Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 28.08.2006., 21:10   #11
shichich
Registrirani korisnik

Član od: 22.03.2005.
Poruka: 362
Default Odgovor na: Gradjevinari u regiji

GP Put je jako zanimljivo,kvalitetno i perspektivno poduzeće,pored energoinvesta(koji je građevinar koliko i npr.dalekovod) ponajbolje,s obzirom na cijenu i "menadžersku pozadinu",u regiji (P/S P/B P/E
0,22 0,44 9,83-dosta govori o cijeni;apsolutno gledano,mogli bi ga svrstati u kategoriju srednje velikih građevinara u užoj okolici,nekakav "al pari" Lavčeviću).Ono što je posebno zanimljivo je da je u repro-lancu sa nexe-grupom potpuno zatvorio krug(od kamena,cementa do reference),a imajući u vidu nexe-ove ambicije i i vrlo izglednu gradnju 5c-ulice te potrebu za izgradnjom raznih oblika infrasrukture u bih,potencijal je više nego očit,a sve to uz gore navedene rato-e;mislim da je pravo pitanje koliko bi bili spremni izdvojiti za ovakav privredni subjekt u lijepoj našoj-mnogo više nego što su dečki sa sase voljni,u svakom slučaju!?Naravno,pitate se u čemu je problem...pa ima priča i svojih negativnosti,prvo,već navedeni problem kao i kod enisr je svakako SASE kao tržište(malo investitora(osim šaćice slovenace- malo "institucije"),malo informacija,3% provizija+transakcijski troškovi prebacivanja novca,inertnost i pomanjkanje strategije BiH vlasti da "unaprijede" gospodarstvo);drugo,od 2002 se ovom dionicom trgovalo manje od 100 dana(što je naravno,i jedan od razloga ovakve cijene)...u svakom slučaju,građevinari na sase su,kada se u obzir uzmu cijene,veličina i perspektiva,najjeftiniji iz branše u cijeloj bašti!?
shichich is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2006., 21:29   #12
Nikolica
ulagač amater

Član od: 19.01.2006.
Prebivalište: na pola puta
Poruka: 421

Citat:
Sasko
kolega seljo, ako ti nije problem, daj uvrsti u gornju tabelu i Lavčević, pa ponovno postaj na forum. hvala unaprijed.
Da li ima mogućnosti da se proširi tablica i s crnogorskim građevinarima. Bio bih jako zahvalan. Vjerojatno ne samo ja .
Old 28.08.2006., 21:29   #13
Bokica
Registrirani korisnik

Član od: 08.10.2005.
Poruka: 154

Evo linkova gde imate osnovne parametre i informacije o najvecim i najpoznatijim putarskim preduzecima u Srbiji:

Putevi Beograd(PZPB)-najvece putarsko preduzece u Srbiji-66mil Eur prihod
http://www.sinteza.net/hov.php?Simbol=PZPB
Putevi Uzice(PUUE)-drugi po velicini putar u Srbiji - 48mil Eur prihod
http://www.sinteza.net/hov.php?Simbol=PUUE
Putevi Nish(PZPN)-konsolidovano najveci putar - 120mil Eur prihod
http://www.sinteza.net/hov.php?Simbol=PZPN
Bokica is offline   Reply With Quote
Old 28.08.2006., 22:25   #14
shichich
Registrirani korisnik

...od oka se čine pristojno vrednovani,a u strukturi imaju dosta institucionalnih igrača,što je i logično;pitanje je tko će tu dizati cijenu!?
Old 28.08.2006., 22:28   #15
Dreamer
Registrirani korisnik

Dreamer's Avatar

Član od: 26.01.2005.
Poruka: 763

Citat:
seljo
Malo sam se potrudio i napravio komparativnu analizu gradjevinara u regiji.
Nadam se da cete pridruziti i dodati nove kompanije iz regije i njihove fundamentalne pokazatelje
Tablica ti je već zastarjela... GP Put o kojemu ste se danas raspričali više nije 5KM već 6,5KM ...+30% na 3500KM prometa...

Shichich, hvala na tablici, ali zašto pri objavi tablica u kojima se računaju parametri ne navedeš tržišnu cijenu pri kojoj su ti brojevi aktualni... dionice skoče 30% gore dolje u danu, pa svi ti brojevi malo vrijede ako se ne zna pri kojoj su cijeni bili kalkulirani.... inače svaka čast na želji da se tablica podijeli sa forumašima
Dreamer is offline   Reply With Quote
Old 29.08.2006., 09:53   #16
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

U trenutku kad je on postao situacija je bila kakvu je naveo. To što onda on (ili možda ti) kupio GPUTR i time zaokružio priču je nebitno. Ona još nije "razigrana". Da je razigrana cijena bi joj bila niža (pogledaj razigranost na FCMLR ili nekim drugim likvidašima). Zar će institucija kupovati 1000KM mjesečno kad toliko ima dnevno bez ikakvog utjecaja na cijenu (vidi pool na npr. JPESR).
Pozdrav,

net

ps: Ti građevinari su građevinari manje od JPESR (ima projektne urede, mašine, svoje građevince i najveću službu za održavanje u BiH. Najveće građ. poduzeće u BiH. Mislim, je DLKV građevina stupova i stupića, ali to radi i elektroprivreda. Ako treba mogu sami počet od sutra i proizvodnju)
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 29.08.2006., 10:39   #17
seljo
Registrirani korisnik

Član od: 03.04.2006.
Poruka: 230

Citat:
netstrider
U trenutku kad je on postao situacija je bila kakvu je naveo. To što onda on (ili možda ti) kupio GPUTR i time zaokružio priču je nebitno. Ona još nije "razigrana". Da je razigrana cijena bi joj bila niža (pogledaj razigranost na FCMLR ili nekim drugim likvidašima). Zar će institucija kupovati 1000KM mjesečno kad toliko ima dnevno bez ikakvog utjecaja na cijenu (vidi pool na npr. JPESR).
Pozdrav,

net

ps: Ti građevinari su građevinari manje od JPESR (ima projektne urede, mašine, svoje građevince i najveću službu za održavanje u BiH. Najveće građ. poduzeće u BiH. Mislim, je DLKV građevina stupova i stupića, ali to radi i elektroprivreda. Ako treba mogu sami počet od sutra i proizvodnju)
Ne razmijem ovaj tvoj komentar oko "razigranosti" mozes li to objasniti?

Niti ne kuzim sto si htio reci sa JPESR. Postani gradjevinari se bave nisko/visoko gradnjom, a ne nikakvim odrzavanjem stupova ili slicno gdje na kraju proizvedu gubitak od 40mln KMa (kao JPESR).

Sto se tice nisko gradnje u BiH fakti su takvi da su glavni igraci GP Put i Asfaltgradnja (plus GP ZGP i djelomicno Hidrogradnja koji stagniraju), da ostvaruju stope rasta prihoda koji su respektabilni; npr. GP Put prihod u 2002 oko 23 mln, u 2005 50 mln, a za 2006 najavljuju 70mln, isto tako Asfaltgradnja 2002 13 mln, a u 2005 30mln; te da su im fundamenti debelo podcijenjeni.
Ne znam da li treba napominjati da slijedi gradnja koridora za kojeg se govorka da ce kostati od Eur 2,5-5 mlrd i da taj koridor sigurno nece graditi JPESR.
seljo is offline   Reply With Quote
Old 29.08.2006., 10:57   #18
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Poolovi koji su razvili veću likvidnost cjenovno su jeftiniji. + su veći i likvidniji.
JPESR ne pravi minus na stupovima koliki na svojoj državi koja je siromašna. Nisu rudari gladni zato jer su gladni nego zato jer moraju kopati ugalj za džabe jer ga nemaju kome prodati. Mislim, još je najbolje RMUBR koji izvozi taj maloprodajni ugalj. Htio sam samo reći da je nefer stavljati taj DLKV obzirom da oni konstruiraju, proizvode i postavljaju stupove. Po tome je i ERNT građevinar. A bome i KOEI. A onda i DDJH (projektira, radi i postavlja (montira) sve živo, od igle do nuklearne lokomotive).
Inače, kad kažete Energoinvest, i dalje nemam pojma što firma sve ima (jesam, bio sam na webu, puno puta čitao članke jer me interesiralo, onako zbog opće kulture, ali činjenica da ima malo više poduzeća koje nose isto ime, pogotovo kad nemam pojma kojih je poduzeća od tih Energoinvest vlasnik mi govori samo da se pazim da ne kupim mačka s vrećom).
A to kako bi radnici to kupili... priče za malu djecu. Odakle njima blizu para? (ako bi se htjelo raditi "po Markoviću", što će onda biti s Babinim buntovnicima, radnicima FDM i FDS,... izbit će građanski rat). A ako bi im se htjelo to dati za jeftine pare (koje oni ni onda nemaju), sumnjam. Ako će im htjeti dati za skupe pare, onaj vicekancelarac Austrije će pisati Hadžipašiću i komegod da su Austrijanci, jel', zainteresirani, i da bi oni, jel'... to kupili,... jel'.
Volio bih da mi netko na temi o SASE pobliže opiše taj Energoinvest. Što sve ima. Što sve može raditi. Ali danas, ne što je mogao prije 15 godina.
Pozdrav,

net
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 29.08.2006., 11:12   #19
shichich
Registrirani korisnik

Citat:
dionice skoče 30% gore dolje u danu
Znaš i sam da je to zbog niskog evolucijskog stadija naših tržišta,a rast od 30% na 3500 KM u poduzeću koje generira 50M KM dobiti ne znači ništa,mislim znači isto kao da je icijena pala 30%....što se tiče tablice stavit ću vam u attach. kad organiziram podatke pa neka si svatko sam mijenja!
Old 29.08.2006., 14:33   #20
hercegovac
Registrirani korisnik

Član od: 05.06.2006.
Poruka: 547
Thumbs up Odgovor na: Gradjevinari u regiji

Izgleda da počinje okrupnjavanje građevinski firmi u bih.
Gp bosna putevi prije desetak dana 29,90 % firme prodato BBM-Operta grupi
I danas 210850 dionica po 8 otišlo (vjerovatno isto bbm grupi samo na drugu osobu-da nebi moralo objavit tender....)
Gp put Sarajevo preuzeli našicecement...
Ostaju još slatki i slobodni Energoinvest, Hidrogradnja, Žgp Sarajevo,.... i par "sitnijih firmica"...zanimljivo će da bude.
hercegovac is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila