Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet > Forex (FX)

Odgovor

Opcije na temi
Old 13.07.2016., 08:32   #1
bigmazzy456
Registrirani korisnik

Član od: 22.06.2016.
Poruka: 3
Default Porez na kapitalnu dobit i FOREX

Pozdrav,

evo koristim etoro vec 7 mjeseci i došao sam do 20.000 $ zarade, pa me sad zanima moram li platiti kakav porez na tu zaradu, ako da koji i koje su stope i kako prijavljujem taj porez(mjesečno, godišnje, nakon svake zatvorene pozicije). Postavio sam vec topic na tu temu, ali nema odgovora. Valjda ću ovdje imati više sreće. Isplatio sam si do sam 400$ jos prije 5 mjeseci da provjerim isplaćuju li uopće i novci mi došli već sljedeći dan. Sad se ne usudim isplaćivati veće svote prije nego nego saznam trebam li platiti porez ili ne da ne postanem sumnjiv poreznoj. Nije mi problem platiti koliko treba da ih se skinem s grbače. Čitao sam zakon o porezu na dohodak i porez na kapitalnu dobit i čini mi se da moram platiti 12% na te CFD-e i da moram svaku otvorenu poziciju prijaviti poreznoj u roku od 8 dana od zatvaranja, znači koliko sam uložio i koji P/L sam ostvario i onda na taj iznos plaćam tih 12%. Neznam jesam li si to dobro protumačio. Ovih dana ću ići da poreznu da to saznam iz prve ruke, ali da prvo pitam ovdje da li tko sreo s ovim problemom?
bigmazzy456 is offline   Reply With Quote
Old 16.09.2016., 12:05   #2
Smart
Registrirani FX ovisnik

Smart's Avatar

Član od: 17.11.2005.
Prebivalište: Trading desk
Poruka: 8.797
Default Odgovor na: FOREX Online trgovanje devizama

Koliko ja znam situacija je slijedeća. Porez u iznosu od 12% se plaća samo na CFD-ove, commodities, zlato, nafta... Na zaradu od trgovanja sa valutim parovima se na plaća. E sad, tko će to trebati izračunati na kraju godine ne znam, ali mi nije jasno tko će to u poreznoj moći provjeriti kada mu odnesem statemente!?
Uglavnom, kad prođe godina onda bi se trebalo kao to prijaviti u poreznoj, ne svako malo kako je bilo suludo predloženo. Nitko to sa sigurnošću ne zna jer se do sada nije ništa plaćalo, pa ćemo svi biti pametniji slijedeće godine. Također se nadam da će nova vlada odgoditi taj porez za neka bolja vremena.

No kad pogledaš sa druge strane da Australci npr. plaćaju taj porez u visini od 42%, onda ovih naših 12% izgledaju kao poklon zar ne!? Ja se sigurno neću buniti ako ga budem trebao platiti, već se nadam da ću ga platiti u što većem iznosu. Tada znam sam zaradio opasnu lovu.

Samo istina o Forexu
Smart is offline   Reply With Quote
Old 01.12.2016., 17:09   #3
penkala
Registrirani korisnik

Član od: 24.10.2007.
Poruka: 1

Citat:
Smart View Post
Koliko ja znam situacija je slijedeća. Porez u iznosu od 12% se plaća samo na CFD-ove, commodities, zlato, nafta... Na zaradu od trgovanja sa valutim parovima se na plaća. E sad, tko će to trebati izračunati na kraju godine ne znam, ali mi nije jasno tko će to u poreznoj moći provjeriti kada mu odnesem statemente!?
Uglavnom, kad prođe godina onda bi se trebalo kao to prijaviti u poreznoj, ne svako malo kako je bilo suludo predloženo. Nitko to sa sigurnošću ne zna jer se do sada nije ništa plaćalo, pa ćemo svi biti pametniji slijedeće godine. Također se nadam da će nova vlada odgoditi taj porez za neka bolja vremena.

No kad pogledaš sa druge strane da Australci npr. plaćaju taj porez u visini od 42%, onda ovih naših 12% izgledaju kao poklon zar ne!? Ja se sigurno neću buniti ako ga budem trebao platiti, već se nadam da ću ga platiti u što većem iznosu. Tada znam sam zaradio opasnu lovu.
Pročitao sam brošuru Porezne uprave

https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub...pital__163.pdf

na strani 12 piše da se plaća porez na primitke od "instrumenata tržišta novca" , po meni tu bi ulazio i Forex (nadam se da neće, ali po prirodi sam oprezan...)

dalje, ...na strani 21 kaže: "Koje su obveze rezidenta stjecatelja dohotka od kapitala iz inozemstva?" i onda objašnjenje. Po meni, to znači da ćemo plaćati porez na dobitke i od stranih forex brokera. E sad, kako će se to dalje razvijati.... ?
penkala is offline   Reply With Quote
Old 15.01.2017., 13:31   #4
split15
Registrirani korisnik

Član od: 18.11.2014.
Poruka: 68

Citat:
bigbozo View Post
Da li je i ovo potvrda da FX trgovanje donosi državi 12% (+18% u Zagrebu).
ljudi moji izgleda da se ipak počinje plaćati porez na forex, postavio sam pitanje gore navedenoj firmi i evo njihovog odgovora:

Informacije da će se porez na kapitalnu dobit plaćati na trgovanje valutnim parovima (forex) dobili smo na stručnom seminaru o porezu na kapitalnu dobit kojeg je u listopadu 2016. održao predstavnik ministarstva financija.

Navedeno mišljenje smo potom verificirali i od ovlaštenog poreznog savjetnika koji nam, sukladno pravilima svoje struke, za mišljenje garantira cjelokupnom svojom imovinom.

Porez na kapitalnu dobit definiran je Zakonom o porezu na dohodak (NN 115/16), čl. 67., gdje se navodi da se porez plaća na primitke ostvarene od otuđenja financijskih instrumenata i strukturiranih proizvoda. Financijski instrumenti su definirani u Zakonu o tržištu kapitala (NN 88/08, 146/08, 74/09, 54/13, 159/13, 18/15, 110/15), čl. 3., stavak 1., točka 2., gdje se, među ostalim, navodi: "...bilo koji drugi izvedeni financijski instrumenti koji se odnose na vrijednosne papire, valute, kamatne stope ili prinose..."

Točno je da je porez na kapitalnu dobit novi porez, koji se sada prvi puta plaća, sukladno tome do sada se nije plaćao općenito, pa tako niti na trgovanja valutnim parovima.

predujam poreza plaća se po stopi 12% + prirez.

sad se treba informirati na koji način se to prijavljuje, da li mjesečno, godišnje,... :misli:

i mene sad zanima onaj tko trguje preko strane brokerske kuće i vrši isplate putem e-walleta, tj. njihovom karticom putem bankomata, mislim da porezna ne može ući u trag tomu niti ima uvid u stanje istog?
split15 is offline   Reply With Quote
Old 15.01.2017., 17:50   #5
Forexhr
Registrirani korisnik

Forexhr's Avatar

Član od: 29.04.2005.
Poruka: 343

Citat:
split15 View Post
ljudi moji izgleda da se ipak počinje plaćati porez na forex, postavio sam pitanje gore navedenoj firmi i evo njihovog odgovora:

Informacije da će se porez na kapitalnu dobit plaćati na trgovanje valutnim parovima (forex) dobili smo na stručnom seminaru o porezu na kapitalnu dobit kojeg je u listopadu 2016. održao predstavnik ministarstva financija.

Navedeno mišljenje smo potom verificirali i od ovlaštenog poreznog savjetnika koji nam, sukladno pravilima svoje struke, za mišljenje garantira cjelokupnom svojom imovinom.

Porez na kapitalnu dobit definiran je Zakonom o porezu na dohodak (NN 115/16), čl. 67., gdje se navodi da se porez plaća na primitke ostvarene od otuđenja financijskih instrumenata i strukturiranih proizvoda. Financijski instrumenti su definirani u Zakonu o tržištu kapitala (NN 88/08, 146/08, 74/09, 54/13, 159/13, 18/15, 110/15), čl. 3., stavak 1., točka 2., gdje se, među ostalim, navodi: "...bilo koji drugi izvedeni financijski instrumenti koji se odnose na vrijednosne papire, valute, kamatne stope ili prinose..."

Točno je da je porez na kapitalnu dobit novi porez, koji se sada prvi puta plaća, sukladno tome do sada se nije plaćao općenito, pa tako niti na trgovanja valutnim parovima.

predujam poreza plaća se po stopi 12% + prirez.

sad se treba informirati na koji način se to prijavljuje, da li mjesečno, godišnje,... :misli:

i mene sad zanima onaj tko trguje preko strane brokerske kuće i vrši isplate putem e-walleta, tj. njihovom karticom putem bankomata, mislim da porezna ne može ući u trag tomu niti ima uvid u stanje istog?
Super, ovo su konačno nekakve konkretne informacije. Znači ipak se plaća iako sam ja mislio i tumačio drugačije. A ništa, što se mora, mora se.
Old 15.01.2017., 17:54   #6
split15
Registrirani korisnik

Citat:
Forexhr View Post
Super, ovo su konačno nekakve konkretne informacije. Znači ipak se plaća iako sam ja mislio i tumačio drugačije. A ništa, što se mora, mora se.
nije još sto posto sigurno, malo istražujem i pričam s drugim ljudima, kažu da se ovo odnosi na FX derivate a standardno trgovanje putem forexa je FX spot, a tu ne podliježe porez, treba još sve to detaljno ispitati
Old 15.01.2017., 18:00   #7
Forexhr
Registrirani korisnik

Forexhr's Avatar

Član od: 29.04.2005.
Poruka: 343

Citat:
split15 View Post
nije još sto posto sigurno, malo istražujem i pričam s drugim ljudima, kažu da se ovo odnosi na FX derivate a standardno trgovanje putem forexa je FX spot, a tu ne podliježe porez, treba još sve to detaljno ispitati
Tako sam i ja tumačio na forumu - da spot forex nije derivat te po Zakonu ne podliježe plaćanju poreza, ali ako su u Ministarstvu financija odlučili Zakon tumačiti na drugi način onda se nalazimo u prilično nezgodnoj situaciji ako ne platimo.
Old 15.01.2017., 18:16   #8
Pierre
Registrirani korisnik

Član od: 13.06.2006.
Poruka: 225

Uz nadzor privatnih tekućih i deviznih računa, nema nam spasa. Moramo platiti , sva sreća pa je samo 12+prirez, a i procedura je pojednostavljena. Ali, krađa je krađa. Tuđi novac fino miriši.
Pierre is offline   Reply With Quote
Old 15.01.2017., 18:22   #9
split15
Registrirani korisnik

kažem, treba dobro proučiti ovo jer izgleda da se ipak ne odnosi na FX spot već samo na FX derivate, i kako je jedan forumaš rekao, kad bi podlijegalo porezu onda bi i mjenjačnice i banke plaćale isti, hm
Old 15.01.2017., 19:55   #10
Monk
Registrirani korisnik

Monk's Avatar

Član od: 08.03.2004.
Prebivalište: Bijedna kolonija mediokriteta
Poruka: 5.232

One plaćaju porez na dobit.
Monk is offline   Reply With Quote
Odgovor