Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Rezultati ankete: Ulaganje kraj 2007/početak 2008?
Za dionice THT 32 18,82%
Zagrebačka burza 22 12,94%
Beogradska burza 11 6,47%
Banjalučka burza 29 17,06%
Burza Federacije BiH 11 6,47%
Crnogorska burza 12 7,06%
Makedonska burza 90 52,94%
Multiple Choice Poll. Glasača: 170. (Samo registrirani članovi mogu glasati).

Odgovor

Opcije na temi
Old 14.09.2007., 14:14   #1
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749
Default Perspektiva kraj 2007/početak 2008

Već je proteklo dosta vremena što smo radili anketu oko toga koja je burza u regiji najperspektivnija i gdje bi bilo dobro ulagati. Tad je nadmoćno vodila Banjalučka berza.
Kako su se na svim podforumima pojavili "opstruktori" ili "pesimisti", predlažem da ponovimo anketu.
Pokušajte se vratiti korak unatrag i imati na umu da su regionalne burze u razvoju. Također su zanimljivi politički momenti koji ih definiraju, a iznad svega resursi koji mogu biti konjukturni.
Važna je naravno i sama organizacija burze i njena prezentacija.
U anketu ću uključiti i hrvatski THT, jer možda ljudi imaju dilemu da li uložiti u Hrvatski Telekom, ili ipak ići u Regiju.
Možete glasovati za više opcija i anketa je javna.
Old 14.09.2007., 15:02   #2
Doboj
Registrirani korisnik

Doboj's Avatar

Član od: 24.05.2006.
Prebivalište: RS/BiH
Poruka: 528
Default Odgovor na: Perspektiva kraj 2007/početak 2008

Obzirom na kretanja cijena od sredine 4. mjeseca, žestok diskont kod ZIf-ova,
relativno velika ulaganja koja tek predstoje, pokretanje naftne industrije, izgradnju mreže saobraćanica i neminovni rast sveukupne privredne aktivnosti ja glasam za BLSE
Doboj is offline   Reply With Quote
Old 14.09.2007., 20:20   #3
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Slažem se, Doboju, s tobom. BLSE je sigurno, među ostalim, najjeftinija burza.
A sad ću malo tračati. Ima nekih forumaša koji stalno ruše BLSE, jer računaju da će onda ljudi (valjda po nacionalnoj osnovi) okrenuti se Beogradskoj burzi.
S druge strane (valjda opet po nacionalnoj osnovi) opstrukcije stižu i iz Federacije.
Kako je to paradoksalno: Srbiji bi trebala odgovarati ekonomski jaka RS, a Federaciji također razvoj cijele BiH.
Meni je Beogradska burza totalno skupa, a SASE jednostavno nečitljiva.
Što se tiče THTa razumijem da će građani koristiti povoljnosti, no ja ću se držati TLKM.
Old 14.09.2007., 21:43   #4
Doboj
Registrirani korisnik

Doboj's Avatar

Član od: 24.05.2006.
Prebivalište: RS/BiH
Poruka: 528

Što se mene tiče, berzansko poslovanje i uopšte ekonomiju u potpunosti razdvajam od "nacionalnih dresova" i zaista ne mislim da je za Srbe sreća da Hrvatska bude zemlja sirotinje i bijede a isto važi i obrnuto. A ko ne shvata o čemu pričam očito je zalutao na forum.
Doboj is offline   Reply With Quote
Old 16.09.2007., 12:59   #5
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Alen Greenspan predviđa slom burzi, jer je "strah daleko potentnija sila od euforije".
Treba li tako biti, trebaju li nas se ticati drugorazredni hipotekarni krediti u SAD i kod jedne male banke u Engleskoj?
Njihova su tržišta možda već zasićena, ova ovdje su još propulzivna, tako treba gledati.

Što se sve preko burze može raditi pokazuje "bin Ladenovska trgovina" gdje misteriozni investitor riskira gubitak od jedne milijarde dolara ukoliko Dow Jones Eurostoxx 50 indeks ne izgubi između jedne trećine i polovine vrijednosti do 21. rujna...
Old 17.09.2007., 09:50   #6
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Doboj je objasnio vrlo koncizno zašto glasati za Banjalučku berzu. Kako vidim da vas je puno glasovalo za Makedonsku berzu, može li netko objasniti zašto je preferirate? Makedonska burza je imala svoje uspone prije ostalih u regiji, te se meni čini da je možda iscrpila svoje favorite i da nedostaje ulagača, ili se varam?
Old 17.09.2007., 10:57   #7
Boli
Registrirani korisnik

Član od: 23.02.2007.
Poruka: 256

Citat:
franciska View Post
Doboj je objasnio vrlo koncizno zašto glasati za Banjalučku berzu. Kako vidim da vas je puno glasovalo za Makedonsku berzu, može li netko objasniti zašto je preferirate? Makedonska burza je imala svoje uspone prije ostalih u regiji, te se meni čini da je možda iscrpila svoje favorite i da nedostaje ulagača, ili se varam?
Jednostavno u pitanje su pozitivna ocekivanja za 2008/2009 kao:ulazak u NATO,oficijano definiranje datuma oko pregovora za ulazak u EU,najave ulaska sve vise stranih i domacih inv. fondova,nedovoljno inv.poznavanje vecine deonicara, kao i realna potcenjenost vecine firme u MK.Ocekivanja su da Makedonska berza ce doboti na tezini tek sredinom 2008,da ne govorimo sta ce biti nakon 2009.
Boli is offline   Reply With Quote
Old 19.09.2007., 13:28   #8
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Jako mi je drago koliko se glasača javilo za Makedonsku burzu. Ja nisam dioničar na toj burzi, no možda ću postati.
S druge strane, na mojoj, BLSE, stavila sam i obavijest o ovoj anketi i vidi se koliko je ljudi glasovalo. Ne bih rekla da neki ljudi ne vjeruju u Banjalučku berzu, već konstanto opstruiraju njene mogućnosti, a time stvaraju i defetističku klimu na podforumu.
Možda se ovo događa i zato što je BLSE prejeftina, pa padovi nastaju na malim količinama i tu se da manipulirati, dok ne znam da li na Makedonskoj burzi uopće ima dionica ispod 100 eura?
Old 19.09.2007., 20:47   #9
Adv.Lexy
Registrirani korisnik

Adv.Lexy's Avatar

Član od: 11.09.2007.
Prebivalište: Mulholland Drive
Poruka: 899

Glasovala sam za MSE iz vise razloga, ali u njima necete naci lokal-patriotizam i navijanje za svoje.
1. NATO prijem. Ako nekome u regionu Zapadni Balkan treba prijem u NATO to je nama. Dobicemo konacno "sertifikat" da smo stabilna zemlja (ko da nismo). Za razliku od Hrvatske gde se prijem u NATO ne dovodi u takvu korelaciju. 17 godina ovde slusamo istu pricu. Investitori ne dolaze u Mk. zbog nestabilnosti i lose bezbednosti. Ulazak u NATO ne samo sto ce doneti dugo zeljenu sigurnost, nego resava i problem Makedonije u odnosu na Kosovo i strah od nekog iduceg "uvoza nove krize"
2. Politika Vlade. Ma kolko svi okolo (opozicija) trosi svoje glasne zice da svima objasni da vlada ne radi nista osven sto bilda svoj rejting, to nije tako. Mozda ne rade ogromne korake, ali bar su oterali onaj glupi mentalitet da nama niko ne treba i da su strane investicije i investitori neprijatelji koi misle nama zlo.
3. Rast ekonomije, ekonomske zone, najave za razvoj infrastrukture(putevi -autocesta prema Grckoj, regionalni putevi),
4. Dolazak stranih brendova, banke i sl. Jes da ovo ide i presporo i da su ove "porodilne muke" i preduge ali bas zato i pricamo o perspektivi i svetlu buducnost
5. Povecani nivo borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije.
6. U uporedbu sa Srbija, BiH(Srpska) i CGora, nemamo Kostunicu, ,Dejton i Dzukanovica......

Ispricavam se sto nisam dolovila svu poentu moje misli, ali za to je kriva moja slaba iz hrvatskog.
Old 19.09.2007., 22:00   #10
mkacic
Registrirani korisnik

Član od: 21.06.2007.
Poruka: 2

Molim Vas možete li mi ukratko opisati kako iz Hrvatske ulagati u burze u Bosni, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori?
Hvala!
mkacic is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila