Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Gospodarstvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 01.02.2009., 13:07   #1
analiza
Registrirani korisnik

Član od: 13.02.2006.
Poruka: 7.274
Default Hrvatski turizam

Mene samo zanima ovo vezano za turističku sezonu. Prije 2 godine šetam gradom jednog dalmatinskog grada, slučajno nakon vijesti o turističkom boomu te godine, i što imam vidjeti. Cijela riva prazna i 2 penzionera što plešu na živi bend. Gdje su ti turisti baš me zanima?

VIS - nigdje nikoga već godinama
HVAR - nigdje nikoga već godinama

Gdje su ti silni turisti o kojima se priča sakriveni u HR?

"i krivi vlak ponekad može odvesti do prave stanice"

http://www.mojnovac.net/forumi/showt...962#post464962
analiza is offline   Reply With Quote
Old 01.02.2009., 15:01   #2
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Član od: 27.10.2003.
Prebivalište: Tu i tam.
Poruka: 6.165
Default Odgovor na: Cijene nekretnina značajno će rasti?

Citat:
analiza View Post
Mene samo zanima ovo vezano za turističku sezonu. Prije 2 godine šetam gradom jednog dalmatinskog grada, slučajno nakon vijesti o turističkom boomu te godine, i što imam vidjeti. Cijela riva prazna i 2 penzionera što plešu na živi bend. Gdje su ti turisti baš me zanima?

VIS - nigdje nikoga već godinama
HVAR - nigdje nikoga već godinama

Gdje su ti silni turisti o kojima se priča sakriveni u HR?
Ja sam bio u Dubrovniku pocetkom prosle jeseni. Silna guzva na Stradunu, nisam uspio napraviti ni jednu uspjesnu fotografiju od mase koja mi se motala pred objektivom. To nije moj tip turizma i morati cu se vratiti u neko drugo pogodnije doba (ako takvo postoji?).

Mislim da je zalosno da se nemoze prosperirati u turizmu osim ako nema toliko ljudi da je u sezoni nemoguce proci ulicom a da se stalno sudaras sa ljudima. Ocito takav nacin poslovanja nije odrziv.
Old 01.02.2009., 17:38   #3
analiza
Registrirani korisnik

Član od: 13.02.2006.
Poruka: 7.274

Oduzmi Dubrovnik - gdje još ima turista? Vodice, Primošten, Novalja, Istra?

Od cijele obale što ostaje?

Nautički turizam je rastao, no, pored takve obale kakvu imamo i cijena noćenja kao da smo svi na plaći ministra, skupa cijena prijevoza trajektima i autocestama kao da smo vrlo bogata nacija, nije ni čudo što nema nikoga, tj. velika većina su domaći turisti.

Ako i bude manje turista, ne znam od čega se oduzimati te brojke, kad ionako ih je i prije bilo malo, ono što sam ja vidio, a vidio sam svojim očima, jad i čemer, iako je meni to odgovaralo, sami na plaži, čisto, lijepo. Samo što neki od turizma žive, pa im prazne plaže ne znače puno. Dubrovnik je posebna priča.

"i krivi vlak ponekad može odvesti do prave stanice"

http://www.mojnovac.net/forumi/showt...962#post464962
analiza is offline   Reply With Quote
Old 01.02.2009., 18:26   #4
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Citat:
analiza View Post
Nautički turizam je rastao, no, pored takve obale kakvu imamo i cijena noćenja kao da smo svi na plaći ministra, skupa cijena prijevoza trajektima i autocestama kao da smo vrlo bogata nacija, nije ni čudo što nema nikoga, tj. velika većina su domaći turisti.
Zaista nisam upoznat sa detaljima, medjutim bio sam pod dojmom da su vecina turista stranci. Ipak, oni imaju vise novaca od domacih, ili se varam?
Tako je bilo u Bolu krajem kolovoza. Bilo je prilicno popunjeno. Istina, razgovarao sam sa jednim covjekom koji "parkira" svoju jahtu, negdje juzno od Barija u Italiji preko zime. Kaze da je jeftinije.

Oni koji zive od turizma morat ce se nauciti da imaju konkurentne cijene ali to ne znaci da trebaju izdavati apartmane budzasto jer to opet nije odrzivo.

Evo primjera neodrzivog turizma. Drzim u ruci prospekt. Od Calgary-ja do Las Vegasa, povratna avionska karta plus 4 noci u hotelu sa 3 zvijezdice, plus takse....175 kanadskih dolara po osobi, to je manje od 800 kuna.
Old 01.02.2009., 22:25   #5
Cicija
samoisključen

Cicija's Avatar

Član od: 05.08.2006.
Poruka: 1.505

Citat:
uskok View Post
Evo primjera neodrzivog turizma. Drzim u ruci prospekt. Od Calgary-ja do Las Vegasa, povratna avionska karta plus 4 noci u hotelu sa 3 zvijezdice, plus takse....175 kanadskih dolara po osobi, to je manje od 800 kuna.
Vjerojatno imaju računicu - možda rade za kockarnice, a tamo će žrtve ostaviti mnogo više od 175 dolara.

A što se tiče noćenja stranaca i domaćih, bilo neki dan na vijestima da broj noćenja stranaca raste, a domaćih opada.
Cicija is offline   Reply With Quote
Old 02.02.2009., 10:21   #6
Gogosh
Registrirani korisnik

Gogosh's Avatar

Član od: 25.01.2008.
Prebivalište: Erdut, Croatia
Poruka: 272
Default Odgovor na: Hrvatski turizam

Ljetos sam bio na dva mjesta. Nekoliko godina redovito idem u Vrsar i tamo je bilo sve puno. Sada sam, zbog obaveza, bio i na Braču početkom kolovoza. U Sutivanu je bilo sve puno. U Milni je bilo isto sve puno. Imali smo problema naći slobodnu sobu u privatnom smještaju. Pokušali smo po hotelima ali nije išlo. U Milni nismo mogli jer je sve bilo rezervirano pa smo pronašli jednu sobu u Sutivanu, a rezervaciju sam napravio u svibnju. Posjetili smo Bol i na Zlatnom ratu je bila gužva, ručnik na ručniku (kako se to već kaže). Oni koji su bili tamo znaju koliko je to prostrana plaža.

Dakle ima gostiju. A da bi cijene trebali ići dolje, bi... Jedan naš poznanik iz Češke redovito dolazi u Vrsar. Ne nosi sa sobom krumpire i sokove ( ) ali nije ni glup. Otišao je u Metro i kupio karton vina te se opskrbio za cijelo ljetovanje u jednom od boljih kampova. Ostavio je svoje eure u Hrvatskoj, ali se ne razbacuje s novcem iako ne spada u sirotinju. Svaku večer je izlazio s obitelji na večeru i nije ni škrtario. Ali eto...
Old 03.02.2009., 05:54   #7
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Citat:
Gogosh View Post
Ljetos sam bio na dva mjesta. Nekoliko godina redovito idem u Vrsar i tamo je bilo sve puno. Sada sam, zbog obaveza, bio i na Braču početkom kolovoza. U Sutivanu je bilo sve puno. U Milni je bilo isto sve puno. Imali smo problema naći slobodnu sobu u privatnom smještaju. Pokušali smo po hotelima ali nije išlo. U Milni nismo mogli jer je sve bilo rezervirano pa smo pronašli jednu sobu u Sutivanu, a rezervaciju sam napravio u svibnju. Posjetili smo Bol i na Zlatnom ratu je bila gužva, ručnik na ručniku (kako se to već kaže). Oni koji su bili tamo znaju koliko je to prostrana plaža.

Dakle ima gostiju. A da bi cijene trebali ići dolje, bi... Jedan naš poznanik iz Češke redovito dolazi u Vrsar. Ne nosi sa sobom krumpire i sokove ( ) ali nije ni glup. Otišao je u Metro i kupio karton vina te se opskrbio za cijelo ljetovanje u jednom od boljih kampova. Ostavio je svoje eure u Hrvatskoj, ali se ne razbacuje s novcem iako ne spada u sirotinju. Svaku večer je izlazio s obitelji na večeru i nije ni škrtario. Ali eto...
Cijene bi trebale ici dolje ???. Koliko se ja razumijem u poeziju, onda ne bi bilo puno gostiju nego prepuno gostiju.

Shvacam da je mnogima previse platiti sadasnje cijene na nekim popularnim ljetovalistima, ali jos uvijek ima mjesta gdje se moze mnogo jeftinije ljetovati. Rcimo Jablanac ispod Velebita.

Ni ja ne idem u najskuplje restorane, premda bih zelio, to je moja stvarnost, i ja tu nemogu nista promjeniti. Vec godinama idem na Bol, ali vec godinama ne posjecujem restoran "Ribarska kuca" jer je izvan mojih mogucnosti. Kad, i ako mi Bol bude preskup, otici cu na otok Cres u ubavi gradic Beli i gledat golovrate supove. Tamo se jeftino moze ljetovati.
Old 04.02.2009., 23:38   #8
franciska
Registrirani korisnik

franciska's Avatar

Član od: 14.03.2004.
Poruka: 9.749

Meni se npr. na Azurnoj obali sviđa blizina Provance.
Sama obala je betonirana i što se toga tiče, čovjek slobodno može biti i u Opatiji.
No, šarene tržnice, suveniri... sve je to šarmantno.
Francuska hrana. Događanja.

I mi bismo trebali sve više u turističkoj ponudi povezivati obalu sa zaleđem.
Dubrovčani rade organizirane izlete u Crnu Goru.
To bi trebalo u Splitu orgnizirati sa Klisom, Salonom, Trogirom, Omišom pa gore uz rijeku...
Teatar bi opet za vrijeme Splitskog ljeta trebao izaći izvan prostora samog Splita, premda i tu ima lijepih lokaliteta (Kaštelet), ali se sjećam izvrsne ambijentalne predstave u Poljicima. Omogućiti da se i sa otoka može doći na predstave.
U galerijske prostore dovesti interesantne izložbe.

Nuditi ne samo klapsku glazbu, već općenito mediteransku, jazz kao i latino ritmove.

Na otocima napraviti kružne izlete, npr. na Visu, afirmirati antičko groblje, urediti šetnicu, značajno poboljšati ponudu hrane i suvenira, ošareniti otok, imati terasu sa plesom za mlađu generaciju kao i za ljude srednjih godina, dovesti dobre filmove u ljetno kino.
Urediti plaže divlje, ili pitome, ali u svakoj uvali.

Dobro si razmisliti što rade luna parkovi i buka koju stvaraju, eto na Visu, ili npr. na Lapadu sasvim uz prekrasne patricijske vile.
franciska is offline   Reply With Quote
Old 04.02.2009., 23:55   #9
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Citat:
franciska View Post
Meni se npr. na Azurnoj obali sviđa blizina Provance.
Sama obala je betonirana i što se toga tiče, čovjek slobodno može biti i u Opatiji.
No, šarene tržnice, suveniri... sve je to šarmantno.
Francuska hrana. Događanja.

I mi bismo trebali sve više u turističkoj ponudi povezivati obalu sa zaleđem.
Povezivanje obale sa zaledjem je moguce u Istri i tu je na tome vec puno napravljeno. Zato je Istra i turisticki najrazvijenija. Premda ljudi vole reci da je ona nasa Toskana, meni je slicnija Provansi. Doduse, nemamo Tartarina Taraskonca ali imamo Velog Jozu.

Sto se tice ostatka obale to je mnogo teze, ljude previse ne zanima Vlajland.
Old 12.04.2009., 08:17   #10
baucic
Registrirani korisnik

baucic's Avatar

Član od: 17.01.2005.
Poruka: 851

Da li je itko od vas otisao na more ovih dana? Ja sam krenuo u Zd kasno u petak racunajuci da izbjegnem guzvu. Od prometa bi se moglo reci da je bio samo redovan industrijski malo pojacan zbog produzenog vikenda (Zg-Ka). Nakon Bosiljeva promet skoro da i prestaje. Ono sto je cudno je to da cijelo vrijeme slusam na vijestima (i to u udarnim terminima) kako je promet pojacan. U subotu slusam na tv kako su trgovi puni ljudi. Mediji su dolsovce lagali i to svi bez ikakvog kritickog osvrta. Nema turista uopce, to su sve ljudi koji su odavde ili imaju tu gdje doci na produzeni i suncani vikend.
Moram napomenui da prijasnjih godina za Uskrs ne bi se ni usuio ici na more jer mi se nije dalo guzvati.
baucic is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila