Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Nekretnine

Odgovor

Opcije na temi
Old 14.06.2008., 21:46   #1
zboss2009
Registrirani korisnik

Član od: 11.08.2006.
Poruka: 699
Default Trenutno stanje na tržištu nekretnina

Što mislite, jeli sadašnja vrijednost m2 u RH precijenjena/podcijenjena?

Što mislite kako bi se mogla kretati cijena u budućnosti?

Kakvo je stanje uspoređujući RH s drugim zemljama?

Često se pojavljuju razne analize tipa što je bolje kada imaš gotovinu:
1.kupiti stan i u njemu živjeti
2.ili iznajmiti stan, plaćati najamninu, a novac oročiti u banci (ova je povoljnija varijanta - provjerio sam)

Koje su mogućnosti zarade za običnog pojedinca na budućem kretanju cijene m2? Moje mišljenje je (nisam stručnjak) da su nekretnine preskupe, treba ih prodati, unajmiti stan/kuću, sve dok jednog dana ne padne cijena m2 na normalnu razinu i tek ih onda kupiti.

Normalna razina "prosječne plaće u RH" i "prosječne cijene m2 u RH" ne znam kolika bi trebala biti, ali sadašnji podaci su 5000kn/xxx??

Nedavno sam vidio u novinama da PBZ (mislim da su oni) nudi kredit "sale and lease back" (mislim da se ovak nekako zove), prodaš nekretninu i onda tu istu nekretninu otkupljuješ od banke. Dali postoje neke druge mogućnosti financiranja/zarade?

Kako se najbolje osigurati ili kako najbolje zaraditi na budućem padu (moja prognoza) cijene nekretnina?
zboss2009 is offline   Reply With Quote
Old 15.06.2008., 01:52   #2
baucic
Registrirani korisnik

baucic's Avatar

Član od: 17.01.2005.
Poruka: 851
Default Odgovor na: Nekretnine

Nekretnine koje imaju dobru lokaciju, kvalitetnu gradnju, velik prostor za dvoriste (bilo da se radi o zgradi ili kuci), pogled i dosta svjetlosti, infrastruktura... to moze vrijediti koliko hoce. Ovi prosjeci sta se grade po Zagrebu i inace, gdje ti kupis nesto gdje te suta ima/nema, zbijeno sve, susjedi te hebu... Koliko god da to mogu biti kvalitetne gradnje, po ovim cijenama definitivno se vise isplati iznajmiti.
baucic is offline   Reply With Quote
Old 15.06.2008., 21:24   #3
topsy turvy
Registrirani korisnik

topsy turvy's Avatar

Član od: 17.11.2007.
Poruka: 181

Iznajmiti! Kupiti dobar auto i uživati još malo dok ima goriva.
Old 16.06.2008., 12:37   #4
pluton
Registrirani korisnik

Član od: 07.06.2006.
Poruka: 2.381

Ako je nešto sada povoljnije, to ne znači da je i dugoročno bolje.

A oni koji sanjaju pad cijena, sanjali su ga još i prije 5 godina. To baš i nije produktivno razmišljanje i nema od njega puno koristi . Bolje je razmišljati kako zaraditi pare, tražiti prilike, nego filozofirati o tome da će za 5 godina kvadrati biti puno jeftiniji. A štedi na način da kupuješ kvalitetno. Ako tebi vrijedi novce koje daješ, onda super. Ako ne, traži dalje.

Investiranje u nekretninu radi zarade i kupnja nekretnine radi stanovanja nije ista stvar.
"Vlastiti krov nad glavom" ipak nije mala stvar. Pogotovo za obiteljskog čovjeka.

A kupnja za najam se trenutno po meni ne isplati. Za to bih radije tražio stan u nekom od zapadnoeuropskih gradova, ili negdje još dalje.

Ali mislim da je nemoguće generalizirati, sve ovisi o nečijim osobnim afinitetima i sredstvima kojima raspolaže.

Slažem se i s Baucicem. Financijski se isplati kupiti samo dobru nekretninu. A takve neće biti jeftine.

Ako je netko čitao u zadnjem JL o preizgrađenosti Čiova. To je primjer nečeg za što ne bi nikad dao pare. Gomila zbijenih apartmana i manjak infrastrukture, a takvih primjera i u Zagrebu i na obali sve više.

Treba razmišljati dugoročno. Kako će lokacija na kojoj kupujemo nekretninu izgledati za 5,10,20 godina ?

p.s. Svi stalno trube o tom odnosu plaća/cijena kvadrata. A meni se čini da će to biti sve manje bitno (više zbog globalizacije nego ičeg drugog). Koliki je taj omjer u Srbiji ? Koliki je u "bogatoj" Rusiji ? Ali zato sirotinja i ne živi u centru Moskve. Nije više ni na zapadu što je nekad bilo.

Osim toga, ljudi je sve više, a atraktivnih i raspoloživih mjesta za život sve manje.
pluton is offline   Reply With Quote
Old 05.07.2008., 16:56   #5
buco miš
Registrirani korisnik

Član od: 21.08.2007.
Poruka: 40

Pitanje vezano za etažiranje,nisam upoznat kakve konkretno kriterije treba ispuniti da bi se etažiranje mogno izvršiti.
Konkretno....posjedujem kuću sa tri stana koje bi htio etažirati i prodati svaki zasebno, međutim kuća ima dva parkirna mjesta pa da li je to prepreka ili nije uvijet da svaki stan ima parkirno mjesto?
buco miš is offline   Reply With Quote
Old 11.08.2008., 18:29   #6
sladak
Umrit ćemo svi.

Član od: 29.07.2008.
Poruka: 29

''Ali mislim da je nemoguće generalizirati, sve ovisi o nečijim osobnim afinitetima i sredstvima kojima raspolaže.''

uvijek bilo i ostalo!!!

dobra lokacija kuce, te samoa kuca vrijedi koliko i prava zena. to imati ili kupiti uvijek si ponosan!

tko kupuje? onom tko treba ploca pod glavom ili onom tko zeli vikendicu. vecinom srednja stalez koja nije jos to okusila. onaj koji ima para je malo prohtjevniji i tesko ga je ulovit. ovi malo lukaviji... su i bogu dojadili. od tih tek nema nista

prodati? pa ako imas viska i ako ti ne donosi neku srecu i ako si plitak s novcima ili jednostavno nemas profita od te kuce... a treba ti... jer si ulozio u istu...

uglavnom sve okretanje.

etazirati u stanove prodati... je jedno od rijesenja ako ne ide kao cijela. ja vam mogu rec da sam jedan od sretinih vlasnika kuce koja mi zaradi jedno 150 000 kuna svaku godinu. ali ja i radim u njoj, nemojte zaboraviti kad za nekog radite da zaadite 60 000kn njegovih. ja zaradim 150k manje 60k. manje troskovi i taksa... di je jos osnovno invenstiranje svake godine da ne bi izgubio na imageu

ponavljam ovisi kako sto tko zeli. cijene ne bi nikako smijele padati. jer s time nitko ne dobiva nista. ako cijene budu rasle !!!! kupci ce ponosno i dalje kupovati... ako budu padale cijene. lukavci ce navaliti i te kuce nece vrijedit vise nista...

ako mislis prodati nekretninu i zivjeti od tih novaca... ispod 500 000E, je to posao bez posla... bolje da stoji

eto da cujem vase komentare
sladak is offline   Reply With Quote
Old 11.08.2008., 22:30   #7
geene
Registrirani korisnik

geene's Avatar

Član od: 18.07.2005.
Prebivalište: Penthouse apartment
Poruka: 4.710

Citat:
eto da cujem vase komentare
Pročitaj ovo i neke stvari bi ti trebale biti jasnije.
Citat:
cijene ne bi nikako smijele padati. jer s time nitko ne dobiva nista. ako cijene budu rasle !!!! kupci ce ponosno i dalje kupovati...
Nikako mi nije jasno što si želio reći...bar ne u potpunosti.
A man cannot serve two masters," and the tape is a tyrant. He cannot study this art from the far end of a telephone wire. He should spend twenty-seven hours a week or more at a ticker, and many more hours away from it studying his mistakes and finding the "why" of his losses.
geene is offline   Reply With Quote
Old 11.08.2008., 23:35   #8
sladak
Umrit ćemo svi.

oni koji su kupovli nekretnine kod nas i u svijetu prije 40 godina ce ti znati dati odgovor...jer su sad bogati

nekretnina nije auto da joj pada cijena, pa da nakon 10g ne vrijedi nista? nekretnina je sve ono vrijedno sto imamo. prije 40g si mogao kupiti puno lakse nekretninu nego danas. danas si bogat ako imas nekretninu
Old 12.08.2008., 08:55   #9
geene
Registrirani korisnik

geene's Avatar

Član od: 18.07.2005.
Prebivalište: Penthouse apartment
Poruka: 4.710

Citat:
nekretnina nije auto da joj pada cijena, pa da nakon 10g ne vrijedi nista?
Vidiš...imao sam malo slobodnog vremena i nadao sam se da ćeš pročitati ovih par stranica koje sam stavio. Onda bi lako mogli raspravljati o onome što te ' muči '.
Nažalost...vidim da ti je ' pogled ' usmjeren samo u jednom pravcu.
Nemoj zaboravit činjenicu da je velik broj onih koji su do nekretnine došli a da znoj vidjeli nisu. Isto tako mnogi od njih sada traže nebeske cijene za istu, misleći na taj način riješiti svoje financijsko pitanje za cijeli život. Na drugoj strani imaš one koji dižu kredite i onda iznajmljuju nekretninu, a da pri tome cijena najma odražava njihovu ludost jer razmišljanje ide u pravcu najam= rata kredita + rata za auto + još malo sa strane.
Rijetki su oni koji znaju staviti računicu na papir i vidjeti vrijeme povrata takve investicije, povrat na investiciju, a još su rijeđi oni koji znaju što treba raditi kad se stvari ne odvijaju kao su planirali.
Od srca ti želim da tvoj zanos potraje, a kroz to vrijeme uživaj.

Link: http://www.leap2020.eu/Abstracts-and...ments_r41.html
Pročitaj članak: European real estate in 2008: Spain and UK deep into the crisis / Eastern Europe near housing bubble burst

Link: http://patrick.net/housing/crash.html

Ukoliko ti je do malo više podataka onda svakako pogledaj na ovaj link :

http://www.rics.org/Newsroom/Economi...ry/ehr2008.htm

P.S. Nadam se da ti engleski leži.

Pozdrav.
A man cannot serve two masters," and the tape is a tyrant. He cannot study this art from the far end of a telephone wire. He should spend twenty-seven hours a week or more at a ticker, and many more hours away from it studying his mistakes and finding the "why" of his losses.
geene is offline   Reply With Quote
Old 12.08.2008., 10:27   #10
sladak
Umrit ćemo svi.

ja sam ti rekao za tocno razdobolje od 40g. a ti pokusaj slusat sto ti kazem. meni je barba kupio u nekad pregradju sidneja dvije parcele i izgradio drvene kucice koje su u raspadu sada... danas ih je prodao po miljon svaku. ne vjerujem da ih je za te pare kupio. ja zivom na jugu u samoj kamenoj jezgri, bolje da ti ne kazem koliku cijenu mogu dobit za to. isto je kupljeno prije 40g kad nije vrijedilo nista.

kuca koje su gradene prioje 20g i sad ko se oce obogatit na njima... ne ide to tako.. to su investitorske izmisljotine... kao prvo grad se mora rasirit da bi ta lijeva lokacija postala velika lokacija. a to u nasoj drzavi nikako da ide...

ali gledajuci na malo vece razdoblje npr nasa nova generacija.. mora bit bogata s tom nekretninom, jer ako nije onda nista nismo nit napravili. eto hvala bogu pa vinogradi i poljoprivedna zemljista uz more danas vrijede na stotine tisuca eura, a mozda prije 15g nisu vrijedili nit za gledanje... da je bilo znati pa kupovati... jos da drzava da poticanje za prenjamjene zemljista pola dalmatinaca ce postat bogati ljudi

---------------
pogledati film hrvati u australiji. sirotinja u crno bijelo koja je dosla u australiju i vidila sliku u boji... da bi njihova sad generacija se povratila i bila bog i batina ovoj ostaloj sirotinji u hrvatskoj. eto sto smo mi. samo sto mi to ne vidimo
Odgovor

Opcije na temi

Pravila