Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 28.09.2006., 22:56   #1
Dex1
Registrirani korisnik

Dex1's Avatar

Član od: 28.11.2005.
Poruka: 5.215
Default Trgovanje u regiji

Eto ovak, imam nešto love, imam neke informacije. Nemam previše vremena za proučavanje jer trenutno 150 % svojeg vremena trošim na adaptaciju kuče, pa bih zamolio nekog da mi potanko objasni kako kupiti dionice u regiji. Do sad nisam niti kod nas trgovao tak da sam "tudum" kaj se toga tice.
To bi trebalo otprilike ici ovako, ja odaberem dionice, dajem lovu i neka brokerska kuća ako moze, to sve uradi za mene. (Možda najbolje Fima jer sam iz Vž-a?).
Big thx ako tko ima volje.
Dex1 is offline   Reply With Quote
Old 29.09.2006., 03:59   #2
shichich
Registrirani korisnik

Član od: 22.03.2005.
Poruka: 362
Default Odgovor na: Trgovanje u regiji

Pitanje je poprilično nejasno,u koje zemlje u regiji bi ulagao?!Ukoliko sam misliš kupovati dionice to ide preko brokerske kuće u državi u kojoj želiš kupovati,a za svaku državu u regiji postoji procedura otvaranja računa i registracije u depozitarnoj agenciji te države koju ti najbolje može objasniti brokerska kuća preko koje misliš ulagati(npr. u makedoniji makedonska;u cg cg-orska)!Pošto nemaš vremena za praćenje tržišta bilo bi ti pametnije da kupiš udjele u par fondova koji su prisutni u regiji,premda će ti prinosi biti neznatni u usporedbi sa onima kakave možeš ostvariti ulažući za svoj račun!
shichich is offline   Reply With Quote
Old 29.09.2006., 10:11   #3
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Brokeri se uglavnom tek parcijalno razumiju u problematiku, ali su i u nezgodnom sukobu interesa kad upravljaju tuđim novcem (broker uvijek poznaje samo svoj market; market koji prati, a to je rijetko kad 10 burza. Tj. to onda nije broker nego daytrader koji ispred sebe ima 10-tak monitora). Napredni broker ima diplomu investicijskog savjetnika, tj. on je investicijski savjetnik. Uglavnom je pošteniji jer ima veću školu i više novca (hmm za svo troje). Oni upravljaju tvojim portfeljom uz neku naknadu. Moj prijedlog je da ukoliko ideš na to strogo definiraš što radiš, jer ti koji upravljaju često vole ostrižati naivne novce željne para (priznajem i sam da za pažljivije ljude više pazim. Ljudi koje nije briga za njihove pare uglavnom nemaju para. Ako ih i imaju, mene ne interesira. "Nema kruha bez motike, nema para bez muzike" (nije loše Mikey?)). Treći problem je regija. Znam svega par ljudi koji se razumiju u regiju i donekle kompetentno trguju ili poznaju prilike u regiji. Ustvari, da budem precizniji znam samo dvojicu i obojica spadaju na prste ruke najboljih trejdera u zemlji (još dvojica na toj ruci prate prilike u regiji i trguju u njoj, ali je u toj mjeri prati i nas velik broj). U regiji imaš n burzi. Vidi ovo:
Austrija
Slovenija
Hrvatska (x2)
FBiH
Srbija
Turska
Bugarska
CG (x2)
RS
Makedonija
Pokušao sam ih posložiti po nekoj jeftinoći. RS će zbog svoje transparentnosti unatoč tome što je blago prestigla MAK i dalje biti burza na kojoj se ostvaruju najveći prinosi. Gomilu stvari koju smo mi mogli kupiti da smo znali što kupujemo i koliko jeftino tamo ti na burzi ni ne znaju je li uvršteno, a kad im kažeš da je mogu ti eventualno pronaći i koliko to ima dionica (to ti naravno nigdje ne piše). Daš li novac nekome na taj način on će vidjeti da si neupućen i to će vjerojatno iskoristiti. Ljudi ne vole kad im dođe netko tko bi da njegov novac raste na stablu samo jer je čuo da drugima raste. To tako ne ide. (nisam siguran da želiš znat kako tada uglavnom ide, preplašilo bi te).
A kako pravo ide?
1) Nađi prijatelja koji trguje u regiji/ima brokersku kuću/...
1.2) Neka ti bude dobar prijatelj
2) Neka te savjetuje koje dionice kupiti za duge staze i na kojoj cijeni je ok izaći
3) I preko koje brokerske kuće
4) Kupi.
5) Stavi prodajni nalog na tu njegovu cijenu
6) Čekaj dok ti ne dođe izvod od depozitara da više nemaš te dionice. Uzmi keš i budi sretan
7) Moguće da ćeš ostvariti prinos od 20%. To je luđački prinos i s njim treba biti zadovoljan

varijanta b:
1) Nađi prijatelja koji će te stalno savjetovati, ili još bolje koji je inv. savjetnik u nekoj od zemalja regije i može ti voditi portfelj. Daj mu portfelj na vođenje
2) U pauzama između postavljanja YTONG ploča pitaj ga da ti kaže kako ide, pokaže te brojeve i što je radio. Ključno je da sudjeluješ.
3) Konačan rezultat nakon što on uzme svoj dio će lako biti 30%, možda i 40% u idućih godinu dana. Sve ovisi o tome koliko je on sposoban i kako radi.

Neke ključne stvari. Svaka zemlja je posebna za sebe. Dapače, još više, svaka burza je posebna za sebe. Procedure, zakoni, blabla, sve je različito (dosta se slaže, ali,... khm). Savjet shichicha poslušaj, odredi prvo tržište u regiji (moj savjet je da ti bude čim bliže dnu ove moje tablice, ali da bude nešto što ima i druge "vrijednosti", tada bi dno bilo malo drugačije). Nemoj tražit da ti je inv. savjetnik fizički blizu nego da je čovjek kojeg poznaješ i možeš mu vjerovati. Kuća nije bitna. Bitna je osoba. Dogovori uvjete s njim koji će vam obojici biti ok. Odluči da ti taj novac neće trebati u idućih x vremena (najgori su oni koji bi to stalno nešto prodavali). Prije svega možda bolje da malo pročešljaš forum i upoznaš se s tematikom. Mnogi su razbili zube ne želeći propustiti igru. Nekako, bolje je da ode ta zadnja baba s kolačima nego da naletiš na kamen. Uvijek će bit baba s kolačima za one koji žele vidjeti i usude se okušati svoje znanje, strpljenje, viziju,... all it takes.
Neka krene pažljivo i dobro.
Pozdrav,

net

ps: moderatori. Molio bih da se ime teme promijeni. Možda u "Kako trgovati u regiji?" (već imamo par kratkih topica koji bi mogli doći pod ovo, a u suštini su zaključeni s par postova. Ovo je lijep vid te problematike. Čovjek dolazi s jedinom idejom "hoću da mi se novac okreće u regiji")
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 02.10.2006., 09:25   #4
goran91415
Registrirani korisnik

Član od: 26.01.2005.
Poruka: 396

Evo i novine pišu o ulaganjima na burze susjednih nam zemalja u regiji ,a isto se i doticu procedura za početak trgovanja...

http://www.glasistre.hr/?1d500bf33f8...,10339,,134816,
goran91415 is offline   Reply With Quote
Old 05.10.2006., 09:10   #5
tuzlak
Registrirani korisnik

Član od: 28.09.2006.
Poruka: 1.227

"LIDER"
Rasplet izbora u Bosni i Hercegovini te kriza Vlade u Srbiji nije izazvala pretjeranu zabrinutost hrvatskih investitora koji u tim državama imaju velike investicije. Direktor brokerske kuće InterFinance, Denis Fudurić objašnjava da navedene političke promjene neće navesti investitore na panični bijeg jer se tržišta Bosne i Srbije oduvijek doživljavaju kao rizična i taj je rizik već uračunat u cijenu

- Kada je riječ o Bosni i Srbiji, gotovo da bi mogli reći da su ovakve pojave uobičajene. Rekacija tržišta na nedavne nemire u Mađarskoj nije bila tako velika kao što se očekivalo i mnogi su ostali razočarani što se dionice nisu spustile na niže razine. Smatram da je ova svojevrsna kriza u Bosni i Srbiji dobra prilika za dokup dionica na tim tržištima - kaže Fudurić.

Za razliku od hrvatskih investitora, slovenski su, kako piše poslovni dnevnik Finance, izrazili zabrinutost najnovijim zbivanjima na Balkanu koja donose novu neizvjesnost. No, i ovaj list navodi da je upravo predstojeće razdoblje od idućih nekoliko mjeseci pravi trenutak za nove investicije jer je regija dugoročno ipak stabilna, a do vlasničkih udjela u tim državama u procesu privatizacije moći će se doći jeftinije.
(Antonija Knežević)
tuzlak is offline   Reply With Quote
Old 08.10.2006., 09:47   #6
Dex1
Registrirani korisnik

Dex1's Avatar

Član od: 28.11.2005.
Poruka: 5.215

Eto ako nekog zanima, a siguran sam da vas ima puno, zvao sam Fimu u Vz-u i rekli su da ce krajem mjeseca trgovati u Srbiji. O detaljima nisu zeljeli pričati. Mozda bi netko tko je njihov dobar klijent dobio više podataka...
Dex1 is offline   Reply With Quote
Old 04.11.2006., 10:48   #7
lovac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2003.
Poruka: 2.541

Citat:
Dex1
Eto ako nekog zanima, a siguran sam da vas ima puno, zvao sam Fimu u Vz-u i rekli su da ce krajem mjeseca trgovati u Srbiji. O detaljima nisu zeljeli pričati. Mozda bi netko tko je njihov dobar klijent dobio više podataka...
Ima li kakvih novih informacija?
“In my whole life, I have known no wise people (over a broad subject matter area) who didn't read all the time -- none, zero. You'd be amazed at how much Warren reads--and at how much I read. My children laugh at me. They think I'm a book with a couple of legs sticking out.”
― Charles T. Munger
lovac is offline   Reply With Quote
Old 04.11.2006., 12:44   #8
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 5.755

Navodno i Prva G. radi na tome (nadam se da to neće biti samo BL)?

知恵
Shogun is offline   Reply With Quote
Old 04.11.2006., 15:14   #9
hjk
Registrirani korisnik

Član od: 17.01.2005.
Poruka: 1.568

ima li kakvih okvirnih cijena?
hjk is offline   Reply With Quote
Old 22.11.2006., 15:21   #10
čiko
Registrirani korisnik

Član od: 07.10.2006.
Poruka: 283

Tko radi na belexu osim hypo brokera? Zivim, radim i djelujem u dalekoj zemlji na kraju planete treba broker kod kojeg ne treba otvarati racun vec je sve moguce faxom i telefonom. Kod hypa treba otvarati racun u banci itd itd.
čiko is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila