Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > BiH > BLSE

Odgovor

Opcije na temi
Old 30.04.2005., 22:10   #1
Samuraj
Registrirani korisnik

Član od: 30.04.2005.
Poruka: 4
Default BIH Republika Srpska IF-ovi

Pozdrav !

Kakvo misljenje imate o PIF-ovima u RS.
1.Koji PIF je po vama najbolja kupovina ?
2.Sta se moze ocekivati u periodu 1-2 godine ?

Hvala
Samuraj is offline   Reply With Quote
Old 04.05.2005., 09:20   #2
verakis
Registrirani korisnik

Član od: 21.01.2005.
Poruka: 271
Default Odgovor na: BIH Republika Srpska PIF-ovi

Mislim da je za sada najbolja kupovina onih pifova u RS, koje imaju u portfelju najviše Elektroprivrede i Telekoma.
verakis is offline   Reply With Quote
Old 04.05.2005., 11:00   #3
risko
Registrirani korisnik

risko's Avatar

Član od: 27.01.2005.
Poruka: 188

Po kratkom pregledu čini mi se da imaju svi Pif-ovi najviše raznih elektroprivrednih preduzeča (JMDP Elektroprivreda RS, a pomalo i Telekoma. Verakis, zašto misliš da su najbolji ti Pif-ovi? A kako ocenjuješ pravo vrijednost elektroprivrednih preduzeča u RS pa i u FBiH?
risko is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2005., 13:28   #4
salenacionale
Registrirani korisnik

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 983

Citat:
Samuraj
Pozdrav !

Hvala
Posto sam ja iz Banjaluke nekako je logicno da najvise trgujem na lokalnoj berzi, mogu da kazem da poznajem i dosta brokera i ljudi koji su u tim vodama
Samuraj, javi se pa cu ti poslati jednu moju analizu vrijednosti nasih PIF-ova, a ti sam izvedi zakljucke
Generalno mislim da je dobro igrati na fondove (ako imas vise para) cak i na index FIRS, a pojedinacno moj je favorit Balkan fond koji ima jednostavan za analizu ali kvalitetan portfelj. Posto je sad trziste u recesiji, dobro je kupovati, a sve sto kupis ispod 5 KM po akciji ovog fonda budi prezadovoljan
Necu se sad "bacati" u neke dublje analize, pa se javi ako te zanima BL berza
Trenutno ima nekih zakazanih skupstina akcionara i raspodjela dobiti gdje se lako moze upasti i dobiti dividenda za 2004 jer su na strani ponude najcesce finansijski nepismeni ljudi, koji su gledaju da se rijese akcija koje imaju..
Pozdrav
salenacionale is offline   Reply With Quote
Old 23.06.2005., 16:49   #5
Sharemax
Registrirani korisnik

Član od: 24.12.2004.
Poruka: 200

Citat:
Samuraj
Pozdrav !

Hvala
Najbolji PIFovi:
1. Euroinvestment (ogroman udio Elektroprivrede u portfelju, isto nešto Telekoma, dosta mali dio ostalih poduzeća)
2. Zepter (najlikvidniji, dosta Telekoma u portfelju, isto nešto Elektroprivrede)
3. Balkan Invest

Očekivanja za period 1-2 godine: uz sadašnji stupanj politićke stabilnosti tečaji će ostat barem na ovim razinama, mada je uz sadašnju potcijenjenost realnije očekivati snažan rast, pogotovo kad Elektroprivreda dodje na burzu (što je samo pitanje vremena).
Sharemax is offline   Reply With Quote
Old 26.08.2005., 11:43   #6
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.624

Napravio sam analizu vrijednosti PIF-ova i došao do interesantnog zaključka. Trenutna cijena je 20 % plus, minus realne vrijednosti.
Jedino odskaču Aktiva, Balkan i Euroinvestment koji vrijede 40 % više od trenutne cijene, što baš i nije neka preporuka za kupnju, jer ima dionica koje vrijede i 400 % više.
Sve u svemu, zbog likvidnosti i disperzije, nije loše uzeti neki PIF, ali da će mo se obogatiti na njima, teško.
Old 26.08.2005., 12:10   #7
verakis
Registrirani korisnik

Član od: 21.01.2005.
Poruka: 271

Citat:
Jumbo
Napravio sam analizu vrijednosti PIF-ova i došao do interesantnog zaključka. Trenutna cijena je 20 % plus, minus realne vrijednosti.
Jedino odskaču Aktiva, Balkan i Euroinvestment koji vrijede 40 % više od trenutne cijene, što baš i nije neka preporuka za kupnju, jer ima dionica koje vrijede i 400 % više.
Sve u svemu, zbog likvidnosti i disperzije, nije loše uzeti neki PIF, ali da će mo se obogatiti na njima, teško.
Možeš li malo egzaktnije objasniti ovo tvoje preračunavanje? Iz tvoga pisanja baš ništa ne razumijem - stavi konkretne brojke
verakis is offline   Reply With Quote
Old 27.08.2005., 18:10   #8
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.624

Dat ću ti jedan primjer:
Za PIF VIB vrijednost likvidnih i polulikvidnih dionica + diskontirana vrijednost Elektroprivrede je 4,5, a trenutna cijena je 4,7.

U procijenjenu vrijednost su išle sve dionice kojima se trguje na burzi + vrijednost Elektroprivrede i to 50 % nominale za hidroelektrane i 20 % za termoelektrane.

Procijena je dosta konzervativna i prostora za rast ima, kako će rasti kompletno tržište i kako će se zaoštriti borba za vlasništvo nad PIF-ovima, ali trenutna cijena je približna trenutnoj vrijednosti.
Old 22.01.2006., 22:17   #9
energ-tel
Registrirani korisnik

Član od: 23.11.2005.
Poruka: 107

Citat:
Sharemax
Najbolji PIFovi:
1. Euroinvestment (ogroman udio Elektroprivrede u portfelju, isto nešto Telekoma, dosta mali dio ostalih poduzeća)
Slazem se Sharemaxom, zato sam ga i kupovao.
Zadnja "slovenska" procjena pifova u RS (od prije nekoliko dana), vidi attachment
Priloženi dokument (samo za registrirane korisnike)
File Type: pdf pif-RS.pdf (55,7 KB, otvoreno 127 puta)
energ-tel is offline   Reply With Quote
Old 22.01.2006., 22:31   #10
bob rock
Registrirani korisnik

Član od: 26.12.2004.
Poruka: 529

Zbog nedostatka kvalitetnih podataka teško je napraviti i približnu procjenu Elektroprivreda. Zato je teško odrediti i sadašnju točnu vrijednost PIFova. Jumbo, mislim da si prilično oprezno procjenio Elektroprivrede, ali bolje tako nego obrnuto.
bob rock is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila