zaključaju, da ostaneš s njima doživotno.

To što su puni obveznica pa čak i HR obveznica ne mora biti ništa loše dok se dug uredno otplaćuje. Država ima instrumente i legislativu, neće ona samo tako defaultirat.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 02.08.2016., 20:38   #40
moonwalker
Registrirani korisnik

Izlazna od 10 % je kad želiš isplatu sredstava prije 10-godišnje štednje u 3.stupu.
Uglavnom, još jednom, kod mene je računica takva da je to jedna od najboljih investicija, crno na bijelo.
I nije me briga koliko tu zarade fond manageri i slična pitanja ili prepucavanja kod ovakvih tema.
...naravno, nikoga ne nagovaram na tu vrstu štednje....
Odgovor

Opcije na temi

Pravila