Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 13.11.2006., 20:26   #21
locutos
Registrirani korisnik

Član od: 31.10.2006.
Poruka: 9
Default Odgovor na: Moze li umirovljenik biti vlasnik d.o.o.?

Hvala, ljudi.

Ako sam dobro razumio,

D.o.o. mora imati vlasnika, direktora i bar jednog clana uprave.
Sve ovo moze biti jedna osoba i ako je ona negdje drugo vec zaposlena, tada ne mora placati nikakve doprinose u vezi ovog d.o.o. (jer se vec placaju tamo gdje ta osoba vec radi).

Ako je vlasnik koji je ujedno i direktor nezaposlen, onda on ne moze biti clan uprave (jer tada, kao clan uprave mora placati drzavi 56kn mjesecno).

Ako je vlasnik koji je ujedno i direktor umirovljenik, onda takodjer ne moze biti clan uprave (jer tada nastupa obustava primanja mirovine).

Dakle, proizilazi da ipak netko u d.o.o. MORA biti zaposlen (naime, clan uprave) i jedino u ovoj kombinaciji nema nikakvih placanja doprinosa.

Molim javite jeli ovo ispravno.
Hvala svima na trudu.
locutos is offline   Reply With Quote
Old 21.11.2006., 18:10   #22
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 24.11.2004.
Poruka: 6.110

NAREDBA O IZNOSIMA OSNOVICA ZA OBRAČUN DOPRINOSA ZA OBVEZNA OSIGURANJA ZA 2007. GODINU
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2006/2781.htm
Old 18.10.2009., 21:43   #23
dr.marko
Registrirani korisnik

Član od: 30.07.2006.
Poruka: 147

Evo da ja prigidnem temu sličnim pitanjem.

Koje su posljedice ako redovni student postane vlasnikom i direktorom firme, a i dalje studira? Gubi li on što, dobiva li, do kojih promjena dolazi?

Gdje se uopće raspitati o problematici studenta wannabe poduzetnika?
dr.marko is offline   Reply With Quote
Old 19.10.2009., 17:53   #24
adacta
rich one

adacta's Avatar

Član od: 17.07.2004.
Prebivalište: www
Poruka: 1.093

Ako redovni student postane vlasnik firme koja ima direktora, ne gubi niti dobiva ništa.

Ako redovni student postane direktor mora si plačati mirovinsko i socijalno minimalno na osnovicu prosječne plaće.

Kada sam u hitr.hr zamolio da mi pokažu članak zakona koji regulira to područje, odgovorili su mi : Nama su tako rekli naši savjetnici.

Zašto mi uvijek moramo slušati mišljenja, preporuke i savjete (koje nijedan revizor ni u ludilu neće dati u pisanom obliku), umjesto da pročitamo članak zakona, a da ga država efikasno provodi ?

Moram priznati da me ova pitanja jako zbunjuju. Kada sam došao na hitro.hr, dali su mi informaciju da se direktoru moraju plaćati davanja.

Svi revizori i knjigovođe kažu mi da to nije istina.

Čini mi se da u praksi sve firme bez zaposlenih koje imaju direktora i ne plačaju mu doprinose krše zakon, koji se ne provodi.

Pa kaj smo mi stvarno takva banana od države da ni tako jednostavan zakon ne možemo provesti ?
adacta is offline   Reply With Quote
Old 19.10.2009., 18:43   #25
dr.marko
Registrirani korisnik

Član od: 30.07.2006.
Poruka: 147

Vidim da se kužiš u tematiku boje od mene.

Uzimimo hipotetski slučaj da je student redovni i da mu Ministarstvo na temelju uspjeha plaća cijelu (ili barem subvencionira) školarinu.

Kakve sad to i s čim ima veze ako si redoviti student i kao direktor isplaćuje doprinose (osim s činjenicom da to firmu košta)? On je status redovnog stekao upisom na fax, a Ministarsvo ga "časti" školarinom na temelju uspjeha i posve je nebitno ima li on kakvu imovinu ili plaću (ili bi bar trebalo biti).

Vidim ja da u toj državnoj upravi nemaju pojma ni o "golom" poduzetništvu kamoli o nekom student-hibridu.
dr.marko is offline   Reply With Quote
Old 21.10.2009., 10:32   #26
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 856

Koliko ja znam, direktoru se moraju plaćati doprinosi i ostalo ako nema već negdje drugdje riješeno to pitanje. Zgodan način za smanjivanje nezaposlenosti.

Proglasi direktorom osobu koja je negdje u radnom odnosu i sve si riješio.
go is offline   Reply With Quote
Old 21.10.2009., 13:36   #27
adacta
rich one

adacta's Avatar

Upravo sam to i napravio, ali svi revizori mi kažu da nisam trebao, a hitro kaže da trebam.

A meni se čini da postoji puno firmi koje to nisu napravile, a svejedno ne plačaju doprinose, a da država ne čini ništa (kao i obično a trebala bi).

Mislim da imamo zakon koji država ne provodi.

Dodatno mislim da time firme koje ne plačaju doprinose ostvaruju nepoštenu konkurentsku prednost pred onima koje to čine i mislim da bi vlasnici takvih firmi, kao i odgovorne osobe u državi koje toleriraju takvo ne provođenje zakona trebale krivično odgovarati.

Teške riječi , ha ?

Jel ima netko tko se razumije u ovo područje MASTER GDJE SI ?
Old 21.10.2009., 16:55   #28
mališa
Registrirani korisnik

Član od: 04.11.2005.
Poruka: 107

Direktor d.o.o.-a ne mora biti zaposlen i ne moraju se plaćati nikavi doprinosi, čak može imati i službeno osobno vozilo (1, ne baš 3-4).
mališa is offline   Reply With Quote
Old 21.10.2009., 19:48   #29
adacta
rich one

adacta's Avatar

Da mališa - to kažu svi revizori i knjigovođe, ali ne žele dati ništa napismeno.

HITRO.hr tvrdi upravo suprotno.

Opet smo na početku.
Old 22.10.2009., 11:54   #30
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 24.11.2004.
Poruka: 6.110

ako je osoba osigurana mirovinski i zdrastveno po drugom osnovu, ne moraju se plaćati doprinosi za mio i zdrastveno za direktor koji nije u sa tom tvrtkom u radnom odnosu

međutim, pitanje je da li samim imenovanjem za člana uprave se zapošljavaš (bez obzira što nemaš zaključen ugovor) pa samim tim umirovljeniku prestaje pravo na primanje mirovine, a tada stupa na snagu odredba da moraš plaćati doprinose za direktora koji nije nigdje zaposlen

Opcije na temi

Pravila