Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Gospodarstvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 24.04.2020., 21:40   #81
bluechip
Registrirani korisnik

bluechip's Avatar

Član od: 10.06.2005.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 642
Default Odgovor na: VAŽNO za sve iz privatnog sektora (i državu)

Citat:
Jumbo View Post
Čekaj, jesi ti bio prisutan od kad je krenulo ovo s koronom?

Kojih 90 % ispod glave? Pa 99 % će napraviti ono što mediji i/ili vladajući nametnu.
Osim što mediji nekog vladajućeg "razotkriju" jer je zasmetao nekom drugom vladajućem, jesi ikad čuo u medijima ili od vladajućih da treba biti pošten, vrijedan, skroman?

Osim što je takvo ponašanje nepodobno i smatra se da se tako ponašaju samo totalni idioti, čudi me da se takvi pojedinci ne odstranjuju iz društva, jer postoji opasnost (realno, jako mala) da zatruju naš sistem života.

Svojevremeno sam pisao da Hrvatska, kao država stoji na temeljima mita i korupcije i ako to dvoje izvučeš nestat će i države.
U međuvremenu sam promjenio mišljenje i mislim da moderni Hrvat (naravno i bilo koja druga nacionalnost sa ovih prostora) ima čvrsto uporište u mitu i korupciji. Da to izvučeš iz njega, prestao bi postojati kao jedinka.

Mislim ljudima čudno zvuči kad Juričan kaže: Nije korupcija problem, nego rješenje. To je ovog časa stvarno tako. Probaj zamisliti i jednu aktivnost u Hrvatskoj, koju možeš napraviti bez mita, korupcije, prevare, laž i sl.

Teoretski se možemo zalagati da se sve iskorijeni iz baze, ali osim što je to prazni populizam, realne osnove ne da ne postoji, nego je to ovog časa i vrlo opasno.

Probaj stati sa strane i gledati na nas kao društvo. Stvarno je sve drugačije od onog što vidiš, kad gledaš iz mase.
A ovih 90% sustava ispod glave sam se referirao na sve one birokrate ispod povrsine koji nemaju svoj stav, koji progledaju kroz nepravilnost zbog svoje sitne pohlepe i tako ne-eksponirani hrane taj trulez i vise nego ekipa na povrsini jer su takvi u sjeni dugorocno daleko opasniji. A funkcioniraju pod motom “nista ja ne znam” i “takav je zakon” osim kad je dzepek u pitanju. Njihov.
Old 25.04.2020., 07:48   #82
matematic
since 08.08.2003.

Član od: 13.05.2005.
Poruka: 1.025

Mnogo nas koji nismo u krugu odabranih ili odabranom krugu mesetara opcim dobrom i koji vidimo, zudimo i sanjamo jednu drugaciju i bolju Hrvatsku pitamo se - kvragu zasto ide ovako ukrivo?
Odgovor je sigurno slojevit ali mozda povijest moze ponuditi neke teze. Jedna od uvjerljivijih iznesena je u uratku na donjem linku, autori su pokusali ponuditi i svoju viziju izlaza iz zacaranog kruga stagnacije ili propadanja. Na tragu je ovog sto blue pise, narod je izvor i rjesenje problema. Trebamo katalizator.
https://www.amazon.com/Why-Nations-F.../dp/0307719227
Old 25.04.2020., 19:37   #83
bluechip
Registrirani korisnik

bluechip's Avatar

Član od: 10.06.2005.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 642

Hvala matematic! Ovo izgleda kao sjajna preporuka! Naručujem svakako.
Old 26.04.2020., 11:36   #84
matematic
since 08.08.2003.

Dugo sam tragao za nekim uvjerljivim naslovom na temu zasto su neke nacije uspjesnije od drugih. Citao sam i Diamonda i jos ponesto ali sve te teze su mi zvucale poluvjerljivo - zemljopisni polozaj, klima, okolnosti i sl - jednostavno previse puta ih je stvarnost demantirala.
Acemoglu i Robinson su mi prvi put iznijeli vrlo uvjerljive teze i argumente koje mogu gotovo u cijelosti prihvatiti. Diamond ih je gadno napao ali cini mi se vise iz pozicije ega, ako se dobro sjecam, nego nekim snaznim argumentima.
Vjerojatno i njihova teorija ima pokoju manu ali za sad mi ostaje najuvjerljivija.
Old 26.04.2020., 12:17   #85
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 1.062

A https://en.wikipedia.org/wiki/The_Wealth_of_Nations ?
go is offline   Reply With Quote
Old 26.04.2020., 13:11   #86
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 7.021

Citat:
matematic View Post
Dugo sam tragao za nekim uvjerljivim naslovom na temu zasto su neke nacije uspjesnije od drugih. Citao sam i Diamonda i jos ponesto ali sve te teze su mi zvucale poluvjerljivo - zemljopisni polozaj, klima, okolnosti i sl - jednostavno previse puta ih je stvarnost demantirala.
Acemoglu i Robinson su mi prvi put iznijeli vrlo uvjerljive teze i argumente koje mogu gotovo u cijelosti prihvatiti. Diamond ih je gadno napao ali cini mi se vise iz pozicije ega, ako se dobro sjecam, nego nekim snaznim argumentima.
Vjerojatno i njihova teorija ima pokoju manu ali za sad mi ostaje najuvjerljivija.
Ništa od toga nisam čitao, a bogami ni tragao, ali mi zdrav razum kaže ovo:

Ljudi koji žive u hladnijem području:

1. moraju imati grijanje dobar dio godine
2. moraju se toplo obući
3. moraju se više pomučiti za hranu, jer tamo hrana puno slabije uspijeva, nego u toplijem (naravno ne u pustinji)
4. uvjeti za rad su bolji, jer kad je hladno, radom se ugriješ

Ljudi koji žive u toplijem području:

1. ne moraju se brinuti za grijanje i toplu odjeću (bar ni približno kao sjevernjaci)
2. u pravilu puno jednostavnije dolaze do hrane
3. zbog vrućina (i vlage) rad je moguć samo u hladnijem dijelu godine ili rano ujutro i navečer

Iz tih zdravorazumskih razmišljanja sam izvukao zaključak, da sjevernjaci moraju raditi više, ako hoće preživjeti.....i tako generacijama, normalno da su postali daleko vrijedniji od južnjaka.
Nije tu samo rad, nego i razmišljanje, snalaženje i ostalo....jednom rječju uspješnost.

Zašto ipak nisu svi sjevernjaci super uspješni? Pa jednostavno zato što su na tim područjima jako rijetko naseljeni i/ili ih je politički sustav onemogućio u uspjehu.

Mislim može se sad još to rastezati, ali generalno, tko je prisiljen raditi da bi preživio sigurno će biti uspješniji od onog kome je priroda omogućila lagodniji život.

Nije mi dao vrag mira pa sam pročitao sažetak:
https://ba.voanews.com/a/zasto-nacij...n/1504730.html

Ima tu pametnih stvari, ali i dobrih promašaja. Naravno najveći je ne objašnjavanje zašto institucije sjevernih država su u pravilu OK, a južnih ne.
Nisam znao za Botsvanu, ali uvijek postoje iznimke, koje samo potvrđuju pravilo.
Old 26.04.2020., 14:57   #87
matematic
since 08.08.2003.

Da super napomena, imam doma jednog doktora ekonomije (nije hr ni regionalni doktorat), koji je recimo upoznat sa temom. Slozili smo se da je Smith apsolutni genijalac pogotovo kad uzmes u obzir kad je pisao.
Vjerojatno je i Diamond genije ali ja bi to nekako pojednostavljeno rekao da je Acemoglu dao jednu novu dimenziju i dubinu dosadasnjim radovima na neke se nadogradjuje a neke dijelom razgradjuje. To je prirodno.

@Jumbo popijemo pivo jednom ne zamaraj se s tim marginalcima
Old 07.05.2020., 11:44   #88
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 7.021

Moraću si dodjeliti neku nagradu za ekonomiju....makar Nobelovu

Dakle problem sa CRO karticama i imozitetom između javnog i privatnog sektora ja rješavam jednim potezom pera:

“Pitanje kartice se svodi na pitanje tko će u ovoj gospodarskoj situaciji moći isplaćivati regres za godišnji odmor? To će biti jedino javni sektor, a već sad postoji animozitet između javnog i privatnog sektora, koji nedvojbeno trpi velike posljedice krize i u kojem su izgledna smanjivanja plaće, a otpuštanja su već veliki realitet. To će produbiti razlike između onih koji rade u javnom i privatnom sektoru, a to je u demokraciji i kapitalizmu politički neodrživo."

Znate odgovor na gornji problem?

Pazite, kako to ja rješavam. Kad već vlada isplaćuje privatnom sektoru potporu za održanje radnih mjesta, sve što treba, produžit ju još 3 mjeseca....to već ionako traže iz turizma i........isplatiti regres privatnom sektoru.

Pa kad već bacaju novac na neunčikoviti javni sektor toliko godina, šta im fali dati i privatnom sektoru lovu.

I sve smo riješili. Cro kartice, koje su promovirali, bit će pune para i njihov eksperiment će biti fenomenalno uspješan. Privatni sektor se više neće sprdati sa javnim sektorom, jer će biti na istim jaslama....
sad sam skužio koliko je to genijalna ideja. Nastavkom financiranja privatnog sektora, nedvojbeno će doći do smanjenja javnog sektora, jer će ljudima biti svejedno gdje rade, a bar neće morati podmićivati, kumiti i moliti za mjesto u javnom sektoru.

Znači vlada ne samo da će pobrati lovorike za bilo koju mjeru, koju donesu.....ako je oni plate, nego će čak smanjiti broj zaposlenih u javnom sektoru, bez opasnosti da izgubi izbore.

Mariću, Plenkoviću, kad god vam zatreba savjet, možete računati na mene....svejedno mi je da li ćete me platiti kao zaposlenika nekog ministarstva ili mi dati potporu, kao privatniku.
Old 07.05.2020., 11:51   #89
analiza
Registrirani korisnik

Član od: 13.02.2006.
Poruka: 7.858

Da, ali si zaboravio jednu stvar...ako CRO kartica služi za plaćanje usluga u ugostiteljstvu, turizmu...onda ako i isplati država samo javnom sektoru, isti će potrošiti u privatnom sektoru jer nema drugog izbora....neće ići sredstva za namirenje minusa po tekućem računu i slično...opet imaš win win situaciju...

"i krivi vlak ponekad može odvesti do prave stanice"

http://www.mojnovac.net/forumi/showt...962#post464962
analiza is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila