Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Investicijski fondovi
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 07.03.2017., 13:02   #2801
domo77
Registrirani korisnik*

Član od: 17.02.2017.
Poruka: 2
Default Odgovor na: O fondovima - općenito

registriram se na forum, da bi mi dozvolili da pišem na temu o fondovima, a pisanje na teme dionička društva mi je neomogućeno? jer to znaći da su fondovi manje važni ? il oni koji pišu na temu dionica su stručnjaci.
Mislim fondovi me ne zanimaju, jer moram ovdje pisati, da bi mi vi dali dozvolu da pišem tamo,da steknem vaše povjerenje, il ?
domo77 is offline   Reply With Quote
Old 09.02.2018., 16:36   #2802
bubimir
Registrirani udjedrličar

bubimir's Avatar

Član od: 01.10.2002.
Prebivalište: maslinik
Poruka: 3.473
Default Odgovor na: O fondovima - općenito

vrlo jednostavne a tako genijalne su metode kojima je profesor Thaler pomogao Amerikancima da više novca štede za mirovinu. Za početak, primijetio je da mnogi nisu skloni uključiti se u mirovinske stupove (koji su u SAD-u dobrovoljni) iz obične inercije. Jednostavno su se trebali uključiti u to, poduzeti neku radnju da počnu štediti. Thaler je problem riješio tako što je preporučio vlastima i poslodavcima da zadana (default) opcija bude – uključen, naravno, uz mogućnost isključenja. Paralelno je preporučio da se u početku u štednju stavljaju manji iznosi, a tek s vremenom veći, kako bi se zaobišao, odnosno barem umanjio »efekt nasljeđivanja«.
Životinjski nagon
Koautor Poticaja Cass Sunstein kaže da je Thaler bolje od ikoga shvatio što je to u ekonomiji – životinjski nagon. Riječ je o nagonu koji upravlja investitorima u fazama kada cijene na tržištima naglo rastu i padaju. Upravo ovih dana cijene na tržištima su u velikom rastu, što je popratio i tjednik The Economist naslovom »The bull market in everything« (Bikovsko tržište uz svemu, a bik je simbol rasta cijena).
– Ono što znamo iz bihevioralne ekonomije je da ljudi vole pratiti stado. Vole se prepuštati pustim željama, imaju previše samopouzdanja i pate od pristranosti, odnosno traženja informacija koje odgovaraju njihovim željama. Sve to njihovo ponašanje čini iracionalnim, kaže Nina Mažar.
Rezultat? Prema procjenama, Richard Thaler pomogao je Amerikancima uštediti 30-ak milijardi dolara više za svoje mirovine. Prema istim procjenama, 15-ak milijuna ljudi počelo je štediti i ulagati više za mirovinu.
.. Ako se u obzir uzme doseg njegovog rada i pogotovo utjecaj na politike koji do izražaja dolazi posljednjih godina, nije iznenađenje da je on dobio Nobelovu nagradu, kaže Nina Mažar.
Richard Thaler danas ima 72 godine. Rođen je u New Jerseyu a magistrirao je i doktorirao na Sveučilištu u Rochesteru. Predavao je na sveučilištima Cornell i Chicago.
bubimir is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila