Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 10.07.2007., 22:10   #11
putnik
Registrirani korisnik

putnik's Avatar

Član od: 24.11.2003.
Poruka: 784
Default Odgovor na: Tehnometal

Naravno, imas ga na http://62.162.173.73/seinet/index.htm

pazi kako citas, potpisuju ga majstori zanata:

Revizija, procenka i finansiski konsalting
B i Q, Boro i Qup~o
d.o.o - Skopje.
putnik is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2007., 11:41   #12
Marlon
Registrirani ovisnik

Marlon's Avatar

Član od: 17.05.2007.
Prebivalište: Macedonia
Poruka: 1.128

E bas volim "Berzanska Kotacija"; ovde su tridesetak firmi koje rade, objavljuju FI i ostale informacije... Pravi izbor za ulaganje.
Kad-tad, narocito kad je praznik, izracunam top listu kotiranih, uzimajuci u obzir P/Bv, P/S...
Berza je dozivela jak porast zadnjih dana, vecina firmi je vec iznad trostruke knjigovodstvene vrednosti (P/Bv>3), pa je tesko naci pravu. Ali haj'd da uporedimo prema MSE, samo djelatnost trgovina.

1. Технометал P/Bv=0.76 opaa, jevtino (prim. autora)
2. Макотекс P/Bv=0.82
3. Реплек P/Bv=2.26
4. Макпетрол P/Bv=5.06

Da vidimo sta se desava kod TEH-a:
Firma trguje sa svim i svacim, od teske mehanizacije za gradevince do plasman vina od najvecih vinarija u inostranstvo.
Evo recimo za elektrane, posredstvom vlade: http://javni-nabavki.finance.gov.mk (trazi za Tehnometal)

Na pocetku godine je bilo restruktuiranje nacina rada, novi manageri, promena statusa firme, pa pokazuju se rezultati:
u FI 01-06.2007 ima svega i svacega, ali mi ovo zapelo za oko:
Nabavna vrednost robe za trgovinu: 32.7 mil, prodaja 86.4 mil. ZARADA 164%. Majku mu, pa ovi prodaju plutonijum!

Sadasnja cena: 6.000 den. Knjigovodstvena iz 2006: 7.934. TOP!
Evo saljem agente na teren da urade popis imovine, pa za dan-dva postiram i pogledamo zajedno.
Marlon is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2007., 12:06   #13
money lover
Registrirani korisnik

money lover's Avatar

Član od: 08.05.2007.
Poruka: 108

Evo ja sam probao traziti na naslovnoj strani (sistemska cirlilica normalno) i gle... Biro za javnu nabavu smjesteno u zgradi Tehnometala na 4-katu.

Nakon toga trazim kroz registar i nalazim te tendere o kojima ti govoris...

http://javni-nabavki.finance.gov.mk/.../ppBureau.html

"Во моментов Бирото е сместено во зградата на Технометал на четврти кат, заедно со уште неколку сектори на Министерството за финансии."

Evo i prijevoda: "Biro je smjesteno u zgradi Tehnometala na cetvrtom katu, skupa sa jos nekoliko sektora Ministarstva financija."
Old 28.08.2007., 12:48   #14
Marlon
Registrirani ovisnik

Marlon's Avatar

Citat:
money lover View Post
..."Biro je smjesteno u zgradi Tehnometala na cetvrtom katu, skupa sa jos nekoliko sektora Ministarstva financija."
Cek malo, pa nijesu li ta ministarstva smestena u tu "zgradicu" koja je u FI procijenjena na jedva par milja eur?!?
U centru grada, sasve zemljistem?
Prema amortizaciji iz FI 2003-2006, ta se jedva drzi i samo sto se nije urusila sama od sebe!
Da nije opao vladin standard?!? ha ha ha
Old 28.08.2007., 14:11   #15
FR
Registrirani korisnik

Član od: 22.05.2007.
Poruka: 10

Može neko da bude precizniji i kaže:
1. Koliko tačno je velika poslovna zgradba u središču Skopja
- poslovni uredi u m2?
- zemljišče u m2?
2. Dali so ove nekretnine 100% upisane u zemljiški registar?
3. Dali su ove nekretnine možda opterečene (hipoteke, ostalo pravno opterečenje) sa strane tretjih oseba (država, kompanije, individualci)?

Hvala na odgovor
FR is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2007., 14:31   #16
ProFit
Relaksirani korisnik

ProFit's Avatar

Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.464

Citat:
Marlon View Post
Cek malo, pa nijesu li ta ministarstva smestena u tu "zgradicu" koja je u FI procijenjena na jedva par milja eur?!?
U centru grada, sasve zemljistem?
Prema amortizaciji iz FI 2003-2006, ta se jedva drzi i samo sto se nije urusila sama od sebe!
Da nije opao vladin standard?!? ha ha ha
Pomenuta zgrada je u odlicnom stanju, FI je friziran...
Old 28.08.2007., 14:44   #17
MKD977
Registrirani korisnik

Član od: 07.03.2007.
Poruka: 106

Citat:
Marlon View Post
...U centru grada, sasve zemljistem?...
Marlone, znam da nije ova tema Makedonijaturist, ali vidim da spominjes vrednost te "zgradice u centru grada". Naime, mislim da znas da sa jedne strane te zgrade nalazi se hotel "Turist". Na nekoliko stotine metara na toj istoj ulici nalazi se hotel "Bristol". A to je slavna ulica "Makedonija" koja treba da bude "brandstreet" u Makedoniju.
Hteo bih da cujem koliko procjenujes vrednost m2 zemljiste na ovu lokaciju jer ovi hoteli su u posed MTUR-a. Verujem da znas da osim ove hotele oni imaju i jos nekoliko druge (Karpos, Saraj, Belvi....) a naravno i Holiday Inn.
Ja sam najveci pobornik da momentalna cjena MTUR-a (~ 10.000 po akciju sto daje ukupnu vrednost ~ 73mil eur. cele kompanije) je daleko od realne odnosno bar duplo podcjenena i smatram da Nato prolece pokazace pravu vrednost MTUR-a.
Zahvaljujem svima koji su mi otvorili oci oko ove kompanije i jos jednom izvinjavam se svim Tehnometal-cima za ukradeni prostor.
MKD977 is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2007., 14:52   #18
FR
Registrirani korisnik

Član od: 22.05.2007.
Poruka: 10

Pa g. MKD977 kad tako dobro poznaješ glavni grad R. Makedonije i t.z. 'brandstreet' možeš mi/i ostalim (koji nismo ni iz glavnog grada ni iz R. Makedonije) dijelomično odgovorit na moj post # 15. - Koliko je u prosjeku vrednost 1m2 u ovoj 'brandstreet' ulici.

Ako znaš i podatke/odgovore na moja pitanja o kojim pišem u postu #15 onda si zaista pravi forumaš za ovu tematiku.
FR is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2007., 15:01   #19
MKD977
Registrirani korisnik

Član od: 07.03.2007.
Poruka: 106

Citat:
FR View Post
Pa g. MKD977 kad tako dobro poznaješ glavni grad R. Makedonije i t.z. 'brandstreet' možeš mi/i ostalim (koji nismo ni iz glavnog grada ni iz R. Makedonije) dijelomično odgovorit na moj post # 15. - Koliko je u prosjeku vrednost 1m2 u ovoj 'brandstreet' ulici.

Ako znaš i podatke/odgovore na moja pitanja o kojim pišem u postu #15 onda si zaista pravi forumaš za ovu tematiku.
Kad bi znao ne bi pitao Marlona. "Mozda" poznajem centar grada, a mozda ga i vidim sa balkona ali ono sta nevidim je koliko je neko spraman da plati za m2. Kad su pristigle najave da ce Swarovski otvoriti ducan na ovu ulicu, m2 poceo da gubi realne parametre. A tek sada kad je vec otvorio, mogu zamisliti kako se stvari odvijaju. Ovo je skromno od mene - pa ti odluci dali sam ja "pravi forumas za ovu tematiku". Bog.
MKD977 is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2007., 20:45   #20
Marlon
Registrirani ovisnik

Marlon's Avatar

Citat:
FR View Post
Može neko da bude precizniji i kaže:
1. Koliko tačno je velika poslovna zgradba u središču Skopja
- poslovni uredi u m2?
- zemljišče u m2?
2. Dali so ove nekretnine 100% upisane u zemljiški registar?
3. Dali su ove nekretnine možda opterečene (hipoteke, ostalo pravno opterečenje) sa strane tretjih oseba (država, kompanije, individualci)?

Hvala na odgovor
Oko povrsine zgrade, ovo sam morao da vidim svojim ocima, jer ono sto su mi javili se prkosi zdravom razumu. Evo ti druze koordinate sa terena pa sam proceni: 41°59'38.32"N , 21°25'47.74"E. Ima i attachment slika iz Google Earth: TEH Zgrada.jpg
Evo i sa ulice: http://www.panoramio.com/photo/380211
Nazalost, ostale slike ne mogu da objavim iz sigurnosnih razloga.
E sad, vidis onaj ooooogromni parking levo? Taj je posebna prica pa ostavimo to za drugi put, jos nisam dobio financijsku konstrukciju.
Vratimo se zgradi, otprilike raspored je sledeci:
Prizemlje i mezanin, neka pretstavnistva i ostala boranija, kao Lufthansa na primer. Momentalno se prosiruje jer ova zadnja malo narasla pa treba im par stotina kvadrata vise.
2 sprat, TEH, razne ljute firme (vidi prizemlje) itd
3 sprat, Drzaven zavod za industriska sopstvenost
4 sprat, Direkcija za sprecuvanje perenje pari, majstori!
5 sprat, Ministerstvo za javni nabavki.
I jos sijaset elitnih firmi i institucija.
Eto na primer, na 5-om u samom cosku, kod kupatila, uzeo koncern VAZ nekih 500m2 za redakciju dnevnih novina "Utrinski Vesnik" iako ima nekoliko svojih zgrada u Skoplju. Centar je centar. Evo info: http://217.16.70.245/?pBroj=1935&stID=56815&pR=3
1. Povrsina, eto druzi reci sam, ja moram da vidim katastar. Evo dajem procenu nekih 6000m2 (6 sprata x 1000m2). Zemlja jos neki metar plus.
2. Jeste, nekretnine su 100% vlasnistvo TEH-a
3. Nisu pod zalogom.

m2 "trave" u elitnom centru cini glatko 4000 eur/m2. Kako sam dosao do cifre? Kod pijace Bunjakovac (bljak) m2=3850 eur. GTC m2=5-8K eur m2.

Nego... Druga stvar, evo svi mi kazu da zaboravim zgradu, sica je to, jer ima TEH jos nekretnina. Da saberem i ovo pa cujemo se!
Odgovor

Opcije na temi

Pravila