Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Gospodarstvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 30.08.2018., 23:53   #31
matematic
since 08.08.2003.

Član od: 13.05.2005.
Poruka: 982
Default Odgovor na: EU - Pretpristupni fondovi

Citat:
go View Post
Postoji i neka minimalna kvaliteta koju treba zadovoljiti na tom natječaju...
E naceo si pravu temu - kvaliteta prijavljenog projekta. Pravo pitanje je tko ocjenjuje tu kvalitetu?
(Pri tome ovaj natjecaj je nebitan jer su sredstva po projektu smijesna i firmama ne mogu pomaknuti iglu u pravom smjeru).

Kao netko ciji projekt je dobio grant direktno iz EU (horizon2020), koji je, sada skoro u proslom zivotu, kao konzultant sudjelovao na projektima uspjesno prijavljenima u okviru sapard i ipard programa i koji je imao tu nesrecu da se prijavljivao na neke natjecaje MINGOa mogu kazati da su kljuc ljudi koji odredjuju alokaciju po zaprimljenim projektima/prijavama.

Mi ovdje bi to trebali lako razumjeti, ljudi koji ocjenjuju prijave su kljucni dio procesa, oni su prakticno fond manageri odnosno alokatori kapitala. Prvo cast iznimkama, ali blago receno, taj dio ne funkcionira pogotovo u predmetnom ministarstvu. IMHO

(Necu sad ovdje spominjati da bi sve te EU fondove zapravo trebalo ukinuti i prebaciti sredstva u neke druge stimulacije..trasparentnije i korisnije za poduzetnike i drustvo...ali duga tema).
Old 31.08.2018., 08:34   #32
bluechip
Registrirani korisnik

bluechip's Avatar

Član od: 10.06.2005.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 487

Odlican clanak
https://mreza.bug.hr/kolumna-najbrzi...-relativnosti/

Kompletna vojska uhljeba po raznim ministarstvima, uredima i agencijama svakog desetog u mjesecu treba zaigrati najbrži prst za plaću. 25% najbržih i najsretnijih dobiti će plaću, a ostalima više sreće sljedeći mjesec. Istovremeno, 120 tisuća malih i srednjih poduzeća bi također mogli zaigrati najbrži prst, pa bi 25% onih najsporijih taj mjesec uplatili u proračun poreze i doprinose, a ostali prst u nos i fućka nam se živo. Ili ako se uhljebima ne sviđa ovakva igra, druga opcija je uvijek da zaigraju najbrži prst za fotelju, svaki mjesec 25% najsporijih dobije šut nogom u guzicu kao poticaj prema naprijed, pa neka se na slobodnom tržištu snalaze za posao i plaću, navodno ima puno otvorenih radnih mjesta u Njemačkoj i Irskoj
Old 02.09.2018., 12:31   #33
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 842

Citat:
matematic View Post
(Pri tome ovaj natjecaj je nebitan jer su sredstva po projektu smijesna i firmama ne mogu pomaknuti iglu u pravom smjeru).
Ovisi koliko su velike firme. Mogli su spustiti gornju granicu, pa bi bilo sredstava za više projekata i ne bi nastala takva frka.

Osim toga dizanje granice za direktnu pogodbu na 150000 kn je sigurno jako povećalo broj zainteresiranih.

Citat:
matematic View Post
Kao netko ciji projekt je dobio grant direktno iz EU (horizon2020), koji je, sada skoro u proslom zivotu, kao konzultant sudjelovao na projektima uspjesno prijavljenima u okviru sapard i ipard programa i
Svaka čast!

Citat:
matematic View Post
koji je imao tu nesrecu da se prijavljivao na neke natjecaje MINGOa
Baš mi je žao. Moje iskustvo s MINGO natječajima je vrlo pozitivno.
Što je bila nesreća?

Citat:
matematic View Post
mogu kazati da su kljuc ljudi koji odredjuju alokaciju po zaprimljenim projektima/prijavama.
Ključno je eliminirati da o nečemu odlučuje pojedinac.

Citat:
matematic View Post
ljudi koji ocjenjuju prijave su kljucni dio procesa, oni su prakticno fond manageri odnosno alokatori kapitala. Prvo cast iznimkama, ali blago receno, taj dio ne funkcionira pogotovo u predmetnom ministarstvu. IMHO
Slažem se ali jednako tako je bitan i sustav. Nemam informacija za konkretno ministarstvo, ali iz mojih iskustava na ocjenjivanju nekih BICRO i Eureka Eurostars projekata sustav služi da ispegla neodgovarajuće ocjene. Konkretno, na BICRO se je više ocjenjivača moralo uskladiti ako su za pojedinu stavku dali ocjene koje se razlikuju za 2 ili više.
Sa više ocjenjivača smanjuje se i mogućnost manipulacije.

Citat:
matematic View Post
(Necu sad ovdje spominjati da bi sve te EU fondove zapravo trebalo ukinuti i prebaciti sredstva u neke druge stimulacije..trasparentnije i korisnije za poduzetnike i drustvo...ali duga tema).
+1
go is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila