Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > BiH > BLSE

Odgovor

Opcije na temi
Old 07.02.2019., 13:01   #2131
energ-tel
Registrirani korisnik

Član od: 23.11.2005.
Poruka: 107
Default Odgovor na: Elektroprivreda RS-sva preduzeća

Citat:
krvopija View Post
Ova cijela situacija je meni skroz cudna
Meni je sasvim logična. Više ću napisati za koji dan.
energ-tel is offline   Reply With Quote
Old 07.02.2019., 13:04   #2132
bubba-san
Registrirani korisnik

Član od: 26.05.2009.
Poruka: 102

Citat:
krvopija View Post
Ne znam točno na što ciljaš?
otprilike na ovo...

Trebamo biti svjesni da su cijene akcija iz sistema ERS, uprkos ogromnom rastu, u nekim slučajevima još uvijek na svega tri odsto od njihove knjigovodstvene vrijednosti ili na oko dva odsto od njihove vrijednosti iz 2007. godine“, navodi Vengust.
bubba-san is offline   Reply With Quote
Old 07.02.2019., 13:27   #2133
pikibu
Registrirani korisnik

Član od: 23.02.2009.
Poruka: 288

Kako misliš Energo-tel... Daj nam sad koju pametnu, a ne za koji dan...Sta ti je logicno
pikibu is offline   Reply With Quote
Old 07.02.2019., 14:35   #2134
salenacionale
Registrirani korisnik

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 983

I meni je ova situacija sasvim logična. Na ERS su svi bili zaboravili, a to je jedini preostali i najveći resurs. LJUB pokušavaju prodati godinama, a da se dobije iznos koji nije dovoljan ni za isplatu penzija jedan mjesec...

Situacija je ukratko ovakva: Državna kasa je prazna, dugovi ogromni, mogućnost zaduživanja ograničena i iscrpljena... Jedina slamka spasa - prodaja ERS.
Da bi se ERS prodala, mora se reorganizovati, treba joj investicija, remont postojećih kapaciteta, povećanje cijena (prilagođavanje evropskim) itd.
Reorganizacija bi povukla i otkup od nesaglasnih, a u konačnici i prinudni otkup od svih preostalih akcionara. Za to treba mnogo novca, oko 700 mil KM, pa se razmatraju mogućnosti kako to sprovesti u djelo.
Prodaja ERS bi, osim punjenja budžeta i vraćanja dugova, omogućila još ponešto pod plaštom stranih investicija, ali to nije sad tema

Dakle, donošenjem zaključka na Upravi ERS o reorganizaciji i otkupu od nesaglasnih, a zatim i izjavi resornog ministra, kola su se zakotrljala. Ljudi su shvatili da je kapitalizacija ERS manja od 100 mil KM, a BV 3,5 mlrd KM i nastao je stampedo. Shvatili su i da ovim planovima o prodaji ERS mali akcionari mogu biti prepreka i da bi eventualnim tužbama bi mogli osporiti i "upropastiti" cijeli posao, tako da će biti istisnuti.

Cijene su najviše rasle na onim HoV koje su bile "najdalje" od BV. Ako bi reper za ravnotežnu cijenu tražili u onoj koja je stabilna i najbliža BV (HEDR), onda vidimo da bi HETR i HELV mogli do 0,5 KM, a terme i distribucije bar do iznosa koje sam naveo ranije. A i te cijene su izuzetno povoljne iz perspektive otkupa od nesaglasnih.

Na moju žalost, previše sam bio izložen OIF-ima i otkupu da bi pravovremeno reagovao na ERS, ali sve je škola
salenacionale is offline   Reply With Quote
Old 07.02.2019., 22:11   #2135
pikibu
Registrirani korisnik

Izaslo je u TOP 10 ko je kupovao i prodavao, prodavao je većinom mr. Topić a kupovali su većinom strani drzavljani a prednjaci mr. Lozina, dosta akcija je u rukama stranih drzavljana. Sad da li je to povratak stranaca na nase trziste, to znaci da bi cijena mogla jos da ide puno gore. Ima dosta novih akcionara koji su upisani u vlasnistvo prosle sedmice, a nisu bili prije akcionari. A i kupovnih naloga ima podosta.
Uskaci salenacionale... kupuj, jos nije cijena visoka. I pitanje sto ovaj Topic prodaje, on je i pre stalno kupovao, i prodavao. A ovaj Lozina samo kupuje...
Old 08.02.2019., 00:39   #2136
mendo
Registrirani korisnik

Član od: 02.12.2006.
Poruka: 87

Citat:
pikibu View Post
Izaslo je u TOP 10 ko je kupovao i prodavao, prodavao je većinom mr. Topić a kupovali su većinom strani drzavljani a prednjaci mr. Lozina, dosta akcija je u rukama stranih drzavljana. Sad da li je to povratak stranaca na nase trziste, to znaci da bi cijena mogla jos da ide puno gore. Ima dosta novih akcionara koji su upisani u vlasnistvo prosle sedmice, a nisu bili prije akcionari. A i kupovnih naloga ima podosta.
Uskaci salenacionale... kupuj, jos nije cijena visoka. I pitanje sto ovaj Topic prodaje, on je i pre stalno kupovao, i prodavao. A ovaj Lozina samo kupuje...
da li je to ovaj?
http://www.poslovna.hr/lite/promajna...ookieSupport=1
mendo is offline   Reply With Quote
Old 08.02.2019., 00:40   #2137
mendo
Registrirani korisnik

Član od: 02.12.2006.
Poruka: 87

te https://www.fininfo.hr/Poduzece/Preg...etaljno/209344
mendo is offline   Reply With Quote
Old 08.02.2019., 08:12   #2138
pikibu
Registrirani korisnik

Ma htio sam ti reci da je strani kapital dosao. nije bitno ko je taj lik, kad dodje strani kapital onda cijena ode gore. Domaci ljudi nisu toliko obrazovani u ovo, i oni bas ne vjeruju da tu ima uspjeha i ne ulazu novac. Ima ovo veliki potencijal ali ko zna...
Old 09.02.2019., 13:53   #2139
pikibu
Registrirani korisnik

Sta misle ostali koliko ovo može ici gore, da li se isplati kupovati. Hoće li biti otkup. Kad će biti reorganizacija. TRžisna je 15 puta manja od knjigovodstvene. Ima li ikakvih info o reorganizaciji, na koji način će se to izvesti.
Old 09.02.2019., 18:16   #2140
energ-tel
Registrirani korisnik

Član od: 23.11.2005.
Poruka: 107

Citat:
pikibu View Post
Sta misle ostali koliko ovo može ici gore, da li se isplati kupovati.
Nakon što su neke akcije iz ERS-a odradile ~300% naivno i javno se pitaš da li se isplati kupovati? Oni koji misle prodavati dati će te preporuku za kupnju i obrnuto. U svakoj trgovini nekome je to prilika za ući a nekome za izaći
Po meni se isplati kupovati ali nikako ako misliš u „dva dana ući i zaraditi 40%“. U sljedećem postu ću biti detaljniji.

Za početak evo trenutnog pregleda Price/Book % (postotni odnos tržišne i knjigovodstvene cijene):
RiTE Gacko RITE…………….…….6,48 %
RiTE Ugljevik RTEU………………..5,57 %
Hidroelektrana Drina HRDR…..21,08 %
Hidroelektrana Treb. HETR…..15,41 %
El.distr. Pale EDPL………………..10,09 %
El.distr. Bjeljina ELBJ………….….8,99 %
El-k. Banja L. EKBL………………..8,67 %
El. Hercegovina EKHC……….….14,62 %
El. Doboj ELDO…………………..….6,11 %
Elektroprivreda FBiH JPESR…..13,74 %
Elktroprivreda HZHB JPEMR....21,13 %
energ-tel is offline   Reply With Quote