Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 24.08.2007., 16:26   #1
zoraxe
Registrirani korisnik

Član od: 22.08.2007.
Prebivalište: white chapel
Poruka: 503
Default AD FZC 11 Oktomvri Kumanovo

Vidim da ova tema nije prisutna, a mislim da je vredna rasprave.
Nominalna je 100 DM, dugo vreme nije bila na berzi, a prosle nedelje su u jednoj transakciji kupljene 99 akcije po ceni od 4.000 den. ili promet od 396.000 den. Ove nedelje su opet bili predmet trgovanja i to u 2 transakcije su kuplene 181 akcija, opet po 4.000 den. ili promet od 724.000 den.
Inace vise od 50% akcija su u vlasnistvu banke Eksport-Import koja je u stecaju, a ostatak su u rukama radnika.
Fabrika proizvodi cevi i profile, pocinkovane, dobro rade jos uvek i dobro su prosli tranzicijsku krizu. Radili su cevke za gasovod u Makedoniji, a sada imaju i dobre dilove u Nemackoj.
Komentari........
zoraxe is offline   Reply With Quote
Old 31.08.2007., 15:37   #2
Andrej
Registrirani korisnik

Andrej's Avatar

Član od: 07.03.2007.
Poruka: 283
Default Odgovor na: AD FZC 11 Oktomvri Kumanovo

Evo drugovi link za FI 2006 u kome Grant Torthon ne izrazava svoje mislenje. http://www.sec.gov.mk/./objavi2007/1...ri_godisen.pdf
Imaju spor oko sopstevnosti dionica koji formiraju mnozinski paket, depoziti koji su u Export Import banku koja je u stecaju i nisu izdojene rezervacija po osnovu ostecenja.
Firma dobro radi, ali imaju krupne nereshene sporove sa neki njemci oko sopstvenosti, nenaplaceni potrazivanja iz kupce itn itn.
Mozda je bila koja transakcija za 1.000.000 MKD ali neznam koliko sve ovo vredi. Ja nisam ZA, nego protiv ove dionice. Nedopada mi se izveshtaj za FI 2006 i mislenje revizora. A ako radi neko u tinsini nediraj ga i ostaj coveka da radi i dalje.
Old 31.08.2007., 15:41   #3
dimitri20030807
Registrirani korisnik*

Član od: 15.04.2007.
Poruka: 168

Nisam proverio knjige, ali prijatelj mi je rekao da knjigovodstvena vrednost firme je negde 5.700 den (neznam oficijalno). Firma dobro radi, vecina proizvodstva ide za izvoz (mislim negde oko 80-85%), zato sto oni imaju proizvode koje druge (citaj IGM Kavadarci) firme to ne proizvode u MKD a i sire (cevi velikih profila i debljine).
Jedino nesto sto usporava firmu je paket od 50% koji ima Eksport-Import Banka, druga Smilenskog, koja je u stecaju. Znaci, treba se vidjeti koji su poverioci i kome bi taj paket pripao nakon zavrsetka stecajne procedure. Ako ima neko takve informacije bilo bi dobro da podeli na forumu.

Molim za komentar i od drugih forumasa, osobito od Anice ako prati ovu dionicu....
dimitri20030807 is offline   Reply With Quote
Old 31.08.2007., 15:54   #4
zoraxe
Registrirani korisnik

Mislim da da ova firma ima potrazivanja i to velika od Eksport-Import banke. Mislim da trgovanje ovom akcijom je svojevidna igra kojom bi porasla vrednost akcije koje drzi banka, kako bi mogli biti isplaceni duznici, a samim tim i ovo preduzece.Sta mislite?
Old 31.08.2007., 15:57   #5
zoraxe
Registrirani korisnik

Plus, zaboravio sam pomenuti, ali po nekim mojim informacijama ima brdo radnika (citaj: akcionera), koji bi bili voljni prodati i po 1.500 den. Prosecno jedan radnik mislim da ima oko 100-150 akcija. Najverovatnije nisu upuceni kako da to urade, a mozda im i rukovodstvo zabranjuje (plasi ih otpustanjem).
Old 31.08.2007., 16:08   #6
dimitri20030807
Registrirani korisnik*

Član od: 15.04.2007.
Poruka: 168

Po tu cenu nemozes dobiti ni jednu akciju, to ti kazem sa garancijom, mozda po cenu od 3000-4000 den.
dimitri20030807 is offline   Reply With Quote
Old 10.09.2007., 11:47   #7
zoraxe
Registrirani korisnik

Poceli radnici na veliko da prodaju svoje akcije.Kad culi da moze, a treba im lova, retko da je ostao neko ko nece da proda.Ostali su samo oni koji su dali da neko drugi upravlja nihovim akcijama, a to je Nemac!!! - koji nije dosao 3 godine u Makedoniji).
Kako pratim dogadjaje, cena pada, i to konstantno, zbog velike ponude.
Nesto se suska da neki fond ulazi u igru, ali to je sve neoficijalno!
A kad fond (ako ga ima) otkupi akcije radnika, vrlo verovatno da ce i cena ici UP.
Old 10.09.2007., 13:33   #8
Pretorian
Praetorian

Član od: 17.04.2007.
Poruka: 145

Citat:
zoraxe View Post
Inace vise od 50% akcija su u vlasnistvu banke Eksport-Import koja je u stecaju, a ostatak su u rukama radnika.
........
par reci oko export import. slucaj smilenskog je u toku, portfolio njegovog knejezevstva pred samog ambisa je bio izuzetno dobar, kad se stecaj njegovog knezevstva objavio tvrtke kde je imao 50 ili nesto vise procenata su produzili radite izuzetno sve do momenta kad su Banke i ostale doveritelje gde je on imao deonice ovih tvrtka kao hipotekarni zalog aktivirali svoje hipoteke i sve ode vraga. Pogledamo sta se samo dogodilo Zito Bitola, krasna tvrtka po svim parametrima preko vece u jedan dan postane pepeo, hranila ona monopolom svu juzni deo. Problem nije sada jel tvrtka vredna ili ne, neg jel smilenski zalozio nekde il ne jer se videlo i kad tvrtka radi dobro banke su vise zainteresovane za stecajne mase nego produzite dobar hod tvrtke. Po promeni vlade doveritelji su odlozili aktivacije hipoteke na kratko.

Drugi problem je da sa odobrenje narodne banke makedonije on izvea(trgovao) i zalozio dobar deo kapitala u stranim zemljama, taka da vise ni registar MK zaloga nije merilo jer tvrtka hipotekarna.bog
Pretorian is offline   Reply With Quote
Old 10.09.2007., 13:48   #9
zoraxe
Registrirani korisnik

U p...m.... sta naprica covece???
Ja nisam bio svesan ovoga uopste. Tolko mi je poznavanje....
Znaci moze cela tvrtka sa oko 1500 zaposlenih da ode u k...c
U p... m.....
Old 10.09.2007., 17:47   #10
mk_trejader
Registrirani korisnik

mk_trejader's Avatar

Član od: 08.10.2006.
Poruka: 905

tvrtka ima 1000 radnika, za sad radi bez problema, imaju tenderic za hidrosistem zletovica (nekih 37 km), mogu da rade gasovod, izvoz profila, al dio struktura je malo (vise) komlikovana. Posedjuju 150 ha zemlje sa gas i zeljeznickom prugom, nesto je zalozeno za kratkorocni kredit KMBa (valjda) i nekih %% u KIB. Bila je frka sa depozitima u ExIM, 50% u dio ExIma, a takodje sa ratom zaglaveni nekih 15000 tona robe kod Smedereva ...kad se sveto rezervira (otera u gubitak) book je 3200 ...Ostaje risk dio strukture i sve posledice koje mogu da budu od takve strukture ....
mk_trejader is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila