Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet

Odgovor

Opcije na temi
Old 21.05.2012., 15:58   #11
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460
Default Odgovor na: Europska/svjetska kriza - nastavak 2012

Citat:
uskok View Post
Usporedite grafove. Jeli cijena zlata funkcija dolara ili funkcija (ne)povjerenja u svjetske valute

Cijena ljudske gluposti koja procjenjuje vrijednost svega ostalog vezuci je uz prirodni element. (!!!)
axy is offline   Reply With Quote
Old 21.05.2012., 16:02   #12
geene
Registrirani korisnik

geene's Avatar

Član od: 18.07.2005.
Prebivalište: Penthouse apartment
Poruka: 4.710

Apsolutno točno.
Iz ekstrema u ekstrem.
A man cannot serve two masters," and the tape is a tyrant. He cannot study this art from the far end of a telephone wire. He should spend twenty-seven hours a week or more at a ticker, and many more hours away from it studying his mistakes and finding the "why" of his losses.
geene is offline   Reply With Quote
Old 22.05.2012., 02:59   #13
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Član od: 27.10.2003.
Prebivalište: Tu i tam.
Poruka: 6.165

Citat:
axy View Post
Cijena ljudske gluposti koja procjenjuje vrijednost svega ostalog vezuci je uz prirodni element. (!!!)
Nitko ne procjenjuje "sve ostalo" uz "prirodni element", kao sto ti imputiras, nego samo novac s novcem. Jedino o cemu mozemo diskutirati u ovom slucaju je dali je korelacija slucajna ili je u pitanju uzrocno posljedicna veza.
Old 22.05.2012., 09:15   #14
axy
Registered User

axy's Avatar

Citat:
uskok View Post
Nitko ne procjenjuje "sve ostalo" uz "prirodni element", kao sto ti imputiras, nego samo novac s novcem. Jedino o cemu mozemo diskutirati u ovom slucaju je dali je korelacija slucajna ili je u pitanju uzrocno posljedicna veza.
Zlato nije novac otkako zlatni novcici nisu sredstvo robno-novcanog placanja.
Old 28.05.2012., 14:05   #15
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Citat:
axy View Post
Zlato nije nacionalna valuta ali je novac jer se njime moze platiti roba ili usluga. Iako novac, niti jedna nacionalna valuta nije univerzalno sredstvo placanja pa tako i americkim dolarom nemozes platiti kavu u Hrvatskoj kao ni zlatom ako ga prethodno ne promjenis u domacu valutu.

Ja sam osobno platio robu (rukotvorine iz Afrike) zlatom preko svog racuna u Gold Money, isto tako mogu kupiti srebro i jos neke plemenite metale kod nmjih ili ga promjeniti za 5 svjetskih valuta (americki i kanadski dolar, euro, svicarski franak, britansku funtu i japanski jen). Nakon uvedenih sankcija Iranu on vise nece vrsiti robnu razmjenu preko americkog dolara nego neke druge valute ili preko zlata a zlatom se vec sporadicno trguje i drugdje.

Sto se drzi u tvrdjavi Fort Knox iza 22 tone teskih i zapecacenih vrata koja se nisu otvarala jos od 1974. godine (ili se mozda jesu, tko zna)? Vele, 700.000 zlatnih poluga trzine od oko 27 funti svaka, uknjizeno po vrijednosti od 42,22 dolara po unci. Na pitanje zasto se ne ucini revizija s obzirom na siroko rasprostranjenu bojazan da tamo nema zlata odgovor je bio da je to preskupo i da bi kostalo 15 miljuna dolara (pola sata po polugi ili 350.000 radnih sati) sto je preko polovice uknjizene vrijednosti tog misterioznog zlata. Na prijedlog da se to zlato proda odgovor je bio da bi to uzrokovalo poremecaj na trzistu i nagli pad cijene sto bi mnoge razljutilo.

Vrlo uvidjavno od njih. Neki bi to odmah alarmantno nazvali manipulacijom trzista.

Ja razumijem da drzava mora imati strateske rezerve hrane, nafte i slicnih vitalnih potrepstina. Njihova pohrana kosta novaca ali to se nemoze izbjeci, no ne razumijem kakva je strateska rezerva taj "relikt proslosti" u Ford Knoxu i cemu trosit novac za njegovo odrzavanje?

Koliko kosta drzavu jedna generalska placa u Americi? General Eric Thorson je Treasury inspector koji bulji u 22 tone teska zapecacena vrata Fort Knoxa koja se nisu otvarala jos od 1974.godine.
Old 28.05.2012., 14:30   #16
axy
Registered User

axy's Avatar

Citat:
uskok View Post
Zlato nije nacionalna valuta ali je novac jer se njime moze platiti roba ili usluga.
Moze se platiti i u naturi, tako da se nekome okopa vrt ako ti je prodao membranu za karburator kosilice.

Citat:
uskok View Post
Zlato nije nacionalna valuta ali je novac jer se njime Ja sam osobno platio robu (rukotvorine iz Afrike) zlatom preko svog racuna u Gold Money,
Mogao si pitati trebaju li crncu-umjetniku Hubba Bubba zvake. Ako bi procijenio da mu dovoljno trebaju, mozda si mu mogao platiti i Hubba Bubbama.
Old 29.05.2012., 13:11   #17
jozo007_
Registrirani korisnik

Član od: 05.01.2011.
Poruka: 154

Citat:
axy View Post
da si ikada svaratio do istoka(Dubavi, Indija...) ne bi pričao ovakve gluposti.
prije će ti tamo uzesti zlato nego papir :-)

sve ovo iz iskustva i prve ruke pričam
Old 29.05.2012., 14:23   #18
axy
Registered User

axy's Avatar

Citat:
jozo007_ View Post
da si ikada svaratio do istoka(Dubavi, Indija...) ne bi pričao ovakve gluposti.
prije će ti tamo uzesti zlato nego papir :-)

sve ovo iz iskustva i prve ruke pričam
Meni je predivno kako vi veliki putnici placate po Indiji zlatom i kupuje rukotvorine Pigmejaca virtualnim certifikatima.
Old 30.05.2012., 08:50   #19
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Citat:
axy View Post
Moze se platiti i u naturi, tako da se nekome okopa vrt ako ti je prodao membranu za karburator kosilice..
Moze se na takav nacin platiti ali rad nije novac

Citat:
axy View Post
Mogao si pitati trebaju li crncu-umjetniku Hubba Bubba zvake. Ako bi procijenio da mu dovoljno trebaju, mozda si mu mogao platiti i Hubba Bubbama.
Brze i jeftinije je klikom misa na racunalu. Covjek ima racun u Gold Money pa sam mu za robu prebacio nekoliko goldgrama (gg) na njegov konto. Narucio sam nekoliko rezbarija u drvu. Covjek nije crnac umjetnik-nego bijelac-diler koji zivi u Juznoafrickoj uniji.

Sarkazam ti je slaba zamjena za argument. Procitaj definiciju novca (boldano). Ustvari, po toj definiciji, zlato je jedini novac jer je jedini store of value.

Money is any object or record that is generally accepted as payment for goods and services and repayment of debts in a given socio-economic context or country.[1][2][3] The main functions of money are distinguished as: a medium of exchange; a unit of account; a store of value; and, occasionally in the past, a standard of deferred payment.[4][5] Any kind of object or secure verifiable record that fulfills these functions can serve as money. http://en.wikipedia.org/wiki/Money

Old 30.05.2012., 09:44   #20
axy
Registered User

axy's Avatar

Citat:
uskok View Post
Sarkazam ti je slaba zamjena za argument. Procitaj definiciju novca (boldano). Ustvari, po toj definiciji, zlato je jedini novac jer je jedini store of value.
Odlican je store of value, moze se pricekati i po par desetljeca dok ne dostigne nominalnu vrijednost pri kupovini. Slicno kao futuresi na svinjske polovice.

Sto kazu oni koji su ga kupili 1983, kako im je zlato spremilo vrijednost?

Inace mi se svidja ovo kako ste si prebacili zlato s racuna na racun klikom misa. Mogu ti i ja povecati kakav virtualni counter ako zelis negdje.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila