Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Nekretnine

Odgovor

Opcije na temi
Old 20.01.2009., 20:28   #1
Barker
Registrirani korisnik

Član od: 20.01.2009.
Poruka: 4
Default Prognoza kretanja cijena stanova u Splitu

Za početak, pozdrav svim forumašima!!

Našao sam se u situaciji da mi je stan u Splitu gotovo nužan, no ipak ne toliko, pa bih molio za Vaša mišljenja glede kretanja cijena stanova u Splitu, posebice onih od 50-60 kvadrata, na boljim lokacijama, pritom bih želio ili blizu Marjana, ili uz južnu obalu grada.
Jasno mi je da je ponuda prostora u Splitu ograničena, novogradnja u tim područjima se svodi na par kuća sa nekoliko stanova godišnje, uz stalni pritok stanovništva iz okolnih mjesta, kao i sve veće ulaganje u takav tip nekretnina (barem je tako bilo do krize, sad se više ne zna tko pije, a tko plaća, barem se meni tako čini kad su stanovi takvog tipa u pitanju), što bi značilo da je potražnja rastuća, a ponuda stagnirajuća (jer su neki stanovi već prodani), što bi ravnotežnu cijenu pomaknulo na veću razinu. No, također mi se čini i kako je standard građana u permanentnom padu, sve je veća nesigurnost i sve je manje ljudi koji mogu iskeširati za bolji stan, a oni kojima je stan nužan u pravilu se zadovoljavaju gotovo pa bilo čime, te kupnju realiziraju kreditom.

Svaki prijedlog, viđenje, sugestija i objašnjenje je dobrodošlo...

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
Barker is offline   Reply With Quote
Old 21.01.2009., 11:31   #2
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749
Default Odgovor na: Prognoza kretanja cijena stanova u Splitu

Moje je mišljenje da u Splitu caruju nekompetentne agencije, da su lijeni i premalo angažirani, dobivaju 2% provizije za nikakav rad. To se naročito odnosi na njihov angažman prema prodavačima. Dakle, ti ćeš valjda kao kupac bolje proći. Ne vidim realne šanse da bi prodavači spuštali cijenu na navedenim lokacijama ispod 2800-3000 eura/m2.
franciska is offline   Reply With Quote
Old 21.01.2009., 11:48   #3
Barker
Registrirani korisnik

Citat:
franciska View Post
Ne vidim realne šanse da bi prodavači spuštali cijenu na navedenim lokacijama ispod 2800-3000 eura/m2.
Otprilike takvu cijenu i ja smatram poštenom i realnom, no u praksi se traži 3500-4000e tamo što je debelo precjenjeno. Nadam se da ću naletjeti da nekome gori pod petama, pa spusti cijenu, drugačija (realnija cijena) je moguća jedino ako cijelom tržištu padnu cijene...

(Slučajno mi je prijatelj spominjao nekog svog rođaka koji takvu cifru (2800) traži za stan na Firulama, ali treba ga renovirati, 120kv je što je teško za prodati, a i lokacija je lošija odnosno gleda na bolnicu i AutoHrvatsku...)
Old 23.01.2009., 23:05   #4
spirou2
Registrirani korisnik

spirou2's Avatar

Član od: 08.12.2006.
Poruka: 2.759

to onda nisu firule, već blatine

slušaj...ako netko želi PRODATI stan...morat će spustiti cijenu i na 2500 EUR,ako ne i niže..

ali to moraš tražiti i gledati di je šta...

šta se ostalog tiče...sumnjam da će stanovima tu cijena padati jer je ponuda ograničena

ali, stanovi na lošijim lokacijama...jebate, na brdima traže po 100 000 EUR za pedesetak kvadrata...aha...kako da ne

medjutim,to prodaje ekipa koja i ne želi prodat stanove

prilik abi mogla biti kad "investitorima" dodju prve rate kredita i kad banke zaprijete...nadam se da će oni eventualno spustiti svoje cijene
spirou2 is offline   Reply With Quote
Old 24.01.2009., 09:30   #5
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Scenario može biti i ovakav:

Ljudima trebaju stanovi (naročito mali) da bi počeli živjeti zajedno, osamostaliti se i sl.
Starijim osobama trebaju stanovi na nižim katovima...
Ako nemaju gotovog novca, niti mogućnost kredita, početi će iznajmljivati stanove dugoročno kako se to radi i u inozemstvu. Poduzetnici i financijaši uložit će u kupnju stanova i funkcionirat će u ulozi najmodavaca, eventualno i s mogućnošću prodaje/kupnje nakon izvjesnog vremena...
Old 24.01.2009., 12:11   #6
Dada
Registrirani korisnik

Član od: 11.05.2004.
Poruka: 53

Citat:
franciska View Post
Scenario može biti i ovakav:

Ljudima trebaju stanovi (naročito mali) da bi počeli živjeti zajedno, osamostaliti se i sl.
Starijim osobama trebaju stanovi na nižim katovima...
Ako nemaju gotovog novca, niti mogućnost kredita, početi će iznajmljivati stanove dugoročno kako se to radi i u inozemstvu. Poduzetnici i financijaši uložit će u kupnju stanova i funkcionirat će u ulozi najmodavaca, eventualno i s mogućnošću prodaje/kupnje nakon izvjesnog vremena...
Mislis na ovo: http://www.slobodnadalmacija.hr/O-ku...9/Default.aspx
Dada is offline   Reply With Quote
Old 24.01.2009., 12:19   #7
Dada
Registrirani korisnik

Član od: 11.05.2004.
Poruka: 53

Moje misljenje je da ce do pada cijena doci na svim lokacijama, u ostalom vec smo zajahali val koji ide prema doli. Na gorim lokacijam se to vise odrazava, nego na boljima. Ja bi pricekala sa kupovinom, ili eventualno za stan koji mi se ucini zanimljivim ponudila 10% do 15% manje od oglasene cijene.
Dada is offline   Reply With Quote
Old 24.01.2009., 23:08   #8
Barker
Registrirani korisnik

Citat:
spirou2 View Post
prilika bi mogla biti kad "investitorima" dodju prve rate kredita i kad banke zaprijete...
Kako znati kad je to?
Old 26.01.2009., 19:23   #9
Giambi
Registrirani korisnik

Član od: 01.07.2005.
Poruka: 112

moze li mi netko odgovoriti koliko bi mogao realno
dobiti sada na tržištu za stan u kući od 120m kvadratnih.
stan je star oko 30godina i nalazi se u strožancu(podstrana) uz magistralu blizu hotela lav.negdje 100metara od mora.
stan ima poseban ulaz i vrt od otprilike 300m kvadratnih.
hvala na odgovorima.
Giambi is offline   Reply With Quote
Old 26.01.2009., 23:17   #10
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Preporučam ti da kupiš splitski Mali oglasnik i usporediš nekretnine sa svojom. U oglasniku će pisati cijene nešto veće od realnih. Onda nazovi više agencija za nekretnine i pitaj za procjenu. Oni će dati cijene manje od realnih. Nađi se negdje u sredini.
Razmisli i o tome da li ćeš nekoj agenciji dati ekskluzivu da ti prodaje nekretninu, onda će se više potruditi. Inače ćeš doći u situaciju da ti sve agencije prodaju nekretninu što ima svojih mana.
Odgovor

Tags
split, stanovi

Opcije na temi

Pravila