Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Opći forumi > Caffe

Odgovor

Opcije na temi
Old 08.03.2018., 15:21   #51
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Član od: 27.04.2006.
Poruka: 4.061
Default Odgovor na: Programiranje - Java, C, PHP...

Na tragu mojeg razmišljanja si tj slično mislimo...

Samo nisam siguran u čemu je taj njihov Interactive brokers API...
Ovdje kažu da je u Javi:
https://www.quantstart.com/articles/...utomate-Trades
''Java-based Interactive Brokers API''

https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=5041
No može se dakle povezati na njih sa glavnim programskim jezicima...

Rekao bi da je njihov glavni API ''engine'' moguće u Javi ili C / C++ jer to su za one najbrže stvari programski jezici.

Python svakako, ali on nije dosta brz za one turbo profi stvari - pa koliko sam čitao zadnjih dana, Python se koristi kao kostur jer skraćuje vrijeme programiranja u skladu sve sa njihovim Python postulatom, a onda se ubaci brzi modul za one ključne stvari gdje je potrebna perfekcija/brzina... - sa C, C++ i sličnima koji su najbrži ali istodobno zahtjevaju puno više muke i novaca kod kodiranja / debugiranja...

Julia, svakako, to sam također primjetio - a i ima puno mogućnosti.
Brzinu nisam gledao, da li tu ima kakvih problema.
Zato mi je drago da eto vidim da ima još ljudi koji znaju nešto...

Kad smo kod R-a, čitah neki dan da ako bi birali naučiti R ili Python, onda bolje možda naučiti Python.
(Ako se pitate, Python je dobio naziv od Monthy Python haha)
Zato jer mu je primjena puno šira a i može sve praktički što i R.
Jasno oblik je drugačiji ali još su spomenuli mislim da ako želimo puno puta analizairati slične/iste zadatke Python bi bio izbor.
R bi bio više za isprobavanje različitih ideja i svega toga.
Jasno moguće da ima brdo modula i dodataka, addona za svakog tako da...
No Python ima i web primjenu / api primjenu / kostur primjenu itd itd...
I trebao bi biti kao po mišljenjima ljudi - najlakši za naučiti od programskih jezika...a da je opet onako među najboljima i primjena mu je ogromna...
R je statističko-analitički alat dakle, da ne bude zamjene...a Python je ipak programski jezik...(slobodno me netko ispravi ako sam krivo rekao)

Čak i u spreadsheet-ovima vjeruj mi može se čuda napraviti...
Šteta što npr LibreOffice i ini nemaju još uvijek međutim >>multicore<< iskoristivost pa tako da samo jedna jezgra računala kalkulira i radi izračune...
Dok je Microsoft Excel 2007 godine prešao na iskoristivost svih jezgara računala kod kalkulacija...Tako da je tu velika tj ogromna razlika, kome treba puno konjskih snaga.

Tu još nisam zagrebao niti pod njihove dodatne database...koje već nude opet proširivost mogućnosti...

Kad spominješ CRON nije mi jasno zašto to treba?
Ne može li se sve i napraviti tj dosta toga (ovisno što trebaš) kroz shell tj shell scripts?
Možda misliš da se onda putem CRON-a svako malo te scripte izvršavaju ili...?

Također imamo i GNU Octave, a to bi isto volio da mi netko kaže kako si sa time pomoći i za što ju netko koristi...

Neke druge programske jezike, hm...problem je što je uvijek mahom najbolje one što se najviše koristi jer imaš ipak veću bazu znanja i ''pomoć'' od drugih ljudi itd

Čak i Fortran se spominje za same kalkulacije itd...

Ako si voljan malo više reći o svom alatu za trgovanje možeš ovdje a može i na p.p.

LP

Tražim iskusnog forumaša / poduzetnika / knjigovođu, s iskustvom u poduzetništvu, ulaganju u dionice preko d.o.o.-a. i(li) knjigovodstvu.Kontakt na p.m.
Mikey is offline   Reply With Quote
Old 08.03.2018., 20:16   #52
analiza
Registrirani korisnik

Član od: 13.02.2006.
Poruka: 7.273

https://www.python.org/

Python je programski jezik koji neki smatraju najboljim načinom za svladavanje osnova programiranja, ali i univerzalno rješenje za većinu problema koje je uopće moguće riješiti programski.

"i krivi vlak ponekad može odvesti do prave stanice"

http://www.mojnovac.net/forumi/showt...962#post464962
analiza is offline   Reply With Quote
Old 08.03.2018., 20:52   #53
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

Član od: 05.03.2008.
Poruka: 358

ovdje je jedan informativni članak s pregledom svih službeno podržanih jezika za spajanje na Interactive Brokers platformu.
Autor zaključuje da je u većini slučajeva Python najbolja opcija, s čime se i osobno slažem. Posebno ako se radi o manjem projektu ili prototipu.

Ako postoji zahtjev za velikim brojem transakciju unutar kratkog vremenskog intervala, mislim da tada IB nije najbolji izbor za brokera. U tom slučaju vjerovatno je najbolje zakupiti mjesto na burzi (npr na CME, https://optimusfutures.com/CME-Lease.php) i preko fix protokola trgovati, po mogućnosti sa kolociranim serverom koji se nalazi u nekom datacentru preko puta burze. U tom slučaju se vjerovatno koristi C++ ili neki slični jezik, a sasvim moguće i FPGA programiranje, da bi se npr ubrzalo mrežne protokole. S time bi vjerovatno išle i specijalne baze podataka (kao KDB+ npr, koja omogućuje obradu velikog seta podataka (time series) u kratkom vremenu. Ali ovaj gornji scenarij je vjerovatno state-of-the-art setup, koji nisam nikad vidio, niti bih ga znao koristiti.

Osobno radim poprilično rudimentarno algoritamsko trgovanje, dio sam opisao na www.algo-box.com i za te neke algoritme koji trguju SP500 otprilike 30-50 puta godišnje koristim samo excel za backtesting i isprobavanje ideja. Mislim da je zapravo bitno znati na osnovu kojih podataka netko donosi odluku za ulazak i li izlazak iz pozicija. Tamo gdje se koriste samo historijski podaci o cjenama i to dnevni, excel je sasvim dovoljan. R mi se čini zanimljiv ako bi koristili makroekonomske ili fundamentalne podatke (https://r-dir.com/reference/datasets.html) jer onda možemo istražiti dal postoji korelacija tih podataka i nekog indexa npr.

Automatizirani sustav za sad imam samo ovaj gornji u Pythonu i ovdje koristim samo bazične historijske podatke koje nudi IB, dakle nemam nikakvu lokalnu bazu podataka, tako da je to sve skupa dosta onako bazično, rekao bih u povojima.
Da, cron koristim, jer sam prije imao scheduler u samoj skripti, ali je to znalo pucati, pa sam taj dio prebacio na cron. A i inače treba koristiti te unix alate jer su odlični, kao i npr VIM editor

Nassim Taleb
đonson is offline   Reply With Quote
Old 08.03.2018., 21:05   #54
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

Član od: 05.03.2008.
Poruka: 358

da, python je danas ono što je nekad bio basic ili pascal, i kao takav idealan za učenje u školama.

btw poznato je da je veliki kvantitativni hedge fond, Jane Street, pokrovitelj Ocaml-a,
Više o tome ovdje; https://blog.janestreet.com/why-ocaml/

Nassim Taleb
đonson is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila