Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 13.06.2006., 10:27   #1
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Član od: 13.11.2005.
Poruka: 1.072
Default Albanija

Danas nja vijest:
Albanija potpisala sporazum o SSP-u s Europskom unijom
Albanija je danas u Luxembourgu, nakon više od tri godine pregovaranja, potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom.
Tirana je pregovore o SSP-u započela u siječnju 2003. godine, a zaključila u veljači ove godine kada je sporazum parafiran. Sporazum je potpisao albanski premijer Sali Berisha i 25 ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a. Sporazum o stabilizacjii i pridruživanju nova je generacija sporazuma koje je EU namijenila za pet zemalja zapadnog Balkana, a njegovo zaključivanje predstavlja prvi formalni korak na putu prema članstvu u EU-u. Nakon potpisivanja slijedi proces ratifikacije u svih 25 zemalja članica da bi sporazum mogao stupiti na snagu. Hrvatska i Makedonija su te sporazume zaključile 2001. godine, Bosna i Hercegovina još pregovora, dok su sa Srbijom pregovori prekinuti zbog nedovoljne suradnje s Haškim sudom. Crna Gora očekuje da će uskoro, kao samostalna država, moći nastaviti pregovore. "Današnji datum je od velike važnosti za povijest Albanaca", izjavio je premijer Sali Berisha, dodajući da to predstavlja korak prema "ispunjenju sna Albanaca" da se vrate u Europu nakon dugotrajne izolacije.
EU je sa svoje strane pozvala Albaniju da nastavi s reformama i pojača napore na brojnim područjima poput slobode medija, ubrzanja postupka vraćanja i nadoknade oduzete imovine, jačanje javne administracije, te zaštite manjina.
(Hina)

Da li neko zna sta se kod njih radi po pitanju privatizacije ?
Nasao sam sajt njihove berze http://www.tse.com.al/english/ ali tu nema skoro nikakvih informacija.
Da li je neko vise upucen u trgovanje u ovoj zemlji?
boriss_com is offline   Reply With Quote
Old 13.06.2006., 15:51   #2
jan
Registrirani korisnik

Član od: 22.01.2005.
Poruka: 15
Default Odgovor na: Albanija ?!

http://www.tse.com.al/english/
jan is offline   Reply With Quote
Old 13.06.2006., 16:26   #3
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Default Odgovor na: Albanija

Kao sto rekoh i navedoh imam taj sajt ali je oskudan u informacijama, pa ako imas nesto poblize OK, ako ne taj link vec imam !
Old 13.06.2006., 17:13   #4
Jaja
Registrirani korisnik

Član od: 27.07.2004.
Poruka: 67

U Albaniji je bila privatizacija i dva strana fonda su skupila skoro sve vaučere od raje, te su onda nestali. Nakon toga privatizacija je poništena.
Očekuje se da će uskoro privatzacija biti ponovno, te se mnogi fondovi pripremaju tamo napraviti pifove. Trgovanja još nema, a kad počne biti će ludilo
Jaja is offline   Reply With Quote
Old 13.06.2006., 17:29   #5
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Sta je tamo interesantno za kupnju ?
Kakve su gospodarske prilike ?
Kakvi su zakonski okviri ?
Opcenito ako moze malo vise o ukupnom ambijentu.
Old 13.06.2006., 17:39   #6
Jaja
Registrirani korisnik

Član od: 27.07.2004.
Poruka: 67

Dakle, tek će biti interesantno. Jel znaš tko je drugo najveće gradilište u Europi? Tirana.
Turizam je već napadnut, strani investitori kupuju cijela sela uz more.
Pretpostavljam da će zakoni biti kombinacija našeg i turskog utjecaja.
Naravno, daleko od toga da je tamo super, ali više nisu predmet opće sprdnje i mislim da će biti interesantnih prilika za zaraditi.
Osim turizma, mislim da će dobro poslovati i građevinske firme i sve što je povezano s lukama, zbog njihovog geografskog položaja
Jaja is offline   Reply With Quote
Old 13.06.2006., 17:49   #7
bogec
Registrirani korisnik

Član od: 14.11.2005.
Poruka: 42

i meni se albanije u zadnje vrijeme vrti po glavi a totalni sam laik sto se tice situacije tamo
jel oni uopce imaju brokerske kuce?

slazem se za turizam, gradjevinu itd, samo gdje opce naci ikakve informacije o bilo kakvim tvrtkama
evo malo opcenito

http://www.bankofalbania.org/
http://www.albania-hotel.com/
bogec is offline   Reply With Quote
Old 13.06.2006., 17:56   #8
seljo
Registrirani korisnik

Član od: 03.04.2006.
Poruka: 230

Burza je bila aktivna ali se onda ugasila. Trenutno je Albanija jedna od rijetkih europskih drzava koja nema "aktivnu" burzu.

Sto se tice ulaganja tako da netko kupuje cijela sela i slicno mislim da su to isprazne price jer gotovo nema opcine koja ima sredjene zemljisne knjige.
Preporucam WB country reporte za nadobudne.
seljo is offline   Reply With Quote
Old 14.06.2006., 22:19   #9
carlo gambino
Registrirani korisnik

carlo gambino's Avatar

Član od: 08.06.2006.
Poruka: 188

http://www.asc.gov.al/tiranastock.html
Old 18.08.2006., 05:04   #10
noe
Registrirani korisnik

noe's Avatar

Član od: 01.07.2004.
Poruka: 839

Albanija strancima nudi kvadrat zemljišta za 1 euro
Albanski premijer Sali Beriša najavio je plan po kojem će ta zemlja nuditi kupnju državnog zemljišta inozemnim ulagačima po cijeni od jednog eura za četvorni metar. "Inicijativa pod nazivom 'Albanija za jedan euro' usmjerena je na privlačenje inozemnih ulaganja u sklopu našeg nastojanja da zemlju izvučemo iz siromaštva i približimo Europi", kazao je Beriša na sastanku svojeg kabineta. "Pretvoriti Albaniju u zemlju privlačnu za inozemne ulagače jest težak, ali ne i nemoguć zadatak", dodao je on.
Albanija taj cilj, istaknuo je, može ostvariti samo tako da inozemnim ulagačima ponudi vrlo niske cijene i višu kvalitetu u usporedbi s drugim zemljama u regiji. U sklopu toga plana albanska vlada predviđa prodaju državnog zemljišta za jedan euro po četvornom metru te uvođenje porezne i gospodarske politike za privlačenje ulagača.
(Hina)

Poslovni Dnevnik, 18.08.2006.
noe is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila