Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 23.10.2008., 20:05   #1
Jones Dow
Caveat emptor!

Jones Dow's Avatar

Član od: 25.09.2002.
Prebivalište: Split
Poruka: 833
Default Mirovinski fondovi

Zanimljivo je vidjeti kako se s vremenom mijenjao ovaj članak 58. Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, na štetu osiguranika, a u korist mirovinskih fondova.

Citat:
Zakon o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima (NN. 49/99)

Članak 58.

(1) Svakom članu obveznog mirovinskog fonda jamči se prinos u visini jedne trećine referentnog prinosa, utvrđenog od strane Agencije, a najviše do visine eskontne stope Hrvatske narodne banke, ukoliko je referentni prinos pozitivan u razdoblju od jedne kalendarske godine.
(2) Svakom članu obveznoga mirovinskog fonda jamči se prinos u visini trostrukoga referentnog prinosa utvrđenog od strane Agencije, ukoliko je referentni prinos negativan u razdoblju od jedne kalendarske godine.
(3) Ukoliko je prinos obveznoga mirovinskog fonda, po izračunu prema članku 54. ovoga Zakona manji od zajamčenog prinosa prema stavku 1. i 2. ovoga članka, na osobne račune članova fonda uplatit će se razlika do zajamčenog prinosa iz jamstvenog pologa, a ako to nije dovoljno iz temeljnog kapitala mirovinskog društva do najviše 20% temeljnog kapitala društva godišnje, a preostali iznos iz državnog proračuna.
Citat:
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima (NN. 103/03)

Članak 16.

U članku 58. stavku 1. i 2. riječi: »jedne kalendarske godine« zamjenjuju se riječima: »prethodne tri kalendarske godine«.
Iza stavka 3. dodaju se stavci 4. i 5. koji glase:
»(4) Izračun zajamčenog prinosa prema ovome članku obavlja se u siječnju svake godine, na temelju podataka za prethodno trogodišnje razdoblje.
(5) Mirovinsko društvo uplatit će razliku do zajamčenog prinosa iz stavka 3. ovoga članka na način i u roku utvrđenom propisom Agencije.«
Citat:
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim dobrovoljnim mirovinskim fondovima (NN 71/07)

Članak 23.
Članak 58. mijenja se i glasi:

»(1) Svakom članu obveznog mirovinskog fonda jamči se prinos mirovinskog fonda u visini referentnog prinosa, utvrđenog od strane Agencije, umanjenog za šest postotnih bodova.
(2) Ako je godišnji prinos obveznoga mirovinskog fonda kroz razdoblje od prethodne tri kalendarske godine manji od zajamčenog prinosa prema stavku 1. ovoga članka, mirovinsko društvo uplatit će razliku mirovinskom fondu do zajamčenog prinosa iz jamstvenog pologa i sredstava mirovinskog društva. Kao garancija za zajamčeni prinos iz stavka 1. ovoga članka, a koji pada na teret sredstava mirovinskog društva, osnovat će se posebni garancijski fond. Agencija će posebnim pravilnikom propisati otvaranje, vođenje, način obračuna, obvezu uplate i rokove uplate u garancijski fond.
(3) Izračun zajamčenog prinosa prema ovom članku obavlja se u siječnju svake godine za prethodnu kalendarsku godinu na način i u roku utvrđenom propisom Agencije.«
S obzirom na novonastalu situaciju na tržištu slijedi li nam uskoro još koja dopuna ili izmjena ovog Zakona. Najrealnije bi bilo da ukinu ovaj članak 58. i u potpunosti skinu "teret" ostvarivanja prihoda sa mirovinskog društva.
Old 18.11.2008., 20:02   #2
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141
Default Odgovor na: Mirovinski fondovi

Slažem se. Ko i s ovom pričuvom koju je Rohatinski godinama uspijevao čuvati.
Btw, gdje mogu naći portfelje mirovinskih fondova? Zanimaju me barem za najveće (plavi, pbzov, raif).
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 18.11.2008., 21:20   #3
Jones Dow
Caveat emptor!

Jones Dow's Avatar

Citat:
netstrider View Post
...Btw, gdje mogu naći portfelje mirovinskih fondova? Zanimaju me barem za najveće (plavi, pbzov, raif).
Koliko je meni poznato u godišnjim financijskim izvješćima mirovinskih fondova Erste Plavi, PBZ Croatia osiguranje, Raiffeisen OMF
Old 21.11.2008., 09:12   #4
prof
Registrirani korisnik

prof's Avatar

Član od: 19.09.2006.
Poruka: 3.849

Evo i Petrova, reagira:
http://www.poslovni.hr/100992.aspx
Old 21.11.2008., 09:20   #5
noe
Registrirani korisnik

noe's Avatar

Član od: 01.07.2004.
Poruka: 839

Citat:
prof View Post
Evo i Petrova, reagira:
Pojednostavljeno, hanfin pravilnik bi mogao glasiti "buy high, sell low"
noe is offline   Reply With Quote
Old 24.11.2008., 22:08   #6
Jones Dow
Caveat emptor!

Jones Dow's Avatar

Evo danas sam dobio pismo od ZABE vezano uz AZ mirovinski fond koje među ostalim kaže: "AZ mirovinski fondovi već petu godinu za redom ostvaruju najviše prinose na tržištu". Ovo me baš iznenadilo i odem ja nakon dužeg vremena pogledat hrportfolio gdje prikazuju usporedno stanje mirovinskih fondova, kad tamo za razliku od ranije prikazuju podatke samo u zadnjih godinu dana i nema više podataka za prosječan godišnji prinos. Zar AZ dugo godina nije bio najlošiji mirovinski fond po svim pokazateljima?

Iztoče koliko su ti platili ovi iz AZ-a za ovu bikini statistiku?
Old 24.11.2008., 22:15   #7
Rovie
Registrirani korisnik

Član od: 05.10.2008.
Poruka: 420

Citat:
Jones Dow View Post
Evo danas sam dobio pismo od ZABE vezano uz AZ mirovinski fond koje među ostalim kaže: "AZ mirovinski fondovi već petu godinu za redom ostvaruju najviše prinose na tržištu". Ovo me baš iznenadilo i odem ja nakon dužeg vremena pogledat hrportfolio gdje prikazuju usporedno stanje mirovinskih fondova, kad tamo za razliku od ranije prikazuju podatke samo u zadnjih godinu dana i nema više prosječan godišnji prinos. Zar AZ dugo godina nije bio najlošiji mirovinski fond po svim pokazateljima?

Iztoče koliko su ti platili ovi iz AZ-a za ovu bikini statistiku?
Jos prije par dana je bio dostupan PGP, bas zanimljivo da su to maknuli. Ako sam dobro zapamtio AZ je na drugom mjestu, a svi se krecu oko 4%, well done!!
Rovie is offline   Reply With Quote
Old 24.11.2008., 22:34   #8
Jones Dow
Caveat emptor!

Jones Dow's Avatar

Evo preko web.archive.org vratio sam se godinu dana unazad i vidio da se AZ Profit dobro držao, a da je AZ obvezni mirovinski fond čvrsto držao zadnje mjesto, kako bi "oni" sigurno kazali zbog konzervativnijeg ulaganja.

Old 25.11.2008., 14:36   #9
Cartmann
Registrirani korisnik

Cartmann's Avatar

Član od: 07.11.2005.
Poruka: 2.137

Citat:
prof View Post
Evo i Petrova, reagira:
Trebam ga pohvaliti, poslao sam mu PM oko 2h ujutro s upitom/prijedlogom da on kao aktivan novinar upita Hanfu za očitovanje, moram priznati da je brzo reagirao, ujutro u 5h je članak bio objavljen.

Inace sam i ja napisao par slova, poslao upit Hanfi i dobro se nasmijao (iako je ustvari žalosno, al eto).

http://www.cartmann.com/2008/11/21/z...rijede-zakoni/
Cartmann is offline   Reply With Quote
Old 14.12.2008., 18:17   #10
kirijales
Registrirani korisnik

Član od: 25.10.2006.
Poruka: 169

Tomislav Petrov (poslovni.hr)
Citat: "Agregirana neto imovina obveznih mirovinskih fondova na kraju mjeseca studenog iznosila je 21.659.019.769,58 kuna, a ukupni neto mirovinski doprinosi proslijeđeni OMF-ovima od osnutka drugog stupa iznosili su 21.770.759.648,53 kune, što znači da su obvezni mirovinski fondovi svojim članovima izgubili 111.739.878,95 kuna. Dakle, obvezni mirovinski fondovi svojim članovima nisu uspjeli sačuvati čak niti nominalnu vrijednost njihovih mirovinskih doprinosa, a kamoli realnu (prilagođenu za inflaciju tijekom 79 mjeseci kapitalizacije mirovinske štednje). Drugim riječima, za članove OMF-ova bilo bi povoljnije da su njihovi mirovinski doprinosi stavljani negdje u čarapu nego prosljeđivani upraviteljima OMF-ova."
Cijeli tekst: http://www.poslovni.hr/103482.aspx
kirijales is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila