Moj Novac -> Financijski portal
     
 
 
 
 
  Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor
 
Opcije na temi
Old 04.09.2007., 20:07   #1001
BET-MAN
Registrirani korisnik
 
BET-MAN's Avatar
 
Član od: 08.05.2007.
Poruka: 1.520
Default Odgovor na: Beton Skopje

Citat:
Minister View Post
Ako znate coveka recite mu da pusti par komada i sutra. Ministar uzeo platu pa da se dobetonira.
Bice i sutra (nisam ja), ali bice sigurno, samo oci otvorene, da ne dodje money lover pre tebe, betoniranje je u modi ovih dana, pa znas kako ide...
__________________
When the ship starts to sink, don't pray-jump!
BET-MAN is offline   Reply With Quote
Old 04.09.2007., 21:40   #1002
Boli
Registrirani korisnik
 
Član od: 23.02.2007.
Poruka: 256
Default Odgovor na: Beton Skopje

Citat:
Betonec View Post
Ja sam cuo da ce se vratiti Despotovski koji je radio u Betonu za vreme Elimova i koji je bio direktno i indirektno kriv za tadashnje stanje Betona, koji je bio skoro propao.
Neznam coveka,ali sigurno da ima iskustvo kako ti kazes.No to i nije najbitnije,nego ko ce vuci konce oko finansije i dogovoranje poslova,a ko ce da ih izvodi je druga stvat, to je posao zna se za koga......
Budimo malo strpljivi i videcemo rezultat..... mislim da zelimo prebrzi preokret...
Boli is offline   Reply With Quote
Old 04.09.2007., 21:56   #1003
vikser
ecc
 
Član od: 05.10.2006.
Poruka: 1.997
Default Odgovor na: Beton Skopje

Citat:
BET-MAN View Post
Bice i sutra (nisam ja), ali bice sigurno, samo oci otvorene, da ne dodje money lover pre tebe, betoniranje je u modi ovih dana, pa znas kako ide...
mozda bices i Ti kao nagradu dobijes 10 shares za 1000 post BESKa
vikser is offline   Reply With Quote
Old 04.09.2007., 22:02   #1004
vikser
ecc
 
Član od: 05.10.2006.
Poruka: 1.997
Default Odgovor na: Beton Skopje

ops.....sorry ipak je to Ministar
vikser is offline   Reply With Quote
Old 05.09.2007., 06:14   #1005
money lover
Registrirani korisnik
 
money lover's Avatar
 
Član od: 08.05.2007.
Poruka: 108
Default Odgovor na: Beton Skopje

Citat:
BET-MAN View Post
Bice i sutra (nisam ja), ali bice sigurno, samo oci otvorene, da ne dodje money lover pre tebe, betoniranje je u modi ovih dana, pa znas kako ide...

Ma skupljao sam ja i prosli tjedan na 48061, pa i preko 50000 cu ako ne bude bilo nesto jeftinije
__________________
"Ima li neko neki info, kada ce ovo UP?"
money lover is offline   Reply With Quote
Old 05.09.2007., 11:23   #1006
BET-MAN
Registrirani korisnik
 
BET-MAN's Avatar
 
Član od: 08.05.2007.
Poruka: 1.520
Default Odgovor na: Beton Skopje

Citat:
money lover View Post
Ma skupljao sam ja i prosli tjedan na 48061, pa i preko 50000 cu ako ne bude bilo nesto jeftinije
Nadam se da ste pokupili ono na 46
__________________
When the ship starts to sink, don't pray-jump!
BET-MAN is offline   Reply With Quote
Old 05.09.2007., 18:46   #1007
Minister
Registrirani korisnik
 
Član od: 25.04.2007.
Poruka: 636
Default Odgovor na: Beton Skopje

Citat:
Anica View Post
Tek slijedi veliki polufinale za ovu godinu... Pusa svim Beton frajerima!
Postovana Anice, uzeo sam danas josh par tiketa za polufinale. Kad si ono rekla da pocinje, ove ili sledece nedelje?
Minister is offline   Reply With Quote
Old 05.09.2007., 19:32   #1008
balkan*star
Registrirani korisnik
 
balkan*star's Avatar
 
Član od: 04.04.2007.
Prebivalište: Skopje
Poruka: 850
Default Odgovor na: Beton Skopje

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv....d=1&tabindex=0
инвестиции
Шеснаесет компании ќе се тркаат за изградба на хидроцентралата Бошков мост
--------------------------------------------------------------------------------

Шеснаесет странски и домашни компании доставиле понуди за изградба на хидроелектраната Бошков Мост. Меѓу компаниите кои доставиле понуда се големите енергетски компании ЧЕЗ, Е.ОН, РВЕ, ЕВН, ЕФТ и словенечки Турбоинститут. Неофицијално на тендерот за изградба на Бошков мост учествува и скопски Бетон. До крајов на неделава ќе се знае кои компании ја поминале првата фаза од тендерот. Веднаш потоа компаниите ќе можат да подигнат тендерска документација и за три месеци ќе треба да достават понуди.
Хидроелектраната Бошков мост во енергетските кругови важи за еден од насолидните проекти. Хидроцентралата ќе има инсталирана моќност од 68 мегавати а ќр која ќе се гради во близина на Дебар, на Мала Река.
Ова е втор тендер за Бошков мост. Владата на Бучковски сакаше да ја даде локацијата за изградба на оваа хидроцентрала на малезиската компанија Хисниага.
(Тотал)

balkan*star is offline   Reply With Quote
Old 05.09.2007., 19:57   #1009
ProFit
Relaksirani korisnik
 
ProFit's Avatar
 
Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.464
Default Odgovor na: Beton Skopje

dali zna neko koi su uslovi gradnje ove hidrocentrale, ili je rec o BOT sistemu... ????
__________________
Ako nemas visak pari, ne si igraj berza ;-)
ProFit is offline   Reply With Quote
Old 05.09.2007., 20:00   #1010
balkan*star
Registrirani korisnik
 
balkan*star's Avatar
 
Član od: 04.04.2007.
Prebivalište: Skopje
Poruka: 850
Default Odgovor na: Beton Skopje

Evo otprilike o cemo se radi:

Во март ќе почне изградбата на хидросистемот „Бошков мост“
Малезијците ќе ги градат становите во Горно Лисиче само ако им се даде проектот за хидроцентралата
БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА
Малезиската корпорација "Хисниага корпорејшн" планира најдоцна до март идната година да почне со изградба на хидроцентралата "Бошков мост" и на пет други мали хидроцентрали, сите на неколку помали реки во западниот дел на Македонија кои се во сливот на Радика, како и со изградба на станбен комплекс во Горно Лисиче. "Хисниага корпорејшн" во јуни годинава потпиша Меморандум за разбирање за изградба на становите во Скопје и основен договор за хидросистемот "Бошков мост", кој моментално е во фаза на потпишување на комерцијалните договори и тоа: инвестициски договор со Владата, договор за набавка на електрична енергија со МЕПСО со кој треба да се договори купувањето струја по фиксна цена за 25 години, договор за концесија со Министерството за земјоделство, како и договор за правата на копнени и водени ресурси.
Првиот човек на малезиската корпорација, Саид Јусуф, се надева дека сите овие формалности ќе бидат завршени во наредните два до три месеци, по што ќе може официјално да се почне со градежните активности.
Проектот за хидорцентралата "Бошков мост" е инвестиција вредна повеќе од 100 милиони евра и опфаќа изградба на една поголема хидроцентрала од 70 мегавати и пет мали хидроцентрали од по 20 мегавати. Големата централа ќе биде изградена на Тресонечка Река, а малите на реките Гарска, Валовница, Лазарополска, Белешница и Росочка Река. Карактеристично е што станува збор за специфична хидроцентрала на која машинската зграда со турбините ќе биде преку тунел од девет километри поврзана со малото езерце што ќе се наоѓа пред почетокот на селото Тресонче и за кое нема да има потреба да биде потопен ниту еден имот. Градежните работи треба да бидат завршени за четири години. Инвеститорот истакнува дека со изградбата на овие хидроцентрали би требало да се постигне дневно стабилизирање на електроенергетскиот систем на Македонија. Малезијците ќе ја користат хидроцентралата 25 години, по што таа ќе остане во сопственост на Македонија.
Во пакет со проектот за хидроцентралата "Бошков мост" е и проектот за изградба на новата населба во Горно Лисиче, каде што, како што веќе пишуваше "Утрински весник", на 19,5 хектари ќе се градат 2.500 стана и други придружни објекти. Овој проект е тежок околу шеесетина милиони евра и се планира да биде изграден за најмногу две години. Малезијците сў уште го истражуваат македонскиот станбен пазар за да ја утврдат потребата и побарувачката од станови. За поуспешна реализација на овој проект, "Хисниага корпорејшн" ќе отвори и малезиска банка во Македонија, во која ќе се нудат поволни станбени кредити со годишна каматна стапка од најмногу седум проценти и рок на отплата до 25 години. Дел од становите и деловниот простор од комплексот во Горно Лисиче ќе Ј бидат отстапени на државата, додека другиот ќе се нуди на слободна продажба на пазарот по цени многу пониски од оние по кои моментално се продаваат становите.
"Проектот за Горно Лисиче ќе се реализира само доколку биде добиен проектот за хидросистемот "Бошков мост", бидејќи за нас тој е социјален проект, од кој 'Хисниага' има минимален профит. За нас многу позначаен и секако, поисплатлив е проектот за "Бошков мост", зашто планираме со хидросистемот да стопанисуваме многу години", вели Јусуф и појаснува дека веднаш штом ќе се потпишат договорите за двата проекта ќе се аплицира во Народна банка на Македонија за отворање малезиска банка која ќе ги следи овие проекти, а подоцна би ги помагала малите и средните претпријатија во Републикава, што значи, профитот ќе се реинвестира во Македонија. Реализацијата на двата проекта ќе обезбеди дополнителна инвестиција од околу 100 милиони евра, кои се очекува да бидат потрошени на локално ниво и тоа преку набавка на градежни материјали исклучиво од домашно производство и ангажман на македонската градежна оператива.
"Реализацијата на двата проекта воопшто не претставува договарање во четири очи. За 'Бошков мост', на пример, беше формирана комисија од 14 члена од сите министерства која работеше четири месеци. Нејзиното мислење потоа беше дадено на усогласување во законодавството, што значи, беа запазени сите законски процедури", потенцира основачот и претседател на "Хисниага корпорејшн", Саид Јусуф, кој, како потврда за нивното сериозно интересирање да инвестираат во Македонија, кажа дека деновиве до Владата е испратено писмо за намери во кое ја истакнуваат подготвеноста заедно со малезиска владина компанија да учествуваат во изградбата на малите хидроцентрали "Чебрен", "Галиште" и "Тиквеш", во вредност од околу 600 милиони евра.
balkan*star is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Idi na forum:


Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 04:49 sati.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.