Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Gospodarstvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 15.09.2019., 22:53   #1471
stallkerman
Registrirani korisnik

stallkerman's Avatar

Član od: 20.10.2003.
Poruka: 1.220
Default Odgovor na: Perspektive hrvatskog gospodarstva

nikad bolje...
Old 19.11.2019., 12:53   #1472
prof
Registrirani korisnik

prof's Avatar

Član od: 19.09.2006.
Poruka: 4.003

https://novac.jutarnji.hr/rasprave-i...rzava/9634552/

Naše najveće slabosti su, dakle, obuka i šegrtovanje mladih radnika, demografija, loši rezultati obrazovanja, kompetencije radnika i viših menadžera, te motivacija domaćih radnika i nedostatak motivacije stranih radnika da dođu u Hrvatsku. Razorna je to analiza hrvatskog društva u kojoj se kao pozitivni indikatori izdvajaju i broj diplomiranih studenata u prirodnim znanostima, nad čime stalno zdvajamo, te indeks troškova života, nad čime također stalno naričemo. A riječ je o tome da na koncu, prosječno gledano, niti smo kompetentni radnici niti menadžeri. Ono, loši smo. Eto, takvo smo društvo i država.
Old 09.02.2020., 01:55   #1473
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 2.025

Ako gasite tvrtku, morate 11 godina plaćati HGK da vam čuva dokumentaciju

HRVATSKA gospodarska komora, za koju se prije sedam godina, kada je izbila korupcijska afera njenog bivšeg predsjednika Nadana Vidoševića, mislilo da će biti ukinuta, prema prošlogodišnjim izmjenama Zakona o trgovačkim društvima dobila je nove izmišljene poslove pa će tako od sada čuvati dokumentaciju ugašenih tvrtki.

Zakonom propisano čuvanje dokumentacije u Hrvatskoj gospodarskoj komori

Nakon što poduzetnik ugasi tvrtku, što će s obzirom na poslovno okruženje sve češće biti slučaj, poslovne knjige i dokumentaciju mora predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori, propisano je člankom 127. Zakona o trgovačkim društvima.

“Poslovne knjige i dokumentaciju društva likvidatori će predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori. Hrvatska gospodarska komora dužna je zaprimljene isprave čuvati i postupati s njima u skladu s pravilima kojima se uređuje postupanje s arhivskim gradivom i arhivama. Naknada za pohranu i čuvanje poslovnih knjiga i dokumentacije društva podmiruje se na teret društva prije njegova brisanja, u iznosu koji pravilnikom odredi ministar nadležan za poslove pravosuđa.”

Cijena čuvanja dokumentacije 25 kuna s PDV-om po dužnom metru

Sredinom siječnja ove godine donesen je pravilnik koji sadrži i cjenik pohrane dokumentacije te način naplate. Navedeno je da cijena čuvanja iznosi 20 kuna bez PDV-a po dužnom metru dokumentacije.

Vesna Varšava iz Inicijative profesionalnih računovođa Hrvatske kaže da je njima nejasno kako će se to točno mjeriti, a i da bi moglo doći do vrlo visokih troškova koji onda poskupljuju proces zatvaranja firme.

“Prema navedenom cjeniku, pohrana dokumentacije po dužnom metru mjesečno iznosi 25 kn s PDV-om. Nejasno je kako će se mjeriti taj metar ako uzmemo naprimjer registrator jer mjera može biti bitno različita ovisno kako se registrator okrene, zatim je li minimalno metar dužni kod obračuna ili može biti i pola metra?

Pravilnik propisuje da se za dokumentaciju koja se čuva trajno (obračuni plaća, godišnji financijski izvještaji) plaća 10 godina pohrane - što bi značilo 3000 kn za metar dužni.

Za ostalu dokumentaciju propisano je čuvanje 11 godina, što bi značilo da poslovne knjige zadnje godine treba čuvati 11 godina, prethodnu godinu 10 godina itd.

Uzmemo li za primjer mikro firmu staru 5 godina koja u šestoj godini pokrene likvidaciju i da prosječno ima 4 registratora godišnje, tj. dva metra dužna, od čega je metar dokumentacije koja se čuva trajno, dolazimo do iznosa od 28.500 kuna.

Osim same pohrane, navedene su i cijene stručne i tehničke pomoći, arhivističko sređivanje gradiva, izrađivanje popisa i roka čuvanja, kao i skeniranje i izrada digitalnog zapisa, a nigdje nije definirano što je osim same pohrane dokumentacije obvezno i u kojim slučajevima. Tako ispada da je sada vrlo jeftino i brzo zatvoriti firmu, ali je skupo predati poslovne knjige na čuvanje, što je apsurd”, kaže Varšava.

Ipak, člankom 3. Pravilnika propisano je da se dokumentarno gradivo u digitalnom obliku pohranjuje i čuva bez naknade pa bi oni koji sami digitaliziraju dokumentaciju tako mogli izbjeći ogromne troškove.
Old 13.02.2020., 08:33   #1474
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Ugostitelj iz Istre zbog 23 kn napojnice dobio golemu kaznu Toliko o razvoju poduzetništva i turizma u nas, toliko o poticajnim mjerama od strane države prema poduzetnicima. Ma recite mi, zašto bih trebao ostati u takvoj državi?, ogorčen je ugostitelj

Inspektori iz Ministarstva financija pronašli su 23 kune viška u novčaniku konobara koji radi u restoranu mog hotela. Na ime tvrtke sam dobio kaznu od 20.100 kuna, a meni, kao odgovornoj osobi, odrezali su kaznu u iznosu od 5.100 kuna. Sveukupno 25.200 kuna, što je tisuću puta više od "viška" u novčaniku, ispričao je poduzetnik iz Novigrada Glasu Istre.

- Navedene 23 kune koje su zatečene kao višak dio su napojnice koju sam ranije dobio od gostiju, koji su svoju konzumaciju plaćali gotovinom. Svatko je plaćao svoju pijaču, pa sam od svakog i ponešto dobio. Odmah pri ulasku u objekt inspektor je zatražio da mu pružim novčanik, tako da nisam stigao izdvojiti razliku, ali sam uredno napomenuo da postoji moguća razlika od 23 kune - ispričao je konobar.

Ministarstvo je poslalo i obrazloženje zašto su propisali tako visoku kaznu. U njemu, među ostalim, stoji i da se "u konkretnom slučaju radi o počinjenju djela prekršaja iznimne i očito društvene opasnosti kojim se izravno podriva stabilnost i temeljni smisao uređenja poreznog sustava s izravnim društveno štetnim konzekvencama za stabilnost ukupnog poreznog sustava Republike Hrvatske".

Poduzetnik je podnio prigovor na rješenje.

Toliko o razvoju poduzetništva i turizma u nas, toliko o poticajnim mjerama od strane države prema poduzetnicima. Ma recite mi, zašto bih trebao ostati u takvoj državi? Nisam jedini koji tako razmišlja. Pa zamislite vi takve optužbe i tolika kazna zbog samo 23 kune manče - rekao je.
Old 13.02.2020., 18:57   #1475
Crumarix
MasterChef At Sea

Crumarix's Avatar

Član od: 22.01.2007.
Prebivalište: INSIDE your PHONE
Poruka: 2.608

on kaže manča, inspektor je možda vidio naplatu bez računa...

iskreno, jeste li se ikad zatražili račun u svom lokalu na svakojutarnjoj kavi ?

A.. kako bi prošlo da vlasnik počasti ekipicu..a bane inspektor? ipak je ovo Balkan
Old 31.03.2020., 19:58   #1476
Monk
Registrirani korisnik

Monk's Avatar

Član od: 08.03.2004.
Prebivalište: U šumi
Poruka: 5.368

Citat:
stallkerman View Post
nikad bolje...
a sad?
Monk is offline   Reply With Quote
Old 07.04.2020., 18:10   #1477
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Pogledajte popis uhljebarina koje moramo plaćati, više ih je od 500

Parafiskalni nameti oko 9 milijardi kuna

Na primjer, opterećenje temeljem upravnih pristojbi na razini opće države u 2016. godini, prema podacima Ministarstva gospodarstva, bilo je 253 milijuna kuna.

Tada je utvrđeno da imamo 547 nameta koji stvaraju opterećenje od 9,3 milijarde kuna.

Neke od najpoznatijih “članarina” su one Hrvatskoj gospodarskoj komori, koje plaćaju sve tvrtke registrirane u Hrvatskoj, ili Hrvatskoj turističkoj zajednici, koje također plaćaju svi, izuzev nekoliko djelatnosti koje su se uspjele izboriti da se njih oslobodi, poput IT tvrtki.

U međuvremenu su neke i ukinute, poput Naknade za općekorisnu funkciju šuma koju su sve tvrtke plaćale prema visini prihoda.
Old 06.05.2020., 12:49   #1478
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 7.053

"Rekli smo da je ovo forsiranje nastave 11.5. dodatna uvreda zaposlenima u obrazovanju. Ovo je besmisleno, suludo. Uvode nastavu za 10 posto učenika. Nećemo pristati na privid nastave. A još odustajanje, trajna suspenzija od povećanja plaće bi bila dodatni čavao u sustavu obrazovanja. Nemaju ni moralna ni ekonomska prava da to učine", kaže.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/...o/2180797.aspx

Koji carevi.....ne samo da odbijaju rezanje povišica, nego poziv da se učitelji vrate na posao nazivaju bezobrazlukom

Mene iskreno zanima kako sindikalisti zamišljaju kako bi trebao izgledati život jedne države. Ne njihov, jer to znam da zamišljaju da se njima osobno mora sve dati i da su oni najvađžnije individue otkad je svijeta i vijeka.
Recimo, dat im papir i da na njega napišu sve maximalne zahtjeve koje imaju, ali im reći, da ono što ne napišu, nikad nemaju pravo tražiti......jer oni funkcioniraju po principu, kad dobiju jedno, izmisle nešto drugo, što će tražiti.

Baš bi bilo to zanimljivo štivo za čitati.
Jumbo is offline   Reply With Quote
Old 06.05.2020., 14:02   #1479
prof
Registrirani korisnik

prof's Avatar

Član od: 19.09.2006.
Poruka: 4.003

Citat:
Jumbo View Post
"Rekli smo da je ovo forsiranje nastave 11.5. dodatna uvreda zaposlenima u obrazovanju. Ovo je besmisleno, suludo. Uvode nastavu za 10 posto učenika. Nećemo pristati na privid nastave. A još odustajanje, trajna suspenzija od povećanja plaće bi bila dodatni čavao u sustavu obrazovanja. Nemaju ni moralna ni ekonomska prava da to učine", kaže.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/...o/2180797.aspx

Koji carevi.....ne samo da odbijaju rezanje povišica, nego poziv da se učitelji vrate na posao nazivaju bezobrazlukom

Mene iskreno zanima kako sindikalisti zamišljaju kako bi trebao izgledati život jedne države. Ne njihov, jer to znam da zamišljaju da se njima osobno mora sve dati i da su oni najvađžnije individue otkad je svijeta i vijeka.
Recimo, dat im papir i da na njega napišu sve maximalne zahtjeve koje imaju, ali im reći, da ono što ne napišu, nikad nemaju pravo tražiti......jer oni funkcioniraju po principu, kad dobiju jedno, izmisle nešto drugo, što će tražiti.

Baš bi bilo to zanimljivo štivo za čitati.
Unutar sustava obrazovanja postoje ogromne razlike, pa ima ljudi koji rade jako puno, pokušavaju nove stvari i izuzetno se trude. S druge strane ima brdo onih koje boli qurac i lade jaja. Trenutno svi imaju istu plaću ako se ne uzimaju u obzir razne olakšice, dodaci i slično. Tema je zapravo dosta kompleksna, ali recimo da je u pogledu plaća tako. Realno bi trebalo otpustiti brdo ljudi za što je potrebno revidirati kompletni sustav u pogledu sistematizacije, normi i slično. Nema političkih muda za to.
Old 06.05.2020., 14:20   #1480
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 7.053

Citat:
prof View Post
Unutar sustava obrazovanja postoje ogromne razlike, pa ima ljudi koji rade jako puno, pokušavaju nove stvari i izuzetno se trude. S druge strane ima brdo onih koje boli qurac i lade jaja. Trenutno svi imaju istu plaću ako se ne uzimaju u obzir razne olakšice, dodaci i slično. Tema je zapravo dosta kompleksna, ali recimo da je u pogledu plaća tako. Realno bi trebalo otpustiti brdo ljudi za što je potrebno revidirati kompletni sustav u pogledu sistematizacije, normi i slično. Nema političkih muda za to.
Gle, ja sam siguran da u nekom vrtiću, u nekoj školi, na nekom fakultetu ima zbilja vrijednih ljudi, koji s ljubavlju prenose svoje znanje djeci.
Ja to u cijelom svom školovanju nisam doživio. Moja žena to nije doživjela. Sad smo pratili kćer od vrtića do fakulteta, razgovarali sa odgajateljima, razrednicima, profesorima....ni kćer to nije doživjela.
Treba biti pošten i reći da joj je u gimnaziji dolazio par puta jedan profa na zamjenu, koji je bio fenomenalan. Kad su išli na maturalac, išli su s njegovim razredom, kud god ih on vodio.
I ja sam upoznao tog čovjeka i imam samo riječi hvale.

Na žalost, kao što vidiš iz priče, on je kukolj, a ne pšenica.

Da taj čovjek dobije otkaz (iz tko zna kojeg razloga), apsolutno me nebi iznenadilo. Razlog je jednostavan, kako izgledaju ostali prema njemu?

A opet, čemu se čuditi kakva nam je prosvjeta, pa vidite tko im vodi sindikat.

Kao što vidiš, tema uopće nije kompleksna.
Jumbo is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila