Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Rezultati ankete: Vaše navike vezane u TA su...
Ne koristim TA, ulažem fundamentalno 142 32,64%
Koristim TA, ali ona ne vrijedi u Hr 40 9,20%
Koristim TA, ali samo na fundamentalno dobrim tvrtkama 140 32,18%
Trgujem isključivo pomoću TA 44 10,11%
Nijedno od navedenog 69 15,86%
Glasača: 435. (Samo registrirani članovi mogu glasati).

Odgovor

Opcije na temi
Old 11.08.2005., 17:17   #1
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

Član od: 20.08.2004.
Poruka: 556
Default Tehnička analiza

čitajući temu od atpl vidio sam da se lagano pretvara u raspravu o tehničkoj analizi. čitao sam prije temu technical vs fundamental analysis. cilj ove teme nije raspravljati koja analiza je bolja i da li uopće vrijedi TA kod nas i slične stvari.

neka budu tu stvari vezane uz TA kako bi se rasteretile ostale teme.

zato postajte ovdje svoje grafove, ručne uratke, procjene, analize, predviđanja. nije važno koliko tko ima (ili nema) iskustva u TA. svi ste dobrodošli.

uz temu je vezana i anketa da vidimo malo kakve su navike forumaša, vezane uz TA
zoki is offline   Reply With Quote
Old 11.08.2005., 17:23   #2
clusmas
Registrirani korisnik

clusmas's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Poruka: 3.636
Default Odgovor na: Tehnička analiza

Ne!

U ovoj temi možete pisati o TA općenito, davati primjere i objašnjavati ih, definirati indikatore itd.

Predlažem razmijenite popis literature i linkove.

Pokušajte raspravljati o tome ima li smisla TA na hr tržištu kapitala ili ne.

Predviđanja i TA za pojedinu dionicu postajte kao i do sada - u temi koja je za to predviđena.
Old 11.08.2005., 18:10   #3
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

evo, još bolje... to mi je i bila misao da bude općenito, ali sam nespretno to napisao

ova prva poruka je bila brzo napisana, a kad smognem malo vremena, postat ću i neke primjere na našem tržištu.
Old 11.08.2005., 20:14   #4
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

evo za početak jedan link s vrlo lijepim opisima patterna, indikatora i primjerima.

http://stockcharts.com/education/

u attachu je klasičan primjer head&shoulders patterna. trigger za ulaz je probijanje 615, a to je zadnji vodoravni resistance. hrabriji su mogli odabrati za trigger 600 kn, jer se tu probija neckline.

a, oni najhrabriji su mogli ući na samom dnu od početka porasta, na 565. naime, dogodio se moving average crossover 20/40. zatim, pri probijanju bollingera prema dolje dok je pala na 530, cijena je jako stršila van. dok je dotakla 555, nije ni došla do bollingera. 6.7 i 7.7 smo imali dva hammera koji ukazuju na dno. i, korekcija je bila na jako malom volumenu. fibonacci support je ukazivao na 565. meni je bilo dovoljno da postavim nalog na 565.
Priloženo
File Type: jpg atpl_head.JPG (34,0 KB, otvoreno 491 puta)
Old 12.08.2005., 11:33   #5
bubimir
Registrirani korisnik

bubimir's Avatar

Član od: 01.10.2002.
Prebivalište: maslinik
Poruka: 3.595

ovaj post bih nazvao "jedan dosta tipičan pattern za ATPL", a pojašnjenja ću prepustiti Zoki-ju jer ga je on prvi uočio.Ovo je real-time, zato preskačem pojašnjenja jer danas bi se mogao završiti (formirati) još jedan takav "uzorak", ako današnja svijeća bude bijela..iako mi se to čini dosta teško gledajući današnji BID/ASK.
bubimir is offline   Reply With Quote
Old 12.08.2005., 11:45   #6
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

koristeći samo najosnovnije tehnike TA moglo se na ernt vrlo lijepo zaraditi. u attachu je jednostavan squeeze&breakout. slika govori sama za sebe

trigger je bio na 930, a svi znamo koliko je kasnije otišla cijena gore...
Priloženo
File Type: jpg ernt.jpg (35,9 KB, otvoreno 386 puta)
Old 12.08.2005., 13:33   #7
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

malo svijećica...

za značenja čitajte "Japanese candlestick charting techniques" od S.Nisona.
Priloženo
File Type: jpg atpl_candle.JPG (30,7 KB, otvoreno 318 puta)
Old 12.08.2005., 14:15   #8
ChoChikun
Registrirani korisnik

ChoChikun's Avatar

Član od: 17.09.2003.
Prebivalište: Japan
Poruka: 2.332

zoki, bravo za novu temu koju si pokrenuo, volio bih da zaživi.

Imam S.Nisona i sve je to fino i krasno, ali lako je crtati po grafovima kad se već zna što je i kako bilo. Hajde povucite crte i zaokružite oblike koji govore što će se tek dogoditi, pa ćemo onda razgovarati. Evo, npr. što vam svijeće govore za ATPL?
Warren Buffett: “To jeste li u pravu ili niste, nema veze s tim jesu li drugi suglasni s vama. U pravu ste kada imate ispravne činjenice i kad rezonirate ispravno – to je jedina stvar koja garantira istinu. A kada to imate, ne morate se brinuti zbog mišljenja nekog drugog.“

A blind squirrel is more likely to find a nut if there are a lot of blind squirrels.
ChoChikun is offline   Reply With Quote
Old 12.08.2005., 14:53   #9
zoki
Registrirani korisnik

zoki's Avatar

slažem se da je lako poslije crtati po grafovima. no, moguće i "odigrati" patterne odmah čim se kompletiraju. za to treba vještine i puno truda. ja sam uložio mnogo, mnogo vremena u proučavanje i izučavanje, isprobavanje. vidio što funkcionira, što ne funkcionira. dobro sam si zapamtio Jumba i CHAG kad ga je kupovao po 500, pa mu ga netko pokupio pred nosom jer je otvorio raspravu o CHAG na forumu. ja sam, kao i ostali, ovdje (na burzi) da nešto zaradim, a ne da besplatno dijelim buy/sell signale ili cake kojih nema u knjigama. s vremena na vrijeme ću stavljati koju analizu ovdje, ali ne prečesto. nadam se da razumiješ o čemu pričam, ChoChikun.

znam da sam u prvom postu zapravo naveo da postate analize, predviđanja i procjene, no nije moguće svaki dan prepoznati neki pattern jer se oni ne događaju svaki dan. zato ću ovaj put ja ipak stavit veto na ovo tvoje pitanje. a ako netko želi nešto aktualno objaviti nitko mu ne brani.

inače, svijećice mi dosta govore. očekujem jedan pattern, no ako se i ne dogodi otprilike znam što se može dogoditi. (više neću ovakve rečenice pisati jer mislim da je svima jasno da nemaju smisla... ovo je bio samo primjer)

no, rado ću razgovarati i raspravljati o raznim patternima, indikatorima i sličnim stvarima.

postavljajte pitanja...

mene recimo zanimaju i patterni koji su se PRIJE dogodili, nije važno kad. čisto primjera radi, da svi zajedno nešto naučimo. ja sam nešto uploadao, a vjerujem da ste i vi uočili neke dobre buy/sell signale, pa ne bi bilo loše da stavite nešto gore
Old 12.08.2005., 15:29   #10
borg
(B)uffett (OR) (G)raham

borg's Avatar

Član od: 11.10.2004.
Prebivalište: Quadrant Delta
Poruka: 3.047

Ja osobno na TA gledam kao na meteorologiju.... može biti, vjerovatno hoće, ovisno o trenutnim uvjetima te količini patterna iz prošlosti da li se ponavljaju.... opet nitko ne garantira...
Tako i s TA... mislim da fundamenti + info trebaju biti na prvom mjestu... a onda TA da bi se utvrdilo "donekle kad uć ili izaćii"... te da li je tržište apsolviralo informacije...
Opet utjecaj TA na odluku ovisi i o likvidnosti...možda čak i najviše... i sve kad se zbroji može se uloviti za neku slamku...

Opcije na temi

Pravila